Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2007, 17:25:06
ionela ionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2005
Mesaje: 1
Implicit

Cand sa ingenunchem si cand sa nu la Slujba, la Sfanta Liturghie? Am citit ca sambata si Duminica sa nu ingenunchem si nici sa nu fc metanii, Duminica, ca e zi de bucurie......e ziua Invierii...lamuriti-ma va rog dar cu niste raspunsuri avizate, pe cat se poate.. ca asa pot si eu sa presupun.....

Doamne Ajuta pe cei bine credinciosi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2007, 19:38:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Perioadele de "neingenunchere canonica" in Biserica:
- toate duminicile (52) anului liturgic (de la vecernia de sambata dupa-amiaza la vecernia de duminica dupa-amiaza).
- de la Paste la Cincizecime (de la Dumnezeiasca Liturghie pascala pana la Vecernia din duminica Cincizecimii).
- in cele 12 zile de la Craciun la Boboteaza.
- in timpul unei hirotonii de diacon, preot sau episcop (in afara de candidatul la hirotonie, si aceasta numai incepand cu secolul al XVII-lea).
- in timpul tuturor Sfintelor Liturghii zilnice, fie ca se savarseste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare, a Sfantului Ioan Gura de Aur, sau a sfintilor Iacov si Marcu.

Perioadele de "ingenunchere canonica" in Biserica:
- ingenuncherea este poruncita de Biserica atunci cand episcopul, preotul sau diaconul ne invita sa ingenunchem: "Plecand genunchii nostri, Domnului sa ne rugam!".
- in timpul Dumnezeiestii Liturghii a Darurilor mai-inainte sfintite.
- in timpul slujbelor din Postul Mare (in afara de sambata si duminica).
- in timpul slujbei Paraclisului Nascatoarei de Dumnezeu din luna august (in afara de sambata si duminica).
- in timpul Tainei Sfintei Spovedanii (in afara de sambata si duminica).
- incepand cu Vecernia Cincizecimii (duminica dupa-amiaza).
- acasa se ingenuncheaza in aceleasi perioade ca si la biserica (in afara de sambata si duminica).

Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2007, 01:15:31
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

IAR METANIILE NU SE FAC SAMBATA SI DUMINICA DECAT DACA AI CANON, IN REST NU
BUCURIE MULTA
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2007, 22:55:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi la biserica in timpul Sfintei Liturghii am vazut ca oamenii obisnuiesc sa ingenuncheze, pe langa momentul cand se iese cu Sfintele Daruri, si in urmatoarele:

- la citirea Apostolului
- la citirea Evangheliei
- la rostirea Crezului
- la rugaciunea Tatal Nostru

E gresit?!... Eu in Romania eram obisnuita sa stau in picioare tot timpul slujbei, asa ca nu-mi puneam aceasta problema. Insa aici sunt banci care au si niste suporturi speciale - care basculeaza la piciorul bancii - pe care sa ingenunchezi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2007, 20:18:01
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pr. Mina m-a invatat de copil sa stau in genunchi toata Liturghia. Acum nu mai pot...dar macar cand iese cu Sfintele Daruri, la citirea Evangheliei, in timpul Sfintei Jertfe (cand strana canta Pre Tine Te Laudam) si la Tatal Nostru. Acum pentru sigurtanta, o rog pe Urzicuta sa vina eventuale completari de specialitate:) Oricum importanta cred eu ca este pozitia sufletului, cred eu..poate gresesc, ma iertati..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2007, 20:26:38
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

l-am intrebat pe parintele duhovnicesc daca intr-adevar Duminica nu se fac matanii si mi-a raspuns asa: "nu se fac, dar daca te simti pacatoasa poti sa faci" :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2007, 20:37:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela nu-i gresit sa stai la Liturghie oricind in genunchi. Crezul nu-i insa o rugaciune ci cum ii spune numele este un crez. Eu unul nu-mi pot inchipuii sa spun in genunchi crezul de care sint..... mindru. E ceea ce ma reprezinta pe mine si pentru care stau drept in fata oricarei furtuni (sa-mi ajute Dumnezeu sa o pot face!)DE altfel nici in carte nu scrie ca ar fi un moment in care se ingenuncheaza.
La Apostol nu se prea ingenuncheaza in schimb este "obligatoriu" cind se cinta "Pe Tine..." fiind momentul (daca se poate spune asa) cel mai inaltator al Liturghiei, momentul Prefacerii Darurilor, a coboririi Sfintului Duh.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2007, 22:56:07
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu in clasa a 8a am avut profesor de religie un parinte care atunci cand ne-a vorbit despre Sfanta Liturghie ne-a dat si o lucrare de control.In ora de dinainte orei in care am dat lucrare ne-a dat si 2 intrebari si a zis ca una o sa ne-o dea l-a lucrare.Una din ele era :"Care sunt momentele din Sfanta Liturghie in care credinciosi inghenunchiaza?" Si ne daduse dumnealui atunci si raspunsul l-a aceasta :1.In timpul binecuvantarii marii(cand incepe Sfanta Liturghie si preotul zice "Binecuvantata este Imparatia Tatalui....")
2.In timpul vohodului mic (cand preotul iese cu Sfanta Evanghelie)
3.In timpul Sfintei Evanghelii
4.In timpul vohodului mare(s-au iesirea cu Sfintele Daruri)
5.In timpul rostirii Crezului
6.In timpul Epiclezei(de l-a "Luati mancati .." pana dupa "Pe Tine Te laudam,pe Tine bine Te cuvantam...")
7.In timpul cantarii catre Maica Domnului (de obicei se canta "Cuvine-se cu adevarat")
8.In timpul rugaciunii "Tatal nostru"

Tin minte ca eu pe atunci nu mergeam pe la Sfanta Liturghie asa ca am tocit repede in pauza acest raspuns si mi-a fost spre foos l-a lucrare(caci intrebarea asta ne-o dat-o) .Fiecare moment amintit valora 1 punct.Prima cerinta a fost sa scrim rugaciunea"Sfinte Dumnezeule" pe care ne-o spus-o si atunci parintele dar unii n-au fost atenti.Eu am luat 9 ca gresisem un raspuns.


De aici as si spune ca eu l-a ora de religie am invatat lucruri foarte folositoare.As putea spune ca am invatat sa urmaresc Sfanta Liturghie atunci cand am inceput sa merg des, pentru ca parintele a avut grija sa ne predea despre fiecare moment cate putin ,spre folos.Dumnezeu sa-i de-a sanatate si fericire!:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2007, 06:19:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, m-ati lamurit... bustean! Marius, si mie mi se pare aiurea sa ingenunchez cand spun Crezul, si nu cred ca am sa o mai fac de acum incolo.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2007, 10:10:55
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Crezul nu este o rugaciune, ci o marturisire de credinta. Astfel, consider ca nu-i ceva grav daca nu ingenunchezi cand spui Crezul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Ce faceti cand... cred_cu_adevarat Generalitati 19 18.09.2011 19:16:17
Cand nu se fac parastase chilala80 Intrebari utilizatori 2 21.11.2010 22:40:10
Eu cand v-am zis Mara2009 Nunta 3 10.09.2009 20:10:00
Postul: Cum? Cand? De ce? Va_iubesc Pocainta 95 22.03.2008 19:35:57