Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.05.2012, 00:28:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
S-a intors pe forum Aletheia ?
Orice intrebare de acest gen se pune Administratorui acestui site , si pe baza ip.-ului si nu numai va da informatia corecta ! admin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #102  
Vechi 28.05.2012, 00:31:50
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
S-a intors pe forum Aletheia ?

Evident. A fost dat afara de pe forumul ortodox teologie.net si acum cauta un loc nou in care sa-si deverseze frustrarile...
Adica Savonarola? Tikkun si Savo imi par a avea acelasi stil, aceeasi cadentare a frazelor, aceesi...matrice stilistica, vorba lui Blaga si Dragnea.
  #103  
Vechi 28.05.2012, 00:35:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Adica Savonarola? Tikkun si Savo imi par a avea acelasi stil, aceeasi cadentare a frazelor, aceesi...matrice stilistica, vorba lui Blaga si Dragnea.
Orice intrebare de acest gen se pune Administratorui acestui site , si pe baza ip.-ului si nu numai va da informatia corecta ! admin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #104  
Vechi 28.05.2012, 00:36:44
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Adica Savonarola? Tikkun si Savo imi par a avea acelasi stil, aceeasi cadentare a frazelor, aceesi...matrice stilistica, vorba lui Blaga si Dragnea.
Exact. Pe acest forum a fost sub vreo sapte nickuri, ultimul Savonarola, inainte gnothe-aletheia etc., de fiecare data a fost dat afara.

In ultima perioada a activat pe forumul mai sus aratat, sub nick-ul Dyonisie, de unde a fost dat afara acum cateva zile.
  #105  
Vechi 28.05.2012, 00:42:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Exact. Pe acest forum a fost sub vreo sapte nickuri, ultimul Savonarola, inainte gnothe-aletheia etc., de fiecare data a fost dat afara.

In ultima perioada a activat pe forumul mai sus aratat, sub nick-ul Dyonisie, de unde a fost dat afara acum cateva zile.
Domnul MihaiG , stiti cumva cine este acesta ? :
Erethorn

Banned
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #106  
Vechi 28.05.2012, 00:43:03
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Exact. Pe acest forum a fost sub vreo sapte nickuri, ultimul Savonarola, inainte gnothe-aletheia etc., de fiecare data a fost dat afara.

In ultima perioada a activat pe forumul mai sus aratat, sub nick-ul Dyonisie, de unde a fost dat afara acum cateva zile.
Multumesc mult pentru confirmare. Cam asta e profilul socio-spiritual al anticatolicului de nivelul gloatei "credincioase": un frustrat plin de franturi de cunostinte asimilate anapoda, si de venin partinic-subiectivist. Intre baba care a mai pus un vreasc la rugul unei victime in Geneva de acum patru secole, sau in Moscova anilor 1680 (cunoscatorii stiu ce spun) si cei ca nesimpaticul nostru coleg, nici o deosebire de fond.
  #107  
Vechi 28.05.2012, 01:02:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am un mare respect pentru credinciosii ortodocsi (dintre forumisti, indeosebi colegii Mihailc (chiar si eu am uneori nevoie de dictionar cand il citesc pe colegul nostru, cu limbajul si cultura sa, care l-ar face si pe patapievici sa para manelist), N.Priceputu, AlinB, inclusiv seniorul de forum care este initiatorul acestui topic, si care ma intristeaza profund, doamnele ortodoxiei delia31, ioanna si Fani71 ()cand le citesc postarile, mai ales ale sorei Delia, ceva din mine regreta ca "femeia nu poate invata in Biserica" (bine, doamne ca acestea, nu "femelele umane" din prea necopatele generatii foarte noi), windorin, si multi altii. Am evlavie la multi sfinti ortodocsi (da, ati citi bine) mai ales Sfantul Nectarie Taumaturgul si Sfantul Simenon Noul Teolog, Sf. Nicodim Aghioritul, etc. Insa, sincer, topicul acesta este GRETOS. Propun inchiderea sa. Nu sunt deloc un fan al lui Trice/Grasu/galaditul/adve, dimpotriva, dar pot jura ca nici macar hive-mind-ul adve de pe forum nu ar fi scornit asa o porcarie. Colegul nostru este un veteran pe forum, un autor de multe postari chibzuite si mature, si normal; ca Ala de Jos nu rabda asa ceva, si l-a dus in ispita, folosinu-se de partea negativa care este in orice om (cu cat esti mai sus, cu atat esti mai tare atacat - si asta e si un raspuns adecvat si logic soteriologic si ecleziologic la problema abuzurilor infaptuite de UNII preoti pacatosi: Biserica lui Cristos e "sus", spiritual adica, si trebuie bine denigrata si pocnita cu "exemplele" de cadentei lu' peste, din pdeveul intunericului necredintei activiste). Hai sa inchidem topicul, si sa oprim lucrurile aici.
Noapte buna tuturor!
  #108  
Vechi 28.05.2012, 01:02:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Balaurienii lu' Fortuna erau, insa, absenti. Erau in mintile neofascistilor cerularoizi d epe bloguri extremiste... acolo unde sunt intotdeauna, asociati cu toate spaimele, furiile si himerele obisnuite fanaticilor.
Am avut mult timp impresia ca fratii catolici stiu sa-si spuna punctul de vedere fara sa jigneasca, pastreaza o anumita decenta in modul in care isi exprima opinia, dar aceasta postare m-a dezamagit profund. Va inteleg supararea, am citit intregul mesaj, dar asemenea jigniri nu isi au rostul, oricat de mult v-ati simtit provocat.

