Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.04.2009, 18:41:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit banc

Un preot catolic, unul ortodox si un rabin discuta despre gestionarea banilor primiti de la credinciosi.
Preotul catolic:
- Eu am o metoda foarte eficienta. Trag o linie cu creta pe jos si arunc banii in aer. Ce cade in stanga e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in dreapta e pentru mine.
Preotul ortodox:
- Eu desenez pe jos un cerc. Banii ii arunc in sus; ce cade in cerc e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in afara e pentru mine.
Rabinul:
- La mini e cel mai simplu. Eu arunc banii in sus. Dumnezeu opreste ce-i trebuie, ce cade inapoi e pentru rabi;
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.04.2009, 21:24:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei primesc 6000 kr si chiria e 10.050 kr. Diferenta o castiga muncind noapte de noapte impartind ziare, iar pentru mancare primesc bani de acasa din Romania de la parinti.
Vi se pare normala aceasta situatie?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.04.2009, 21:31:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu știu cum se trăiește în străinătate cu această sumă care mie mi se pare foarte mare) dar știu cum trăiesc eu și soțul meu cu 6oo de roni.pensia mea (căci soțul nu mai lucrează și nici șomaj nu are).Mulțumesc lui Dumnezeu pentru sănătate,pentru că am un acoperiș deasupra capului,nu umblu cu oasele goale și nici flămândă nu sunt,dau și la biserică câte puțin și mai ajut și câte un amărât care nu are nici cât mine și când cu lacrimi mă rog să primesc ajutor de la Dumnezeu,prin oameni îl primesc cu prisosință.
Scriind acestea mi-am amintit o frază din cartea Lianei Vulpescu unde spunea "Unii oameni se conjugă cu verbul a fi alții cu verbul a avea-eu am ales a fi"
Dorina draga, drept sa-ti pun, nu stiu cum reusesti sa te descurci cu acesti bani. Bine totusi ca ai acoperis deasupra capului si casa mobilata. Pensia ta echivaleaza cu ce primeste acest preot, atata doar ca el are si copil si a trebuit sa-si mobileze si casa, caci apartamentul era gol cand s-a mutat.
Sa-I multumim lui Dumnezeu pentru tot ce ne da.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.04.2009, 21:33:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Un preot catolic, unul ortodox si un rabin discuta despre gestionarea banilor primiti de la credinciosi.
Preotul catolic:
- Eu am o metoda foarte eficienta. Trag o linie cu creta pe jos si arunc banii in aer. Ce cade in stanga e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in dreapta e pentru mine.
Preotul ortodox:
- Eu desenez pe jos un cerc. Banii ii arunc in sus; ce cade in cerc e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in afara e pentru mine.
Rabinul:
- La mini e cel mai simplu. Eu arunc banii in sus. Dumnezeu opreste ce-i trebuie, ce cade inapoi e pentru rabi;
Ma gandesc cat savuram alta data aceste bancuri, care ne ajutau sa trecem pestegreutatile vietii. Acum mi se par pierdere de timp, caci mai bine ne-am folosi timpul sa indrepta lucrurile, in loc sa radem de necazul nostru.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.04.2009, 21:50:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu nu știu cum se trăiește în străinătate cu această sumă care mie mi se pare foarte mare) dar știu cum trăiesc eu și soțul meu cu 6oo de roni.pensia mea (căci soțul nu mai lucrează și nici șomaj nu are).Mulțumesc lui Dumnezeu pentru sănătate,pentru că am un acoperiș deasupra capului,nu umblu cu oasele goale și nici flămândă nu sunt,dau și la biserică câte puțin și mai ajut și câte un amărât care nu are nici cât mine și când cu lacrimi mă rog să primesc ajutor de la Dumnezeu,prin oameni îl primesc cu prisosință.
Scriind acestea mi-am amintit o frază din cartea Lianei Vulpescu unde spunea "Unii oameni se conjugă cu verbul a fi alții cu verbul a avea-eu am ales a fi"
Dorina draga, am sesizat ca de multe ori cind este scrisa o cifra cu mai multe zerouri, multi se minuneaza, si zic:vai de noi, si inca se mai plange persoana respectiva?

Adevarul este ca viata este scupma peste tot.

