Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2016, 22:14:58
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Toate, mai putin Sfanta Scriptura, nu?
Dar avem voie sa citim Biblia? Ca eu vreau sa o citesc...dar am vazut o data pe Trinitas ca spunea un preot sa nu citim acasă singuri, sa venim la Biserica sa ne o talmaceasca ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2016, 23:23:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur ca poti, ce nu intelegi, intrebi.

Dar incepe cu Noul Testament.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2016, 01:48:55
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Mă întrebam...Dumnezeu atunci când da un dar divin, de exemplu dragostea...îl mai ia înapoi?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.04.2016, 03:08:38
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omul alege sa il pastreze sau sa il returneze.
Sau il pierde, nepretuindu-l sau din neatentie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.04.2016, 10:09:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce fel de dragoste?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2016, 11:06:47
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Mă refeream la cea divina ...dar dacă tot ai spus, și dragostea pt aproapele
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.04.2016, 20:11:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Mă refeream la cea divina ...dar dacă tot ai spus, și dragostea pt aproapele
Poti te rog sa fii corecta si sa iti completezi in profil si confesiunea? Stilul asta "pe ascuns" nu prea este dupa scriptura. Stim si noi cine esti, cu ce scop pui intrebari.

Vorbesti de cateva lucruri diferite aici.

Liniste nu o sa ai niciodata. Doar dupa moarte. Hristos a spus: Indrazniti, Eu am biruit lumea. Dupa ce biruiesti lumea o sa ai liniste. Pana atunci iti duci crucea.
Iar biruinta este de fapt marea nevointa pe care toti trebuie sa o purtam in viata pana ajunge la o desavarsire personala, care o fi nivelul ei.

Pana atunci visezi la o liniste falsa. Mai degraba as spune la o odihna si tihna biologica decat la una reala duhovniceasca asa cum ar trebui sa fie.

Deci crucea, lupta, biruinta si odihna. Cred ca in ordinea asta.

Iar daca vrei un moment de linistire personala, da, cred ca se poate. Retragere si rugaciune. Fara harul lui Dumnezeu nu cred ca poti sa ai liniste si bucurie si pace in suflet.


Iti multumesc pentru postul tau, mi-ai atras atentia ca si eu trebuie sa fac asta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.04.2016, 11:38:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, pentru a le putea inlatura, trebuie sa vedeti si sa stiti exact cauzele care va determina sa aveti aceasta stare de neliniste sufleteasca! Si acestea pot fi

1. Starea de sanatate sau daca suferiti de o anumita boala. Aici- daca este cazul- numai un medic va poate da cele mai utile sfaturi.

2. Situatia profesionala, din punct de vedere a serviciului. Stiu ca in ziua de azi in Romania poate fi foarte dificil, dar incercati sa gasiti un serviciu prin care sa puteti practica o meserie care va place si va face sa va simtiti implinita si pe plan profesional.

3. Aspecte care tin de situatia personala si in familie.

Este evident, ca orice om ca sa se simta implinit si fericit si pe plan personal si sentimental, trebuie sa iubeasca si sa fie iubit de o persoana de sex opus, si apoi sa aibă o familie.

Aici sunt aspecte mai personale, mai delicate, si numai dumneavoastra puteti sti in ce situatia va aflati in aceasta privinta.

Aici este dificil de dat sfaturi, si numai daca dumneavoastra veti dori sa solicitati pareri in aceasta privinta, va vom putea raspunde.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.04.2016, 22:08:58
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Poti te rog sa fii corecta si sa iti completezi in profil si confesiunea? Stilul asta "pe ascuns" nu prea este dupa scriptura. Stim si noi cine esti, cu ce scop pui intrebari.

Vorbesti de cateva lucruri diferite aici.

Liniste nu o sa ai niciodata. Doar dupa moarte. Hristos a spus: Indrazniti, Eu am biruit lumea. Dupa ce biruiesti lumea o sa ai liniste. Pana atunci iti duci crucea.
Iar biruinta este de fapt marea nevointa pe care toti trebuie sa o purtam in viata pana ajunge la o desavarsire personala, care o fi nivelul ei.

Pana atunci visezi la o liniste falsa. Mai degraba as spune la o odihna si tihna biologica decat la una reala duhovniceasca asa cum ar trebui sa fie.

Deci crucea, lupta, biruinta si odihna. Cred ca in ordinea asta.

Iar daca vrei un moment de linistire personala, da, cred ca se poate. Retragere si rugaciune. Fara harul lui Dumnezeu nu cred ca poti sa ai liniste si bucurie si pace in suflet.


Iti multumesc pentru postul tau, mi-ai atras atentia ca si eu trebuie sa fac asta!
Ortodoxa....dar sunt nelămurita...Am citit multe cărți nepotrivite cred, de exemplu Osho, în fine. Ai dreptate, dacă stai sa te gândești cât sufereau femeile demult, Sfânta Fecioara Maria numai câtă durere a avut în suflet când și a văzut Fiul pe cruce. Se pune mult accent pe fericire azi, pe pace, de aia pic așa ușor ca mi e dor de perioada în care eram fericita și liniștită. E o capcana știu...părintele Gheorghe Anitulesei zicea ca exista o pace aducatoare de război și un război aducător de pace în unul din clipurile astea:https://m.youtube.com/watch?v=3td8cxxxZVs sau asta https://m.youtube.com/watch?v=nnlTZ5vXlvg

Last edited by Alexandra1andreea; 09.04.2016 at 22:28:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2016, 22:29:50
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Ortodoxa....dar sunt nelămurita...Am citit multe cărți nepotrivite cred, de exemplu Osho, în fine.
Idee e ca tot ce citim le stocam in inconstient acolo.Si apoi in timpul vietii
noastre(adica peste 5-10 ani) avem un stres postraumatic: sa zicem moartea
unui parinte sau copil.Ei daca atunci cand avem acel stres posttraumatic si
suntem departe de credinta, avand in subconsitent terenul dinainte "arat"
pt sarsaila(prin acest Osho) ghici ce se intampla ?
Se intampla s-o dai in depresie /anxietate paroxistica/etc si apoi va veni
psihiatru cu bomboane ca sa te linisteasca si sa prinzi bulgarii.

De aceea e bine sa renuntam la tampenii d-astea(Osho/Mosho,etc) si sa le spovedim si sa ducem viata cat mai aproape de Hristos astfel incat atunci
cand avem o trauma psihica majora in viata sa n-o dam in alte traume.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare