Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2007, 20:00:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Cine nu a citit psalmii lui David?Sub influenta psalmilor s-a tot scris poezie crestina....imnografia s-a dezvoltat odata cu aceasta.Psalmii,condacele,stihirile sunt tot atatea comori ascunse ale ortodoxiei.Pe mine ma fascineaza felul in care rugaciunea se impleteste cu poezia,astfel incat ruga capata trup,iar rugaciunea duh,ruga devine arta iar arta rugaciune ...In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva?In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2007, 20:56:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Puteti posta poezii N,Crainic,A.Maniu,V.Voiculescu ,acatiste,axioane etc.:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2007, 02:06:21
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Cine nu a citit psalmii lui David?Sub influenta psalmilor s-a tot scris poezie crestina....imnografia s-a dezvoltat odata cu aceasta.Psalmii,condacele,stihirile sunt tot atatea comori ascunse ale ortodoxiei.Pe mine ma fascineaza felul in care rugaciunea se impleteste cu poezia,astfel incat ruga capata trup,iar rugaciunea duh,ruga devine arta iar arta rugaciune ...In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva?In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
Mie imi place sa se cante in stil bizantin, daca se poate psaltic mai putin coral, sa se cante corect glasurile, ceea ce se si intampla la catedrala mitropolitana unde obisnuiam sa merg frecvent. Pe cand locuiam in Bucuresti, mergeam la Patriarhie si la Biserica Rusa. Cantam si eu cu ei, ma bucuram ca se canta muzica psaltica, sau alte cantari, insa corect.
Acum, la bisericuta de parohie, strana este compusa exclusiv din cei de la Oastea Domnului, care au un stil putin folcloric, incorect ca gramatica psaltica, altfel decat in repertoriul teologic, intesat de pricesne pe care le cunosc doar ei. Ma simt deseori tulburata de asta, insa trebuie sa merg aici pt ca este mult mai putin aglomerat si pot impartasi fetita fara sa o streseze multimea, fara sa ajung cu ea la altar urland, sau cand merg singura nu am efectiv timp sa ajung pe jos, iar sotul ramane acasa cu copilul. M-as bucura sa se cante macar jumatate corect, sau macar respectand cat de cat glasurile. Sau cel putin sa nu se mai "racneasca", sa ma ierte Dumnezeu!
Imi plac foarte mult "Iubite-voi Doamne" si "Heruvicul" ambele in glasul V.
De fapt imi plac toate cantarile Sfintei Liturghii, si de-aia imi pare rau cand sunt interpretate incorect.
Imi plac foarte mult toate cantarile psaltice de la noi, in alte tari, in bisericile ortodoxe, se canta altfel.
Despre imbinarea rugaciunii cu poezia, este minunat acatistul Maicii Domnului "Rugul Aprins"...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2007, 02:31:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Cine nu a citit psalmii lui David?Sub influenta psalmilor s-a tot scris poezie crestina....imnografia s-a dezvoltat odata cu aceasta.Psalmii,condacele,stihirile sunt tot atatea comori ascunse ale ortodoxiei.Pe mine ma fascineaza felul in care rugaciunea se impleteste cu poezia,astfel incat ruga capata trup,iar rugaciunea duh,ruga devine arta iar arta rugaciune ...In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva?In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
Mie imi place sa se cante in stil bizantin, daca se poate psaltic mai putin coral, sa se cante corect glasurile, ceea ce se si intampla la catedrala mitropolitana unde obisnuiam sa merg frecvent. Pe cand locuiam in Bucuresti, mergeam la Patriarhie si la Biserica Rusa. Cantam si eu cu ei, ma bucuram ca se canta muzica psaltica, sau alte cantari, insa corect.
Acum, la bisericuta de parohie, strana este compusa exclusiv din cei de la Oastea Domnului, care au un stil putin folcloric, incorect ca gramatica psaltica, altfel decat in repertoriul teologic, intesat de pricesne pe care le cunosc doar ei. Ma simt deseori tulburata de asta, insa trebuie sa merg aici pt ca este mult mai putin aglomerat si pot impartasi fetita fara sa o streseze multimea, fara sa ajung cu ea la altar urland, sau cand merg singura nu am efectiv timp sa ajung pe jos, iar sotul ramane acasa cu copilul. M-as bucura sa se cante macar jumatate corect, sau macar respectand cat de cat glasurile. Sau cel putin sa nu se mai "racneasca", sa ma ierte Dumnezeu!
