Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2015, 20:51:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Si cum poti arata cuiva aflat intr-o depresie profunda ca exista alternative, ca viata si lumea asta stramba are sens etc?Dvs. cum ati exprima toate aceste lucruri cuiva care nu mai asteapta nimic bun de la viata?Cred ca e greu uneori sa mai ai sentimente frumoase, sperante , credinta, cand in loc de dragoste si atentie, in copilarie primesti doar ura.
Of..... Păi dacă e vorba, cu adevărat, de depresie profundă (severă)....
Eu recomand, dacă îmi e permis să fac asta, așa:
1) Psihiatru - tratament medicamentos cu sau fără internare;
2) Psiholog - cu terapie cognitivă, de preferat (aceasta e abordarea de elecție pentru depresii);
3) Grup de suport, dacă e vorba și de vreo adicție (alcool etc.)
Și toate acestea pe fundamentul relației cu un duhovnic, plus mersul constant la slujbe (Maslu, Liturghie etc.).

Pentru cei din familie (aparținători) ajutorul vine tot prin intermediul persoanelor menționate, care vor da explicații și îndrumări adecvate, profesioniste.
Mi-e greu să cred că prin urmarea acestor pași nu se va simți nici o ameliorare sau chiar vindecare totală.
Depresia este o tulburare care se tratează cu succes.
Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 17.09.2015 at 21:07:25.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2015, 23:16:33
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Of..... Păi dacă e vorba, cu adevărat, de depresie profundă (severă)....
Eu recomand, dacă îmi e permis să fac asta, așa:
1) Psihiatru - tratament medicamentos cu sau fără internare;
2) Psiholog - cu terapie cognitivă, de preferat (aceasta e abordarea de elecție pentru depresii);
3) Grup de suport, dacă e vorba și de vreo adicție (alcool etc.)
Și toate acestea pe fundamentul relației cu un duhovnic, plus mersul constant la slujbe (Maslu, Liturghie etc.).

Pentru cei din familie (aparținători) ajutorul vine tot prin intermediul persoanelor menționate, care vor da explicații și îndrumări adecvate, profesioniste.
Mi-e greu să cred că prin urmarea acestor pași nu se va simți nici o ameliorare sau chiar vindecare totală.
Depresia este o tulburare care se tratează cu succes.
Doamne ajută!
Ma refeream la cei din afara familiei.Adica, daca intalnim de-a lungul vietii persoane cu depresie, incercam sa ajutam, atat cat ne permite situatia respectiva: o incurajare, o vorba buna etc.Si restul tine de vointa acelei persoane, normal.Dar daca ai senzatia ca la un moment dat se apropie de o zona periculoasa a depresiei, in care la un moment dat si-ar putea face rau, atunci nu prea poti fi indiferent.Poti ajuta in aceasta situatie?Daca da, cum?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2015, 00:21:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Păi... cam așa cum am făcut eu mai sus. Altceva nu știu să vă spun...:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.09.2015, 13:27:19
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru pareri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.09.2015, 16:20:00
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Ascultand persoana in cauza in primul rand cred; nici " binele fortat" nu e recomandat, aici sunt deplin de acord cu Mihnea Dragomir.
Si mai cred ca e necesar sa faci sa inteleaga persoana respectiva ca nu e singura :)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2015, 17:05:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Cum trebuie sa se poarte un crestin cand intalneste oameni tristi, aflati in depresie? Sa incerce sa ajute doar daca i se cere ajutorul sau sa o faca oricum?

Voi, cand ati intalnit pe cineva suferind, cum l-ati ajutat?Cum ati redat speranta, cuiva care a pierdut-o?
In cazuri usoare poti sa intervii, chiar e recomandat, fara sa ti se ceara expres, daca vezi ca esti bine primit.
In cele mai grele, sa trimiti la cei care se pot descurca cu ele.

In unele cazuri e suficient preotul, dar sunt cazuri in care e nevoie de psiholog, psihiatru..

Orice ar zice unii rupti de realitate de pe aici, nu orice preot poate fi si psiholog si mai nici unul care sa faca munca unui psihiatru.

Una e sa aiba un om sanatos niste suparari ocazionale care aproape ca trec de la sine si carora le este suficient cateva vorbe prietenesti si altceva sa ai de a face cu oameni cu un creier bolnav, cu probleme de ani de zile, chiar din copilarie, unele care nici macar nu le constientizeaza, si care si-au lasat urme adanci in sufletul si mintea lor si nu mai au sau nici nu au avut vreodata un reper al normalitatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.09.2015 at 17:09:48.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2015, 18:01:24
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cazuri usoare poti sa intervii, chiar e recomandat, fara sa ti se ceara expres, daca vezi ca esti bine primit.
In cele mai grele, sa trimiti la cei care se pot descurca cu ele.