In strainatate, salariile au mai multe zerouri, insa viata este mai scumpa. Cei care au venit recent, sau de mai putin de 10 ani, nu au o casa platitta ca sa rasufle usurati de datorii.
Asta inseamna rate la case, datoriile lunare de intretinere, depinde de situatia fiecaruia, si din cauza asta aceste cifre nu satisfac minimum de necesitati.

Multi din tara au un acoperis(o casa, un apartament) ceva platit, si atunci cu ceea ce primesti, te gestionezi doar pentru trai si minimum d echeltuieli lunare de supravietuire.
Pe de alta parte ai familia, prietenii aproape, asta ajuta psihic sa treci mai usor peste greutatile financiare.

Asa ar fii si in occident, daca am avea ceva deja platit, dar marea majoritate inca platesc, iar unii nici macar nu s-au calificat sa-si cumpere ceva, stand prin chirii.
Asta face lucrurile sa fie si mai grele de suportat.
Fara prea multi prieteni, fara familiari, e greu Dorina, crede-ma, o spun din experienta si din suflet.
Parerea mea este ca e greu in tara, si e greu in afara.
Pentru toti.

Parintii mei impreuna au 40$ / luna pensie, eu le trimit bani lunar, altfel nu ar supravietui. Au nevoie pentru medicamente si restul, desi au apartamentul platit deja.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.04.2009, 21:56:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ei primesc 6000 kr si chiria e 10.050 kr. Diferenta o castiga muncind noapte de noapte impartind ziare, iar pentru mancare primesc bani de acasa din Romania de la parinti.
Vi se pare normala aceasta situatie?
Nu Anca, nu este normala asa cum o prezinti tu, iar logic vorbind daca ar fi asa ce rost ar mai avea sa vina in Suedia si sa mai chinuie si pe altii..el este trimis acolo cu scopul sa ridice o parohie.

Da, la inceput recunosc ca este greu, primele 6 luni, dar mai tirziu?....

Cealalta parte a prezentarii, de care nu vorbesti, ar trebui sa o faca un preot din Scandinavia sau din alta tara vestica si sa ne spuna, saptaminal, cum decurge viata pastorala acolo....
ex:
Botezuri
Nunti
Spovedanii
Liturghii
Parastase
Inmormintari
...alte donatii
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.04.2009, 22:04:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Spune-mi tu de cineva caruia sa nu-i fie greu la inceput in Occident

...in afara binenteles de cei citiva care vin din Ro cu bani girla si-si cumpara case cu banii jos, dar pe aceia ii numeri pe degete, de regula pleaca oamenii scirbiti la culme de mirsavii si de golaneala sistemului ca multi de pe aici de pe forum.
...Iar de regula, cu bani la greu, se fuge din tara numai cind nu mai ai pe unde scoate camasa si procuratura este pe urmele tale, altfel se sta acolo bine-merci.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.04.2009, 22:28:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu Anca, nu este normala asa cum o prezinti tu, iar logic vorbind daca ar fi asa ce rost ar mai avea sa vina in Suedia si sa mai chinuie si pe altii..el este trimis acolo cu scopul sa ridice o parohie.

Da, la inceput recunosc ca este greu, primele 6 luni, dar mai tirziu?....

Cealalta parte a prezentarii, de care nu vorbesti, ar trebui sa o faca un preot din Scandinavia sau din alta tara vestica si sa ne spuna, saptaminal, cum decurge viata pastorala acolo....
ex:
Botezuri
Nunti
Spovedanii
Liturghii
Parastase
Inmormintari
...alte donatii
La spovedanie nu se dau bani; 2 nunti in 5 luni; botezuri si inmormantari nu au fost; banii stransi de la lumanari merg in contul pentru construirea bisericii. In orice caz per total sunt f putini bani.
Eu merg la cealalta biserica, pentru ca acolo am si duhovnicul.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.04.2009, 22:36:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In orice caz per total sunt f putini bani.
.
deocamdata... si eu am participat la citeva "inceputuri"...

cuibul rindunicii nu se construieste intr-o zi...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.04.2009, 23:33:57
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

mai ce probema cu bani astia,,,bine era sa fi afisat preotul respectiv acolo la intrare preturile....cine vre intra cine nu,,,ce pot sa spun ca trebuie sa fim atenti unde dam banu,
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58