Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2009, 14:51:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tu cat ai da pentru o viata?

Am primit acest mesaj azi dimineata pe mail. Acelasi anunt l-am vazut la tv, pe NCN, televiziunea locala in Cluj napoca.
Il postez aici in speranta ca va fi vazut de mai multa lume si poate asa se va aduna suma necesara pentru operatie. Chiar si o singura persoana daca se gaseste sa ajute, tot e ceva decat nimic. Incerc sa anexez si fotografia baietelului, care insotea mesajul.
Doamne-ajuta!


"TU CAT AI DA PENTRU O VIATA?

Probabil întalnesti mesaje umanitare la tot pasul. De fiecare data iti este mila, dar niciodata nu ai facut nimic în acest sens. Este momentul sa nu mai fi indiferent.

Alex Damian, un copilas de numai 3 ani si 4 luni din Cluj a fost diagnosticat cu neuroblastom stadiul 3. Pentru a trai, el are nevoie de tratament sau operatie (daca se poate) care costa 160.000 euro!

În momentul de fata s-au strans peste 80.000 de euro. Doar ieri am reusit ca împreuna sa strangem aproape 5.000 de euro.

Probabil ai întelege disperarea doar daca tu, copilul tau sau o ruda apropiata ar avea nevoie de aceasta suma de bani ca sa poata trai.

Renunta la o mica parte din banii de buzunar si împreuna vom reusi sa-i dam lui Alex o noua sansa la viata.

Haideti sa punem mana de la mana! Sta in puterea noastra sa schimbam soarta acestui sufletel.

Nu avem timp sa mergem la banca..., dar un TELEFON PUTEM SA DAM ! ACUM !

0900 900 160 10 EUR; 0900 900 165 5 EUR; 0900 900 162 2 EUR

Intra pe www.alexdamian.com ca sa afli mai multe despre starea lui si evolutia bolii.

Sa nu fim indiferenti! INDIFERENTA UCIDE nu numai viata noastra ci si a celui de langa noi. Noi IMPREUNA putem reusi cu ajutorul si voia lui DUMNEZEU sa-i dam o sansa vietii lui Alexandru si altor copii in suferinta. Bunul Dumnezeu si Maica Domnului sa va dea gandul cel bun! (si 2 EUR conteaza)".
Attached Images
File Type: jpg newsletter.jpg (60,4 KB, 11 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2009, 15:42:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Da Doamne, ca sa-Ti dam si noi inapoi Tie! Ale Tale dintru ale Tale...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2009, 21:07:58
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi spune ca "Numarul format nu este corect"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2009, 21:09:47
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca numai in reteaua Romtelecom se poate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2009, 15:35:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sms

Am citit acestea pe pagina de web a copilasului:

"Alexandru azi 08.08.2008 orele 13:35 pleca in Franta de pe aeroportul din Cluj pentru continuarea tratamentului inceput in Romania si pentru alte analize suplimentare (scanare MIBG,scanare abdominopelviene,ecografii renale,bilant neuro-pediatric,catecolamine urinare etc). Suma de 110.000 euro a fost depusa in data de 05.08.2009 in contul Institutului Gustave Roussy din Villejuif, Franta.

Am aflat ca de luni 10.08.09 ne va fi alocat nr scurt de SMS avand nr. 858 (cost SMS 2 euro NU VA FI PERCEPUT TVA).Acest numar va fi functional din data de 10 august pana in 10 septembrie 2009.
"Puteti dona 2 Euro prin trimiterea unui SMS la numarul 858 in retelele Vodafone, Orange, si Cosmote (nu se percepe TVA). Servicii oferite gratuit de Vodafone, Orange si Cosmote"
Dupa trimiterea SMS-ului in care nu trebuie sa scrieti nimic veti primi un mesaj de multumire.
ANUNTUL VA FI PUBLICAT PE MEDIA (TELEVIZIUNI ,POSTURI RADIO,ZIARE,LED SCREEN-URI SITE-URI) IN MOMENTUL IN CARE VA FI DESCHIS NUMARUL."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2009, 15:36:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Numere de telefon

Acele numere sunt apelabile doar din reteaua Romtelecom. Nici eu nu pot suna acolo de pe telefonul fix (RDS).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2009, 15:38:08
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul sa fie cu el!
Intotdeauna m-am mirat de ce costa asa de mult operatiile astea-mi se pare incredibil faptul ca o viata depinde de ..bani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2009, 15:50:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma intreb si eu ca Monica si chiar nu inteleg.
In EU copiii au acces gratuit la sanatate (spitalizari, etc.). Romania este in EU. De ce totusi se cer asa sume pentru operatii la copii?
Si de ce nu se deruleaza aceste cazuri prin stat/minister, care au niste fonduri alocate?
Sigur ca pot ajuta toti la strangerea de bani, dar sunt cazuri multe mereu si sunt si multi saraci, care nu pot sa ajute. sa nu judecam si sa nu criticam oamenii care nu au sa dea.
Multe ajutoare de acest fel se deruleaza prin forumuri de internet specifice (despre copii) si printr-o revista saptamanala din tara (o formula). Nu stiu daca am voie sa dau aceste nume aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2009, 15:16:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sms

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb si eu ca Monica si chiar nu inteleg.
In EU copiii au acces gratuit la sanatate (spitalizari, etc.). Romania este in EU. De ce totusi se cer asa sume pentru operatii la copii?
Si de ce nu se deruleaza aceste cazuri prin stat/minister, care au niste fonduri alocate?
Sigur ca pot ajuta toti la strangerea de bani, dar sunt cazuri multe mereu si sunt si multi saraci, care nu pot sa ajute. sa nu judecam si sa nu criticam oamenii care nu au sa dea.
Multe ajutoare de acest fel se deruleaza prin forumuri de internet specifice (despre copii) si printr-o revista saptamanala din tara (o formula). Nu stiu daca am voie sa dau aceste nume aici.
Am gasit acest mesaj pe site-ul deschis pentru baietel:
"SMS 858 IN RETELELE DE TELEFONIE ORANGE , VODAFONE si COSMOTE

COST SMS 2 EURO (VALOARE NETAXABILA CU TVA)
"Puteti dona 2 Euro prin trimiterea unui SMS la numarul 858 in retelele Vodafone, Orange,Cosmote(nu se percepe TVA). Servicii oferite gratuit de Vodafone , Orange ,Cosmote
Dupa trimiterea SMS-ului in care nu trebuie sa scrieti nimic veti primi un mesaj de multumire."
Cred ca e mai convenabil pentru multa lume.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marsul pentru viata ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 20.03.2012 21:22:39
Urgent sange pentru viata unui bebelus ucenic Umanitare 10 06.03.2012 03:14:49
Pledoarie pentru VIATA! Florin-Ionut Nunta 17 18.12.2010 15:56:01
Sansa la viata pentru fetita mea anafloriana Umanitare 2 02.07.2010 14:48:06
O sansa pentru o viata normala pumpkin88 Umanitare 5 16.08.2009 02:54:43