Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2011, 11:52:10
danydelya danydelya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Mesaje: 3
Implicit Botez

Buna ziua.Caut un raspuns,poate cineva ma poate ajuta.Se poate boteza copilul nasei de botez a copilului tau?Ca sa fiu mai explicita:sora mea de pe mama mi-a botezat fetita(nu era casatorita atunci).Acum e casatorita,are deja un copil si il asteapta pe al doilea.Eu sunt divortata de tatal fetitei mele si acum sunt din nou casatorita cu altcineva.As putea impreuna cu sotul meu sa-i botezam copilul?Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2011, 00:33:01
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Tehnic vorbind se poate, practic cerceteaza-ti sufletul. Daca te-ai despartit dintr-un motiv foarte bine intemeiat de primul sot, si acum cu actualul duceti o viata buna, linistita, in credinta si pace, si aveti resursele necesare pt a veghea asupra copilului, puteti fi linistiti.
Dar nu uitati ca voi purtati responsabilitatea asupra sufletelului copilasului aceluia, iar daca credeti, simtiti ca nu o sa aveti timp sa va ocupati de cresterea lui, de sanatatea si nu puteti sa il invatati despre credinta si dragoste, e mai bine sa cautati pe cineva care poate.

Aici puteti intalni impedimente din partea Bisericii, anume daca nu indepliniti conditia de nasi buni. In rest nu conteaza, chiar e bine ca sunteti casatoriti, asa ii puteti oferi copilului o a doua familie.

Cel mai bine este sa mergeti sa vorbiti cu un parinte, si sa va spovediti, si am nadejde ca veti primi raspuns bun in inima legat de aceasta problema.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez Mirela0110 Generalitati 82 12.05.2012 21:50:23
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50