Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.11.2007, 11:54:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Saurian draga, sa te consideri cumva inger ca sa apreciezi baticul? Poi acolo scrie ca e pentru ingeri... sentimentele tale ce par frumoase vin de altundeva am impresia... ce bine ar fi sa ma inshel...

iar cum? ar putea cineva sa gaseasca pricina (Ancah) daca nu cumva femeile primelor secole nu erau shi ele rugatoare sau proorocitoare dar cu capul descoperit dinpacate... dar nu este un astfel de obicei in biserica... adica nu exista o invatzatura ca sa impuna la femei rugaciunea cu capul descoperit...:)... parca asha se intzelege.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.11.2007, 13:35:31
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"am inceput sa vad persoane tinere cu batic pe cap ( chiar si copii de vreo 4 -5 ani )"

Doamne bietii copii, sa ii imbrobodesti de mici, si sa ii indoctrinezi in asemenea hal de la 4-5 ani..e complet absurd.

"Dar la urma urmei de ce nu-si pun femeile batic?"

Pentru ca nu simt nevoia, pentru ca isi dau seama ca un batic pe cap nu inseamna nici mai multa, nici mai putina credinta, smerenie si ce mai vreti voi. Este o bucata de material si atat

"a se fi "invechit" biblia si sa nu mai corespunda vremurilor noastre prea moderne`?!? "

Cel putin din acest punct de vedere da.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.11.2007, 19:37:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

hai ma fratilor dati-l incolo de batic o veni vremea sa avem smerenia necesara sa-l purtam sa nu ne mai intereseze pARErea oamenilor..pur si simplu uneori il port alteori nu din caposenie si din fudulie da pentru ca am par frumos si nu-mi place sa-mi stea lipit de cap(na ca am spus-o si pe asta,sunt modesta nu?)si sincer nici sotului meu nu-i place cum imi sta imbrobodita ,cand oi ramane vaduva(Doamen fereste )o sa-l port permanent .Eu am fost obisnuita de mica cu cochetaria(fara sa exagerez)si mie greu asa deodata sa fiu cum scrie la carte.cred ca de fapt am dezvoltat un complex al baticului(mai ales ca acolo unde mergeam la Biserica toata lumea era cu ochii pe mine,ma cantareau din cap pana-n picioare sa vada daca port cumva podoabe,daca am parul vopsit,se holbau sa vada daca am rimel pe gene daca fusta era regulamentara daca aveam sau nu ochi la ciorapi,tocuri,haine de buna calitate,croiala moderna...ba chiar intrebau pipaiau se convingeau(hainele)..oamenii sunt de o indiscretie totala..cea mai mica "cochetarie"din partea preotesei starnea "controverse":Dsincer asta ma face sa ma simt un pic privata de libertate,libertatea baticului cum zicea cineva...pe de alta parte ma simt rau ca stau ca o nesimtita in fata lui Dumnezeu cu parul pieptanat si aranjat dupa moda...bucurati-va barbatilor ca aveti doar grija barbii...cu pantalonii mulati nu aveti treaba,nici cu bluze strech,nici de vopseluri....e usor sa fii observator federal.In rest rabdare fetelor..vine si o vreme a baticului pentru fiecare,mai iatai sufletul sa simta nevoia sa nu fim ca fariseii sa purtam de ochii lumii batic
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.11.2007, 19:44:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, urzicuta, e chestie de smerenie. Vorbim despre batic doar la biserica, nu toata ziua si in orice zi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.11.2007, 10:17:15
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

vreau sa zic si eu ceva daca imi dati voie,eu una nu purtam batic,si am un duhovnic f bun dar insa el nu mi-a zis niciodata sa port batic ci intotdeauna a incercat prin anumite lucruri sa ma fac sa inteleg ca trebuie sa port,nu m-a fortat,ci cu rabdare si cred ca trebuie sa luam si celelalte femei tot cu rabdare ca sa obtinem ceva,dar bineinteles ca si respectivele femei trebuiesc sa aiba inima deschisa spre a face totul spre respectul fata de el si celelalte.Eu cred ca baticul inseamna evlavia noastra sau respectul nostru fata de Dumnezeu.insa cineva mi-a zis asa:<daca Maica Domnului nu a indraznit sa intre fara batic in biserica atunci oare cum vom putea noi?>si treaba asta m-a pus pe ganduri.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.11.2007, 13:47:35
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu port o esarfa pe care o pun in geanta cand ma duc la biserica. nu mereu am purtat esarfa asta in biserica, dar am incercat pe cat posibil sa respect aceasta regula. cu tp mi-am dat seama ca neacoperirea capului femeii in biserica sugereaza smintirea celorlalti, oamenii , mai ales barbatii isi indreapta privirea spre un par frumos si catifelat si nu mai sunt atenti la ce se spune la sf slujba. si cred ca si asta ar mai fi o cauza pt care se cere acoperirea capului cu batice & co. sunt oameni slabi care desi vin sa se roage pot fi atrasi cu privirea de privelisti frumoase ce e drept si slujba pt ei nu mai are farmecul spiritualpe care ar trebui sa il aiba. parul, machiajul in biserica aduce sminteala, atrage atentia.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.11.2007, 16:10:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ca Irina a inteles. Intr-adevar parul frumos trebuie sa-l avem ca sa placem barbatilor acasa, in lume, dar nu lui Dumnezeu, caruia ii place mai mult smerenia noastra.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.11.2007, 23:07:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la noi la biserica dna preoteasa nu are capul acoperit, in general, si nici parintele nu am auzit sa faca observatii cuiva in acest sens. cred ca este bine sa fim noi insine, cu sau fara batic. parerea mea este ca depinde si de varsta si de mediul in care ai fost crescut/ educat/ ai evoluat... poate ca pur si simplu baticul nu te reprezinta, si atunci nu e fatarnicie sa-l porti?!... cat despre esarfe, palarii si alte briz-briz-uri, cred ca asta e mai rau decat sa vii cu capul descoperit, denota ca o faci de forma si nu de fond.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.11.2007, 05:14:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta, cand mergem la biserica in centru este Hristos. Ai grija de ispita asta cu "centrul atentiei", ca este pericol. Ori stiut este ca trebuie sa_l iubim pe Dumnezeu mai mult decat pe noi. Cu teama asta fata de atatea detalii mai ai timp sa fii atenta la Sf. Liturghie?

Mirela: dar nimic nu ne impiedica sa facem de fond. Este vorba doar de atitudinea interioara: pentru Dumnezeu fac acest lucru. Asa e, Dumnezeu asteapta sa fim sinceri cu El.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.11.2007, 07:27:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda, concluzia este ca fondul meu nu cere batic... poate, peste vreo 20-30 ani, daca ajung acolo!
Reply With Quote
Răspunde