Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2009, 08:41:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am citit in cateva locuri, dar nu sunt 100% sigura ca e adevarat, ca la rusi ar fi obiceiul de a te spovedi nu neaparat preotului, ci unui batran/batrane/persoana induhovnicita, si apoi mergi la preot care doar spune formula de iertare. Din nou, nu stiu cat de raspandita este practica, si nu cunosc rusi ca sa intreb.
Da,această erezie despre care vorbeam vine de la ruși.Aceasta nu înseamnă că este canonică.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2009, 08:47:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorina, tu crezi ca pentru cei care nu vor nici in ruptul capului sa mearga la preoti pentru ca nu-i suporta ar fi mai bine sa ramina cu pietre pe suflet sau sa se deschida in fata unor straini care ar fi dispusi sa-i asculte?
Oare , crestineste vorbind, este mai bine sa nu o faca deloc si sa ramina incarcati de probleme pe constiinta?...gindeste omeneste ca cineva care iubeste aproapele si cladeste o comunitate , nu canonic, inchizitoriu!
Eu inteleg sensul si rostul Tainelor bisericii si le aplic insa foarte multi nu. Oare trebuie sa-i pedepsim pentru asta sau sa-i ajutam ascultindu-i ? Mie mi se intimpla foarte des sa ma trezesc cu colegi care se aseaza linga mine( la masa) si incep sa povesteasca ce au pe suflet si VOR SA FIE ASCULTATI, sunt IMPINSI in mod NATURAL de aceasta dorinta de spovedire insa in nici un caz nu vor la preoti
Ce faci in cazul asta?
Dacă nu suportă preoții de mir să meargă la preoți călugări.Eu nu vorbesc inchizitoriu ci în lumina învățăturilor ortodoxe.Dacă dorești doar să-ți ei piatra de pe inimă și să te confezezi o poți face oricând,oricui,poți merge la psiholog.Spovedania însă este altceva.
Nu știu de ce mulți din acei care locuiți în străinătate încercați să convingeți de lucruri care nu au nimic comun cu ortodoxia.Ortodoxia se bazează pe dogme și reguli stricte pe care nu le-am făcut eu sau alții ca mine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.11.2009, 10:47:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Da,această erezie despre care vorbeam vine de la ruși.Aceasta nu înseamnă că este canonică.
Nu am urmarit tot firum, insa vreau sa precizez ceva: nu stiu daca exista acest obicei la rusi, insa stiu ca a existat la inceputul monahismului. Atunci taina spovedaniei era despartita de sfaturile duhovnicesti pe care le puteai primi de la un 'batran'. Spovedania era numai pentru pacatele grave. Intre calugari se obisnuia sa ai un sfatuitor duhovnic care nu era neaparat preot. Pe urma aceste doua practici s-au unit, si s-a creat duhovnicia actula, practica actuala a spovedaniei-terapie spirituala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.11.2009, 20:54:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Asa cum atunci cand avem o suferinta trupeasca incercam sa o „amagim“ cu un calmant, cu un medicament, insa daca nu reusim sa o inlaturam, ajungem la medic si la tratamente dureroase, in mod similar, atunci cand simtim o apasare sau o suferinta launtrica trebuie sa ne asumam „eroismul“ de a privi in adancul sufletului nostru, chiar daca ne ingrozim de ceea ce vom descoperi acolo, sa ne facem o „radiografie duhovniceasca“ si, cu ajutorul unui duhovnic, doctor sufletesc, sa facem ordine si sa reasezam viata noastra pe adevaratele ei temelii.
Omul de astazi simte nevoia de a fi ascultat si inteles. La spovedanie are sansa de a simti ca se afla in prezenta lui Hristos. Poate descoperi libertatea pe care i-o da o marturisire sincera si deplina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lingurita de la impartasire costel Impartasania (Taina Euharistiei) 211 15.11.2011 10:58:14
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 22:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 19:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 16:46:52
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12