Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.03.2008, 23:03:04
pau pau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Despre moarte pot sa zic ca mie frica. Dar sincer mie frica mai mare de viata decat de moarte. Groaznic este sa mori, dar si mai groaznic e sa traiesti. Bine parerea asta o am pentru ca am trait...poate o mi-o schimb cand am sa mor. :)) Oricum cine zice ca isi doreste sa traiasca clar nu a cunsocut suferinta si ii doresc sa nu o cunoasca, iar cine zice ca nu-i este frica de moarte asteapta numai sa vina la tine si atunci sa zici asta!:)

Cu respect...pt mine :P!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.03.2008, 00:57:36
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am impresia ca nu de moarte ne temem, ci de judecata de dupa.
c-am asa ceva
Reply With Quote
  #113  
Vechi 19.06.2008, 21:45:24
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Intr-adevar, Judecata e infricosatoare pentru cei ce nu sunt pregatiti.........si moartea de altfel.....o, ma intristez cand vad cat de putin iubim pe Dumnezeu(eu mai ales, sunt zero barat pe langa voi).....gresesc atat de mult pentru ca nu Il iubesc pe Dumnezeu cum se cuvine...Sf Teofan Zavoratul zicea ca ne putem autoevalua iubirea noastra fata de Dumnezeu prin rugaciune; adica, cum facem rugaciunea, cat timp ne rugam(cat timp vrem sa vorbim cu Dumnezeu).........eu inca ma simt nepregatita......
Acum imi vine in minte un cuvant de-al Par Cleopa, ca daca am avea in dreapta frica de Dumnezeu si in stanga frica de moarte, nu vom mai face atat de multe pacate si nu ne va putea prinde moartea nepregatiti.(ca in ceea ce ne va gasi, in aceea vom fi judecati)
Deci, privegheati si va rugati ca nu se stie nici ziua, nici ceasul.......zicea Par Arsenie Papacioc, ca daca noi vrem sa stam linistiti, sa zicem, lasa, ca pana la batranete mai este, ne inselam......caci, de ex, poti iesi afara si sa iti cada o bucata de tigla in cap, sau poti sa ai un accident, etc........Moartea nu vine sa ii faci o cafea, ea vine sa te ia!!:|
Reply With Quote
  #114  
Vechi 19.06.2008, 21:55:06
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

noi trebe sa murim in nadejdea invierii..oricum moartea e treapta dintre viata aceasta si vesnicie!sa speram ca pentru noi va fi cu happy ending![viata k dupa moarte noh nu va mai fi ending]
Reply With Quote
  #115  
Vechi 19.06.2008, 21:57:32
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Dar, daca esti un om induhovnicit, nu mai vezi moartea ca pe ceva infricosator, ci ca pe ceva minunat......Te intalnesti cu Dumnezeu, cu Maica Domnului, cu ceilalti sfinti(poate).......Sf Paisie Aghioritul zicea ca avem in cer Tata pe Dumnezeu, mama pe Maica Domnului, iar frati(o multime:D) pe sfintii care ne ocrotesc si ne ajuta. Si bonus, mai avem si un Inger pazitor, care si acela se roaga pt noi, ne ajuta si e alaturi de noi in orice clipa.:D......moartea ar putea fi privita ca o reintoarcere ACASA, acolo unde vom ramane pentru totdeauna si nimeni si nimic de atunci inainte nu ne va mai face niciun rau. Ce bucurie mare trebuie sa fie acolo! Dar si ce rusine mare ne va cuprinde cand ne vom infatisa in fata Mantuitorului, Acela ce a facut cea mai mare jertfa posibila, si Acela ce prin Sfant Trupul si Sangele Sau ne-a facut posibila mantuirea. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne curatim camasa sa fie alba ca petala unui crin:D
Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.06.2008, 21:59:52
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Si.........inca ceva. Sa cititi ce zice Par Cleopa(dc vreti) despre cele 4 mari ispite din vremea mortii. Ca atunci diavolul ataca mai cu putere si atunci ne pierde cel mai usor.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.06.2008, 22:35:24
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

sa de Dumnezeu ca dupa moarte sa stam iarasi sa vb ca pe un forum toti in Rai:D.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 20.06.2008, 12:33:24
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Sa te auda Dumnezeu, Ioan!:D
Reply With Quote
  #119  
Vechi 20.06.2008, 12:53:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa..
Si.........inca ceva. Sa cititi ce zice Par Cleopa(dc vreti) despre cele 4 mari ispite din vremea mortii. Ca atunci diavolul ataca mai cu putere si atunci ne pierde cel mai usor.
poi da,

este ispita impotriva Credintzei shi Adevarului,

apoi ispita slavei desharte deci impotriva smereniei,

apoi impotriva dreptatzii cu pripitele naluciri shi pareri despre sine shi falshii ingeri defept ai nedreptatzii... ca sa primeshti naluci in locul lui Dumnezeu shi sa te crezi ceva...

apoi impotriva nadejdii in Dumnezeu shi in preasfanta fecioara Maria

iar atacurile din vremea mortzii shi din vremea vietzii ca defapt toata vremea este vremea mortzii sunt prin sevrajul shi patimile pe care nu le-ai biruit, sau in care nu te-ai intarit, sau nu te-ai preocupat sa le biruieshti, shi astfel ca in perioadele alea daca nu eshti bine pregatit, daca nu tzi-ai facut Teamele bine, daca nu tzi-ai strans comori in ceruri... te distruge complet caci lupta este spre distrugere... chiar daca itzi da satisfactzii trupeshti.... umede, sau lumini, sau cruzimi caci primeshti tu ceva in ascuns sau pe fatza in ascuns... shi gata... 5x???:(:(
Reply With Quote
  #120  
Vechi 20.06.2008, 12:54:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ceva de genul asta ne invatza shi sf Nicodim Aghioratul... ce am scris mai sus dandu-ne shi indrumari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52