Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2012, 01:21:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Buna ziua,

Ieri am primit propunerea sa botez o fetita. Inclin sa cred ca voi raspunde afirmativ, totusi am si indoileli. Stiu ca nasii sunt responsabili pentru copiii lor duhovnicesti toata viata - oare voi fi in stare? Parintii nu sunt cununati, el a crescut la orfelinat si mai are un baietel de 3 ani, cu o alta femeie. Pe scurt sunt foarte saraci si intr-o situatie cam incurcata. Eu il cunosc pe tatic de la biserica, unde vine sa il impartaseasca pe baietel.
Un coleg de serviciu ma sperie cu cheltuielile inerente... alti prieteni imi spun ca ar fi foarte bine... Il voi intreba cat de curand si pe parintele duhovnic.

Voi ce parere aveti? Cat de mult ar trebui sa ma implic, ca nasa, in viata fetitei? Si oare cat costa un botez "fara pretentii"?

Multumesc
Fa-le cateva vizite mai intai, vezi cum sunt ca oameni, care e situatia in familie, de ce nu sunt casatoriti ce au de gand sa faca in privinta asta..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2012, 01:24:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Vorbeste si tu cu parintii sa se cunune la biserica! Eventual, facem cheta pentru plata taxei cununiei la biserica (e in jur de 500 ron).
Cum sa fie 500 ron???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.04.2012, 01:30:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum sa fie 500 ron???
Atat scrie pe afisul lipit pe usa ca este. Taxa de cununie la biserica, nu si altceva.
Daca imi gasesc aparatul, fac si poze afisului. Nu stiu de ce crede lumea ca sunt preturi exorbitante la cununii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.04.2012, 01:40:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Atat scrie pe afisul lipit pe usa ca este. Taxa de cununie la biserica, nu si altceva.
Daca imi gasesc aparatul, fac si poze afisului. Nu stiu de ce crede lumea ca sunt preturi exorbitante la cununii.
Pai..la care biserica?
Ca nu cred ca sunt multe asa.

Unde e trafic intens si fudulie mare, am auzit si eu ca asa e chiar si mai mult.

Dar mai sunt si alte biserici.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.04.2012, 10:26:52
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ii stiam de vreo doi ani, initial pe tatic, care vine la biserica sa il impartaseasca pe baiat (care are acum trei ani).

Chiar aseara am fost pe la ei si imi ziceau ca se gandesc si la casatorie. Sper ca lucrurile sa se aranjeze pana la urma.

Referitor la taxa de la biserica, am avut placuta surpriza sa aflu ca sunt scutita de taxa de botez (avand in vedere ca se cunoaste situatia "familiei" in cauza) - asa ca nici la o posibila cununie nu cred ca va fi o cheltuiala (prea mare) cu biserica.

Last edited by Annyta; 23.04.2012 at 10:28:54.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.04.2012, 02:39:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Atunci succes, cred ca este o familie care ar avea nevoie mare de un prieten credincios.

A fi nas pentru copil este o buna intrare in aceasta familie in care i-ai putea ajuta si pe parinti nu doar pe copil.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2012, 18:21:45
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Baia de a doua zi dupa botez

Am auzit si am citit ca sunt tot felul de obiceiuri privind baia de dupa botez, respectiv se pun in apa tot felul de obiecte simbolice: petale de flori pentru frumusete, banuti/ bijuterii pentru bogatie etc.

Sincer vorbind nu mi se par ok, dar as vrea sa stiu ce trebuie exact facut la baia de a doua zi. Am pregatit pijamaluta, prospoul, mai iau sapun, ulei de corp pentru bebelusi si... altceva?
Il ung dupa baie din noi cu mirul de la biserica, din ziua precedenta?

Multumesc anticipat pentru sfaturi (chiar si pentru botez ar fi binevenite, desi eu consider ca sunt pregatita, conform listei pe care am primit-o de la biserica + hainute, pled etc.)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.05.2012, 13:14:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am auzit si am citit ca sunt tot felul de obiceiuri privind baia de dupa botez, respectiv se pun in apa tot felul de obiecte simbolice: petale de flori pentru frumusete, banuti/ bijuterii pentru bogatie etc.

Sincer vorbind nu mi se par ok, dar as vrea sa stiu ce trebuie exact facut la baia de a doua zi. Am pregatit pijamaluta, prospoul, mai iau sapun, ulei de corp pentru bebelusi si... altceva?
Il ung dupa baie din noi cu mirul de la biserica, din ziua precedenta?

Multumesc anticipat pentru sfaturi (chiar si pentru botez ar fi binevenite, desi eu consider ca sunt pregatita, conform listei pe care am primit-o de la biserica + hainute, pled etc.)
Pentru baita de a 2 a zi eu am mai luat un rand de hainute...despre ungerea cu mirul de la Biserica nu stiu, ca parca stiam ca baita ar insemna e scoaterea din mir practic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.05.2012, 14:27:40
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Baia de dupa nu are nicio legatura cu scoaterea din mir.Preotul dupa ce unge pruncul cu Sfantul și Marele Mir il sterge usor cu un burete special.În ziua botezului nu e indicata baia intrucat pruncul este și împărtășit la sfarsitul slujbei Botezului. A doua zi poate merge nasa cu ceva cadouri,sa-l imbaieze dar e mai mult ,,de la babe citire" iar punerea diferitelor lucruri in cada e o supestiție, deci o practica nu tocmai crestina.Un sfat pe care parintele meu il da celor ce vor sa boteze un copil e sa posteasca o zi sau cat pot si sa fie spovediti ptr ca rugaciunile de lepadare de la botez sunt tot exorcisme si mult mai bine e ca nasa sa fie spovedita .Acum fiecare face dupa cum ii spune si duhovnicul si constiinta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2012, 09:58:20
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc mult pentru sfatul cu postul si spovedania nasei. Il voi urma si eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50