Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2015, 19:17:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și credeți că acest exemplu de comportament este reprezentativ pentru întreaga comunitate musulmană ?

Dumneavoastră cum v-ar place să fiți catalogată în funcție de generalizarea unor exemple particulare ? Uite, eu, de pildă, am văzut în Catedrala din Timișoara cum un "credincios" ortodox și-a frecat portofelul de racla cu moaștele Sf. Iosif cel Nou de la Partoș. V-ar place să vă pun în aceeași oală ?

Sau în aceeași oală cu sutele de mii de mămici ortodoxe care și-au ucis pruncii în românia ultimelor decenii ?

Orice generalizare este păguboasă.

Eu sunt convins că sunt destui musulmani care țin postul în mod decent, fără să facă tărăboi și motiv de mare mândrie din asta.
Observati ca altcineva deja a deschis o tema de descutie pe aceasta tema,deci nu este un accident izolat ci chiar musulmanii fac caz de postul lor.
Ma bucur ca francezii nu stat sa puna botul la jongleriile lor manipulatoare si nu le-au aprobat oprirea traficului la miezul zilei cand vai,trebuie sa roage ei...
Cat tam-tam si cata fala!
Sa se roage in daramaturile lor nu in traficul lumii civilizate!
Cei veniti ultimii pe un teritoriu trebuie sa se supuna legilor acelui spatiu,nu viceversa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2015, 20:06:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ultima fraza este superba. Asa ar trebui sa fie. Postul ar trebui sa fie personal si individual.

Stam si judecam aici pe altii. Dar si la crestini cat tam-tam se face cu postul!
Mereu se face opinie separata (cand esti intr-un grup), trebuie sa ni se gateasca separat, la restaurant analizam ce are mancarea in ea, ne ducem in vizita si facem probleme...
Mie nu-mi place asa. Toata lumea trebuie sa stie ca postim, sau suntem vegani si trebuie sa ne gateasca noua special.

Eu daca sunt invitata undeva in zi in care postesc ori nu ma duc, ori ma incadrez cu lumea si respect gazda.

Eu stiu cum imi este mie. Cand altii mananca orice sau au sarbatoare si eu post, inghit in sec si imi vad de ale mele, dar nu este usor. Mai ales de Craciun am aceasta problema.
Acasa la mine, este altceva.

Si da, postul este (pentru multi) greu de tinut.
Eu sincer,nu am vazut tam-tam la postul ortodoxilor.
Ca vorbim pe forum ,asta cumva atenueaza situatia de a vb in real ,fata catre fata.
Nu ne stim,nu ne cunoastem,forumul ne ofera o semi-anonimitate iar in acest climat suntem mai deschisi sa dezbatem subiecte care intr-un colectiv real ar ramane ocolite.


La restaurant ai dreptul sa intrebi ce ingredient se folosesc,unele sunt ascunse.Multi oameni din lumea civizilata au tot felul de alergii la alimente;daca in Romania nu auzisem decat de alergie la penicilina sau intepatura de albina ,aici le-am auzit pe toate: alergie la lapte,la ceapa,la rosii,la castraveti,la capsuni,la mango,la banane,la avocado,la peste,la fructe de mare,la vin ,la paine etc etc etc etc
Toata lumea pune intrebari la restaurant sau taie si adauga ingrediente;este normal,daca businessul permite nu avem de ce sa ne plangem ca este o practica anormala sau iesita din comun.

Intotdeauna intreb ce mi se pune in mancare,ar fi culmea sa nu intreb din moment ce eu platesc pt ea,dar niciodata nu specific ca am intrebat din cauza ca sunt ortodoxa si tin un post aspru.Nici nu-I fac pe altii sa plateasca ca tin eu post,nu-i grabesc,nu fac scene ,nu cer sa fiu servita in mod exclusiv si inaintea tuturora pt ca eu sunt o urgenta iar ei nu sunt!
Nu sunt sigura ca toata lumea intelege aceste lucruri marunte care au totusi o deosebita insemnatate in intelegerea situatiei propriu-zise.

Ar fi totusi cam aiurea sa-mi planific viata dupa posturile mari,posturile mici si zilele de miercuri si vineri,sa nu calatoresc sau sa nu mananc inafara casei in perioadele astea. Iau viata si oportunitatile de calatorie asa cum mi se ofera.
Daca Dumnezeu face minuni mai mari decat asta,cum sa nu ma ajute pe mine sa-mi gasesc ceva de mancare de post la drum,inafara casei?

Este normal ca locuind in afara tarii,oamenii de aici sa aiba alte traditii si credinte(sau sa nu aiba mai bine zis) si atunci o sa intalnesti serbare de Craciun la lucru chiar inainte de Craciun cu de toate,iar tu care tii post sa mananci o salata si paine sau ce s-o mai gasi pe acolo. Adio prajituri,Tiramisu,placinta cu lamaie ,friptura,chiftele si peste,oua umplute si aperitive.
Asta face parte si din antrenamentul nostru spiritual,hai sa vedem cat de tare putem rezista tentatiilor?

Am si eu momente cand cedez ,cand situatiile devin chiar neplacute adica gazda chiar este un fan al carnii si produselor lactate,cum s-a intamplat anul trecut de thanksgiving ,in postul Craciunului cand toate care s-au servit aveau ba unt,ba branza.Nici paine nu puteai sa mananci ca facuse niste chifle cu lapte/smantana,cartofii aveau unt si parmesan iar salata avea oua si jumari/sunca.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2015, 05:06:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Observati ca altcineva deja a deschis o tema de descutie pe aceasta tema,deci nu este un accident izolat ci chiar musulmanii fac caz de postul lor.
Ma bucur ca francezii nu stat sa puna botul la jongleriile lor manipulatoare si nu le-au aprobat oprirea traficului la miezul zilei cand vai,trebuie sa roage ei...
Cat tam-tam si cata fala!
Sa se roage in daramaturile lor nu in traficul lumii civilizate!
Cei veniti ultimii pe un teritoriu trebuie sa se supuna legilor acelui spatiu,nu viceversa.
Apropo de rugaciunea lor da cunosc musulmani tineri care se plang ca sint fortati sa se roage in locuri publice, mall,opresc masina si se roaga la marginea drumului. Eu conduc si ma rog si asa Dumnezeu ne vede oriunde am fi cred.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.07.2015, 09:14:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Apropo de rugaciunea lor da cunosc musulmani tineri care se plang ca sint fortati sa se roage in locuri publice, mall,opresc masina si se roaga la marginea drumului. Eu conduc si ma rog si asa Dumnezeu ne vede oriunde am fi cred.
Pt ca vor sa-i vada lumea,sa stea in mijlocul drumului,pietii,mallului...
O religie diabolica,Doamne Fereste!
O sa vedem noi ce patim cu astia!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.07.2015, 09:32:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu știu asta:
"17. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
18. Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
"
Dar cum vine asta că Tatăl nostru este în ascuns? Și cum adică vede în ascuns?
Domle, io zic că în creștinism se cultivă un fel de conspiraționism, pe bune. Prea multe ascunzișuri!

P.S. Sau, poate, ca să vezi! - o avea de fapt vreo legătură, ceva, cu obiceiul ăsta al creștinilor numit rugăciune lăuntrică?....:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.07.2015, 09:44:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Postul este jerta personala pt Dumnezeu...
Am mai auzit ideea asta, surioară, și multă bătaie de cap mi-a dat. N-o înțeleg și pace!
Mă face să cred că Dumnezeu e fie tiran (mă pune să jertfesc întruna pentru El), fie neputincios (nu poate mișca nimic fără jertfa mea).
Io mă tot încăpățânez să cred că postul e jertfă personală pentru mine, în primul și în autenticul rând. Mie, sănătății și vieții mele îmi jertfesc niscaiva aplecări spre plăceri, nu de alta dar de n-o fac am mintea prea zburdalnică, neliniștită și, tre să mărturisesc, tâmpițică rău....
Tocmai din pricina asta, că postul e starea în care mă lepăd de plăcerile (voii) mele, nu pricep nici uimitoarele obiceiuri ale forumiștilor care, când vine postul, fac tot felul de gesturi languroase prin topicuri legănîndu-și codița pofticioasă în fața unor imagini fizice ori mintale cu nu știu ce legume supersofisticat gătite și dulcici, ori cu alte drăcovenii culinare. Că, lucru limpede în căpățâna mea, acolo unde-i plescăit de buze și ochi beliți de plăcere, nu poa să fie vorba de post - chiar de am mânca și țărână!
Dimpotrivă, asta mi se pare culmea perversității în materie de instincte.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.07.2015, 09:51:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta face parte si din antrenamentul nostru spiritual,hai sa vedem cat de tare putem rezista tentatiilor...
Prostii, surioară, prostii.
Asta face parte din antrenamentul nostru zădărnicesc, mai degrabă.
Nu așa se pune problema, nu așa gândim creștinește! Nu-i vorba nici de ambâț, nici de provocarea de sine, nici de zgândărirea unui nou tip de orgoliu narcisist, nici de vreo încercare autoinventată sau facil preluată de la alți zgândărici.

Pe linia asta se dezvoltă de obicei nevrozele, nu duhul creștinului.
Să fim atenți, că lipsa rugăciunii ne face să pricepem prost pe toate! Și să practicăm în van, aiuristic, păgubitor.

