Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2013, 17:10:00
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nici eu nu cred. Opusurile se atrag doar in fizica. In lumea asta a noastra nu.
Eu cred ca dureaza acele casnicii in care exista nu doar dragoste ci si respect.
Si in care fiecare dintre cei doi stie sa cedeze la un moment dat in favoarea celuilalt.
Si sa-i acopere celuilalt greselile luand vina asupra sa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2013, 17:56:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Dragoste, respect hrănite constant de o admirație durabilă pentru una sau mai multe calități sau abilități de care ești conștient că tu nu le vei avea niciodată, dar poate că ai putea să le cultivi, cu grijă și delicatețe, în altcineva.

Dincolo de poleiala exterioară care declanșează magnetismul îndrăgostirii și mai mult decât bifarea grilei de eligibilitate (prin asta înțeleg condițiile obligatorii stabilite de către fiecare după propriile așteptări, cum ar fi pentru creștini practicarea credinței sau pentru ultrapragmatici, stabilitatea materială etc.), un "ceva" foarte profund și identificat obiectiv la celălalt, în măsură să reziste cronodegradării fermecătoarelor deșertăciuni ale tinereții, va asigura o reîmprospătare continuă a fondului afectiv și chiar o adâncire surprinzătoare în profunzimi de care habar n-aveai că ești în stare să le-atingi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2013, 18:24:16
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da,fiecare are o pereche pe lumea asta: pe Hristos!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2013, 19:23:41
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In casatorie nu vor fi doar un singur trup (adica sexul?). De dorit este sa fie si un singur suflet, prin iubire.

"8 Și cei doi vor fi un singur trup.” Așa că nu mai Sunt doi, ci Sunt un singur trup.

9 Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.” (Evanghelia dupa Marcu)

Nush nici eu bine la ce se refera, dar e posibil sa fie vorba si de sex..

Poate m-am exprimat eu gresit...acelasi suflet, literalmente nu pot fi, dar pot fi in acelasi duh. Nici acelasi trup nu pot fi la propriu, doar ca spre deosebire de suflete, anatomic vorbind, trupurile sunt facute ca piesele de la ceas, se imbina intre ele .

Sau ..cum s-ar zice, argumentul mai stiintific si mai cuviincios..decat sexul...ar fi ca la crearea omului..trupul femeii a fost creat plecand de la trupul lui Adam.Dar suflarea de viata a fost data separat. Nu scrie ca a luat Dumnezeu din sufletul lui Adam si a facut si sufletul Evei.

Banuiesc ca despre iubire e oricum vorba, altfel ar fi vorba de viol, dar nu acelasi suflet pt ca fiecare parte , el si ea, vine cu iubirea lui... .

Acelasi suflet...in sens figurat..adica aceleasi sentimente..dar tot nu pot fi identice...noi nu il vom iubi niciodata la fel de mult pe Dumnezeu cat L-a iubit maica domnului...nici doi oameni nu se pot iubi la fel, parerea mea.

Si tot apropo de trup...la sf.Pavel: "Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia."

Nu spune nici el ceva de genul : "Femeia nu este stapana pe sufletul ei, ci barbatul..etc".

Acelasi sufletu nu pot fi pt ca fiecare om e judecat separat..Eva a primit pedeapsa cu copiii, Adam cu munca campului.

Si aici e o imagine urata...dar doua suflete nu se pot amesteca.
Doua corpuri da.Dovada? Aparitia copiilor care sunt facuti si din componente organice femeiesti si din barbatesti. Sufletul copilului totusi , desi am invatat la facultate la sociologie ca au existat o gramada de teorii mai ales la triburile de indieni din America ca sufletele ar purta in ele componente din stramosi, cred ca este unic, dat de Dumnezeu si independent de parinti.

Daca nu s-ar fi amestecat, am fi putut face cat sex vrem, fiecare pleca apoi la treaba lui.

Deci un el si o ea pot fi un singur trup la propriu (copilul,care e facut doar din mama si tata, 50% feminin si 50%masculin parca,n uimi mai aduc aminte de la genetica..dar clar nu contine fasole,porumb, carne de magar sau piatra etc), nu pot fi un singur suflet...

Gresesc? Astept contraziceri :D
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.01.2013, 19:58:00
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

[quote=sophia;496521]Mai intai cred ca exista o confuzie aici:

suflet pereche - cred ca se refera mai degraba la persoana potrivita.

Mai apoi exista aici doua probleme:

- gasirea drumului potrivit in viata (casatorie, singuratate, manastire etc.)
- gasirea partenerului potrivit

A treia problema ar fi: este cu ajutor de la Dumnezeu sau nu.


