Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2010, 21:46:35
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Spiritul de sacrificiu

Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 00:05:52
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Poate faptul ca au pierdut pe cineva drag intr-un incendiu... Poate o harisma speciala... Cert e ca fiecare avem inclinatie spre ceva. Am incercat mai multe joburi, dar tot la invatamant am revenit. Si aici ma simt implinita. Asa cred ca e si cu pompierii sau cu salvamarii/salvamontistii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2011, 13:50:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?
Cel care a inteles viata, nu poate fi de acord cu niciun fel de moarte. Va incerca sa o inlature prin orice mijloc - va sari in apa, va intra prin foc, ....

E trist ca salvarea vietii a ajuns sa fie pusa doar pe seama unora - pompieri, medici, ...

Si mai trist e atunci cand incepi sa-ti spui - nu merita sa ma sacrific pentru X
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2011, 14:14:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel care a inteles viata, nu poate fi de acord cu niciun fel de moarte. Va incerca sa o inlature prin orice mijloc - va sari in apa, va intra prin foc, ....

E trist ca salvarea vietii a ajuns sa fie pusa doar pe seama unora - pompieri, medici, ...

Si mai trist e atunci cand incepi sa-ti spui - nu merita sa ma sacrific pentru X
Bine spus.
Crestinii inteleg cu adevarat sensul vietii, rostul unei jertfe si Izvorul puterii spre aceasta.
Si totusi, daca e sa ma gandesc mai bine... nu stiu daca as fi in stare de prea mult "sacrificiu".

Stand destul de comod, intr'o casa uscata si calda, si vorbind despre renuntarea de sine, jertfa si moarte... nu merge.
In fata faptului concret, pe muchia alegerii si in clipa tensiunii de minut... lucrurile stau totusi altfel... inspaimanta bine !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.02.2011 at 14:17:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2011, 14:30:24
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Evolutia ar fi exterminat specia daca nu exista altruism. Ori suntem altruisti, ori nu mai suntem!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2011, 15:52:45
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ori suntem altruisti, ori nu mai suntem!
Ce frumos!:)
Daca nu traim ca sa facem bine, atunci devenim morti, chiar daca ne mai functioneaza organismul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.02.2011, 15:56:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?
Altruismul....rezultat al iubirii celui de langa tine !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2011, 15:56:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentu altul? Spre exemplu pompierii, ce ii determina sa isi riste viata pentu cei aflati in pericol?
Ce determina un om sa se sacrifice pentru altul?Eu cred ca tocmai calitatea omului.In cazul in care face parte din datoria profesionala salvarea vietilor,atunci raspunsul e simplu : isi fac oamenii datoria profesionala.Cand s-a facut omu` pompier, stia ca trebuie sa intre in foc sa salveze vieti daca situatia o cere.
Dar cand nu ai o astfel de meserie si treci pe langa un rau si vezi un copil cum se zbate intre viata si moarte in mijlocul unui vartej, SI NU SARI SA-L SALVEZI,atunci NU ESTI OM.Pentru ca a salva pe cineva de la moarte impune uneori o decizie de fractiune de secunda pe care intotdeauna o iei cu inima.De aceea si mor multi salvand pe altii.Pentru ca nu stai sa judeci.Este un impuls divin cred eu.Si cine nu il are, repet, NU E OM, e diavol cu chip de om! Am auzit un caz cand cineva nestiind sa inoate a sarit dupa un copil in apa.Copilul l-a salvat si el a murit inecat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2011, 16:24:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce determina un om sa se sacrifice pentru altul?Eu cred ca tocmai calitatea omului.In cazul in care face parte din datoria profesionala salvarea vietilor,atunci raspunsul e simplu : isi fac oamenii datoria profesionala.Cand s-a facut omu` pompier, stia ca trebuie sa intre in foc sa salveze vieti daca situatia o cere.
Dar cand nu ai o astfel de meserie si treci pe langa un rau si vezi un copil cum se zbate intre viata si moarte in mijlocul unui vartej, SI NU SARI SA-L SALVEZI,atunci NU ESTI OM.Pentru ca a salva pe cineva de la moarte impune uneori o decizie de fractiune de secunda pe care intotdeauna o iei cu inima.De aceea si mor multi salvand pe altii.Pentru ca nu stai sa judeci.Este un impuls divin cred eu.Si cine nu il are, repet, NU E OM, e diavol cu chip de om! Am auzit un caz cand cineva nestiind sa inoate a sarit dupa un copil in apa.Copilul l-a salvat si el a murit inecat.
Parintele Galeriu, in lucrarea sa Jertfa si Rascumparare, sustine ca spiritul de jertfa e mai mult decat un simplu impuls divin, e un principiu divin, e Viata Sfintei Treimi. Se stie ca perihoreza exprima cel mai bine modul Vietii intraTreimice. Ce inseamna perihoreza? E modul prin care Persoanele Trimice relationeaza si traiesc una prin alta, una pentru alta si una in alta (Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine), punand tot ce au la dispozitia celorlalte (Fiinta dumnezeiasca comuna celor trei Persoane). Tot ceea ce are Tatal ofera si Fiului si Duhului, tot ce are Fiul ofera si Tatalui si Duhului si tot ce are Duhul ofera si Tatalui si Fiului. Aceasta e starea de jertfa de sine perpetua, de daruire de sine vesnica, de iubire altruista infinita.
Acesta ar trebui sa fie si spiritul crestinismului autentic, spiritul de jertfa, de impreuna traire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2011, 16:39:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da, foarte frumos,ca de obicei:-)

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Parintele Galeriu, in lucrarea sa Jertfa si Rascumparare, sustine ca spiritul de jertfa e mai mult decat un simplu impuls divin, e un principiu divin, e Viata Sfintei Treimi. Se stie ca perihoreza exprima cel mai bine modul Vietii intraTreimice. Ce inseamna perihoreza? E modul prin care Persoanele Trimice relationeaza si traiesc una prin alta, una pentru alta si una in alta (Eu sunt in Tatal si Tatal in Mine), punand tot ce au la dispozitia celorlalte (Fiinta dumnezeiasca comuna celor trei Persoane). Tot ceea ce are Tatal ofera si Fiului si Duhului, tot ce are Fiul ofera si Tatalui si Duhului si tot ce are Duhul ofera si Tatalui si Fiului. Aceasta e starea de jertfa de sine perpetua, de daruire de sine vesnica, de iubire altruista infinita.
Acesta ar trebui sa fie si spiritul crestinismului autentic, spiritul de jertfa, de impreuna traire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Deci raspunsul e simplu pentru initiatorul topicului:
-principiul divin determina un om sa se sacrifice pentru altul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liturghia: sacrificiu actual în Cer ? Mihnea Dragomir Sfanta Liturghie 5 23.01.2012 12:33:44
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 20:21:26
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 12.07.2010 00:35:29
Spiritul civic Traditie1 Generalitati 29 04.12.2009 17:01:14