In unele cazuri e suficient preotul, dar sunt cazuri in care e nevoie de psiholog, psihiatru...
Am deschis topicul asta pentru ca am cunoscut pe cineva, la care am intuit de la inceput ce suferinta il apasa.Nu intamplator, ci tocmai pentru ca imi e familiara, mai mult sau mai putin, de la oameni din preajma mea.Ma impresioneaza pentru ca stiu cat e de greu, cata insingurare si stigma sociala aduce o astfel de situatie.As fi vrut sa ii spun ca, chiar daca am mai avea de trait doar o ora sau doar o zi, chiar si cu lipsurile noastre lumesti(care pana la urma ne caracterizeaza pe fiecare din noi), tot ne putem bucura de viata, si suferinta e mai usoara, atunci cand ai credinta si prieteni alaturi.Dar nu ma pricep prea bine la cuvinte, si vroiam sa aud si alte pareri, poate mai sunt persoane care au trecut prin situatii de genul asta.


Partea cu psihologul/psihiatrul banuiesc ca o stie, la fel ca si cea cu grupurile de suport.Pe mine, cand am incercat sa vorbesc cu el m-a ignorat total.Probabil opinia si suportul unui
barbat ar fi fost mai potrivite, dar nu am putut sa nu incerc sa ajut cumva.
Sper ca pana la urma sa depaseasca greutatile si sa gaseasca alinare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.09.2015, 22:35:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
As fi vrut sa ii spun ca, chiar daca am mai avea de trait doar o ora sau doar o zi,
Acea zi, acea ora sunt cele mai importante din viata. Atunci, totul se poate pierde si totul se poate castiga. Nu e esential cat de pacatoasa viata ai dus, ci e esential sa pleci din ea in prietenia Domnului, solidar cu Crucea Lui: totul se poate castiga in acea ora, iar cei care vin la lucrul Domnului pentru numai un ceas, si anume in ceasul al doisprezecelea, vor primi aceeasi plata cu cei care lucreaza de la inceputul zilei vietii lor.

Am o anumita experienta cu bolnavi in situatii terminale: singurul punct de sprijin este credinta, singura speranta este Crucea lui Cristos si cuvintele "astazi vei fi cu Mine in rai!".

Nu irositi timpul cel mai pretios al oamenilor, mai ales a celor pe care ii iubiti mai mult! Timpul acela valoreaza cat tot restul vietii, atunci se da batalia cea mare! Nu uitati ca cel mai bine stie insemnatatea acelei zile, acelei ore Adversarul, care isi va inteti atacurile, fiind in stare, din disperarea de a vedea inca un suflet scapandu-i din gheare, sa joace totul pe o carte!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.09.2015 at 22:41:41.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.09.2015, 23:13:03
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acea zi, acea ora sunt cele mai importante din viata. Atunci, totul se poate pierde si totul se poate castiga. Nu e esential cat de pacatoasa viata ai dus, ci e esential sa pleci din ea in prietenia Domnului, solidar cu Crucea Lui: totul se poate castiga in acea ora, iar cei care vin la lucrul Domnului pentru numai un ceas, si anume in ceasul al doisprezecelea, vor primi aceeasi plata cu cei care lucreaza de la inceputul zilei vietii lor.
Da, asa sper si eu sa fie.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o anumita experienta cu bolnavi in situatii terminale: singurul punct de sprijin este credinta, singura speranta este Crucea lui Cristos si cuvintele "astazi vei fi cu Mine in rai!".
Cred ca nu m-am facut bine inteleasa.Nu vorbam despre un bolnav in stadiu terminal, ci despre cineva apasat de o suferinta sufleteasca.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu irositi timpul cel mai pretios al oamenilor, mai ales a celor pe care ii iubiti mai mult! Timpul acela valoreaza cat tot restul vietii, atunci se da batalia cea mare! Nu uitati ca cel mai bine stie insemnatatea acelei zile, acelei ore Adversarul, care isi va inteti atacurile, fiind in stare, din disperarea de a vedea inca un suflet scapandu-i din gheare, sa joace totul pe o carte!
Aici nu am inteles prea bine.Puteti sa detaliati un pic, va rog?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2015, 02:20:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Aici nu am inteles prea bine.Puteti sa detaliati un pic, va rog?
Din fericire, se pare ca de altceva e vorba in cazul la care va referiti. Dand mai multe detalii, eventual folosind mesageria privata, poate ca un raspuns ar fi mai de folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare