Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.11.2015, 22:36:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Vitele mioritice nici macar nu pot urca disciplinat intr-un tramvai si se cred popor special?!
Suntem atat de speciali cat ne ingaduie Dumnezeu si in masura in care putem lupta cu pacatele noastre. Numai in pomii incarcati de roade se arunca cu pietre. Dar tu de ce bantui pe forumuri ortodoxe daca nu esti vita de-a noastra?
  #212  
Vechi 02.11.2015, 22:39:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numai in pomii incarcati de roade se arunca cu pietre.
Inseamna, doamna Antonia, ca toti crestinii catolici si protestanti in care unii "ortodocsi" arunca toata ziua cu pietre sunt pomi incarcati cu roade ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #213  
Vechi 02.11.2015, 22:43:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Domnule Cristian, va multumesc mult pentru mesajul dvs. Incerc si eu sa fiu cat de bun ca om si zelos ca si credincios pot eu. Imi cer scuze pentru violenta limbajului; pur si simplu nedreptatea ma face sa reactionez la fel de spontan si lipsit de prefacatorii si rafinamente precum natura si animalele pe care le iubesc.
Sper ca au inteles colegii ca nu ura imi scoate asa exprimari prin tastatura, ci furia, dezamagirea si tristetea ca traim vremuri cu adevarat infernale. si nu doar blestematii de lideri au vina, ci si noi, prin tot ce facem si nu facem de-a lungul unei zile, a inca unei zile date ca sansa noua de mantuire de Dumnezeu si Maica Fiului Intrupat.
Va multumesc, inca o data, pentru cuvintele dvs.
Am înțeles perfect mesajul tău, si-l consider de bun simț si binevenit !
Cu Dumnezeu inainte :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #214  
Vechi 02.11.2015, 22:50:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
"Înghițim neglijențele, corupția, șmecheria și credem că sunt nimicuri, dar ele pot fi criminale."


Probabil ca se referea la faptul ca si noi am ingaduit-o. Cand a fost ultima oara cand tu, sau eu, am facut o reclamatie la organele de drept in sensul ca, virgula, cutare club, sau cutare magazin, sau cutare srl nu respecta normele legale de functionare ?
Dar nu e treaba mea monșer, că nu-s de meserie.
Și dacă a vorbit serios, a mai trântit o erezie mică...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #215  
Vechi 02.11.2015, 22:50:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A se studia cei doi termeni din punct de vedere teologic , caci cele bune au Binecuvântare din partea lui Dumnezeu , iar cele rele au Îngăduința lui Dumnezeu .
Între Binecuvântare si îngăduință este o mică, mare diferență. Îngerii sunt binecuvantati, precum si diavolul este îngăduit , asta ca un exemplu , dar necesită multă lectură teologică ca sa înțelegi.
Binecuvântarea este una , iar îngăduința este alta , iar ultima este parte integrantă din libertatea dată.
Te rog , Iuliu sa cauți pe tema asta cărți si tratate de te interesează.
Doamne ajută!

Pai asta am spus si eu. Ca Dumnezeu ingaduie - daca nu ar fi ingaduit, focul nu s-ar fi produs sau nu ucidea pe nimeni.

Daca unuia ii vine in cap sa se arunce de pe un bloc, Dumnezeu poate ingadui moartea acestuia si atunci moare, sau nu ingaduie si atunci printr-un miracol (sau coincidenta fericita cum ar spune abaaa... :) ) il va salva.

De aceea mi s-a parut stranie formularea Arhiepiscopului Robu. Ma rog... intelegem contextul. :)
  #216  
Vechi 02.11.2015, 22:52:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai asta am spus si eu. Ca Dumnezeu ingaduie - daca nu ar fi ingaduit, focul nu s-ar fi produs sau nu ucidea pe nimeni.

Daca unuia ii vine in cap sa se arunce de pe un bloc, Dumnezeu poate ingadui moartea acestuia si atunci moare, sau nu ingaduie si atunci printr-un miracol (sau coincidenta fericita cum ar spune abaaa... :) ) il va salva.

De aceea mi s-a parut stranie formularea Arhiepiscopului Robu. Ma rog... intelegem contextul. :)
Asa-i , Iuliu :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #217  
Vechi 02.11.2015, 22:52:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Inseamna, doamna Antonia, ca toti crestinii catolici si protestanti in care unii "ortodocsi" arunca toata ziua cu pietre sunt pomi incarcati cu roade ?
Pot sa zic ,,nu stiu" pe acest topic? Acum vorbim despre ,,vite mioritice"! Vita e un animal cuminte, ce-i drept...
  #218  
Vechi 02.11.2015, 22:54:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar nu e treaba mea monșer, că nu-s de meserie.
Și dacă a vorbit serios, a mai trântit o erezie mică...
Ca sa fiu in ton cu stilul tău :

Neata Dragos ! :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #219  
Vechi 02.11.2015, 22:59:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ca sa fiu in ton cu stilul tău :

Neata Dragos ! :)
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #220  
Vechi 02.11.2015, 23:10:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Probabil ca se referea la faptul ca si noi am ingaduit-o. Cand a fost ultima oara cand tu, sau eu, am facut o reclamatie la organele de drept in sensul ca, virgula, cutare club, sau cutare magazin, sau cutare srl nu respecta normele legale de functionare ?
Pai ai face degeaba, pt ca toti sunt unsi inainte.
Nu poti sa ai politicieni corupti si popor cinstiti asa cum nu poti sa ai politicieni
cinstiti si popor corupt.
Politicieni sunt exact cum este si poporul care i-a ales.Identific, nimic in plus nimic in minus.
Subiect închis