Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2006, 08:50:34
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citind mesajele voastre de pe acest topic, vad ca multi dintre voi ar fi facut cariera in perioada comunista: militati deschis pentru cenzura si pentru eliminarea celor care nu gindesc la fel ca voi. va repet, nu sunteti primii oameni care gindesc asa: si hitler, si stalin si multi altii au procedat la fel inaintea voastra.

voi spuneti: ceea ce cred eu e adevarat. tot ce cred altii - care ma contrazic - este fals.

cum adica televizorul e arma diavolului? dar cine va pune sa va uitati la el? nu va place, schimbati programul! nici ala nu va place, inchideti-l! e simplu. omul are controlul asupra a ceea ce consuma (mincare, televizor, religie, carti etc). asa ca nu vad de ce atita lamentare.

oamenii echilibrati sunt mai toleranti si se descurca mai usor in "jungla" in care traim. altii sunt speriati de ofensiva televizorului, internetului, mass-media in general... asta e, fiecare dupa posibilitati.

cine va pune sa va uitati la emisiunile penticostale de pe nu stiu ce post teve? uitati-va la un film frumos, urmariti o emisiune interesanta, amuzati-va la un spectacol bun. cam asta e ideea. intr-un cuvint, TRAITI!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.03.2007, 21:57:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
parerea mea este ca preotii gresesc de multe ori. ca exemplu, iata pozitia adoptata de teoctist in problema preotilor turnatori la securitate. in loc sa militeze pentru deconsirarea celor care s-au compromis moral in relatia cu politia politica alui ceausescu, teoctist declara ca lumea n-ar trebui sa se bage in chestia asta, care ar fi apanajul exclusiv al bisericii.

de unde pina unde? adica daca un nenorocit a turnat oameni la securitate pe baza a ceea ce afla de la oameni prin spovedanie, pedeapsa lui ar trebui sa fie decisa de biserica?

teoctist, care a avizat demolarile de biserici in timpul lui ceausescu, de ce sa nu plateasca pentru faptele sale? (stie ca e vinovat, de-aia si-a dat si demisia in 1990 din functia de patriarh - poate nu stiati episodul asta)

asa se explica de ce in toate sondajele de opinie biserica are cel mai mare grad de incredere (peste 70 la suta), insa reprezentantii ei -preoti, calugari - nu se bucura de aceeasi incredere. pai daca o sa aflam ca 20 la suta dintre preoti colaborau cu securitatea, mai apare un cretin ca preotul de la tanacu sau vreo stire despre spagile care se iau pentru admiterea in seminarii sau la facultatea de teologie... sa vezi ce incredere o sa mai aiba lumea in preotime...
Hai sa discutam de preotii turmatori la topicul cu "Dosariada". E chiar interesant!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.03.2007, 22:21:42
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Adevarat graiti voi aici.Televizorul este una din cele mai puternice arme ale diavolului asupra omului.Acesta are forta de a perverti mintile oamenilor si de a le indoctrina cu ce e rau.Si acest lucru e valabil pentru toata mass-media,dar televizorul e cel mai puternic dintre toate,pentru ca pacatul intra in sufletul omului prin ochii sai.Nu ma intelegeti gresit,toate aceste lucruri sunt inventi ale omului in scopuri bune,dar iata ca diavolul le-a gasit ca fiind un excelent mijloc de pacalire si atragere a oamenilor de partea sa.Si acest lucru e usor de constatat cand te uiti la majoritatea emisiunilor tv,asculti posturi de radio sau citesti ziare.Dar sa nu uitam de cel mai important mijloc de propagare a informatiei la ora actuala,internetul.Aici practic nu exista aproape nici un control,fiind definit special ca o cale libera la informatii.Dar deoarece aria de raspandire a acestuia e deocamdata limitata in tara noastra,acesta trece totusi pe locul doi,dupa televizor,care este prezent in aproape toate casele.Iata inca o dovada ca diavolul este foarte inteligent si nu trebuie subestimat,inteligenta sa e egalata doar de rautatea sa.
1. Televizorul, ca si internetul sunt utile, moderne, eficiente. Nu te obliga nimeni sa te uiti la TV sau pe net la lucruri care ti-ar putea dauna...
2. Oamenii pervertesc minttile altor oameni, TV-ul sau net-ul functioneaza datorita oamenilor, nu?
3. "Si acest lucru e valabil pentru toata mass-media,dar televizorul e cel mai puternic dintre toate,pentru ca pacatul intra in sufletul omului prin ochii sai"
Cum de esti asa sigur??? "Universul credintei", "Vestitorul ortodoxiei" (si alte publicatii ortodoxe) tot pe piata media sunt, nu? Si ele pervertesc. Dar transmiterea Sf. Liturghii la Radio sau TV, tot pervertire sunt?
4. "Iata inca o dovada ca diavolul este foarte inteligent si nu trebuie subestimat,inteligenta sa e egalata doar de rautatea sa" Axi - maine ne spui si ce IQ are... Sau poate ai uitat ca e un inger cazut....
5. patriarhia are un purtator de cuvant. Daca media e asa varza, la ce mai vorbeste ala toata ziua pe la toate televiziunile, radio, si mai citesti si de el prin ziare.
6. Stiai ca Patriarhia si majoritatea mitropoliilor si episcopiilor au site-uri pe internet?
7. Pana si forumul asta pe care tu te manifesti atat de vehement si categoric este pe net....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.03.2007, 10:18:03
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Atit computerul cit si televizorul, radioul au un buton pe care scrie POWER iar daca n-au exista un stecher care poate fi scos din priza:rolleyes:
Televizorul este f. periculos pentru ca nu-ti lasa timpul necesar sa gindesti ce ti se spune. Inmagazinezi informatia care cu timpul devine a ta. justa si pe care o sa o aperi. Ca atare mai putin televizor si atunci lumea o sa aiba valoare pe care i-o dai tu nu pe care o doreste producatorul, partidul...altcineva.
Dar initiatorul topicului are dreptate si eu cred ca prin TV, jurnalism se incearca constient sau nu desfintarea bisericii
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.03.2007, 12:24:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Atit computerul cit si televizorul, radioul au un buton pe care scrie POWER iar daca n-au exista un stecher care poate fi scos din priza:rolleyes:
Televizorul este f. periculos pentru ca nu-ti lasa timpul necesar sa gindesti ce ti se spune. Inmagazinezi informatia care cu timpul devine a ta. justa si pe care o sa o aperi. Ca atare mai putin televizor si atunci lumea o sa aiba valoare pe care i-o dai tu nu pe care o doreste producatorul, partidul...altcineva.
Dar initiatorul topicului are dreptate si eu cred ca prin TV, jurnalism se incearca constient sau nu desfintarea bisericii
"Eu cred ca prin TV, jurnalism se incearca constient sau nu desfintarea bisericii"
Argumenteaza!!!! Acuzatiile fara dovezi sunt calomnii (noroc ca nu mai este inmcriminata calomnia de noul Cod Penal).
Dar PAX TV? Ca tot o tragea cu ortodocsii!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.03.2007, 13:38:13
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

PAi o sa ma repet ca probabil esti din Ardeal ca si mine si ai nevoie de mai mult timp.
Televizorul este f. periculos pentru ca nu-ti lasa timpul necesar sa gindesti ce ti se spune. Inmagazinezi informatia care cu timpul devine a ta. justa si pe care o sa o aperi. Ca atare mai putin televizor si atunci lumea o sa aiba valoare pe care i-o dai tu nu pe care o doreste producatorul, partidul...altcineva.
Daca la asta adugi mesajele de sus cu stirile de senzatie cu preoti carora eu le zic popi ai argumentul necesar. Pentru cei care cred cu adevarat nu-i pericolul f. mare pentru ca nu se lasa smintiti f. usor si nici nu tin televizorul ca icoana, dar pentru ceilalti pericolul este imens.
Exista posibilitatea intentiei de a denigra biserica (dusmanii ei au 2000 de ani si mai bine) dar exista si jurnalismul ieftin, de senzatie in care un tiraj sporit, o afluenta sporita de spectatori este mult mai important/a decit eventualele daune produse.
Multumit sau mergem la tribunal?:rolleyes:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.03.2007, 16:31:34
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Mass media nu doreste sa desfiinteze si sa denigreze ci urmareste o cresterea a triajului etc Denigrarea asta se vinde nu povestile frumoase cu ingeri. Si nu doreste sa denigreze o anumita institutie ci pe cine prinde. Un politician care isi face vila din fonduri de stat nu mai este la fel de interesant ca un popa care se invarte de o parohie.

Toti suntem consumatori ale unor astfel de stiri , chiar si pe forum subiectele care au prins mai bine sunt cele cu conotatii negative (homosexualitatea si nu hai sa vb despre rugaciune)

Cat despre faptul ca mass media prin stirile difuzate ar determina o indepartare a credinciosilor de biserica ma cam indoiesc ca acestia sunt chiar credinciosi sau abia astepta un argument (nu merg la biserica ca si-a luat parintele masina noua, nu merg ca l-am vazut eu in postul mare mancand ciocolata etc) Ca si in dragoste cand ti-e draga fata ti-e draga si gata (ca e urata, ca e una ca e alta) si cand nu ti-e draga ii gasesti defecte imediat Cam asa e si cu dragostea pentru ortodoxie. Cand ai chef sa pleci de acasa zici ca nu ti mai place culoarea de pe pereti...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.03.2007, 17:11:21
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Mirean nu-i chiar asa.Televiziunea reuseste sa faca inmagazinarea de date fara ca omul sa le poate anterior judeca. Creierul devine magazie doar nu selector mai intii.Si aici e pericolul. NU o sa incep toata teoria cu undele alfa dar cred ca esti in tema. Iar faptul ca sint mai multi consumatori de senzual, sau de stiri bomba fata de cei credinciosi este o realitate de care din pacate producatorii tin cont.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.03.2007, 17:31:01
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Mirean nu-i chiar asa.Televiziunea reuseste sa faca inmagazinarea de date fara ca omul sa le poate anterior judeca. Creierul devine magazie doar nu selector mai intii.Si aici e pericolul. NU o sa incep toata teoria cu undele alfa dar cred ca esti in tema. Iar faptul ca sint mai multi consumatori de senzual, sau de stiri bomba fata de cei credinciosi este o realitate de care din pacate producatorii tin cont.
Sunt de acord cu tine. cred doar ca trebuie selectate cu atentie emisiunile de irmarit, mai ales cele pentru copii, iar vizionarea nu trebuie sa se faca in exces.
"Iar faptul ca sint mai multi consumatori de senzual, sau de stiri bomba fata de cei credinciosi este o realitate de care din pacate producatorii tin consent"
Senzual sau senzational?
Daca e vorba de senzual, cred ca aici intervine vointa li ratiunea fiecaruia.
Daca e vorba de senzational...e normal asa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.03.2007, 12:52:18
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

e vorba de amindoua
:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 17:13:13
sminteala cipurilor surprinsă de massmedia logos Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 26.02.2009 17:53:39