Last edited by Ioan_Cezar; 10.07.2015 at 09:56:58.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.07.2015, 10:03:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Am mai auzit ideea asta, surioară, și multă bătaie de cap mi-a dat. N-o înțeleg și pace!
Mă face să cred că Dumnezeu e fie tiran (mă pune să jertfesc întruna pentru El), fie neputincios (nu poate mișca nimic fără jertfa mea).
Io mă tot încăpățânez să cred că postul e jertfă personală pentru mine, în primul și în autenticul rând. Mie, sănătății și vieții mele îmi jertfesc niscaiva aplecări spre plăceri, nu de alta dar de n-o fac am mintea prea zburdalnică, neliniștită și, tre să mărturisesc, tâmpițică rău....
Tocmai din pricina asta, că postul e starea în care mă lepăd de plăcerile (voii) mele, nu pricep nici uimitoarele obiceiuri ale forumiștilor care, când vine postul, fac tot felul de gesturi languroase prin topicuri legănîndu-și codița pofticioasă în fața unor imagini fizice ori mintale cu nu știu ce legume supersofisticat gătite și dulcici, ori cu alte drăcovenii culinare. Că, lucru limpede în căpățâna mea, acolo unde-i plescăit de buze și ochi beliți de plăcere, nu poa să fie vorba de post - chiar de am mânca și țărână!
Dimpotrivă, asta mi se pare culmea perversității în materie de instincte.
Da,ai dreptate ca postul este si jertfa pt noi,daca nu ne-am lupta putin cu poftele si aplecarile spre desfatari nu ne-am intari duhovniceste.

Eu de exemplu,plescai si la lucruri simple nu-mi trebuiesc dracovenii culinare,singurul lucru care m-ar ajuta este sa tin post negru,sa nu mai mananc nimic! Dar pot?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2015, 10:34:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Prostii, surioară, prostii.
Asta face parte din antrenamentul nostru zădărnicesc, mai degrabă.
Nu așa se pune problema, nu așa gândim creștinește! Nu-i vorba nici de ambâț, nici de provocarea de sine, nici de zgândărirea unui nou tip de orgoliu narcisist, nici de vreo încercare autoinventată sau facil preluată de la alți zgândărici.
La ce anume te referi fratioare?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2015, 14:44:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina

Uite pentru mine tam-tam la postul ortodocsilor inseamna asa:

- discutii pe forum si in alte parti cu judecarea celorlalti. Ca unul posteste, tot postul si toate posturile si altul nu, ca altul tine post negru nu stiu cat si altul nu poate.
- chiar si cand se discuta la biserica si se anunta cu lasat de sec, cu reguli pe care le spune preotul. Da, este firesc poate, dar stie cineva (nici macar preotul) cat se nevoieste un om acasa la e. Ce probleme are si ce mananca el in mod obisnuit (poate tine regim si asa, poate nu are bani si mananca mai modest si vede carnea cine stie cand), ce probleme are cu sotul/sotia (poate traiesc frateste din diverse motive) etc.
- sa fii invitat undeva sau sa calatoresti etc. si sa trebuiasca sa se tina cont ca tu postesti n-ai voie sa mananci mai nimic.

Pentru mine postul este asa cum a spus cineva mai sus o jertfa personala, individuala. Nu cu grupul.
Nu trebuie sa stie nimeni, tii cand si cat poti si atunci cu tot sufletul.
Stai mai retras, la tine acasa, te rogi.
Eu cred ca asa are cea mai mare valoare.

Legat de postit in afara tarii. Nu sunt de acord cu tine (pe de o parte). Da, este o nevointa. Spuneam ca mai ales la Craciun este greu. Pentru ca aceasta este o perioada de bucurie. Si toata lumea petrece si se bucura si tu nu ai voie nimic. Si poate nici in rest nu ai asa bucurii si astepti Craciunul ala ca pe un balsam pentru suflet.
Si vine Craciunul si ai voie sa te bucuri fix 2 zile. Si pe urma eventual de Anul Nou (ca unii nici atunci).
Si mai ales cand ai si copii si ei tin la toate atractiile astea cu balci si Mosi si dulciuri si cadouri.

De Pasti este altceva.

Am auzit ca in tarile musulmane (nu stiu exact unde) toata lumea, pana si turistii au de respectat Ramadanul si pe cei care il tin.
Nu ai voie ziua sa mananci sau sa bei si totul este inchis. Poate ca este mai corect asa.

Iar cu cumparatul din magazine si de la restaurant ma referam ca trebuie sa ai grija mereu si sa intrebi: Da e de post? Da ce are inauntru?
Ba unii isi mai pun si intrebarea si cum au fost facute produsele respective in fabrica: daca au fost in masina urme de lapte, sau de ou?

Si cu inlocuitorii astia si cate si mai cate.

Fiecare pentru sine, in sufletul lui tine un post, o jertfa. Nu neaparat cu lista de produse in mana. Orice jertfa ar trebui sa conteze. Poate ca pentru un om bucatica aia la care renunta inseamna foarte mult.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare