Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2011, 21:50:04
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Un reportaj interesant !

http://www.emediabacau.ro/2011/03/20...-si-bebelusii/

http://www.protv.ro//stiri/romania-t...romanilor.html


Aveti 2 linkuri despre un reportaj “România, te iubesc”, difuzat la PRO TV'pe data de 20 la ora 18:00 (astazi) in vederea sectelor si cultelor din Romania , care cresc considerabil .E ciudat ca si preotul Cristian Pomohaci e implicat .

Vreau sa spun ca dupa ce am vazut reportajul m-am simtit mandru ca sunt crestin ortodox , si ca m-am nascut in aceasta religie .Pretuiti Ortodoxia, !!Pretuiti-o cat mai mult .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2011, 22:52:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este ingrijorator ca autoritatile bisericesti ale locului nu fac nimic in privinta lui Pomohaci. La fel cum si la Liteni / Suceava era acel popa care deschidea cartea fraierindu-i pe naivi - sper ca nu mai activeaza in domeniu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2011, 09:52:52
alexandra84 alexandra84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Chiar foarte interesanta emisiunea de aseara de la Pro Tv. Am mai citit articole despre preotul acesta, dar nu am crezut pana nu am vazut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2011, 10:09:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am vazut si eu o parte din emisiune, chiar cea cu Pomohaci. Eram intr'o vizita.
Sincer, nici pe mine nu ma odihneste acel duh. Nu cunosc insa in detaliu situatia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2011, 11:25:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este ingrijorator ca autoritatile bisericesti ale locului nu fac nimic in privinta lui Pomohaci. La fel cum si la Liteni / Suceava era acel popa care deschidea cartea fraierindu-i pe naivi - sper ca nu mai activeaza in domeniu.
Avand in vedere numarul de fani, pericolul de "a face ceva" este la fel de mare cu cel de "a nu face nimic".

Si nu e singurul caz de genul.
Asadar, se prefera deocamdata sa nu se faca nimic, cel putin pana nu se strica serios balanta in favoarea lui "a face ceva".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2011, 12:47:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Am vazut si eu emisiunea.Auzisem demult despre ce se intampla la Mosuni.Sper sa inceteze manipularea acelor oameni dealtfel bolnavi si vulnerabili.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2011, 14:38:02
ana ana's Avatar
ana ana ana ana is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
http://www.emediabacau.ro/2011/03/20...-si-bebelusii/

http://www.protv.ro//stiri/romania-t...romanilor.html


Aveti 2 linkuri despre un reportaj “România, te iubesc”, difuzat la PRO TV'pe data de 20 la ora 18:00 (astazi) in vederea sectelor si cultelor din Romania , care cresc considerabil .E ciudat ca si preotul Cristian Pomohaci e implicat .

Vreau sa spun ca dupa ce am vazut reportajul m-am simtit mandru ca sunt crestin ortodox , si ca m-am nascut in aceasta religie .Pretuiti Ortodoxia, !!Pretuiti-o cat mai mult .
Fereasca Dumnezeu de oameni ca domnul Pomohaci care nu face altceva decat sa atraga dupa el acei oameni slabi in credinta si nestiutori
__________________
Doamnea Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2011, 15:44:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Astept cu interes reactia arhiepiscopiei. Observ ca nu au luat masuri nici dupa difuzarea acelui material.

In materialul prezentat lipsea preoteasa. Sa inteleg ca nu mai este casatorit?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2011, 21:51:29
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Exclamation Aceeasi televiziune il aprecia pe parinte si acum il denigreaza !!!!

CINE POATE EXPLICA MAI BINE CE SE INTAMPLA IN BISERICA DE LA MOSUNI decat cineva care a facut si o teologie? Cristian Tabara a facut Facultatea de Teologie si a ajuns reporter.

Merita urmarit materialul urmator!

http://www.youtube.com/watch?v=dboix...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UcfiH...eature=related
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2011, 22:46:09
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Thumbs down

dar chiar ati observat ca cei de la PROTV au pus la inceputul reportajului un citat din biblie transcris gresit si total diferit de unde zic ei?

Daca cautam la Ioan cap 5 versetul 39 o sa gasim scris asa: "Cercetati Scripturile, ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica. Si acelea sunt care marturisesc despre Mine." deci n-are nicio legatura

Deci de unde au luat versetul de fapt? Am cautat in biblie si l-am gasit tocmai la INTAIA EPISTOLA SOBORNICEASCA
A SFANTULUI APOSTOL IOAN adica I ioan cap 4 versetul 1 gasim asa: Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiindca multi prooroci mincinosi au iesit in lume." Iar ei au scris
"Cercetati duhurile caci nu toate sunt de la Dumnezeu". Deci nici macar nu l-au transcris cum trebuie ! Si tare mi-e ca intentionat.

Voi va puteti increde in vorbele unor oameni care nici macar nu stiu sa gaseasca un verset in Biblie si il transcriu dupa cum vor ei? Cu atat mai putin (zic eu) sa le ceri parerea daca popa face bine sau nu.

Si inca un lucru de care reporterii de la PROTV ar fi trebuit sa tina seama, avand in vedere ca sunt experti in ce priveste Sf. Scriptura si credinta ortodoxa, este urmatorul: In Apocalipsa, cap. 22 versetele 18-19 scrie asa:
"18. Si eu marturisesc oricui asculta cuvintele proorociei acestei carti: De va mai
adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise in
cartea aceasta;
19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cartii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate
partea lui din pomul vietii si din cetatea sfanta si de la cele scrise in cartea aceasta."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
REPORTAJ CUTREMURATOR. Gostinu - satul din Romania unde copiii devin sclavi pentru 40 Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 34 02.08.2012 20:19:50
Merita urmarit urmatorul reportaj care face referire la ce se intampla in Mosuni flyboy Generalitati 1 22.03.2011 23:21:15
Interesant?! laurschepsis Generalitati 0 08.02.2010 20:20:26
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 12.07.2009 23:28:16