Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 08.04.2008, 23:07:14
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Primul arhiereu sfintit pe vechi a fost Glicherie.Acesta a fost sfintit de un episcop caterisit si ca atare nu a fost canonic deci hirotonia a fost nula canonic..Acest Glicherie a sfintit si el alt arhiereu desi canonic nu era arhiereu si asa mai departe s-a ajuns pana acum.Nu sunt primiti sa slujeasca in Athos nu pt ca tin pe vechi ci pentru ca in conformitate cu canoanele ecumenice nu sunt preoti desi se pretind.Am mai scris ca in BOR sunt si preoti pe vechi dar sfintii de arhierei valizi nu numai pretinsi.
Asa esti informat tu. Noi (cei de pe vechi) stim ca Ierarhul Galaction Cordun a fost caterisit dupa ce a sfintit pe Sf Ierarh Glicherie (Corectati-ma daca gresesc).
Trebuie facut cumva sa aflam adevarul, poate exista niste dovezi.
Dupa sau inainte? Cand a fost caterisit?
  #402  
Vechi 08.04.2008, 23:20:21
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Galaction Cordun a fost caterisit pe data de 14 aprilie 1955.Pe data de 21 mai cand Galaction Cordun avenit la Slatioara ieromanahul Glicherie Tanase nu era inca hirotonit ca arhiereu.Deci cand Galaction Cordun a vanit la Slatioara era deja caterisit si asta o stiau inclusiv cei din familia Mogarzan pt ca participasera la negocieri. Cert este ca la data de 21 mai 1955 Glicherie Tanase nu era inca arhiereu.Dupa data de 14 aprilie Galaction cordun nu mai era nici macar arhiereu pasiv(fara eparhie)adica era caterisit si orice lucrare ar fi facut se numeste ierosilie.
  #403  
Vechi 09.04.2008, 01:52:03
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Nu cred ca mai are valoare caterisirea intr-un sistem ce nu mai este canonic. Incalcarea unor canoane inseamna necanonicitate si daca o biserica necanonica cateriseste ... nu cred ca mai merita mentionat.
Despre Sf Glicherie sa stiti ca este sfant pentru ca in acele vremi a fost dusmanit, urmarit, inchis si desconsiderat ceea ce nu cred ca un ortodox ar fi putut face ... deci, Glicherie este sfant! Daca nu este considerat sfant de ecumenisti nu poate decat sa mi se intareasca credinta.
Nu judecati si nu ganditi cu rautate despre trecut pentru ca nu ati fost acolo!
Dumnezeu sa ne ajute!
  #404  
Vechi 09.04.2008, 17:47:47
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Eu cred ca bati campii astrud.Bor este recunoscuta ca biserica canonica de toate bisericile crestin ortodoxe autocefale din lume.Iar Galaction Cordun a primit hirotonia de arhiereu in BOR si a fost caterisit tot de BOR.Pe Gligherie Nu l-a recunoscut ca arhiereu nici o Biserica Crestin ortodoxa autocefala.Deci nu este ahiereu.Ori sunteti mai cu mot decat Athosul, Ierusalimul si toata ortodoxia crestina canonica!In plus si glicherie a fost caterisit cand era preot in BOR.Deci cine la facut ai intai preot.Cand Glicherie a mers in Athos Parintii athoniti au xis ca a venit un nebun din Romania.Daca Bor nu ar fi canonica preotii ei nu ae fi in comuniune cu celelalte biserici autocefale.Mai putina vrajeala si mai mult aadvar va trebuie!Glicherie este vinovat de ierosilie.
  #405  
Vechi 09.04.2008, 22:38:48
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citisem pe undeva ca PS Galaction Cordun impreuna cu altii arhierei din BOR se hotarasera sa paraseasca Biserica oficiala si sa treaca la Stil vechi din cauza ca se intamplau anumite lucruri in Biserica. Cand PS Galaction si-a facut publica decizia de a parasi BOR, ceilalti arhierei nu au mai plecat din BOR.

Dorstor,

Biserica Rusa din afara granitelor a fost canonica pana acum? Sper ca da pt ca a dat multi Sfinti in vremile de pe urma. Noi am fost in comuniune cu Biserica Rusa din diaspora si mai mult era pe youtube un video cu canonizarea Sf. Ioan Maximovici.La aceea slujba era si Mitropolitul Vlasie spre surprinderea si rusinea mea ca nu am stiut pana acum si nici nu m-am interesat.
  #406  
Vechi 10.04.2008, 01:17:32
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Tinere dorstor, as prefera sa pastrezi un limbaj adecvat iar daca nu poti, inceteaza a mai posta mesaje pe acest topic, cel putin. Important este ca o biserica sa fie recunoscuta de Hristos si, binenteles, de Sfintii Parinti. Tu tot vorbesti despre ierosilie insa cei ce au reformat BOR indepartand-o de sfintele canoane sunt deja in fata lui Hristos invinuiti de acest pacat.
