Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2010, 14:52:05
anocica anocica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 1
Implicit vreau un sfat

am un barbat foarte gelos, din cauza asta apar certurile in fiecare zi, daca intarziu de la serviciu deja e scandal. pe zi ce trece e tot mai greu. oare exista un leac pentru asta? am ajuns la disperare. nu mai pot suporta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2010, 15:18:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anocica Vezi mesajul
am un barbat foarte gelos, din cauza asta apar certurile in fiecare zi, daca intarziu de la serviciu deja e scandal. pe zi ce trece e tot mai greu. oare exista un leac pentru asta? am ajuns la disperare. nu mai pot suporta.
Mai, Anocika, inteleg ca trebuie sa fie tare frumusica, daca ai astfel de probleme. Cred ca exista o singura posibilitate care am vazut ca la altii a mers ca pe roate: credinta si mersul la biserica. Amandoi. In primul rand, la o femeie credincioasa, oricat ar fi de frumusica, nimeni n-ar indrazni sa-i faca avansuri. Iar sotul la randul lui ar avea doua sanse in plus sa se schimbe: in primul rand ar scapa de complexul pe care-l are, iar in al doila rand, ar deveni mai intelept in Adevar. Altfel, intr-o zi... totul se va destrama si e mare pacat, fiindca odata v-ati iubit si v-ati unit sufletele in fata Lui Dumnezeu!
Doamne-ajuta!

Last edited by OmuBun; 12.06.2010 at 15:20:33.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2010, 20:10:37
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post vreau un sfat

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Mai, Anocika, inteleg ca trebuie sa fie tare frumusica, daca ai astfel de probleme. Cred ca exista o singura posibilitate care am vazut ca la altii a mers ca pe roate: credinta si mersul la biserica. Amandoi. In primul rand, la o femeie credincioasa, oricat ar fi de frumusica, nimeni n-ar indrazni sa-i faca avansuri. Iar sotul la randul lui ar avea doua sanse in plus sa se schimbe: in primul rand ar scapa de complexul pe care-l are, iar in al doila rand, ar deveni mai intelept in Adevar. Altfel, intr-o zi... totul se va destrama si e mare pacat, fiindca odata v-ati iubit si v-ati unit sufletele in fata Lui Dumnezeu!
Doamne-ajuta!
Cel mai bun sfat este cel citat "STAPINE DOAMNE INVATAMA CA SA IUBESC SA POT ;INTELEGE IUBIREA TA " Dumnezeu sa te ajute sa poti darui iubire multa ca sa poti primi si tu in schimb .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2010, 08:59:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Alearga la Domnul cat mai des, insa nici pe el nu il trece cu vederea.

Fa'l sa simta incredere, vezi ce ii lipseste, cauta a intelege cum vede el lucrurile, suna'l mai des.
Cauta o metoda practica, ca peste zi el sa mai cada prada duhului inselaciunii si al geloziei.

Gelozia este buna, atata timp cat manifestarea ei nu tulbura. Este un semn al iubirii.
Cand ajunge insa sa supere, ea devine lucrare a celui rau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2010, 09:01:00
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit acest articol. Poate ajuta la ceva.

Dragostea poate fi intalnita intr-o forma intensa atunci cand, intr-o relatie, cineva greseste, intelege asta, isi asuma responsabilitatea si, daca mai este posibil, incearca sa repare greseala

continuarea aici:

http://tainacasatoriei.wordpress.com...pare-greseala/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2014, 00:12:42
UserName UserName is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2014
Mesaje: 1
Implicit Vreau un sfat...

Buna seara! As vrea sa cer un sfat... Am cunoscut acum cateva luni o fata. Ei ii placea de mine, insa mie la inceput nu imi placea de ea. Am fost prieteni buni, ne vedeam des, dormeam impreuna, era totul frumos. Ne-am hotarat sa fim intr-o relatie datorita ei, pana mi-a spus ca a fost cu un baiat 3 ani de zile si ca inca nu l-a uitat.A trecut un an si ceva de cand s-au despartit. Acel baiat are pe cineva acum. Au ceva timp de cand sunt impreuna, a cerut-o in casatorie.Dar continua Intr-un fel sau altul isi bate joc de prietena mea cea mai buna.. Sunt sigur de asta. Rade de ea, dandu-i sperante. Acum, dupa ce totul a trecut cat de cat, nu se mai gandeste la el atat de mult, am adus in discutie de chestia asta si mi-a spus ca oricand l-ar primi inapoi, doar ca nu mai simte atat de multa durere in suflet cand se gandeste la el. Ne-am certat, ne-am despartit, acum iar ne-am impacat, dar ca prieteni buni pentru ca ea are pe altcineva de putin timp.Eu imi doresc sa o am alaturi de mine ca iubita, nu ca prietena buna. Si desi nu se inteleg prea bine , inca sper ca se vor desparti si va fi a mea..Au vreo saptamana, cred. Roata mi s-a intors.... Dar sper totusi ca va fi a mea... Exista vreo rugaciune care sa ma ajute in chestia asta? Sunt destul de realist si stiu ca viata merge inainte. Sunt alte lucruri in viata care ne pot face sa suferim mai mult de atat. Dar, eu o vreau pe ea, vreau sa fie sufletul meu pereche. Pot spune ca o iubesc, dar vreau sa isi uite trecutul. Imi doresc ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea, sa pot face in asa fel incat sa il uite pe baiatul ala... Iar de va fi a mea, niciodata sa nu se mai intoarca la el. Sa ma iubeasca.. Ce pot face? Nu pot sa o las.. O iubesc, simt ca am nevoie de ea si poate ca e putin egoism... Ar fi trebuit sa o las sa isi faca viata, daca o iubesc atat de tare, dar imi e greu fara ea. Vreau sa am puterea de a face-o sa uite trecutul, de a face-o sa ma iubeasca si sa fie sufletul meu pereche... Stiu ca Dumnezeu e Iubire... Stiu ca la el toate sunt cu putinta si sper sa ii roureze inima ei cu o picatura din Duhul Sau cel Sfant. Atat cat sa ma iubeasca si sa ii schimbe mentalitatea.. Sa fie iubirea mea...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2014, 10:37:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eh, vezi, nu degeaba ti se zice sa nu te bagi in pat cu o femeie daca nu e nevasta-ta..