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si, inainte sa sara fanaticii de serviciu in sus, banarea mea sau a altora care raspundem mai dur nu rezolva problema decat tocmai la nivelul "bagarii gunoiului sub pres" Adica exact de ce este acuzata BC.
Postarea dumneavoastra nu mi se pare dura ci plina de jigniri, mai ales ca amintiti si de bunul simt care lipseste pe aici, departandu-va de modelul Sfantului la care faceti referire mai jos.

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
In una din operele importante, intitulata "Contra Errores Graecorum", un mare Sfant al Bisericii lui Cristos (aflati singuri cine este, daca tot va plac sapaturile pe goagla, n-am chef sa scriu si asta), NU insulta pe nimeni din credinciosii/ierarhii/teologii ortodocsi, ci doar prezenta, cu o acuratete perfecta, niste erori..si NU spunea "ereticii/schsimaticii aia", ci, cu o delicate care pare astazi alien de-a dreptul, "sfintii greci".
  #109  
Vechi 28.05.2012, 01:03:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Încep să fie uimitoare asemănarea punctelor voastre de vedere, dar nu și incredibil că brusc apare un susținător nou înscris "alături" de cristiboss56; până acum, din totalul de 5(cinci) postări personale, 3 le-ai scris pe acest topic.
N-are nici o legatura cu Cristian...Nu e cazul de asemenea presupuneri, Demetrius.

Last edited by Adriana Cluj; 28.05.2012 at 01:08:10.
  #110  
Vechi 28.05.2012, 01:08:34
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am avut mult timp impresia ca fratii catolici stiu sa-si spuna punctul de vedere fara sa jigneasca, pastreaza o anumita decenta in modul in care isi exprima opinia, dar aceasta postare m-a dezamagit profund. Va inteleg supararea, am citit intregul mesaj, dar asemenea jigniri nu isi au rostul, oricat de mult v-ati simtit provocat.



Postarea dumneavoastra nu mi se pare dura ci plina de jigniri, mai ales ca amintiti si de bunul simt care lipseste pe aici, departandu-va de modelul Sfantului la care faceti referire mai jos.
Just, stimata doamna, daca nu sunt "de-al vostru", trebuie sa fiu admonestat. Daca v-ati osteni sa imi urmariti postarile, ati vedea ca DOAR cand am avut de-a face cu ciudatei gen savo, geocentristul neica-nimeni, stilistii, etc. am folosit un limbaj mai...dur. Da, recunosc, nu e stilul meu sa intorc obrazul. Nu cand e vorba de Biserica mea. Una e sa fii virtuos, alta e sa fii fraier.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 18:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 01:19:29