Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 30.01.2010, 21:37:35
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte adevarat. Insa a fi traitor nu echivaleaza din pacate intotdeauna cu a fi teolog in cuvinte. Bine, cred ca cei care sunt cu adevarat ajunsi la sfintenie se abtin sa vorbeasca atunci cand isi dau seama ca nu ar putea exprima si in cuvinte ceea ce experimenteaza.
Eu cred ca cei cu adevarat traitori, care ajung la o stare de sfintenie, pot oricand teologhisi (Duhul Sfant le da putere si har de a grai ce trebuie), pe cand invers, sa tot teologhisesti, si sa fii plin de patimi, degeaba teologhisesti. Exemplele sunt Sfintii Parinti, care nu au facut nicio facultate de teologie. Sa nu creada cineva, ca acum consider ca nu mai trebuie facuta facultatea de teologie. Doamne fereste. Sa nu cumva sa cadem in ispita de a crede ca daca am facut o facultate de teologie, nu putem gresi.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #152  
Vechi 01.02.2010, 14:40:23
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Eu cred ca cei cu adevarat traitori, care ajung la o stare de sfintenie, pot oricand teologhisi (Duhul Sfant le da putere si har de a grai ce trebuie), pe cand invers, sa tot teologhisesti, si sa fii plin de patimi, degeaba teologhisesti. Exemplele sunt Sfintii Parinti, care nu au facut nicio facultate de teologie. Sa nu creada cineva, ca acum consider ca nu mai trebuie facuta facultatea de teologie. Doamne fereste. Sa nu cumva sa cadem in ispita de a crede ca daca am facut o facultate de teologie, nu putem gresi.
Mi-a placut mult zicerea asta, a Sfantului Maxim Marturisitorul: "Priceperea duhovnicească fără curătirea inimii, este teologia diavolilor"
Reply With Quote
  #153  
Vechi 01.02.2010, 14:46:17
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, este adevaat ce zici, dar nu este singurul aspect al problemei...
Sa nu uitam, cand vorbim de catolici, ca si ei au avut sfinti si martiri in toata aceasta perioada cand faceau misionarism cu forta. Si la ei au fost oameni care au murit in slujba aproapelui. Sa nu-i judecam pe toti dupa politica papala.

Cred ca nu trebuie sa ii oferim lumii un motiv in plus sa dispretuiasca crestinii.
Oricum, chiar Hristos ne indeamna sa ne iertam dusmanii. Daca catolicii s-au comportat o vreme ca dusmani ai ortodoxiei, acum lucrurile in buna parte s-au schimbat. De ce sa actionam numai pe baza resentimentelor trecutului? Mi se pare ca noi ortodocsii prea suntem prizonierii mentalitatii postbizantine, a celor haintuiti. A trecut aceasta perioada. A mai trecut si comunismul peste noi, care i-a persecutat, in est, atat pe catolici cat si pe ortodocsi (cred ca stii ca pe grecocatolici cel mai mult, de exemplu).
Eu nu am zis sa nu-i iertam. Ba da, sa-i iertam, dar sa fim constienti si cu trezvie si sa nu uitam ce rani avem deschise.
De fapt eu nu am de ce sa-i iert. Mie personal nu mi-au gresit, ci lui Hristos au gresit. Si cred ca inca nu si-au luat iertarea de la Hristos, altfel s-ar impartasi impreuna cu noi.

Cred ca exista o iconomie a neamurilor si in aceasta iconomie, lumea occidentala are multe pacate de ispasit. Si a noastra, dar cred ca neamul nostru le-a cam platit cu sangele martirilor. In schimb ei ne-au abandonat, asa cum au facut-o si in 1453. Acest abandon e recent, nu mai poti zice ca e o chestie de sute de ani.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 02.02.2010, 00:38:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Foarte adevarat. Insa a fi traitor nu echivaleaza din pacate intotdeauna cu a fi teolog in cuvinte. Bine, cred ca cei care sunt cu adevarat ajunsi la sfintenie se abtin sa vorbeasca atunci cand isi dau seama ca nu ar putea exprima si in cuvinte ceea ce experimenteaza.
Nu cred ca cei ajunsi la sfintenie se abtin sa vorbeasca. Avem multe exemple de sfinti in viata, pe care ii cunoastem: Pr. Arsenie Papacioc fiind unul dintre acestia. Nu l-am auzit niciodata pe Pr. Papacioc negasindu-si cuvintele potrivite. Iar cei, care l-au intalnit imi vor da dreptate, ca este sfant in viata, fiind un parinte cu inainte vedere. E bogata Romania de asemenea parinti imbunatatiti.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 02.02.2010, 00:52:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anca, nu exista sfinti in viata. Cred chiar ca este o impietate sa spui asta. Pana in momentul mortii un om poate sa cada.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 02.02.2010, 09:18:35
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu cred ca cei ajunsi la sfintenie se abtin sa vorbeasca. Avem multe exemple de sfinti in viata, pe care ii cunoastem: Pr. Arsenie Papacioc fiind unul dintre acestia. Nu l-am auzit niciodata pe Pr. Papacioc negasindu-si cuvintele potrivite. Iar cei, care l-au intalnit imi vor da dreptate, ca este sfant in viata, fiind un parinte cu inainte vedere. E bogata Romania de asemenea parinti imbunatatiti.
Eu nu am vorbit in general, am spus ca nu toti se pricep sa si vorbeasca.
Sunt sigura ca exista sfinti ascunsi, pe care deocamdata nu ii stie nimeni, si care nu deschid gura prea mult.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 02.02.2010, 11:17:20
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Anca, nu exista sfinti in viata. Cred chiar ca este o impietate sa spui asta. Pana in momentul mortii un om poate sa cada.
Te contrazic. Eu zic ca nu exista sfant care sa nu fie in viata.

