Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2010, 16:32:30
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit Acesta este pasul meu

De mult timp stau si ma tot gandesc daca sa spun sau nu ce a inceput sa ma deranjeze pe acest forum. Am decis sa spun deoarece prefer sa fiu sincera decat ipocrita. In urma cu cativa ani am descoperit ac. site si nu dupa mult timp am inceput sa postez si pe forum. Ei bine, atunci la inceput a fost frumos pt. ca aveam ce invata. Erau multi membri CRESTINI ORTODOCSI de la care iti imbogateai cunostintele, care atunci cand postau ceva nu o faceau in necunostinta de cauza, aveau bazele ortodoxiei. Acum ac. forum s-a transformat intr-un camp de lupta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei dar nu vad de ce din moment ce ei nu cred in Maica Domnului, in cruce, s.a. , atunci cand un membru incearca sa ajute se gaseste cate un ateu sa arunce cu noroi in el pana nu mai poate si tot asa. Este pacat ca multi membri vechi stau deoparte, citesc dar nu mai intervin si pe de-o parte au dreptate sa procedeaze astfel. Eu nu vad de ce ac sectari nu merg pe forumurile sectei din care fac parte. Un pr. imi spunea o data ca el il prefera pe ac. individ betiv, fumator care duminica face chermeze in loc sa fie in biserica dar care asa cum este el nu renunta la credinta lui, decat sa aiba in biserica un adventist care ar vrea sa treaca la ortodoxie deoarece asta nu are statornicie in credinta. Si mare dreptate avea. Majoritatea celor din secte se muta de la una la alta intr-o veselie. Aseman ac. forun acum si mbri. lui cu o biserica ai carei enoriasi crezand ca vor aduce la dreapta credinta sectarii si ateii i-au primit in biserica lor, i-au lasat sa mai vb. in timpul slujbei ca poate poate vor intelege ceva pana la urma, i-au lasat sa faca mizerie pe jos de frica, ca, daca ii cearta o sa plece, i-au lasat sa il intrebe pe pr. tot felul de lucruri si chiar sa ridice tonul la el tot din dorinta de a-i lasa sa isi lamureasca unele neantelegeri, iar ei, enoriasii vechi si cu frica de Dumnezeu in dorinta lor de a face bine s-au retras, au tacut, nefacand altceva decat sa isi lase biserica sa fie vandalizata si pr. calcat in picioare. Cam asa este si ecumenismul dupa mine. Stiu ca o sa fie multi care o sa ma condamne pt. ce am scris dar nu imi pasa. Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2010, 16:42:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu numai din cauza celor de alta credinta a scazut calitatea postarilor de pe forum ci sunt multe alte cauze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2010, 16:54:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cristina, cam asa este.
Si eu ies repede de pe forum cand vad threaduri ca : omul insurat cu pisica, oamenii o sa dispara in 100 ani etc... astfel de subiecte de discutie sunt o insulta adusa bunului simt.
Cred ca timpul este prea pretios ca sa-l irosim in discutii sterile.
Timpul ni s-a dat pentru pocainta, pentru aceasta trebuie sa-l folosim.

Discutiile care intr-adevar ajuta sunt foarte rare.

Sa aducem la dreapta credinta un ratacit? Sa fim seriosi.
Cu rugaciune.
Tatal meu a trecut de la ateism (ateism real.. imi explica evolutionismul la gradinita, am mai spus) la ortodoxie in 20 de ani! Si inca mai are multe lucruri de clarificat.

