Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.05.2012, 12:06:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Multe se pot face, dar nu toate sunt cu folos. Sunt rezervat în privința felului de a proceda al acestui preot. După părerea mea, Sf Taine au nevoie de o perioadă de pregătire. Iar primirea Sf Căsătorii (ca și a Sf Hirotonii) mai mult decât oricare.
Proabil mai de folos era sa ii lase sa traiasca si pe mai departe in desfranare....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.05.2012, 17:21:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Ideea asta imi aduce aminte de o intamplare petrecuta intr-o localitate unita cu Tm.

Se programeaza ptr cununie 2 tineri. Bun...iata vine si ziua nuntii, preotul in biserica, intampina mirii, nasii, nuntasi. Dar ptr ca nu ii cunostea si pe nasi, poarta o mica discutie cu miri-nasi inainte de a incepe. Preotul strecoara o intrebare fireasca: nasii sunt cununati? La raspunsul ca nu, preotul exclama:"o...o.., atunci avem o problema...Trebuie mai intai sa cununam nasii! " apoi zise cu voce tare de rasuna BisericaCine sa ofera sa fie nasii nasilor?.
Sa vedeti ciudatenie...In biserica erau vreo 8 familii de nuntasi: mirii, nasii, socrii mari, socrii mici, matusi...etc Si nimeni nu era cununat! In final, se gaseste o familie de nuntasi cununati. Cu acordul nasilor, acestia devin nasii nasilor. Iar apoi nasii devin nasii tuturor celolrlate familii. Si in ziua aceea, parintele Vasile a cununat 7 familii!

Amanunte despre cum s-au desfasurat cununiile nu cunosc, aceasta a fost relatarea preotului despre care va vorbeam. Asadar, se poate si altfel!
Cat de frumos!!!!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.05.2012, 21:50:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Buna Mirela,

Am si eu o intrebare. De ce nu are voie femeia in Biserica daca este in "acea" perioada a lunii?Si de asemenea de ce nu ai voie daca nu esti curat (aici presupun ca te referi la faptul ca persoanele in cauza au facut dragoste cu o zi inainte)?

Multumesc!
Am gasit un articol interesant care lamureste problema intrarii in Biserica a femeii in perioada considerata necurata.

Se recomandă ca femeia să nu intre în biserică în două cazuri: timp de 40 de zile după nașterea unui prunc și în perioada ciclului menstrual. În favoarea acestor recomandări stau câteva dispoziții canonice întâlnite la Sfântul Dionisie al Alexandriei (†264) și la Sfântul Timotei al Alexandriei († 385), unde se spune că este interzis ca femeia să se apropie de cele sfinte în perioada "necurăției".

De fapt, nu există necurăție sau spurcăciune, ci lucruri ce țin de igiena trupească și de starea sufletească. În vechime nu existau metode de păstrare a curățeniei trupului, de aici au intervenit asemenea măsuri în legătură cu femeia. Astăzi există felurite modalități de păstrare a igienei și nu se mai poate pune problema "necurăției".
Dumnezeu nu a făcut femeia necurată, ci ea "se mântuiește prin nașterea de fii" și are prin datul ei ontologic o perioadă de câteva zile în care corpul ei se pregătește pentru a primi un prunc. Sunt lucruri absolut normale, care țin de firea femeii și de procesul conceperii și care nu pot împiedica apropierea de Dumnezeu.

Timp de 40 de zile după naștere - perioadă de refacere a organismului - femeia nu vine la biserică. Totuși, în această perioadă, Biserica a rânduit săvârșirea unor slujbe numite ierurgii atât pentru femeia care a născut, cât și pentru pruncul nou-născut, pentru moașă și pentru celelalte femei care au oferit ajutor, care sunt rugăciuni spre "alinarea durerilor, spre iertarea păcatelor, spre depărtarea tuturor relelor, spre tărie, vindecare și sfințire a caselor". La 40 de zile, însăși mama, care este curățită, aduce pruncul la biserică pentru a-l îmbiserici.

Sfânta Scriptură amintește de femeia care avea scurgere de sânge de 12 ani și care nu a îndrăznit să se atingă de Hristos, ci doar de poala hainei Sale, și cu toate acestea a fost tămăduită. Respectul față de Dumnezeu face totuși ca în perioada ciclului menstrual femeia, chiar dacă participă la Sfânta Liturghie, datorită evlaviei, să nu se împărtășească cu Sfintele Taine.

Dar dacă se întâmplă să fie nașă de Botez sau Cununie în această perioadă, ce să facă? Să amâne sau să nu mai fie nașă? Nu. Să se curățească, să se protejeze igienic și cu credință puternică să participe la sfintele slujbe și să-și îndeplinească rolul și misiunea de creștin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50