Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.07.2010, 20:30:44
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

“Va veni pe neasteptate, iar boul va fi in camp, iar dobitocul in arie”.
• “E trist pentru mine sa v-o spun: azi-maine asteptam seceta, foamete mare, cand vom da mii de galbeni si nu vom gasi putina paine”.
• “Dupa razboi oamenii vor face o jumatate de ceas pe drum sa gaseasca un om si sa si-l faca frate”.
• “Va veni vremea cand crestinii se vor scula unul impotriva altuia”.
• “Sa aveti crucea pe frunte, ca sa va recunoasca ca sunteti crestini”.
• “Pe Papa sa-l blestemati, fiindca el este cauza”.
• “Va veni vremea, cand diavolul va face rotiri cu dovleacul lui” [Aluzie la satelitii artificiali ai pamantului si o critica anticipata a tehnologiei contemporane, crede mitropolitul Avgustinos Kandiotis.]
• “Din scoli vor iesi lucruri pe care mintea voastra nu si le poate inchipui”.
• “Veti vedea in camp carute fara dobitoace alergand mai repede decat iepurele”.
• “Va veni vremea cand oamenii vor vorbi dintr-o parte intr-alta - de pilda, de la Constantinopol in Rusia - ca si cum ar fi in camere apropiate”.
• “Veti vedea oameni zburand in cer ca niste pasari aruncand foc in lume. Cati vor trai atunci vor alerga la morminte si vor striga: Iesiti voi, cei morti, sa intram noi, cei vii!” [Aceste ultime profetii ale Sfantului Cosma se refera, cu peste un secol inainte de aparitia lor, la inovatii ale tehnologiei moderne: automobile, fire de telegraf si curent electric, avioane militare.]
• “Eu, crestinii mei, mi-am cheltuit viata studiind timp de cincizeci de ani, am citit si despre preoti si despre necredinciosi, si despre atei si despre eretici, am cercetat adancurile intelepciunii. Toate credintele sunt mincinoase, calpe, toate sunt ale diavolului. Am inteles si acest lucru adevarat, dumnezeiesc, ceresc, desavârsit si pentru mine si pentru voi: numai credinta crestinilor ortodocsi bine-credinciosi e buna si sfinta, ca sa credem si sa ne botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh. Aceasta v-o spun acum, la sfirsit, ca sa va bucurati si sa va veseliti de mii de ori, ca v-ati invrednicit sa fiti crestini ortodocsi, si sa plangeti si sa va tanguiti pentru cei necinstitori de Dumnezeu, necredinciosi si eretici, care umbla in intuneric, in mâinile diavolului“.
• ”Evreul imi spune ca Hristosul meu e un copil din flori si Preasfinta Fecioara a mea e o desfrinata, iar Sfinta Evanghelie imi spune ca acest lucru e de la diavolul. Mai am acum ochi sa ma uit la evreu? Daca un om ma ocaraste, imi omoara mama, fratii, copiii, dupa care imi scoate ochii, ca si crestin am datoria sa-l iert. Dar sa-L ocarasca ei pe Hristosul meu si pe Preacurata Fecioara a mea! Eu nu vreau sa-i mai vad, dar domniile voastre cum va rabda inima si mai faceti afaceri si tocmeli cu evreii? De ce v-am spus acestea, crestinii mei? Nu ca sa-i omorati pe evrei si sa-i prigoniti, nu, ci ca sa-i plangeti ca L-au lasat pe Dumnezeu si s-au dus cu diavolul. V-am spus ca sa ne caim acum pina mai avem vreme, ca sa nu se intimple sa se minie Dumnezeu pe voi si sa ne lase din mina Lui si sa patim si noi ca evreii si chiar mai rau“.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 28.07.2010, 20:32:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Părintele Iosif Vatopedinul:

“Lucrurile sunt acum intr-o stare de deteriorare – conditie care in momentul de fata este comuna pentru lumea intreaga. Si ca urmare a acestei conditii va incepe mania lui Dumnezeu. Am atins limita. Si acum se va intampla ceea ce Dumnezeu, in mila Sa, a indurat. El acum va pedepsi aspru, datorita dreptatii sale, pentru ca a venit timpul pentru aceasta. Va fi un razboi, si mai multe razboaie, si vom trece prin mari dificultati”.

