Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2009, 18:59:03
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

Pai un baiat musulman nu are nimic dar nu as vrea ca viitorii mei copii sa fie crescuti in spiritul razboiului si al urai sau "sa fie trimisi cu bomba de gat" ... Plus ca multi baieti musulmani sunt rai si nu iti permit nici macar sa misti un deget ...Multi sunt foarte indoctrinati si inchisi la minte . Spun acest lucru din experienta ...pt am avut de -aface cu ei .... si am fugit cat am putut de repede .. Tatal meu nu stie ca nu-mi plac baietii musulmani .. oricum intr-un mod sau altul tot va afla . dar problema se mai pune si altfel .... parintii mei sunt divortati si tatal meu locuieste acolo iar mie mi-e frica ca daca il supar putin mai rau o sa ma ia acolo fortat (poate) nimic nu e exclus... Oricum , numai prin rugaciune am sperante
  #12  
Vechi 07.12.2009, 19:19:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dreamhappy Vezi mesajul
Pai un baiat musulman nu are nimic dar nu as vrea ca viitorii mei copii sa fie crescuti in spiritul razboiului si al urai sau "sa fie trimisi cu bomba de gat" ... Plus ca multi baieti musulmani sunt rai si nu iti permit nici macar sa misti un deget ...Multi sunt foarte indoctrinati si inchisi la minte . Spun acest lucru din experienta ...pt am avut de -aface cu ei .... si am fugit cat am putut de repede .. Tatal meu nu stie ca nu-mi plac baietii musulmani .. oricum intr-un mod sau altul tot va afla . dar problema se mai pune si altfel .... parintii mei sunt divortati si tatal meu locuieste acolo iar mie mi-e frica ca daca il supar putin mai rau o sa ma ia acolo fortat (poate) nimic nu e exclus... Oricum , numai prin rugaciune am sperante
Pai daca sunt divortati(sa inteleg ca stai cu mama) atunci ce te temi atat sa-i spui.Spune-i si ca te-ai increstinat , si ca tii la baiatu asta.Ca aici ti-ai gasit tu pacea sau linistea in religia crestina, s.a.m.d si ca nu vrei sa-l superi dar asa simti tu si ca ai nevoie de binecuvantarea lui, ca orice ar fi si s-ar intampla e tatal tau.Sangele apa nu se face si omenia e omenia , spune-i sa fie macar omenos.Sa lase macar un pic deoparte constrangerile si diferentele de etnie sau religioase si sa judece fara aceste principii.Ce e mai important e sufletul omului, iar daca baiatu pe care l-ai gasit are suflet bun e de pastrat.Probabil ca poti sa-i spui la telefon sa-l pregatesti.Incet incet si sa vezi cum reactioneaza.Adica sa-i spui ca umblii cu un baiat, si ca nu e musulman, ca tii la el.Vezi ce zice si cum reactioneaza , daca nu e extremist atunci poti sa mergi sa vorbesti cu el in persoana , iar daca e il anunti prin telefon ca vrei sa te mariti.
  #13  
Vechi 07.12.2009, 19:21:25
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dream, mama ta, din discutie inteleg ca nu este musulmanca. Iar tatal tau nu cred ca a devenit intre-timp. Cum de s-a casatorit (in ideea ca mama nu-ti este musulmanca) cu ea? A doua intrebare: In ce tara traieste tatal tau si unde traiesti tu si mama ta? (in cazul in care tu traiesti intr-o zona in care este respectata libertatea religioasa, esti putin (doar putin) in avantaj. Apoi, tatal tau este fundamentalist? Familia lui este inclinata la a actiona dupa canoanele bisericii lor, cu strictete? Tatal tau ii este recunoscuta pozitia de ider spiritual in familia lui? Ca sfat: stai calma. Roagate, studiaza din Scripturi voia lui Dumnezeu pentru binele tau si a viitoarei tale familii si mediteaza (stai de vorba cu Dumnezeu - este f frumos). PS: Ma intereseaza mult situatia ta, experienta aceasta si o sa ma rog pentru tine!
  #14  
Vechi 07.12.2009, 19:24:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Daca devine neintelegator din pricina relatiei tale poti sa dai si propriul sau exemplu cu mama ta .
  #15  
Vechi 07.12.2009, 20:12:25
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dreamhappy Vezi mesajul
