Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2014, 11:34:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@mihailc si dragos: Ca de obicei de la voi, atacuri la persoana si bascalie damboviteana de 2 bani. Se inscrie cineva pe forum sa puna o intrebare, iar voi, in loc de un cuvant de intampinare ori de un raspuns la ce preocupa omul, aveti ce aveti cu cel care a incercat un raspuns, exhibandu-va, unul: veninul sufletesc, iar celalalt zeflemeaua in chip de intelepciune. Vai de capul vostru de crestini si ortodocsi. Mi-e mila de voi.
Nu te-a pomenit nimeni nominal, dar mata repede dai din copite ca un măgăruș bătrân și frustrat care se crede Pegas, furios că ceilalți îi mai pun câteodată o oglindă în față ca să vadă singur cine și ce este în realitate.
Dacă tot veni vorba, mă gândesc că ar trebui să-ți reactivezi bunul simț elementar și să oferi cuvinte de întâmpinare, respectiv răspunsuri legate de ethosul credinței, pe forumul lui popa Ivan. Că aici induci lumea în eroare, e ca și cum ar ajunge cineva la poarta raiului și i-ar ieși dracu' în cale să-l învețe ce și cum trebuie să facă ca să intre înăuntru.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.11.2014, 12:31:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In articolul de azi de pe pagina principala a site-ului este scris din cartea Sf. Nectarie:

http://www.crestinortodox.ro/post/de...st-147158.html

Eu nu ma pricep la regulile postului.
Doar cateva lucruri elementare:
Perioada de post (fie ea de Craciu, Pasti sau alta sarbatoare) cuprinde post alimentar, post trupesc si pregatire sufleteasca/duhovniceasca (rugaciune, citit carti religioase, intoarcere in sufletul propriu, fapte bune, milostenie etc.)

Sunt aspecte care depind mult si de preot/duhovnic.
Postul alimentar nu este chiar obligatoriu, in schimb pregatirea duhovniceasca este.
Cel putin preotul meu asa mi-a spus. Sunt oameni care nu pot tine postul alimentar din diverse motive, dar daca ei respecta celelalte cerinte nu sunt cu nimic mai prejos si se poate impartasi (numai atunci trebuie sa nu manance).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde