Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2007, 12:05:50
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

la inceput, pe cind eram mic de tot, ma atragea atmosfera din sala de cinema: lumina care se stingea, perdelele care se dadeau la o parte (asta mai mult dupa revolutie decit inainte), mirosul specific de sala de spectacol. Nu am fost niciodat atras de teatru, considerindu-l prea static pentru desfasurarea actiunii. Mai stii, poate fara sa-mi dau seama, apartineam generatiei pop-corn, indobitocita de coca-cola, pop-corn, subcultura si superficialitate in orice...
mai tirziu, adica undeva prin anul intiu de facultate (Literele din Iasi) descopeream ca se poate face o diferenta... intre filmele care-mi plac si cele care nu-mi plac, adica cele care nu-mi trezeau nici un sentiment. M-am trezit cam tirziu dar niciodata nu-i prea tirziu...
si uite asa a inceput vinatoarea de filme bune... adica filme situate nitelus deasupra celor de actiune stupida, cu pumni, picioare, mitraliere si capete sparte...
cind s-a produs marea schimbare n-as putea spune exact:
a) sa fi fost pentru ca in primul meu an de profesorat de limba romana am reluat lecturile de scoala si am constata deosebirea ca de la cer la pamint dintre constructia unei opere literare (care nu urmareste bani si faima) si constructia fragila a unui box-office american?
b) sa fi fost vorba despre trairea unui post pascal de prin 2000-2001 in urma caruia sesizam gloria lui Hristos si desertaciunea lumii laice?
c) poate au fost ambele chestiuni de vina...
Ideea de baza a acestor ginduri e ca filmele, in esenta lor, indiferent de cit de bune sau proaste sunt, indiferent ca sunt de arta sau pur comerciale nu fac altceva decit sa te indeparteze de la trairea religioasa. Poate ca nu toti creatorii de film inteleg asta, mai mult ca sigur ca multi m-ar contrazice violent, m-ar considera habotnic sau paranoic sau depasit dar, din pacate, asa stau lucrurile.
N-o spun din ipocrizie... doar am fost unul dintre aceia care credeau cu ardoare in filme... problema e ca prin filme traim tensiunea, happy-ending-ul si astfel avem impresia, in subconstient, ca totul e bine pe lumea asta. Iesi de la cinema sau opresti bs-player-ul si te simti minunat, intrucit ti-a ramsa in cap mesajul filmului, starea de bine creata de o opera de arta...
pai, fratilor, singurele opere de arta se pot intilni in rai, singurii creatori sunt ingerii care lauda neincetat creatia marelui nostru Dumnezeu.
eu cind aud de creatie, literara sau nu, lesin de ris, spunea cindva petre tutea... si avea dreptate...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2007, 13:24:47
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2007, 20:47:54
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

bine ar fi fost sa fie o atitudine exagerata. din nefericire ele ramin doar pentru slava acestei lumi. cu exceptia, stiu eu, a filmului cu Isus de Zefirelli...
dar fii sincera cu tine insati: cind vezi un film te gindesti la El? te ajuta filmele sa te mintui?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2007, 21:02:43
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
bine ar fi fost sa fie o atitudine exagerata. din nefericire ele ramin doar pentru slava acestei lumi. cu exceptia, stiu eu, a filmului cu Isus de Zefirelli...
dar fii sincera cu tine insati: cind vezi un film te gindesti la El? te ajuta filmele sa te mintui?
te ajuta marea (sa faci baie in mare) sa te mantuiesti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2007, 21:03:09
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de mihu
bine ar fi fost sa fie o atitudine exagerata. din nefericire ele ramin doar pentru slava acestei lumi. cu exceptia, stiu eu, a filmului cu Isus de Zefirelli...
dar fii sincera cu tine insati: cind vezi un film te gindesti la El? te ajuta filmele sa te mintui?
te ajuta marea (sa faci baie in mare) sa te mantuiesti?
Sau sa joci fotbal?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2007, 21:54:40
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
da, e adevarat ca omul a fost creat dupa chipul Lui dar nu pentru a face filme. creatiile umane (literatura, muzica, sculptura... etc) sunt nimic altceva decit VANITATE. arta nu te mintuieste ci, mai degraba, te duce de ripa. singura arta (adevarata!) este creatia lui Dumnezeu, creatie culminind cu facerea noastra. filmele nu te duc in rai. sau arta in general.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2007, 22:18:27
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de irina77
cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
da, e adevarat ca omul a fost creat dupa chipul Lui dar nu pentru a face filme. creatiile umane (literatura, muzica, sculptura... etc) sunt nimic altceva decit VANITATE. arta nu te mintuieste ci, mai degraba, te duce de ripa. singura arta (adevarata!) este creatia lui Dumnezeu, creatie culminind cu facerea noastra. filmele nu te duc in rai. sau arta in general.
Mihu, iti plac icoanele? Pictura este o forma de arta? Binenteles ca arta ins ine nu te va duce in rai, insa nu asta este scopul ei? Muzica iti place? Muzica de una singura te duce in rai? Asta nu inseamna ca nu sunt lucruri frumoase, de admirta, de relaxat mintea, ochiul.
Nu mi se pare normal sa excluzi orice doar fiindca nu te ajuta la manutire... teajuta electricitatea la mantuire, dar coca-cola? Te ajuta calculatorul, in cele din urma la mantuire? Nu... manutirea o poti obtine independent de toate astea... la fel ca si arta, asta nu inseamna ca nu sunt de aprecita, de folosit, de bucurat de ele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2007, 22:32:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Hai sa va spun ceva. Atata timp cat o sa traiti in asta lume o sa credeti mereu ca orice lucru vizat de majoritatea oamenilor este ceva daunator mantuirii, adica sa intelegem ca singura sansa de a ne mantui este sa devenim calugari, ceea ce este fals. Asa ca in caz de credeti ca orice fel de manifestare artistica exercitata de om poate fi daunatoare, eu sunt de parere ca poate fi relativa, adica unora le place ce altora nu le place, si asa o sa ne contrazicem la nesfarsit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2007, 22:33:00
mihu mihu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de mihu
Citat:
În prealabil postat de irina77
cred ca este totusi o atitudine exagerata. omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu- adica sa fie si el creator si sa-si foloseasca talantii in slujba Lui Dumnezeu, nu a propriilor patimi. Nici eu nu mai am rabdare sa urmaresc orisice film, indiferent de reputatia creata in jurul sau, dar exista totusi opere de exceptie care te fac sa gandesti... nu stiu daca ai vazut Ostrovul. Sau filmele lui Tarkovski.
da, e adevarat ca omul a fost creat dupa chipul Lui dar nu pentru a face filme. creatiile umane (literatura, muzica, sculptura... etc) sunt nimic altceva decit VANITATE. arta nu te mintuieste ci, mai degraba, te duce de ripa. singura arta (adevarata!) este creatia lui Dumnezeu, creatie culminind cu facerea noastra. filmele nu te duc in rai. sau arta in general.
Mihu, iti plac icoanele? Pictura este o forma de arta? Binenteles ca arta ins ine nu te va duce in rai, insa nu asta este scopul ei? Muzica iti place? Muzica de una singura te duce in rai? Asta nu inseamna ca nu sunt lucruri frumoase, de admirta, de relaxat mintea, ochiul.
Nu mi se pare normal sa excluzi orice doar fiindca nu te ajuta la manutire... teajuta electricitatea la mantuire, dar coca-cola? Te ajuta calculatorul, in cele din urma la mantuire? Nu... manutirea o poti obtine independent de toate astea... la fel ca si arta, asta nu inseamna ca nu sunt de aprecita, de folosit, de bucurat de ele.
arta - forma umana de slava desarta.
icoanele nu sunt opera de arta, icoanele sunt ferestre spre absolut.
bucruile despre care zici reprezinta partea umana, pieritoare. nu te ajuta la mintuire.
nu uita ca marile smecherii al satanei nu sunt doar cele urite (muzica rock, satanismul, mai stiu eu... injuraturile, na) ci, mai ales, cele frumoase. satana poate lua infatisare angelica.
marea hotie a satanei nu e sa te faca sa crezi ca el, satana nu exiasta... nu... marea lui hotie e sa tafca sa crezi in lucruri frumoase...
arta, spre exemplu...
si nu o spun din habotnicie... sunt doar profesor de romana... o spun pentru ca am inteles ca in afara de gloria lui dumnezeu nu exista nimic.
crzi ca raiul se poate mosteni daca admiri opere de arta, indiferent de frumusetea lor?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2007, 22:36:36
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu, nu cred ca mostenesc raiul daca admir opere de arta... asta nu inseamna ca nu pot sa le admir, nu? Si sa fiu castigat din alte pct. de vedere...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Daniel Corogeanu si filmele horror Ekaterina Stiri, actualitati, anunturi 52 08.01.2014 09:41:56
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
filmele de craciun sofiaiuga Umanitare 1 24.12.2007 05:57:28