Buna ... Ma aflu intr-o situatie foarte delicata si chiar nu mai stiu cui sa-i cer ajutorul .... Deci .... eu sunt jumatate crestina jumatate musulmanca ( sa spun asa ) dar tind mai mult spre religia ortodoxa pt ca o consider religia cea dreapta . Respect religia musulmana pentru ca este religia tatalui meu si chiar sunt de acord cu unele invataturi si reguli . In fine nu despre asta este vorba dar as vrea sa stiti mai multe ca sa puteti sa va dati seama despre ce este vorba . Eu sunt intr-o relatie cu un baiat crestin , ne iubim enorm si ne dorim un viitor impreuna dar exista o mare problema : nu stiu cat o sa fie tatal meu de acord si daca o sa mai vrea sa aiba de a face cu mine daca m-as casatori cu acest baiat. Nu as vrea sa imi ranesc tatal , as vrea sa ma inteleaga ,pt ca eu oricum nu vreau sa am de a face cu baieti musulmani ........... NU COMENTEZ . Doar mama stie de relatia noastra iar lui tata mi-e frica sa ii spun .... am cerut sfatul prietenelor dar degeaba ... nu au cum sa ma ajute .. nu ma inteleg deloc. .... iar cand am cerut parerea unei prietene musulmance aceasta nu a mai vorbit cu mine DELOC...
Va rog ajutati-ma .Orice sfat e bine venit
Ma intorc la intrebarea initiala: Daca este interzisa casatoria intre o musulmanca si un crestin? Conform Scripturii este interzisa. Chiar daca pare a fi mai mult un sfat. In dreptul Coranului , de asemenea. Totusi tu nu esti musulmanca odata ce nu crezi in valorile Islamului pana la moarte si presupun ca nici prietenul tau nu este crestin, doar daca este pregatit sa-si dea viata pentru aceste valori. Problema voastra este mai degraba culturala, comunitara si de familie. Ori daca va hotarati sa studiati Cui slujiti?, ve-ti putea ajunge amandoi la o hotarare ce nu va putea sta nici in fata culturii, nici in fata comunitatii sociale in mijlocul careia traiti si nici in fata familiei (cea din urma este problema cea mai grea de suportat). Citeam cateva zile in urma ca noi ca si credinciosi, de multe ori suntem nu suntem de fapt credinciosi ci mai degraba adepti culturali. Ne simtim pur si simplu bine sa dam bine cu cei din jurul nostru. O convingere interioara data de Duhul lui Dumnezeu va merge pana la moarte, la fel ca Apostolii Sfinti care in majoritate au fost martiri. Iar convingerii interioare intarite de Duhul lui Dumnezeu, nu-i poate sta nimeni impotriva.
Sfatul meu este ca inainte sa continuati relatia (implicit sa o stricati cu tatal tau), vedeti daca se merita. Esti la o varsta aproape de coacere (ca fata) din pdv al pregatirii pentru casatorie (eu personal nu vad bine umblatul din floare in floare ci o prietenie - intimitate emotionala, fizica si spirituala - care are ca tinta casatoria - deci binedefinita). Multe prietenii daca nu au bazele pe care le-am enuntat mai sus se pot destrama usor. Apoi daca te casatoresti si lucrurile nu sunt clare in ceea ce priveste religia voastra - o sa va treziti ca trageti unul hais si unul cea - adica jug nepotrivit. Problema in casatorie nu e cea mai mare cand ai aflat ca sotul te-a inselat candva cu o alta ci cand zi de zi experimentezi frustrare, lipsa de respect, lipsa de comunicare, diferenta de mentalitati, etc. Copiii vostrii vor trece prin aceeasi criza prin care treci si tu astazi, cine stie cu ce consecinte?!? Miza este mult mai mare in concluzie.
Tatal tau are convingeri ferme. Cred ca datorita culturii, societatii in mijl careia traieste si a familiei, mult unite in Islam. Dar convingerile intelectuale si spirituale cred ca ii lipsesc. Cauta sa i-o iei inainte si sa dovedesti astfel de convingeri (spirituale si intelectuale - doctrina) atat tu cat si prietenul tau. Este spre binele tau vesnic, al prietenului tau dar si pentru intreaga ta familie. Doar prin Hristos putem fi salvati si avea viata vesnica. Vrei sa fii cu toti ai tai in cer?
  #16  
Vechi 07.12.2009, 21:21:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
In Sfantul Imperiu Bizantin crestinii ortodocsi,musulmanii,cei de religie mozaica,pagani si altii traiau in pace,respectand legile statului.
Da inseland dracii pe unii din BC,care acum nici de BC nu mai asculta a inceput sa fie invrajbire intre oameni.
Ca Papa inca nu si-a cerut iertare in numele BC pentru razboaiele inspirate de draci facute impotriva musulmanilor,numite cruciade.
Ce sa aiba crucea care e simbol al smereniei si al blandetii,al iubirii de Dumnezeu si de oameni,al dragostei altruiste cu niste razboaie nedrepte numite cruciade?
Unde traiau musulmani în imperiul bizantin? Converitrea la islam aparea numai dupa cucerirea uui teritoriu de catre musulmani, pentru a scapa de taxe si pentru alte avantaje. Unu-doi or fi fost pe ici pe colo, dar imperiul bizantin nu a stapânit peste teritorii locuite de musulmani.

Iar evreii trebuie spus ca erau cam prigoniti în imperiu, ca si în apus si în lumea musulmana.

Cruciadele nu au fost un fenomen exclusiv vestic. Toate popoarele crestine, inclusiv cele ortodoxe, inclusiv românii, au avut mereu în plan recucerirea Tarii Sfinte si a celorlalte teritorii foste crestine de la musulmani. Vlad Tepes, Stefan cel Mare, Mihai Viteazu, Vasile Lupu s-au considerat urmasi ai împaratului de la Constantinopol si numai lipsa de mijloace si resurse i-a împiedicat sa atace în teeritoriul imperiului otoman care stapânea Tara Sfânta si tot Orientul Apropiat.

Si în prezent nu cred ca exista crestin care sa nu doreasca recrestinarea Sfintei Sofia sau recucerirea teritoriilor pierdute, unde se afla multe vestigii ale crestinilor primari, în Israel, Siria, Egipt etc.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #17  
Vechi 07.12.2009, 23:16:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

@Traditie:
Pai traiau si musulmani in Sfantul Imperiu Bizantin ca nu toti sunt de cei fundamentalisti.
Cand a venit Sfantul Constantin ca imparat unii repede ascultand de sfaturile duhurilor rele s-au dus sa ii zica sa exileze pe cei care nu erau crestini si nu a facut asa,zicand ca omul trebuie sa devina crestin de bunavoie.
Pe vremea cruciadei a patra,cand soldatii catolici din ordinele cavaleresti inselati de duhuri rele nu au mai vrut sa asculte nici de Papa,erau chiar si soldati musulmani alaturi de cei crestin ortodocsi,care au aparat pe cat au putut Constantinopolul.
Iar Ierusalimul e normal sa fie al evreilor,la fel cu restul tarii Sfinte,asa voieste preabunul Dumnezeu.
Apoi pe muntele Tabor e Sfanta Biserica crestin ortodoxa,apartinand Patriarhiei Ierusalimului,la Sfantul Mormant,la Piatra Ungerii e Sfanta Biserica crestin ortodoxa,tot a Patriarhiei Ierusalimului ;unde a stat trupul Maicii Domnului jumate e Sfanta Biserica crestin ortodoxa,jumate Sfanta Biserica crestin ortodoxa copta iar aceia se inteleg foarte bine;nu prea inteleg mai frate de ce ai dori sa se schimbe lucrurile acolo care sunt asezate de preabunul Dumnezeu asa,ca Sfanta Biserica crestin ortodoxa sa fie protejata.

Last edited by mihailt; 07.12.2009 at 23:22:30.
  #18  
Vechi 07.12.2009, 23:36:47
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

pana una alta sa raspund eu fetei...la subiect
in islam e interzis categoric casatoria fetelor cu baieti de alta religie ,barbatii avand voie sa se casatoreasca cu fete din alte religii...iudaism,crestinism
nustiu in ce tara e tatal tau ...ar fi important ,dar in general majoritatea nu accepta astfel de casatorii ...cum e cazul tau ..va insista sa pasaresti romania imediat
in plus nu inteleg ..e vorba de casatorie ..sau prietenie ..banuiesc ca stii ca ei nu accepta relatia fetei inainte da casatorie...sub nici o forma ..mai spui ca ai cunoscut deja si baieti musulmani..si ai 20 ani. asa am impresia ca mama ta nu este in tara ...
raspunsul e...TOTAL INTERZISA
  #19  
Vechi 08.12.2009, 01:01:24
valy72001
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
pana una alta sa raspund eu fetei...la subiect
in islam e interzis categoric casatoria fetelor cu baieti de alta religie ,barbatii avand voie sa se casatoreasca cu fete din alte religii...iudaism,crestinism

Multumim pentru informatie, in mod sincer ma intereseaza. As dori sa aflu daca practica aceasta este populara sau este scriere a profetului? (marefer la faptul ca doar baietii pot sa ia in casatorie fete de alta religie)

nustiu in ce tara e tatal tau ...ar fi important ,dar in general majoritatea nu accepta astfel de casatorii ...cum e cazul tau ..va insista sa pasaresti romania imediat
in plus nu inteleg ..e vorba de casatorie ..sau prietenie ..banuiesc ca stii ca ei nu accepta relatia fetei inainte da casatorie...sub nici o forma ..mai spui ca ai cunoscut deja si baieti musulmani..si ai 20 ani. asa am impresia ca mama ta nu este in tara ...
raspunsul e...TOTAL INTERZISA
Imi place caesti direct(a)! Dar ca si stii sa dai sfaturi utile. Ma intereseaz de unde cunosti atatea?
  #20  
Vechi 17.12.2009, 18:30:52
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit .....

daca esti din Bucuresti, nu ezita sa te duci sa te rogi la moastele Sf Nectarie de la Radu Voda, e grabnic ajutator. O prietena plecata in Italia s-a imprietenit acolo cu un italian, dar el acum nu vroia sa se casatoreasca ca el e catolic si ea ortodoxa. E era fnecajita, cind a venit in tara am dus-o la Sf Nectarie, a dat un pomelnic acolo si s-a rugat din tot sufletul. Rezultatul? Peste un an au venit in tara, el s-a botezat ortodox si au facut cununia in tara...Apoi erau necajiti ca nu aveau copii, cind au mai venit in tara au trecut iar pe la Sf Nectarie..sa-ti mai spun continuarea? Au un baietel de toata frumusetea!
Chiar daca situatia ta e un pic diferita, Sf Nectarie a primit un dar f mare de la Dumnezeu si ajuta pe toata lumea!!
Subiect închis

Tags
musulmanca-crestin

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 22:43:34
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 14:38:01