Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2007, 00:58:11
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

din cartile pe care le-am citit si chiar si intr-o carte de a pr paisie aghioritul se povesteste ca ar fi in vf sf munte athos 6 iar dupa altii se zice ca ar fi 12 calugari pustnici in vf acestui munte care nu ii vede nimeni care sunt goi cu barbile pana in pamant ca au la gat o cutiuta de metal in care tin sf impartasanie ,acestia sunt f smeriti ii putem numi chiar sfinti pt ca sunt cei mai duhovnicesti pustnici din lume,de fapt nici nu stiu cum sa ma exprim mai corect .acestia au fost alesi de Domnul pt a locui in vf sf munte,se zice ca nu sunt cunoscuti de nimeni ,iar cand moare vreunul din ei Domnul ii instiinteaza si vine altul in locul aceluia dar numarul lor mereu e acelasi,chiar si pr paisie povestea ca s-a intalnit cu unul din ei si avea acea cutiuta cu sf impartasanie la gat si ca era f smerit ,si acum ma intreb oare la ce inaltime duhovniceasca au ajuns aceia de sunt chiar mult mai mari ca pr paisie aghioritul.imi pare rau ca nu stiu sa va redau citatele din cartea <marturisiri>despre pr paisie aghioritul poate cineva care a citit cartea sa reda aici fragmentul.
as vrea sa stiu parerea voastra despre acesti parinti sfinti alesi ai lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2007, 02:04:53
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
pr paisie povestea ca s-a intalnit cu unul din ei
Daca Pr. Paisie a spus ca i-a vazut inseamna ca este adevarat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2007, 06:55:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu stiam ca sunt 8 si se numesc anahoreti, si ca pentru ei mai tine Dumnezeu lumea ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2007, 11:37:02
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Eu stiu ca sint 7 si nu stau in virful Sfintului munte. Nimeni nu stie unde sint. Se zice ca ei reprezinta fiecare popor crestin ortodox, cum ar veni trebuie sa fie si un roman printre ei. Ia sa vedem: 1 - pt greci, 1 - pt romani, 1- pt bulgari, 1- sirbi, 1- rusi, 1- ucrainieni, 1- poate pt armeni. Nu stiu daca este corect cum am expus. Stiu si eu ca, in momentul in care unul dintre ei se duce la Domnul, un alt calugar este ales pentru a-i lua locul.
Insa nimeni nu stie care este adevarul, doar Domnul si Maicuta Lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2007, 12:37:52
liahim liahim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

armeni nu ,georgienii au un pustnic de acesta sigur,sunt ortodocsi,armenii au monofizismul,deci nu sunt ortodocsi puri,Acesti barbati sfinti traiesc intr-adevar in Sf Munte si sunt alesi din fiecare popor ortodox,pe varful Sf Munte nevazuti de nimeni si sunt 7
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2007, 15:04:23
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

liahim
cred ca ai dreptate in ceea ce-i priveste pe armeni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2007, 21:21:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

O minune ca mai exista sfinti in viata pe pamant, uneori chiar ma intrebam daca mai sunt oameni sfinti cu adevarat in aceste timpuri si vad ca am primit raspunsul pe acest topi. Dar totusi eu nu inteleg ceva: daca chiar exista, de ce nu se stie numarul lor cu certitudine? Si daca nu existau ei, Dumnezeu chiar nu mai tinea lumea? ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2007, 23:55:21
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
O minune ca mai exista sfinti in viata pe pamant, uneori chiar ma intrebam daca mai sunt oameni sfinti cu adevarat in aceste timpuri si vad ca am primit raspunsul pe acest topi. Dar totusi eu nu inteleg ceva: daca chiar exista, de ce nu se stie numarul lor cu certitudine? Si daca nu existau ei, Dumnezeu chiar nu mai tinea lumea? ???
cred ca numarul lor nu se stie cu certitudine pt ca nimeni nu i-a vazut cred ca abia daca se arata oamenilor cu viata sfanta asa cum este pr paisie aghioritul,dupa cum el insusi povesteste intr-o carte nou aparuta nu imi aduc integral numele cartii dar stiu ca incepea titlul cu Marturii..,de aceea nu are de unde sa se stie numarul exact al acestor sfinti dar daca Dumnezeu ine lumea doare pt ei ma cam indoiesc caci ma gandesc ca exista si oameni sfinti pe pamant nu neaparat sa fie in sf munte athos
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2007, 00:44:22
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Vreau si eu numele cartii complet ca sa mi-o pot achizitiona, sau sa mi-o trimita cineva in format pdf pentru acrobat reader, sa o citesc ca tare curios m-ati facut cu acesti traitori si nebuni dupa Hristos de care chiar si Cuv. Paisie s-a minunat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2007, 00:48:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Apropo de Parintele Paisie, recomand aici cartea mea preferata:
Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Sf. Munte Athos Marian Calugarul 70 15.05.2011 14:05:41
Shitul Prodromu Sf. Munte Athos mihai07 Generalitati 3 23.05.2009 22:39:36
Acatist la Sf Munte Athos citystar Generalitati 0 01.10.2008 00:19:16