Calcasi porunca, dadusi in betzie, suflet pereche, alea alea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2014, 08:40:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserName Vezi mesajul
Buna seara! As vrea sa cer un sfat... Am cunoscut acum cateva luni o fata. Ei ii placea de mine, insa mie la inceput nu imi placea de ea. Am fost prieteni buni, ne vedeam des, dormeam impreuna, era totul frumos. Ne-am hotarat sa fim intr-o relatie datorita ei, pana mi-a spus ca a fost cu un baiat 3 ani de zile si ca inca nu l-a uitat.A trecut un an si ceva de cand s-au despartit. Acel baiat are pe cineva acum. Au ceva timp de cand sunt impreuna, a cerut-o in casatorie.Dar continua Intr-un fel sau altul isi bate joc de prietena mea cea mai buna.. Sunt sigur de asta. Rade de ea, dandu-i sperante. Acum, dupa ce totul a trecut cat de cat, nu se mai gandeste la el atat de mult, am adus in discutie de chestia asta si mi-a spus ca oricand l-ar primi inapoi, doar ca nu mai simte atat de multa durere in suflet cand se gandeste la el. Ne-am certat, ne-am despartit, acum iar ne-am impacat, dar ca prieteni buni pentru ca ea are pe altcineva de putin timp.Eu imi doresc sa o am alaturi de mine ca iubita, nu ca prietena buna. Si desi nu se inteleg prea bine , inca sper ca se vor desparti si va fi a mea..Au vreo saptamana, cred. Roata mi s-a intors.... Dar sper totusi ca va fi a mea... Exista vreo rugaciune care sa ma ajute in chestia asta? Sunt destul de realist si stiu ca viata merge inainte. Sunt alte lucruri in viata care ne pot face sa suferim mai mult de atat. Dar, eu o vreau pe ea, vreau sa fie sufletul meu pereche. Pot spune ca o iubesc, dar vreau sa isi uite trecutul. Imi doresc ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea, sa pot face in asa fel incat sa il uite pe baiatul ala... Iar de va fi a mea, niciodata sa nu se mai intoarca la el. Sa ma iubeasca.. Ce pot face? Nu pot sa o las.. O iubesc, simt ca am nevoie de ea si poate ca e putin egoism... Ar fi trebuit sa o las sa isi faca viata, daca o iubesc atat de tare, dar imi e greu fara ea. Vreau sa am puterea de a face-o sa uite trecutul, de a face-o sa ma iubeasca si sa fie sufletul meu pereche... Stiu ca Dumnezeu e Iubire... Stiu ca la el toate sunt cu putinta si sper sa ii roureze inima ei cu o picatura din Duhul Sau cel Sfant. Atat cat sa ma iubeasca si sa ii schimbe mentalitatea.. Sa fie iubirea mea...
Cam incurcata poveste! Acum din moment ce spuneti ca o iubiti, presupun ca ati facut tot ce e omeneste fizic posibil ca sa fiti impreuna cu ea!
Acum ar fi bine sa aveti o discutie serioasa cu ea, in care sa-i spuneti ca vreti sa-si clarifice sentimentele fata de dumneavoastra si sa va spuna clar si lamurit ce simte pentru dumneavoastra. Stiu- e dureros sa nu poti fi cu persoana pe care o iubesti, dar daca ea nu are acceleasi sentimente fata de dumneavoastra nu prea aveti ce face. Dragoste cu forta nu se poate!
Oricum, va doresc sa vrea si ea sa fie impreuna cu dumneavoastra, iar daca nu se poate va doresc multa tarie de caracter si putere sa treceti peste aceasta situatie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2010, 15:33:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anocica Vezi mesajul
am un barbat foarte gelos, din cauza asta apar certurile in fiecare zi, daca intarziu de la serviciu deja e scandal. pe zi ce trece e tot mai greu. oare exista un leac pentru asta? am ajuns la disperare. nu mai pot suporta.
Sotul tau trebuie sa inteleaga ca esti un om si nu o proprietate.
Pe de alta parte,este extrem de nesigur pe el insusi si nu pe tine.
Incearca sa mergi cu el la terapie de cuplu si la duhovnic in acelasi timp pentru a discuta aceasta chestiune.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2010, 19:20:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa este, mersul la Biserica , credinta in Dumnezeu te va ocroti si exemplul tau il va apropia si pe sot de Dumnezeu , veti dobandi pace si liniste in casa, viata voastra va capata un sens adevarat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 14:56:34
Vreau si eu un sfat aurel1211 Generalitati 71 19.07.2008 12:11:42
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26