Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.04.2009, 23:46:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
deocamdata... si eu am participat la citeva "inceputuri"...

cuibul rindunicii nu se construieste intr-o zi...
Nu e vorba de cuib, ci de traiul de zi cu zi. Omul nu are cu ce se hrani si primeste bani de acasa, desi munceste pe rupte.
Dar sigur, cat timp noua ne e bine, ce ne pasa de altii, nu?!?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.04.2009, 01:58:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu e vorba de cuib, ci de traiul de zi cu zi.
Nu am inteles ce vrei sa spui... Ai vrea ca preotul sa aterizeze in Malmo si dintr-o data sa i se intinda covor rosu? Asta este numai in literatura S/F.

Orice om trage din greu la inceput, nu vad de ce el ar trebui sa fie scutit? mai ales daca comunitatea este mica si nu ai de unde.

Dar si cind prind cheag sunt bine...iti spun pentru ca am administrat si eu fonduri bisericesti si stiu...

...iar in privinta numaratului de bani in buzunarul altuia , Anca, m-as abtine, deoarece nu ai de unde sa stii ce si cum...din afara se vede ceva, insa indeaproape, este altceva
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.04.2009, 09:17:41
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oare cati altii? Si pentru cat timp?!!! Ma intreb unde e acel Doru Cristoiu din Timisoara, sa-i fac o vizita Duminica pentru o programare sa deschidem cartea impreuna.

Despre asa zisul "preot" Doru Cristoiu din Timisoara pot sa iti zic eu ca am fost o singura data la el -si mi-a ajuns- trimis de o cunostinta care insista si iarasi insista si nu voi mai calca in viata mea la acel "preot" ...
Inchipuiti-va o "turma" de vreo 30-40 de oameni care dupa o scurta rugaciune in cadrul careia se citeau pomelnice (dupa fiecare pomelnic era pomenit de el insusi binenteles "preotul Doru Cristoiu cu familia" multimea in momentul acela inchinandu-se si facadu-si cruce) stau la rand in fata lui fiecare cu bani in mana (bani pe care ii pui pe masa din fata lui in momentul cand ajungi la el, masa din fata lui e acoperita de bani eu am estimat in jur de 15-20 milioane lei vechi).
Apoi sirul se pune in genunchi si fiecare atinge pe cel din fata lui iar "preotul" pune mana pe primul si "transmite" prin el celorlati "energia" lui(ce fel de "energie" e aceea cred ca banuiti) in timp ce el transmite aceasta "energie" barfeste vrute si nevrute (viata lui de cand era copil si mergea la coasa sau cu oile, ce face preotul cutare sau ce face IPSf Nicolae etc) ... apoi pe rand fiecare vine la el si isi spune problema... invariabil toate problemele vin de la o vrajitorie pusa la cale de o persoana cunoscuta si invariabil "solutia" este citirea de acatiste si post si bineinteles reintoarcerea peste "n" sapatamani sau zile la el (unde bineinteles platesti din nou) pentru a se vedea evolutia problemelor.
Ca sa nu mai spun de aberatii afirmate de acest "preot" de genul :
- Vine in mijlocul oamenilor deschide larg mainile si spune pe un ton teatral: " Simititi miros de smirna? si multimea indobitocita "Daaaaaaaaaa ...: iar el iarasi teatral "Cine nu simte nu are credinta!!"
- Apoi isi arata palmele si isi ridica parul de pe frunte si zice :
"Vedeti cate cruci am insemnate pe mine? Un singur om din istoria bisericii mai avea asa multe cruci pe el :Padre Pio"

Ca sa nu mai spun atacurile la persoana si furia cu care il ataca pe IPSf Nicolae (probabil ca l-a caterist sau mai stiu eu ce avea cu el).
Nu am putut sa nu remarc aura de guru a la Gregorian Bivolaru, in sensul ca roiau prin jurul lui vreu 4-5 femei (de fapt niste lobotomizate) care ii faceau masaj la spate si la picioare (deh se plangea ce e obosit saracul) in timp ce el acorda "consultatii" credulilor.
Apoi ce inovatie a mai scos ... vindea poze cu el (undeva in jur de 5 -10 RON) si zicea ca sa le poarte intotdeauna cu ei ca el ii va proteja sau ceva de genul acesta.