“Acesta este inceputul acestor evenimente, evenimente tulburatoare, evenimente militare. Cei care pun in miscare acest rau sunt evreii. Ei sunt indemnati de catre diavol sa faca aceasta, pentru a distruge samanta ortodoxiei in Grecia si in Rusia. Acesta va fi principalul lor obstacol in dominarea lumii. Si fara indoiala ei ii vor obliga pe turci sa vina aici, in Grecia, pentru a-si incepe lucrarea lor; iar Grecia, desi are teoretic un guvern, nu are un guvern cu adevarat. Ii lipseste puterea, iar turcii vor veni aici. Acesta va fi momentul cand Rusia de asemenea isi va pune in miscare fortele sale pentru a se impotrivi turcilor. Evenimentele se vor desfasura astfel: cand Rusia vine in ajutorul Greciei, americanii si NATO vor incerca sa previna aceasta, pentru a nu se forma nici o alianta intre doua tari ortodoxe. De asemenea ei vor provoca la lupta alte puteri, cum ar fi Japonia si altele. Va fi mare sacrificiu pe teritoriul fostului Imperiu Bizantin. Vor pieri 600 de milioane de oameni. Vaticanul de asemenea se va implica mult, pentru a impiedica rolul crescand al ortodoxiei si pentru a preveni o alianta intre tarile ortodoxe. Astfel se va implini pronia Divina”.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.07.2010, 20:32:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sfantul Serafim de Virița:

„Va veni vremea când Rusia va fi sfâsiata în bucati. La început o vor împarti, iar apoi vor începe sa jefuiasca bogatiile ei. Occidentul va concura în toate felurile posibile la distrugerea ei si va da partea ei rasariteana pâna la o vreme în stapânirea Chinei. Extremul Orient îl vor acapara în mâinile lor japonezii, iar Siberia – chinezii, care vor veni în Rusia, se vor face casatorii mixte, iar în final prin viclenie si perfidie vor lua teritoriul Siberiei pâna la Urali. Când China va voi sa treaca mai departe, Occidentul se va opune si nu va permite. Multe tari se vor întoarce împotriva Rusiei, dar ea va rezista, pierzând mare parte din pamânturile sale. Acesta este razboiul despre care spune Sfânta Scriptura si proorocii ca va deveni pricina pentru unirea întregii omeniri. Oamenii vor întelege ca nu se poate trai asa pe mai departe fiindca tot ce este viu va pieri si vor alege un guvern unic care va fi antecamera împaratiei lui Antihrist. Apoi vor începe prigoanele asupra crestinilor; când în adâncul Rusiei vor iesi primele esaloane din orase trebuie sa se grabeasca cineva sa iasa între primii, caci multi dintre cei ce vor ramâne vor pieri”.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.09.2010, 14:33:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am citit postarile tale

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
” Ca sa te feresti de lucrari eretice tb sa gasesti mai multe profeti cat de cat apropiate pe acelasi subiect. Eu am facut o compilatie si am postat-o chiar aici pe forum.. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...despre+romania .
Personal, le iau de bune (poate nu e expresia cea mai potrivita..) pe cele care vin de la Sfintii parinti, monahi, care prin modul lor de viata au dovedit ca sunt oameni ai lui Dumnezeu.
Restul? Ar fi doua categorii:
1. inselaciunile (adica de tipul "vor fi multi prooroci mincinosi" iar satana are si el "clarvazatorii" lui) si
2. facaturile, adica cele create in laboratoare secu, cu dedicatie (cum presupun ca este dezvaluirea despre anul 2005, 24 ianuarie, atribuita Vangai sau "fenomenul Pucioasa", si poate si altele, cele "servite" de mireni).
E mare deosebire intre cele adevarate si celelalte. Cele adevarate seamana cu Apocalipsa, au ceva comun, indeamna omul spre pocainta, revenire la Dumnezeu, fara promisiuni desantate, astealalte par sa zica "o sa traiti bine in Romania , rabdati acum", Romania este cea aleasa, va fi cea dintai tara, iar voi o s-o duceti bine-merci, trai pe vatrai, toate-or fi la picioarele voastre....bla-bla-bla.... etc (ori de felul, dormi linistit.. FNI vegheaza pentru tine... adica, doarma-ti constiinta!).
Eu am citit cartea despre Vanga, si dupa cele ce mi-am dat seama acolo, ea ar fi spus ce avea de spus cat inca mai traia, nicidecum nu lasa cuiva vorba sa spuna la o anume data...Toate exemplele acelea citate pentru a ne convinge (Kursk si WTC) ea le-a spus cat traia iar Krasimira Stoianova le-a relatat in carte, nicidecum nu a lasat cuiva vorba sa le spuna dupa ce ea nu mai este.
Asta este impresia mea, poate gresesc. Nicidecum un repros la adresa ta. Sper din toata inima sa nu ma intelegi gresit (Acuma suflu si-n iaurt, am mai scris una alta pe forum si chiar azi am reusit sa supar pe cineva, fara sa vreau, am rugat admin-ul sa-mi stearga postarile)

Last edited by Adriana Cluj; 22.09.2010 at 14:46:14.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.09.2010, 14:46:09
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Stai linistita ! Orice parere sincera este bine-venita !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 16:14:15
Profeții despre România IonutS Generalitati 81 01.05.2010 19:13:50
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 10:23:01
profetii mesianice catalinabalhui Din Vechiul Testament 4 23.04.2009 11:08:41
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 23:29:22