Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2009, 13:00:02
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Exclamation O intrebare

De ce lacrimezi cand te rogi uneori? De exemplu eu astazi mam rugat si am inceput cu o lacrima mica apoi am inceput sa simnt ceva ciudat si am inceput sa plang cum se plange normal. Dupa ce am termiant cu plansul ma simteam usurat sa zic asa si parca zambeam si tot ma rugam chiar daca plangeam. Dar acum cand stau in fata unei icoane imi vine sa lacrimez si astazi mam suparat pe papagali mei ca nu ma lasau sa imi fac niste treaba si mam suparat eram nervos dar mam calmat si inainte sa ies afara sa dau zapada am stat cateva secunde in fata unei icoane imi dadea o lacrima si cand am zis ca " Am suparat pe Dumnezeu caci am pacatuit astazi, am fost nervos pe papagali." , am inceput sa lacrimez destul de mult.

AS vrea un raspuns daca este bine asa ceva sau daca nu este bine.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2009, 13:09:09
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

darul acesta al lacrimilor este un dar de mare pret. Trebuie sa ne dam seama, totusi, daca este un dar de la Dumnezeu, sau este deznadejde. Apostolul ne invata ca lacrimile varsate pentru Dumnezeu, sunt doar lacrimile de pocaina, atunci cand ne pare atat de rau pentru pacatele noastre, si simtim atat de puternic ca am gresit fata de Hristos, pe Care ar trebui sa Il iubim. Pot fi si lacrimi de disperare, care ne indreapta spre rugaciune si pe care insasi rugaciunea le va sterge. Insa lacrimile deznadejdii, ale disperarii indreptate spre nimic, nu aduc nimic bun. Este vorba de "intristarea lumii acesteia", asa scrie in Scriptura, daca nu ma insel. Sa nu uitam ca diavolul ne poate insela si aici. Daca ne aflam pe drumul pocaintei si vrem sa sporim in rugaciune, chiar diavolul ne poate da lacrimi (cand noi de fapt nu am ajuns la pocainta) pentru a cadea in pacatul mandriei. Cel mai bine iti va spune un duhovnic daca lacrimile tale vin de la Dumnezeu sau nu. Si un sfat prietenesc - acest subiect este unul de mare taina pentru noi si nu trebuie sa-l discutam pe un forum. Sper sa nu te supere, caci nu am vrut sa te critic. Lacrimile sunt un margaritar atat de frumos, incat trebuie sa il pastram in mare taina. Si nu uita - vorbeste cu duhovnicul!!! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2009, 13:14:16
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

dar nu este prima oara cand lacrimez cand ma mai rog........dar niciodata nu am lacrimat ca acum.....
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2009, 13:18:01
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

fratele meu, ce ti-am spus mai sus? pastreaza asta in sufletul tau, si numai cu duhovnicul (in care lucreaza harul lui Dumnezeu) sa o discuti. forumul acesta e mai mult un forum "liberal" decat unul crestin ortodox, este o jungla unde multi oameni pot sari pe tine cu ocari sau batjocuri pentru aceste cuvinte. Roaga-te lui Dumnezeu sa iti lumineze mintea, spune-i "Doamne, eu ca om ma pot insela in orice clipa, arata-mi Tu ce este drept". Si vorbeste cu duhovnicul!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2009, 13:21:54
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

da am inteles.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2009, 13:23:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

am inteles sa traiti! :)) iarta-ma frate daca am fost prea dur. Dumnezeu sa iti ajute sa sporesti in rugaciune! Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2009, 13:26:54
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Sarbatori fericite si tie !!!
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2009, 13:27:10
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
forumul acesta e mai mult un forum "liberal" decat unul crestin ortodox, este o jungla unde multi oameni pot sari pe tine cu ocari sau batjocuri pentru aceste cuvinte. Roaga-te lui Dumnezeu sa iti lumineze mintea, spune-i "Doamne, eu ca om ma pot insela in orice clipa, arata-mi Tu ce este drept". Si vorbeste cu duhovnicul!!
Ma scuzati, cum adica "liberal"? Si de ce sa sara pe el daca plange?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2009, 13:33:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

am spus ca este "liberal" pentru ca in majoritatea discutiilor, in loc sa ne simtim ca acasa, intre prieteni, cand vorbim despre aceste lucruri ne mai trezim cu cate un ateu care tranteste o replica de genul "plangi pentru ca esti prost, numai prostii cred in Dumnezeu si in pacate", sau cu sectari care spun "plangi pentru ca nu ai aflat credinta adevarata, vino la noi, ca noi nu plagem ci radem si dansam mereu" si tot asa... chiar si de la frati ortodocsi, care saracii de ei sunt chinuiti de invidie, poate primi vorbe urate. Am spus mai sus, este un margaritar de mare pret acest dar al lacrimilor. Tine de intimitatea omului.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2009, 13:52:59
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Uite dani2004 si andrei_im nu va certati acum pentru asa ceva.Aici eu am fost devina pentru ca nu am stiu ca este un dar atata de mare de la Dumnezeu si am spus. Nu trebuie sa va certati acum, si daca se trezeste un ateu sau altceva , putin imi pasa mie ce zice el, cunosc destui atei care imi zic fel si fel de porcarii dar nu ma iau dupa ei eu imi vad de viata si Credinta mea in Dumnezeu nu o poate darma nimeni.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
Răspunde