Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2010, 22:39:10
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit Creier shi suflet...

Am mai scris cate ceva pe forum, shi totushi m-ai am cateva lucruri care ma pun pe ganduri...

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
nu te slabi pe tine
Cu ceva timp in urma, chiar aveam probleme mari, imi era greu sa imi revin, eram in depresie ceea ce agrava totul shi mai mult... Dar cat de rea nu era situatia, mereu imi vedeam scaparea sa ma refugiez pe o bucata de timp undeva la o manastire, in mijlocul naturiii... Cat ne neagra nu imi parea aceasta lume, mereu imi vedeam scaparea in aceste ganduri...
Gandul la natura shi manastire imi alungau chiar shi cele mai sumbre ganduri...

Dar iata ca mi s-au prescris nishte medicamente, pentru depresie, iar in scurt timp dupa asta, ideea de refugiu la o manatire disparuse... Acum aparuse loc shi pentru gandurile mele sumbre... Nu ma mai atragea cu nimic aceasta idee... Nu mai iau medicamentele de mult timp, si nici nu le-am luat pe o perioada indelungata, dar totushi acea dorinta, atit de puternica nu mai reapare asha cum era inainte...

Deci, in concluzie, modul de nostru de a fi creshtin e condusa doar de acea bucata de carne din capul meu ??

Cu ceva timp in urma, cand eram pe margine de prapastie, creierul meu pur shi simplu incepuse sa refuze credinta... Acest lucru ma inspaimanta mult... Cu gandul practic nu mai eram creshtin, totushi ceva ma ajuta sa mai tin ne normele creshtine (sa fi fost acel ceva tot creierul meu ?)...
Adica cineva ar putea sa nu fie "compatibil" cu creshtinismul din cauza capului sau... Mintea unora ar putea pur shi simplu sa refuze orice credinta shi atit...

Plus la asta, nici pana acum nu pot sa imi gasesc un duhovnic (nici nu indraznesc sa vorbesc cu un preot, din cauza la timiditate, dar nici nu am idee ce asha putea sa spun), de aia probabil tot scriu pe forum...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2010, 22:53:01
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

oricat de complicata ti s-ar parea situatia, solutia poate fi una extrem de simpla. VORBESTE CU DUMNEZEU! vorbeste cu El ca si cum ai vorbi cu un prieten bun, care nu te lasa orice s-ar intampla. pentru moment, nu ai nevoie neaparat de cartea de rugaciuni. roaga-te cu cuvintele tale! chiar daca Dumnezeu stie tot ce e in sufletul tau, tu tot spune-i ce te roade. roaga-l sa te miluiasca, sa te scoata din bezna. incearca sa spui rugaciunea lui Iisus: "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul". Se poate sa nu iti vezi pacatele si neputinta in intregime. nimeni nu vede chiar tot ce e in suflet. Insa spunand rugaciunea aceasta, sau orice rugaciune de pocainta, cu nadejde, iti va descoperi Dumnezeu si pacatele, si ce trebuie sa spui la Spovedanie. Rugaciunea descopera cel mai bine pacatele pentru ca atunci simti tot ce te desparte de Dumnezeu. Spunea un parinte ca trebuie sa ne conectam mereu la "satelitul Doamne". adica orice gand sumbru ai avea, tu conecteaza-l la acest "satelit". "Doamne, uite ce ganduri ma tulbura... ce sa fac cu ele?". Asa se vorbeste cu Dumnezeu. Si incet incet vei simti marea Lui mila!
Cat despre duhovnic - Dumnezeu ne da aceasta incercare, de a gasi mai greu un duhovnic, ca sa ne intareasca in rugaciune. Roaga-te sa-ti gasesti duhovnic! Mergi la slujbe pe la mai multe biserici si poate undeva o sa simti tu ca poti vorbi mai usor cu acel preot, cand il vei vedea slujind..
Cat despre rusine - spovedania, mai ales primele spovedanii, presupun povestirea intregii vieti de pana atunci. si povestindu-ti viata si greutatile in fata duhovnicului, vei vedea si pacatele, si le vei spovedi si pe acelea. De rusine tot cu rugaciune scapi. "Doamne, de unde e rusinea asta? Ajuta-ma sa o biruiesc, si sa simt rusinea doar cand savarsesc pacatul".
Maica Domnului sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2010, 00:20:33
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Post

da, mintea unora refuza sa creada si atit.Si cred ca sint doua aspecterimul ca sint orientati numai catre viata asta de aici de pe pamint si nu concep o viata viitoare ,ei chiar cred ca totul se rezuma la ce este aicisi al doilea ca sint orientati atit de mult spre propria persoana{omul in sine}incit considera ca ei sint totul ca cosmosul ests o intimplare a naturii iar omul este fiinta suprema. Pt. a doua intrebare a ta roaga-te mult si din tot sufletul tau ,nu renunta deloc si ai sa vezi ca Dumnezeu raspunde.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Jumatate din creier cu credinta, jumatate ateu. cocacoc Generalitati 13 09.10.2017 17:29:35
Daca sufletul exista, e in cap(creier) . cocacoc Generalitati 11 22.09.2010 16:18:39
Inghetata ne stimuleaza zonele fericirii din creier absolutep0wer Generalitati 0 11.06.2010 05:30:38
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07