Si noi vrem sa schimbam mintea unui ateu intr-o discutie pe forum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2010, 16:55:51
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Postari de calitate gasesti pe celelalte arii ale forumului care tin de Biserica Ortodoxa (Despre Sfanta Scriptura, Taine etc.). Aici vezi numai cearta pentru ca, dupa cum spuneai, vine ateul, evolutionistul etc. si pune o intrebare "inocenta" la care primeste un raspuns in conformitate cu viziunea crestinului. Problema este ca el nu a pus intrebarea pentru ca avea nelamuriri si astepta sa-i deschida cineva ochii, cumva, ci pentru ca avea chef de dezbateri aprinse. El stia clar ce raspuns va primi si avea deja contraargumentele pregatite.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2010, 16:57:02
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Te felicit pentru curajul de a spune ce gandesti. Despre sectari, hm...daca sunt aici si nu pe forumul dedicat, asta-i nici lucru bun, da' nici rau, unii sunt "agenti de influienta" altii cauta ce nu au gasit la ei "acasa"...asa ca tot raul spre bine...
La razboi ca la razboi, mai lupti si la baioneta, mai tropaii bocancii plini de noroi in "biserica" inamica...asta-i...strange din dinti si pumni, si asteapta cu rabdare de sarpe, momentul contraofensivei...tine baioneta "ascutita".
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2010, 17:11:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
Poate ca nu esti chiar singura nemultumita, iar de luptat fiecare o face in felul lui. Dar, ca de obicei, fiecare caz este particularizat, iar noi trebuie sa avem rabdare si intelepciune sa trecem cu bine peste toate.
"Iubeste-ti aproapele!" Asa-i corect sa ne comportam! Cand e vorba de stilisti, catolici chiar sectari, poate ca ar trebui sa fim mai blanzi si bogati in intelepciunea Lui Dumnezeu, dar cand ne lovim de atei plini de sine care dezvolta tot felul de subiecte sub masca... mantuirii, doar pentru a provoca dispute, trebuie sa intervenim si sa blocam din fasha rautatile si ironiile de prost gust. In ce ma priveste, am cautat de fiecare data sa ma implic, daca m-am nimerit in preajma. Si-asa o sa fac mereu, indiferent de consecinte...
Probabil primesc multe injuraturi (numai astazi cate-or fi fost...) dar cu toate astea, zic si eu ca tine... "nu pot sa tac!"
Sa nu te superi si sa nu pleci! E mare nevoie de cei ca tine pe-aici, ca si-asa ne copleseste numarul celor ostili!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2010, 21:06:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pasul tau cred ca este comun mai multor persoane. Despre aceasta s-a tot spus insa o remediere nu prea s-a simtit. Eu cred ca celor de alte culte le e drag site-ul nostru pentru ca se incing discutii controversate iar pe site-urile lor probabil se plictisesc totul e roz si limpede, altfel...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2010, 21:19:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pasul tau cred ca este comun mai multor persoane. Despre aceasta s-a tot spus insa o remediere nu prea s-a simtit. Eu cred ca celor de alte culte le e drag site-ul nostru pentru ca se incing discutii controversate iar pe site-urile lor probabil se plictisesc totul e roz si limpede, altfel...
Îmi aduce aminte de o zicală: „Dracu lângă păcătoși se plictisește”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2010, 21:32:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Îmi aduce aminte de o zicală: „Dracu lângă păcătoși se plictisește”.
Cand am citit am zambit dar sunt convinsa ca e foarte adevarata zicala. Mi-am amintit si eu un moment din Pateric cand diavolul sforaia linistit in fata casei unor oameni; si asta pentru ca nu avea cu ce sa ii mai lupte intrucat ei deja ii faceau voia
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2010, 22:37:42
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
De mult timp stau si ma tot gandesc daca sa spun sau nu ce a inceput sa ma deranjeze pe acest forum. Am decis sa spun deoarece prefer sa fiu sincera decat ipocrita. In urma cu cativa ani am descoperit ac. site si nu dupa mult timp am inceput sa postez si pe forum. Ei bine, atunci la inceput a fost frumos pt. ca aveam ce invata. Erau multi membri CRESTINI ORTODOCSI de la care iti imbogateai cunostintele, care atunci cand postau ceva nu o faceau in necunostinta de cauza, aveau bazele ortodoxiei. Acum ac. forum s-a transformat intr-un camp de lupta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei dar nu vad de ce din moment ce ei nu cred in Maica Domnului, in cruce, s.a. , atunci cand un membru incearca sa ajute se gaseste cate un ateu sa arunce cu noroi in el pana nu mai poate si tot asa. Este pacat ca multi membri vechi stau deoparte, citesc dar nu mai intervin si pe de-o parte au dreptate sa procedeaze astfel. Eu nu vad de ce ac sectari nu merg pe forumurile sectei din care fac parte. Un pr. imi spunea o data ca el il prefera pe ac. individ betiv, fumator care duminica face chermeze in loc sa fie in biserica dar care asa cum este el nu renunta la credinta lui, decat sa aiba in biserica un adventist care ar vrea sa treaca la ortodoxie deoarece asta nu are statornicie in credinta. Si mare dreptate avea. Majoritatea celor din secte se muta de la una la alta intr-o veselie. Aseman ac. forun acum si mbri. lui cu o biserica ai carei enoriasi crezand ca vor aduce la dreapta credinta sectarii si ateii i-au primit in biserica lor, i-au lasat sa mai vb. in timpul slujbei ca poate poate vor intelege ceva pana la urma, i-au lasat sa faca mizerie pe jos de frica, ca, daca ii cearta o sa plece, i-au lasat sa il intrebe pe pr. tot felul de lucruri si chiar sa ridice tonul la el tot din dorinta de a-i lasa sa isi lamureasca unele neantelegeri, iar ei, enoriasii vechi si cu frica de Dumnezeu in dorinta lor de a face bine s-au retras, au tacut, nefacand altceva decat sa isi lase biserica sa fie vandalizata si pr. calcat in picioare. Cam asa este si ecumenismul dupa mine. Stiu ca o sa fie multi care o sa ma condamne pt. ce am scris dar nu imi pasa. Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
Sunt total deacord cu tine.

Eu am avut o propunere de limitare a activitatii neortodocsilor pe forum, dar cand am spus-o mi-au sarit in cap neortodocsii. Mititeii de ei, erau discriminati de gazdele ORTODOXE pe forumul ORTODOX.
A iesit o cearta de a trebuit sa se stearga topicul respectiv. Ce sa spun, cand spui adevarul si sustii corectitudinea e mai greu.

Propunerea consta in limitarea activitatii neortodocsilor doar la topicurile destinate bisericilor lor, si nu pe toate topicurile din forum.
Adica, catolicii sa aiba activitate numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5029, protestantii numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5030 , si asa mai departe.
Ideea asta nu am luat-o de la mine, ci de pe alte forumuri, unde astfel se pastreza ortodoxia curata, certurile neortodoxe-ortodoxe lipsesc, neortodocsii respecta regula, cand un ortodox sau potential ortodox intreaba ceva, sfaturile care le primeste sunt ortodoxe si nu amnestecate cu idei neortodoxe, iar cand cineva incalca regula nu se sinchiseste nimeni sa ii reproseze neortodoxului faptul ca posteaza unde nu e treaba lui. E multa ordine si disciplina. Mai multa liniste intre utilizatori.
Cum sa fie liniste daca avem filozofii, conceptii diferite si acestea interactioneaza, se ,,ciocnesc"?

Eee, acum probabil iar o sa imi sara in cap neortodocsii......
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 17:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 13:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 13:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 11:35:02