In fine ideea e ca eu eram pe la inceputul "cautarilor" mele si chiar asa fara sa stiu prea multe despre credinta crestin-ortodoxa, mi-a repugnat inca de la inceput modul "sectar a la MISA" in care se dezbateau problemele iar cand i-am vazut comportamentul lui si al "turmei" nu mi s-a parut OK deloc , ca sa nu mai zic de faptul ca abia ma abtineam sa nu rad la fazele gen "simtiti miros de smirna" si "am semne ale crucii pe mine ... eu si Padre Pio" ,cine stie daca nu reuseam sa ma abtin ma alegeam si cu o mica bataie de la multimea "lobotomizata".

In fine ii multumesc lui D-zeu ca mi-a deschis mintea dandu-mi discernamant si mi-a aratat "LUMINA CEA ADEVARATA".
Oricum feriti-va de acel "preot" care e orice alt ceva numai preot nu.

Doame Ajuta!!!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.04.2009, 10:52:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Despre asa zisul "preot" Doru Cristoiu din Timisoara pot sa iti zic eu ca am fost o singura data la el -si mi-a ajuns- trimis de o cunostinta care insista si iarasi insista si nu voi mai calca in viata mea la acel "preot" ... [...]
Fratilor,

Daca mai stiti despre alte specimene de asa-zisi preoti care duc lumea la pierzanie practicand ritualuri neortodoxe si vrajitoresti, trageti un semnal de alarma, scrieti pe forum, dati-i in vileag, sa se pazeasca oamenii de inselaciunea lor. Ca daca nu veti avea curajul sa o faceti, pacatul vostru va fi si sangele celor inselati se va cere din mainile voastre!

Sa va pese de cei mai slabi din jurul vostru, caci nimeni nu intra in Rai de unul singur.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.04.2009, 11:13:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cei care merg la asemenea preoti nu vor sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa se indrepte ci vor sa isi rezolve o problema de moment.
Eu cred ca nu este bine sa ne luam de preoti pe forum ,si niciunde de fapt.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.04.2009, 11:53:10
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cei care merg la asemenea preoti nu vor sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa se indrepte ci vor sa isi rezolve o problema de moment.
Eu cred ca nu este bine sa ne luam de preoti pe forum ,si niciunde de fapt.
Doamne ajuta !
Draga anita de acord cu tine, dar eu cred ca acesta despre care facem vorbire nu (mai) e preot pentru ca cautandu-l pe site-ul mitropoliei Banatului unde sunt listatate toate parohiile cu preoti cu tot + preotii misionari (spitale, asezaminte sociale etc) nu i-am gasit numele.
Eu personal am un respect imens fata de haina preotiei si nu imi permit sa "ma iau" de preoti, dar, pare-se ca acesta nu e preot.

Doamne Ajuta!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.04.2009, 12:21:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Draga anita de acord cu tine, dar eu cred ca acesta despre care facem vorbire nu (mai) e preot pentru ca cautandu-l pe site-ul mitropoliei Banatului unde sunt listatate toate parohiile cu preoti cu tot + preotii misionari (spitale, asezaminte sociale etc) nu i-am gasit numele.
Eu personal am un respect imens fata de haina preotiei si nu imi permit sa "ma iau" de preoti, dar, pare-se ca acesta nu e preot.

Doamne Ajuta!
Daca nu este preot scrieti ,dar eu cred ca cei de aici nu merg la asemenea sarlatani .
Doar asa ca sa mai avertizam si pe altii ,desi o scurta descriere a ceea ce fac ei e suficienta pentru a intelege despre ce este vorba.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.04.2009, 14:27:53
turneai turneai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 14
Implicit oamenii zic:"are har parintele"

un preot asemanator cu cazurile relalate este in episcopia teleormanului,la parohia Fotachesti protoieria VIDELE, altul in episcopia giurgiului ,parohia CRUCEA DE PIATRA.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.04.2009, 15:40:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu am inteles ce vrei sa spui... Ai vrea ca preotul sa aterizeze in Malmo si dintr-o data sa i se intinda covor rosu? Asta este numai in literatura S/F.