Chiar daca poate sa cada, sfantul este sfant si in timpul vietii. Pana la urma, si ingerii pot sa cada si acum, daca vor. Dar nu mai vor. Asa si cu sfintii. Numai Dumnezeu stie masura (sau nemasura) fiecaruia, dar nu cred de exemplu ca cineva si-ar fi pus problema ca Serafim de Sarov, de pilda, nu ar fi fost sfant, inca pe cand era in viata
Reply With Quote
  #158  
Vechi 02.02.2010, 11:21:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Te contrazic. Eu zic ca nu exista sfant care sa nu fie in viata.

Chiar daca poate sa cada, sfantul este sfant si in timpul vietii. Pana la urma, si ingerii pot sa cada si acum, daca vor. Dar nu mai vor. Asa si cu sfintii. Numai Dumnezeu stie masura (sau nemasura) fiecaruia, dar nu cred de exemplu ca cineva si-ar fi pus problema ca Serafim de Sarov, de pilda, nu ar fi fost sfant, inca pe cand era in viata
Poate Noesisaa a vrut sa spuna ca nu stim noi cine este sfant sau are sfintenie cat este in viata.
In Biserica, sfintenia se recunoaste dupa moartre, si la un timp destul de lung in general.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #159  
Vechi 02.02.2010, 11:26:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu nu am zis sa nu-i iertam. Ba da, sa-i iertam, dar sa fim constienti si cu trezvie si sa nu uitam ce rani avem deschise.
De fapt eu nu am de ce sa-i iert. Mie personal nu mi-au gresit, ci lui Hristos au gresit. Si cred ca inca nu si-au luat iertarea de la Hristos, altfel s-ar impartasi impreuna cu noi.

Cred ca exista o iconomie a neamurilor si in aceasta iconomie, lumea occidentala are multe pacate de ispasit. Si a noastra, dar cred ca neamul nostru le-a cam platit cu sangele martirilor. In schimb ei ne-au abandonat, asa cum au facut-o si in 1453. Acest abandon e recent, nu mai poti zice ca e o chestie de sute de ani.
Este adevarat ca se poate spune ca occidentul a abandonat estul Europei in mainile comunistilor, insa ce inseamna 'occidentul'? In seamna clasa politica de atunci. Nu inseamna oamenii obisnuiti, mai ales nu cei de azi, si mai ales nu inseamna ceilalti crestini, de care vorbim aici. Se stie ca in mare parte ei au fost impotriva comunismulmui si se spune ca papa a avut si el un rol in caderea comunismului.
Si, daca e pe asa, in Romania nu au existat numai martiri pentru credinta, ci si conformisti, colaboratori si tradatori de credinta. Si ierarhii si ceilalti membri ai Bisericii au facut compromisuri cu puterea comunista ca sa supravietuiasca sau chiar ca sa duca un trai mai bun. Faptul ca nu au facut cu adevarat pocainta apasa pe constiinta colectiva, ca sa zic asa, si face oamenii sa caute tapi ispasitori in afara.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 02.02.2010, 11:45:43
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este adevarat ca se poate spune ca occidentul a abandonat estul Europei in mainile comunistilor, insa ce inseamna 'occidentul'? In seamna clasa politica de atunci. Nu inseamna oamenii obisnuiti, mai ales nu cei de azi, si mai ales nu inseamna ceilalti crestini, de care vorbim aici. Se stie ca in mare parte ei au fost impotriva comunismulmui si se spune ca papa a avut si el un rol in caderea comunismului.
Si, daca e pe asa, in Romania nu au existat numai martiri pentru credinta, ci si conformisti, colaboratori si tradatori de credinta. Si ierarhii si ceilalti membri ai Bisericii au facut compromisuri cu puterea comunista ca sa supravietuiasca sau chiar ca sa duca un trai mai bun. Faptul ca nu au facut cu adevarat pocainta apasa pe constiinta colectiva, ca sa zic asa, si face oamenii sa caute tapi ispasitori in afara.
In principiu sunt de acord. Chiar si cu ideea de "tapi ispasitori", intr-o oarecare masura. Caci se intampla si ca uneori tapii ispasitori sa ispaseasca pe drept cuvant.

Stii, delatori si cozi de topor sunt peste tot, dar foarte rar vezi atata disponibilitate la jertfa si martiriu ca aceea care s-a manifestat la noi (si la rusi, de exemplu).

Asa ca aleg sa ignor mizeria de la suprafata, ca sa pot accede in adanc la ceea ce fundamenteaza azi intoarcerea tinerilor spre Biserica. Si acest fundament nu este vreo ura fata de occident, ci sangele martirilor, asa cum a fost intotdeauna. Ma intreb daca nu cumva asta lipseste occidentului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 01:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 12:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 15:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 10.11.2008 23:28:33