  #407  
Vechi 10.04.2008, 09:13:42
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Primul arhiereu sfintit pe vechi a fost Glicherie.Acesta a fost sfintit de un episcop caterisit si ca atare nu a fost canonic deci hirotonia a fost nula canonic..Acest Glicherie a sfintit si el alt arhiereu desi canonic nu era arhiereu si asa mai departe s-a ajuns pana acum.Nu sunt primiti sa slujeasca in Athos nu pt ca tin pe vechi ci pentru ca in conformitate cu canoanele ecumenice nu sunt preoti desi se pretind.Am mai scris ca in BOR sunt si preoti pe vechi dar sfintii de arhierei valizi nu numai pretinsi.
Primii Arhierei hirotoniti in BOSVR au fost: PS. Meftodie Marinache, PS. EVLOGHIE OTZA, apoi PS. Glicherie Tanase. Deci, PS Glicherie nu a fost primul! El a fost hirotonit Arhiereu in 1955 de catre episcopii Galaction, Meftodie si Evloghie. Sa postam realitatea, nu dupa felul in care doriti sa aruncati cu piatra!
  #408  
Vechi 10.04.2008, 09:25:19
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Eu cred ca bati campii astrud.Bor este recunoscuta ca biserica canonica de toate bisericile crestin ortodoxe autocefale din lume.Iar Galaction Cordun a primit hirotonia de arhiereu in BOR si a fost caterisit tot de BOR.Pe Gligherie Nu l-a recunoscut ca arhiereu nici o Biserica Crestin ortodoxa autocefala.Deci nu este ahiereu.Ori sunteti mai cu mot decat Athosul, Ierusalimul si toata ortodoxia crestina canonica!In plus si glicherie a fost caterisit cand era preot in BOR.Deci cine la facut ai intai preot.Cand Glicherie a mers in Athos Parintii athoniti au xis ca a venit un nebun din Romania.Daca Bor nu ar fi canonica preotii ei nu ae fi in comuniune cu celelalte biserici autocefale.Mai putina vrajeala si mai mult aadvar va trebuie!Glicherie este vinovat de ierosilie.
Dupa ce ieromonahul Glicherie a intrerupt comuniunea liturgica cu BOR, a fost primit sa slujeasca si la Ierusalim si la Muntele Athos. Abia dupa ce a fost hirotonit episcop de catre Galaction Cordun, Muntele Athos si celelalte biserici Ortodoxe din lume nu l-au mai primit sa slujeasca, asemenea si pe ceilalti clerici si ierarhi de la Slatioara. Cu toate acestea, anul trecut, un ierodiacon din BOSVR a slujit Sf. Liturghie la Muntele Athos impreuna cu clerici Athoniti...
Nu putem afirma ca cei din BOSVR nu au succesiunea apostolica, pentru ca atunci cand un preot din BOSVR trece la BOR, nu i se mai repeta hirotonia, ci se primeste direct ca preot! Deci, evident au harul, cu toate ca El s-a dat prin mainile PS Galaction Cordun.
  #409  
Vechi 10.04.2008, 09:37:59
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Tinere dorstor, as prefera sa pastrezi un limbaj adecvat iar daca nu poti, inceteaza a mai posta mesaje pe acest topic, cel putin. Important este ca o biserica sa fie recunoscuta de Hristos si, binenteles, de Sfintii Parinti. Tu tot vorbesti despre ierosilie insa cei ce au reformat BOR indepartand-o de sfintele canoane sunt deja in fata lui Hristos invinuiti de acest pacat.
Sfintii parinti au afirmat ca Sfintele Canoane ale Sf. Apostoli sunt 'dogme dumnezeiesti', iar ierarhii BOR le-au numit 'bariere ruginite' ( a se vedea canoanele 4 al sinodului 6 ec, si can. 6 al sinodului 4 ec. Iar pentru ascultare, canonul 15 sin 1-2 din C-pol/15 la nomocanon). Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Románul vorbeste despre ierarhia BOR ca despre niste oameni plini de viclenie, ce il batjocoresc pe Dumnezeu si Biserica, doar pentru a le face pe plac catolicilor. Cititi cu atentie cartile Sfantului, editate in lb. románá de catre greci sau Ierusalim, pentru ca cele editate de BOR nu mai cuprind aceste adevaruri scrise de Sfant, pentru ca ADEVARUL DOARE.
  #410  
Vechi 10.04.2008, 22:20:10
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Sunt foarte tanar.Atat de tanar incat am asistat de cateva ori la lectiile de dogmatica pe care un arhimandrit pe vechi cu numele de Teofilact i le dadea ieromonahului Vlasie care acum este mitropolit pe vechi.Sunt atat de tanar incat am in posesia mea un ANTIMIS(daca stiti ce este) emis de Glicherie.Sunt atat de tanar incat am dezbatut probleme dogmatice cu PS Cozma cand acesta locuia alaturi de Glicherie si cand era consilia de Glicherie.Sunt atat de tanar incat am studiat canoanele pe Pidalionul mitropolitului Silvestru.Sunt atat de tanar incat am dormit in chiliile dela Slatioara cand era biserica veche si doar cladirea unde acum este trapeza.Sunt atat de tanar incat l-am apucat si pe ministru SUDER care isi petrecea concediul la Slatioara.In ce an a fost sfintiti Evloghie si Miftode?Eu i-am prins.Voi reveni dar nu-mi plac minciunile.Iar succesiunea apostolica se da numai prin arhierei.Voi reveni dar cei ce vor sa ma acuxe de eroare sa caute mai intai in Pidalion.Eu sunt un canonist.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07