Orice om trage din greu la inceput, nu vad de ce el ar trebui sa fie scutit? mai ales daca comunitatea este mica si nu ai de unde.

Dar si cind prind cheag sunt bine...iti spun pentru ca am administrat si eu fonduri bisericesti si stiu...

...iar in privinta numaratului de bani in buzunarul altuia , Anca, m-as abtine, deoarece nu ai de unde sa stii ce si cum...din afara se vede ceva, insa indeaproape, este altceva
Andrei, una e sa mergi pe cont propriu in strainatate si sa-ti cauti de lucru; suporti saracia autoimpusa; si alta e sa fi trimis cu salariu de Patriarhie. Atata doar ca salariul e sub nivelul minim de existenta. Nu e vorba de covor rosu, ci de a-ti putea plati chiria si mancarea.
Sa facem diferenta intre mini si maxim. Iar eu semnalam o situatie in care e vorba de jumatate din suma minima.
Ma gandesc ca si Patriarhia ar trebui sa se intereseza de sumele ce trebuiesc platite pentru chirie si suma minima pentru mancare, atunci cand stabilesc salariul preotului si al cantorului. Este inadmisibil sa trimiti oameni in tari straine si sa nu le asiguri cazare si masa. De bani de buzunar nu mai pomenesc. Cunosc situatia financiara a acestor oameni ; altfel nu m-as apuca sa scriu pe aici.

Stiti cumva ca sunt cantori veniti, care nu au o locuinta, nici macar un pat pe care sa doarma, si care stau la un loc cu cei "fara acoperis", si acolo fiind asa multi "clienti" se trage la sorti cine poate dormi acolo pe un scaun, nici macar pe pat?!?

Dar ce s-a intamplat cu compasiunea ta, Andrei? S-a cam tocit de cand o duci bine... si nu-l mai intelegi pe cel care nu are de nici unele. Poate de aceea ne ia Dumnezeu cate odata totul, ca sa dam iar cu capul de pragul de sus: sa apreciem ce avem si sa ne aducem aminte ca se poate mai rau.
Cat despre numarul de bani din buzunarul lor... te-as invita sa vezi ce plânsa e doamna preoteasa, a venit ca o floare si s-a ofilit de cand a venit aici. Tremura in fiecare luna, caci nu stie daca are bani suficienti de chirie pentru luna urmatoare. Sa-i credem si pe cei care nu au, ca nu suntem noi masura lucrurilor. Sa-I multumim lui Dumnezeu ca nu suntem noi in situatia lor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.04.2009, 18:44:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Smile

Anca,
Chiar esti mai mult decit amuzanta cu insistenta ta nejustificata in ceva de care nu ai habar. Mi-a placut comparatie cu "floarea care s-a ofilit" stind pe DOAR 1000 Euro .

Preotii care ii cunosc eu si care au emigrat cu toata familia FARA diurna BOR, adica cu 0 lei 0 bani in buzunar au inceput daca vrei sa stii, si vad ca insisti, exact ca misionarii de pe vremuri fara nici un ajutor din afara, pe asistenta sociala, tinind Liturghii, cu Dumnezeu inainte, pe bancute in parcuri u doi trei credinciosi dupa ei dupa care s-au mutat in sali de Biblioteca, cind li se permitea dupa care s-au mutat in sali de baschet, adunind cu greu enoriasi, incet, incet, si nu s-au lasat, nu au deznadajduit si nici in Romania nu s-au intors sa-si ude "florile" care s-au ofilit.
Oare stii tu exact de ce s-a ofilit?...

Sa fi avut ei 1000 de euro/luna din partea BOR, nu ar mai fi dus-o asa de greu si poate ajungeau mult mai usor la bisericile pe care le-au cladit prin vointa mare pe care au avut-o.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58