Multumesc de completare, Sophia, exact la aceste aspecte m-am referit!:)
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2013, 20:00:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=sophia;496521
Nu poti iubi decat un suflet asemanator tie, un suflet pereche.
[/quote]

Pacat ca dupa atata timp, n-ai inteles inca ce inseamna dragostea.

Citat:
Nu prea inteleg de ar fi asta incompatibil cu credinta/ortodoxia. Si un preot de mir se casatoreste cu un suflet pereche si formeaza o pereche. Nu?
Nu.
Omul face o alegere.
Se prezinta cu alegerea in fata lui Dumnezeu, care El face perechea, prin binecuvantarea care o da casatoriei.

Citat:
Unul ajunge mai devreme la casatorie, altul mai tarziu, altul niciodata. De ce? Asa vrea Dumnezeu.
Aiurea.
Probabil n-ai auzit de liberul arbitru inca.

Citat:
Si mai trebuie sa facem si noi ceva pentru a ne gasi sufletul pereche. El se afla undeva, iar noi trebuie sa-l cautam. Nu ne pica in brate.
Iar Dumnezeu ne ajuta si El.
Este rusinos pentru cineva care totusi se considera ortodox(a) sa amestece credinta cu concepte care nu sunt ortodoxe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2013, 20:06:03
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si inainte de a citi alte raspunsuri...revin la concluzia pe care o cred cea mai buna...nu toate cuplurile pot avea copii dar totusi sunt un singur trup. Si barbatii pe invers ,daca ar fi vorba doar de sex, s-ar putea considera un singur trup.

Dar nu e asa, sa zicem plecand de la teoria creatiei..ca barbatul este un trup care are lipsa o coasta Y..iar femeia este un trup care are o coasta Y sau, mai corect,mai exact..avand in vedere ca e facuta din coasta lui Adam...ca femeia este = cu coasta Y.

Si atunci 2 barbati = 2 trupuri fara coasta Y,
2 femei = 2 coaste Y
si doar 1 barbat + 1 femeie = 1 trup - coasta Y + coasta Y = 1 trup :D:D dovedit matematic !

Ma duc acasa de la serviciu , voi reveni ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2013, 20:15:42
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nu.
Omul face o alegere.
Se prezinta cu alegerea in fata lui Dumnezeu, care El face perechea, prin binecuvantarea care o da casatoriei.

Citat:
Unul ajunge mai devreme la casatorie, altul mai tarziu, altul niciodata. De ce? Asa vrea Dumnezeu.
Aiurea.
Probabil n-ai auzit de liberul arbitru inca.

Citat:
Si mai trebuie sa facem si noi ceva pentru a ne gasi sufletul pereche. El se afla undeva, iar noi trebuie sa-l cautam. Nu ne pica in brate.
Iar Dumnezeu ne ajuta si El.
Este rusinos pentru cineva care totusi se considera ortodox(a) sa amestece credinta cu concepte care nu sunt ortodoxe."

Sunt de acord cu afirmatia ca Dumnezeu face perechea, asta am spus si eu.

In rest, apropo de cautarea sufletului pereche, voia lui Dumnezeu si liberul arbitru..sunt de parere ca ecuatia vine asa (avand in vedere ca chiar daca ai liber arbitru, nu te casatoresti cu oricine doar pt ca ai ales sa te casatoresti) ..poate ca liberul arbitru iti spune sa te casatoresti...si atunci cauti...sau verifici, caracterizezi daca persoanele intalnite corespund....daca nu gasesti ce cauti (nimic,deloc, nici macar cu lipsuri sau compromisuri) atunci ajungi la concluzia ca nu exista ce vrei, ca nu vrei, ca nu ti se potriveste..si ca voia lui Dumnezeu e sa fie asa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2013, 20:30:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
cauti...sau verifici, caracterizezi daca persoanele intalnite corespund....daca nu gasesti ce cauti (nimic,deloc, nici macar cu lipsuri sau compromisuri) atunci ajungi la concluzia ca nu exista ce vrei, ca nu vrei, ca nu ti se potriveste..si ca voia lui Dumnezeu e sa fie asa.
Nu exista sa nu gasesti daca vrei si te rogi pentru asta, cu rare exceptii poate cand persoana in cauza poate chiar are o vocatie pentru calugarie dar inca nu realizeaza.

De obicei cei care cauta si zic ca nu gasesc, rateaza oportunitati reale din cauza imaturitatii si mai ales criteriilor-filtru care nu izvorasc tocmai dintr-o maturitate spirituala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.01.2013, 22:16:57
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De obicei cei care cauta si zic ca nu gasesc, rateaza oportunitati reale din cauza imaturitatii si mai ales criteriilor-filtru care nu izvorasc tocmai dintr-o maturitate spirituala.
Sau poate tocmai ca acele criterii-filtru izvorasc din maturitatea cunoasterii de sine a propriilor neputiinte si a limitelor personale.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde