Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2010, 09:54:41
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit botez

un frate si o sora pot boteza impreuna un copil ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2010, 11:14:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
un frate si o sora pot boteza impreuna un copil ?
Desigur. Naș pentru un botez este o persoană. Ocazional, pot fi mai multe persoane dintre care fiecare are rol de naș. Numai la căsătorie naș este un cuplu căsătorit.

Prin urmare, un frate și o soră pot boteza un copil, dar nu pot căsători un cuplu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2010, 15:41:33
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

multumesc frumos. am intrebat pentru ca de exemplu stiu ca un cuplu necasatorit nu pot boteza (am intalnit cazuri, dar cred ca depinde si de preot, ca eu sunt botezata de un cuplu necasatorit, s-au casatorit dupa botezul meu, dar cand mi-am botezat fata, am vrut ca nasi un cuplu necasatorit si nu a dat voie preotul). stiu ca pot fi mai multe persoane dar nu stiu ce legaturi trebuie sa fie intre ele. si de asta nu stiam daca un frate si o sora pot boteza impreuna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2010, 15:53:07
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
un frate si o sora pot boteza impreuna un copil ?
nu se poate ori ii esti tu nasa ori fratele
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2010, 16:52:53
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

deci eu astept acum un baiat, care cu ajutorul lui Dumnezeu se va naste prin aprilie. ei, eu as vrea ca pe acest baiat sa il boteze 2 vecini din bloc,cu care nu am nici un fel de legatura de sange, doar prietenie, dar sunt frati, frate si sora. dar daca nu se poate, asta e, il va boteza fata probabil ...
multumesc mult inca o data. numai bine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2010, 09:47:01
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

deci pana la urma e da sau nu ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2012, 18:16:00
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A boteza sau a nu boteza?

Buna ziua,

Ieri am primit propunerea sa botez o fetita. Inclin sa cred ca voi raspunde afirmativ, totusi am si indoileli. Stiu ca nasii sunt responsabili pentru copiii lor duhovnicesti toata viata - oare voi fi in stare? Parintii nu sunt cununati, el a crescut la orfelinat si mai are un baietel de 3 ani, cu o alta femeie. Pe scurt sunt foarte saraci si intr-o situatie cam incurcata. Eu il cunosc pe tatic de la biserica, unde vine sa il impartaseasca pe baietel.
Un coleg de serviciu ma sperie cu cheltuielile inerente... alti prieteni imi spun ca ar fi foarte bine... Il voi intreba cat de curand si pe parintele duhovnic.

Voi ce parere aveti? Cat de mult ar trebui sa ma implic, ca nasa, in viata fetitei? Si oare cat costa un botez "fara pretentii"?

Multumesc
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2012, 18:22:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că bine este să te întrebi cât timp vei putea petrece cu finul. Dacă vei avea o relație strânsă cu familia lui, cred că este bine să te implici, eventual spunându-le de la început că a fi nașă e o responsabilitate spirituală, nu materială. Dacă vei putea să-i ajuți și material, cu atât mai bine.

Cât despre costurile pe care le implică un botez, nu știu ce să spun, însă cred că în afară de taxa care se achită la biserică alte cheltuieli pot fi minime. În orice caz, de evitat petrecerile care se mai obișnuiesc în popor cu această ocazie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2012, 18:22:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Voi ce parere aveti? Cat de mult ar trebui sa ma implic, ca nasa, in viata fetitei? Si oare cat costa un botez "fara pretentii"?
Vorbeste cu parintele. Nu cred ca costa prea mult.
Nu te uita ca e o familie modesta, cu atat mai mult.....E mare lucru sa botezi!
Uite deasupra un raspuns mult mai bun...

Last edited by Adriana Cluj; 05.04.2012 at 19:08:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2012, 17:17:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Buna ziua,

Ieri am primit propunerea sa botez o fetita. Inclin sa cred ca voi raspunde afirmativ, totusi am si indoileli. Stiu ca nasii sunt responsabili pentru copiii lor duhovnicesti toata viata - oare voi fi in stare? Parintii nu sunt cununati, el a crescut la orfelinat si mai are un baietel de 3 ani, cu o alta femeie. Pe scurt sunt foarte saraci si intr-o situatie cam incurcata. Eu il cunosc pe tatic de la biserica, unde vine sa il impartaseasca pe baietel.
Un coleg de serviciu ma sperie cu cheltuielile inerente... alti prieteni imi spun ca ar fi foarte bine... Il voi intreba cat de curand si pe parintele duhovnic.

Voi ce parere aveti? Cat de mult ar trebui sa ma implic, ca nasa, in viata fetitei? Si oare cat costa un botez "fara pretentii"?

Multumesc
Vorbeste si tu cu parintii sa se cunune la biserica! Eventual, facem cheta pentru plata taxei cununiei la biserica (e in jur de 500 ron). Cat despre botez, si eu sunt de parere ca trebuie numai slujba religioasa, nu si maimutarelile de dupa. Poate ar trebui sa vorbesti si cu parintii, sa vezi ce asteptari materiale au de la tine.
Acum, daca te-au ales pe tine si nu pe altul, au avut ei un motiv....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50