Imi plac foarte mult "Iubite-voi Doamne" si "Heruvicul" ambele in glasul V.
De fapt imi plac toate cantarile Sfintei Liturghii, si de-aia imi pare rau cand sunt interpretate incorect.
Imi plac foarte mult toate cantarile psaltice de la noi, in alte tari, in bisericile ortodoxe, se canta altfel.
Despre imbinarea rugaciunii cu poezia, este minunat acatistul Maicii Domnului "Rugul Aprins"...
marilena12 atata timp cat te afli in sf biserica participand la sf liturghie, fiind aproape de Domnul, modul in care se canta poate trece pe planul secundar, atata timp cat poti fi alaturi de fratii tai cu care impreuna cantati pentru slava lui Dumnezeu, cantarea ca este bizantina sau nu, are mai putina importanta, oricum scopul nostru in viata este slava lui Dumnezeu si mantuirea sufletelor noastre asa ca pentru acestea Domnul primeste orice cantare conteaza ca ea sa fie izvorata din inima nu sa fie doar un automatism de dragul respectarii tipicului si al traditiei, in biserica la care merg eu (eu fiind din ardeal) nici urma de psaltica dar asta nu inseamna ca oamenii de aici nu stiu sa-l slujeasca pe Domnul si sa traiasca dupa poruncile lui, deci nu genul muzical ne atrage catre Domnul ci dorinta noastra de a ne intalni cu El acolo in fata altarului unde ni se impartaseste fiecaruia! iar in final dupa cum spunea vrednicul de pomenire Teoctist Patriarhul BOR, "noi suntem fii ai invierii nu ai mortii" asadar sa ne comportam prin trairea noastra ca fii ai invierii Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2007, 03:53:13
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Eu ingaduinta pentru toti cei care isi exprima rugaciunea si care dau slava lui Dumnezeu prin cantari.
Te-as ruga sa canti cativa ani intr-un cor teologic, sa fie cantarea corecta darul tau catre Domnul, sa incerci sa te abtii apoi ca sa nu faci nota discordanta, sa mai fii si om pacatos si sa traiesti Liturghia si Euharistia prin cantare si rugaciune laolalta...dar in tacere.
Eu nu am zis ca este rau ca nu se canta psaltica peste tot, am discutat o realitate, am spus si ce mi-ar placea mie, si ce mi s-ar potrivi.
Eu nu am auzit cantarile Sfintei Liturghii niciodata ca pe automatisme bazate mai mult pe respectarea notelor muzicale, poate tu stii mai bine la ce te referi, insa atunci cand ascult o rugaciune cantata asa cum spun mai sus, am o mare bucurie duhovniceasca.
In rest, eu nu am sustinut nicaieri ca oamenii de la strana nu stiu sa slujeasca lui Dumnezeu sau ca nu canta din suflet, din contra, cei din Oastea Domnului par sa traiasca foarte frumos, nu cunosc prea multe despre ei, in afara stilului muzical.
Nu am spus nici ca am o prioritate exclusiva in felul in care se canta (ca la concert)in biserica si ca asta este motivul exclusiv al prezentei mele la Sfanta Liturghie. Mi-as dori in schimb ca Dumnezeu sa poata primi rugaciune si jertfa si de la noi, crestinii de azi, cu tot atata daruire, si frumusete cum primea de la psalmistul David...caci darul cantarilor bizantine atat de frumoase l-am primit tot de la El, si tot spre mantuire.
Dar cu ce te-am suparat atat de tare? Ai dreptate in ce afirmi, insa am sesizat unele interpretari care nu prea rezulta din cuvintele mele...sau din ce am dorit eu sa exprim.
Daca te-am jignit cu ceva fara sa vreau...te rog sa ma ierti si sa te rogi si pentru mine poate ma iarta si Domnul ca nu pot oferi ceva mai de calitate decat rugaciunea cantata.
Pentru ca, intr-adevar darul meu este destul de sarac, langa cantari...numai pacate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2007, 04:15:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Marilena,ma bucur sa te cunosc si-ti impartasesc trairea desi eu cant dupa ureche,sotul meu este in schimb foarte bun,canta dupa note, psaltic 1oo% si el a fost intr-un cor .La Biserica la care merg canta o doamna batranica Iubite-voi Doamne si Dumnezeu sa ma ierte starneste zambete in loc de emotii,pentru ca ea canta opera(bine ca nu rock).Iertati-ma si pe mine ca am prostul obicei sa rad de oameni...este mai putin important( adevarat) cum se canta(desi un om fandosit ca mine fara ureche muzicala se leaga si de aspectul asta ca si atunci cand judec oamenii dupa cum sunt imbracati nu dupa cum gandesc...importanta cu adevarat este comuniunea cu EL si cu ceilalti,cu ingerii care slujesc,cu Jertfa care se aduce.Pe maine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2007, 06:22:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Imi plac foarte mult toate cantarile psaltice de la noi, in alte tari, in bisericile ortodoxe, se canta altfel.
La noi la biserica in timpul Sf. Liturghii se canta sublim, muzica bizantina clasica, atat cat ma pricep eu sa apreciez.

In schimb, nici acum dupa cca 1 an de zile de cand merg la biserica aceasta nu ma pot obisnui cu acele cantari folclorice care se perinda uneori la sfarsit, dupa predica. Am ajuns la concluzia ca sunt specifice Ardealului, dar n-as putea sa spun daca sunt de la Oastea Domnului sau altceva, si efectiv ma zgarie pe urechi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2007, 06:28:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva? In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
la noi canta strana, dupa note, teologi cu niste voci extraordinare. cateodata se mai alatura o doamna, care canta tot dupa note si nu face nota discordanta.

iar in ceea ce priveste norodul, le mai chinuie talentul pe cate unele (barbati n-am remarcat)... acuma cam stiu care si incerc sa nu fiu prin zona lor acustica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2007, 12:20:58
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
In Biserica la care mergeti canta strana sau este cantarea colectiva? In sfarsit,ce cantare va place si cumm credeti ca se cuvine sa cante norodul........
la noi canta strana, dupa note, teologi cu niste voci extraordinare. cateodata se mai alatura o doamna, care canta tot dupa note si nu face nota discordanta.

iar in ceea ce priveste norodul, le mai chinuie talentul pe cate unele (barbati n-am remarcat)... acuma cam stiu care si incerc sa nu fiu prin zona lor acustica.
Asta doream si eu sa spun, ca daca strana canta un stil destul de strain de cel ortodox autentic, se smintesc foarte usor si mirenii. Si la noi in biserica cei din Oastea Domnului sunt daruiti cu voci foarte frumoase, insa stilul este cel al pricesnelor. Si se pare ca zgarie pe urechi mult mai multi oameni care ar putea trece cu vederea pe cei nestiutori, insa toata strana...mai greu. Problema nu este nestiinta, pentru ca nu e geru sa cumperi casete cu Cantarile Sfintei Liturghii si sa inveti, insa se canta propriul repertoriu, care ii diferentiaza de ceilalti participanti la viata liturgica. Mie mi se pare ca doar Dumnezeu stie care este nevointa fiecaruia, insa manifestarea exterioara a trairii duhovnicesti a Tainelor, trebuie facuta cu grija,. ca sa nu smintim sau sa indepartam pe cei care ajung la Dumnezeu si cu ajutorul simturilor. Avem un cult de o simbolistica si de o frumusete extraordinare, de ce sa nu-l pastram pentru slava lui Dumnezeu, pentru folosul oamenilor, si pentru cinstirea celor care au contribuit la crearea acestui cult, a celor care au savarsit jertfa personala tocmai prin contributia lor la frumusetea acestor cantari?
Mirela, este foarte bine ca se canta in stil bizantin, mie mi se pare o binecuvantare.
Ma mira insa, ce spunea fratele nostru din Ardeal, ca acolo nu este nici urma de psaltica, eu am stat destul de mult la manastire in Toplita- Harghita, unde am ascultat si am canatat alaturi de maicute muzica psaltica, si inca foarte corecta. Cantarile erau dintre cele cu grad de dificultate la interpretare mai mic, insa bizantine, ale noastre, si cantate din suflet cat de corect putea fiecare.
Nici urma de pricesne. Tot in Harghita am fosti colegi de facultate, actuali preoti, casatoriti cu foste colege, si ei canta tot corect, pe note asa cum sunt toate cantarile scrise in cartile noastre de cult. Nu este obligatoriu sa cunoastem toti gramatica psaltica, ci putem canta dupa note si dupa ureche. Important este sa ne straduim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2007, 14:01:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marilena12
Eu ingaduinta pentru toti cei care isi exprima rugaciunea si care dau slava lui Dumnezeu prin cantari.
Te-as ruga sa canti cativa ani intr-un cor teologic, sa fie cantarea corecta darul tau catre Domnul, sa incerci sa te abtii apoi ca sa nu faci nota discordanta, sa mai fii si om pacatos si sa traiesti Liturghia si Euharistia prin cantare si rugaciune laolalta...dar in tacere.
Eu nu am zis ca este rau ca nu se canta psaltica peste tot, am discutat o realitate, am spus si ce mi-ar placea mie, si ce mi s-ar potrivi.
Eu nu am auzit cantarile Sfintei Liturghii niciodata ca pe automatisme bazate mai mult pe respectarea notelor muzicale, poate tu stii mai bine la ce te referi, insa atunci cand ascult o rugaciune cantata asa cum spun mai sus, am o mare bucurie duhovniceasca.
In rest, eu nu am sustinut nicaieri ca oamenii de la strana nu stiu sa slujeasca lui Dumnezeu sau ca nu canta din suflet, din contra, cei din Oastea Domnului par sa traiasca foarte frumos, nu cunosc prea multe despre ei, in afara stilului muzical.
Nu am spus nici ca am o prioritate exclusiva in felul in care se canta (ca la concert)in biserica si ca asta este motivul exclusiv al prezentei mele la Sfanta Liturghie. Mi-as dori in schimb ca Dumnezeu sa poata primi rugaciune si jertfa si de la noi, crestinii de azi, cu tot atata daruire, si frumusete cum primea de la psalmistul David...caci darul cantarilor bizantine atat de frumoase l-am primit tot de la El, si tot spre mantuire.
Dar cu ce te-am suparat atat de tare? Ai dreptate in ce afirmi, insa am sesizat unele interpretari care nu prea rezulta din cuvintele mele...sau din ce am dorit eu sa exprim.
Daca te-am jignit cu ceva fara sa vreau...te rog sa ma ierti si sa te rogi si pentru mine poate ma iarta si Domnul ca nu pot oferi ceva mai de calitate decat rugaciunea cantata.
Pentru ca, intr-adevar darul meu este destul de sarac, langa cantari...numai pacate.

In nici un caz nu m-ai jignit si ceea ce am postat nu am postat ca pe o critica , doar am vrut sa arat ca slujirea lui Dumnezeu nu se poate ingradi in limitele unui gen muzical, da intradevar atunci cand auzi un cor de teologi iti salta inima de o pace deosebit de duhovniceasca, dar sa nu ne oprim doar la aceste aspecte, fiecare ne apropiem de Dumnezeu intr-un fel sau altul, altii prin cuvant, altii prin cantare, Domnul sa ne ajute sa ramanem pe cale, si inca odata stai linistita nu m-ai jignit si nu m-ai suparat cu nimic, Domnul sa te ajute!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cantarea Sf.Dumnezeule la morti anatolie Slujba inmormantarii 0 17.06.2010 21:09:36
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 21:46:45
Cântărea bizantină - pecete a Ortodoxiei Laurentiu Muzica Bisericeasca 0 16.09.2008 16:23:29
Cantarea Cantarilor achimovjan Generalitati 0 08.07.2008 21:07:16