Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.06.2007, 12:24:58
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Mirean,nu sunt maicuta cum gresit crezi tu,dar nu inseamna ca nu tin cu monahii si cu monahiile,surorile, fratii,rasoforele,rasoforii,ieroschimonahii si schimonahiile,in cateva cuvinte cu cinul monahal,intrucat ei sacrifica absolut totul pt.Dumnezeu,in schimb tu ai face-o?sunt convinsa ca nu ai puterea lor de sacrificiu intrucat calugaria iti este net superioara si intotdeauna asa va fi:).
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.06.2007, 12:32:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Mirean,nu sunt maicuta cum gresit crezi tu,dar nu inseamna ca nu tin cu monahii si cu monahiile,surorile, fratii,rasoforele,rasoforii,ieroschimonahii si schimonahiile,in cateva cuvinte cu cinul monahal,intrucat ei sacrifica absolut totul pt.Dumnezeu,in schimb tu ai face-o?sunt convinsa ca nu ai puterea lor de sacrificiu intrucat calugaria iti este net superioara si intotdeauna asa va fi:).
Eu tin cu dreptatea!
Referitor la calugari...esti offtopic!

PS. Sper ca nu toti prietenii tai calugari sunt pe modelul Corogeanu! :D

Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.06.2007, 15:02:15
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Mirean:cool:,si eu tin cu dreptatea;referitor la calugari(monahi) dar si la preoti(ieroschimonahi,schimonahi,ieromonahi),si ei tin Slujba Sfantului Maslu.:D
Si,mai e o vorba buna,care mie imi place foarte mult,vizavi de judecarea aproapelui:cainele a murit de cursa lunga,pisica de curiozitate si prostul de grija altuia/altora.???
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.06.2007, 15:02:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Mirean:cool:,si eu tin cu dreptatea;referitor la calugari(monahi) dar si la preoti(ieroschimonahi,schimonahi,ieromonahi),si ei tin Slujba Sfantului Maslu.:D
Si,mai e o vorba buna,care mie imi place foarte mult,vizavi de judecarea aproapelui:cainele a murit de cursa lunga,pisica de curiozitate si prostul de grija altuia/altora.???
Cu acesta din urma vorba si eu sunt de acord!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.06.2007, 12:04:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de odin
Antiecumenism, raspunde te rog, da-ti cu parerea la acest topic... Care este dreapta invatatura, maestre?
Nu am nimic cu antiecumenism dar am o curiozitate, cum poate fi maestru cineva care isi sustine un punct de vedere doar prin copy-paste, sau prin cuvintele altora, el nefiind in stare sa alcatuiasca o fraza de la el prin care sa-si exprime o parere absolut personala?
Desigur nu astept un raspuns, o poti lua ca intrebare retorica dar nu m-am putut abtine sa nu o fac publica.
In primul rand nu ma consider maestru."Maestru" au yoghinii,noi suntem pacatosi si putem gresi oricand chiar daca am citit nu stiu cate carti,sau avem studii teologice.Pt ca zice Sfantul Ignatie Briancianinov in cartea "Despre inselare" ca "tot omul se afla in inselare..,si de aceasta inselare ne scapa numai Hristos ".

De aceea am considerat sa-mi sustin punctul de vedere dand cat mai multe citate din Sfinti sau duhovnici care avand o viata curata sunt aproape de Dumnezeu,de Hristos care i-a scapat de inselare,de ignoranta,de ratacirea mintii ,de pareri false etc.

De aceea am preferat sa dau citate din Sfinti pt ca parerea mea poate fi gresita si pe acest forum intra multi care daca citesc fragmentele respective din Sfinti sunt mult mai folositi duhovniceste decat daca ar afla propria mea parere care repet poate fi gresita eu neavand nici o experienta duhovniceasca.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.06.2007, 17:05:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de odin
Antiecumenism, raspunde te rog, da-ti cu parerea la acest topic... Care este dreapta invatatura, maestre?
Nu am nimic cu antiecumenism dar am o curiozitate, cum poate fi maestru cineva care isi sustine un punct de vedere doar prin copy-paste, sau prin cuvintele altora, el nefiind in stare sa alcatuiasca o fraza de la el prin care sa-si exprime o parere absolut personala?
Desigur nu astept un raspuns, o poti lua ca intrebare retorica dar nu m-am putut abtine sa nu o fac publica.
In primul rand nu ma consider maestru."Maestru" au yoghinii,noi suntem pacatosi si putem gresi oricand chiar daca am citit nu stiu cate carti,sau avem studii teologice.Pt ca zice Sfantul Ignatie Briancianinov in cartea "Despre inselare" ca "tot omul se afla in inselare..,si de aceasta inselare ne scapa numai Hristos ".

De aceea am considerat sa-mi sustin punctul de vedere dand cat mai multe citate din Sfinti sau duhovnici care avand o viata curata sunt aproape de Dumnezeu,de Hristos care i-a scapat de inselare,de ignoranta,de ratacirea mintii ,de pareri false etc.

De aceea am preferat sa dau citate din Sfinti pt ca parerea mea poate fi gresita si pe acest forum intra multi care daca citesc fragmentele respective din Sfinti sunt mult mai folositi duhovniceste decat daca ar afla propria mea parere care repet poate fi gresita eu neavand nici o experienta duhovniceasca.
Daca nu poti emite o parere competenta (in acord cu invatatura Bisericii), ai putea da link....
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.09.2007, 23:28:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pe atat de imposibil este sa se separe intre omul total si influenta fenomenelor vazute si a fortelor rele nevazute asupra lui. Eliberarea de influentele vazute se face si prin întarirea simturilor trupului cu harul Sfantului Duh, a carui introducere in ele se face prin ungerea lor cu untdelemnul sfintit. Prin aceasta simturile sunt curatite, sfintite, întarite în ele însesi impotriva ispitelor ce vin de la lucrurile din afara si de la fortele rele nevazute prin mijlocirea lor. Astfel, în rugaciunile Maslului in care se cer deodatã tamaduirea trupului, iertarea de pacate si tamaduirea de patimi, eliberarea simturilor de influentele rele si alungarea vrãjmasului, toate acestea se cer pentru ca bolnavul, devenit sanatos trupeste si sufleteste, sa poata trai o viata curata, închinata slujirii lui Dumnezeu. Aceasta aratã ca Taina Maslului nu e pentru moarte ca în Catolicism, ci pentru o viata intru sanatate si curatie.
Scripturistic :"Si plecan ei (Apostolii), le propovaduiau oamenilor, ca sa se pocaiasca. Si scotea multi demoni si pe multi bolnavi ii ungeau cu untdelem si/i vindecau"(Marcu6,12/13)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.09.2007, 22:43:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MASLU este o taina a bisericii pentru cei bolnavi,adica pt vindecare de boli trupesti si sufletesti.Slujba de exorcizare este SLUJBA SFINTULUI VASILE CEL MARE si a lui SF. IOAN GURA DE AUR;ea este o slujba speciala care se face sau ar trebui sa se faca NUMAI PENTRU CEI DEMONIZATI ,deci in situatii speciale ,de preoti monahi ,in special care au o mare smerenie,caci altfel dracul il ataca pe el,pe cel care face ac slujba.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.11.2007, 01:08:00
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

De este cineva bolnav între voi, să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn întru numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate, se vor ierta lui.
ta Scriptură(Iacov 5, 14-15).
Maslul este Taina prin care creștinul bolnav, uns cu untdelemn sfințit, dobândește, cu rugăciunile preoților, harul vindecării de bolile trupești și iertare de păcate.
Fiecare taină are trei lucruri pe care se cuvine a le avea: I materia din afară; II a aduce înăuntru dar; III să fie legiuită de Domnul. Și pe toate trei le întrunește și taina aceasta: Materia dinafară este untdelemnul curat, aduce înăuntru dar, căci iartă păcatele și este legiuită de Domnul (Marcu 6, 12–13; Luca 9, 6) . Această Sfântă Taină dovedește, o dată mai mult, cât adevăr este în sfânta noastră credință, câtă întemeiere este în privința celor ce se săvârșesc de către preoți. Sfânta rugăciune a preoților și ungerea cu untdelemn a celor bolnavi, noi o numim «Maslu», dar, pe lângă aceasta, ea mai are și alte numiri – care însă se folosesc mai rar –, cum ar fi: untdelemn împreunat cu rugăciune (avheleon), ungere cu untdelemn sfințit etc. Potrivit învățăturii Domnului nostru Iisus Hristos, Biserica a practicat această slujbă îndeosebi pentru cei bolnavi care nu și-au găsit leacuri la doctori. Deși doctorii sunt și ei buni pentru bolile trupești, căci și pe ei i-a făcut Domnul (Sir. 38, 12), sunt totuși boli cărora nici până azi nu li s-a găsit leacul (lepra, cancerul, oftica, epilepsia, orbirea, muțenia și surzenia totală ș.a.).
Însă ce nu este cu putință la oameni, este cu putință la Dumnezeu (Matei 19, 26; Luca 1, 37). Astfel, vedem că Domnul nostru Iisus Hristos, propovăduind Evanghelia prin sate și prin cetăți, tămăduiește orice boală și orice neputință în popor (Matei 4, 23–25; 8, 1–4; 9, 27–35). Tămăduirea o dădea însă numai pe temeiul credinței că El îi poate vindeca (Marcu 9, 23).
Prin puterea Duhului Sfânt și pe temeiul credinței, Domnul Hristos a dat acest dar și apostolilor Săi, dându-le puterea să scoată afară duhurile necurate și să tămăduiască orice fel de boală și orice neputință, spunându-le: Și mergând, propovăduiți și ziceți: Împărăția cerurilor este aproape! Tămăduiți pe cei bolnavi, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i (Matei 10, 1, 7–8). Ucenicii au plecat și au propovăduit pocăința, scoțând demonii și prin ungere cu untdelemn, vindecând pe mulți bolnavi (Marcu 6, 12–13; Luca 9, 6). Iată, deci, că apostolii tămăduiau pe bolnavi prin ungerea cu untdelemn – după cum îi învățase Domnul (Marcu 6, 12–13) –, iar pe temeiul acesta ne-a lăsat scris și Sfântul Apostol Iacov: De este cineva bolnav între voi, să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate, se vor ierta lui (Iacov 5, 14– 15).
Astfel, pe temeiul cuvântului «preoții», Sfânta Biserică învață că la bolnavul căruia i se face Sfântul Maslu, este necesar să fie chemați cel puțin doi sau trei preoți. Pot fi și mai mulți (cel mai indicat este șapte), dar în cazul când acest lucru nu este posibil, să fie cel puțin doi. Numai la cazuri de mare urgență și nefiind posibilă reunirea a minimum doi preoți, se admite și unul.
Sectarul: Sfânta Scriptură nu spune nicăieri că această așa zisă Taină ar fi fost instituită de Mântuitorul. De aceea nu poate fi admisă și nici socotită ca taină.
Preotul: Dar ce dovezi scripturistice îți mai trebuie, omule rătăcit și tuturor celor asemenea ție? Nu ți-am arătat în cele de mai sus că această Taină a fost practicată de Sfinții Apostoli din însăși porunca Domnului? (Marcu 6, 12–13). Oare ai fost cu totul surd la cele ce ai auzit mai înainte? N-ai auzit pe Sfântul Apostol Iacov cât de clar vorbește despre această Taină și cum învață să o practicăm și noi? (Iacov 5, 14–15). Cum puteți voi – sectarilor rătăciți de la adevăr – să vă închipuiți și să credeți că această ungere cu untdelemn a celor bolnavi ar fi vreo inovație făcută de Sfinții Apostoli fără voia Învățătorului lor? Mare orbire la înțelegerea Sfintelor Scripturi și mare întunecare a minții se vede la voi. Apostolii nu se numesc întemeietori ai Tainelor, ci «iconomi», adică administratori (I Cor. 4, 1). Deci Taina este întemeiată de Hristos, nu de apostoli.
Sectarul: Maslul n-a fost o Taină, ci o simplă ungere simbolică sau chiar numai o punere a mâinilor peste cei bolnavi, de către apostoli. Vindecările puteau fi făcute și fără de untdelemn, elementul principal fiind rugăciunea. Untdelemnul putea să fie folosit sau nu, deoarece vindecări s-au făcut și fără untdelemn (Marcu 16, 18; Fapte 14, 10; 28, 8 ș.a.).
Preotul: Sfântul Maslu este o Taina așezată de Mântuitorul prin Sfinții Apostoli, iar nu o lucrare simbolică, așa cum vi se pare vouă sectarilor. Iar din faptul că Mântuitorul sau Sfinții Apostoli făceau vindecări și fără a se folosi de untdelemn, nu rezultă nicidecum că Sfântul Maslu nu ar fi o Taină sau că untdelemnul poate lipsi de la săvârșirea acestei Taine. Niciodată noi nu vom crede nebuniilor voastre, ci învățăturii Sfinților Apostoli, care ne arată prea clar și luminat să ungem cu untdelemn pe cei bolnavi (Marcu 6, 12–13; Iacov 5, 14–15).
Sectarul: Dacă Maslul este o Taină prin care se împărtășește Sfântul Duh (harul vindecător); de ce nu se vindecă toți bolnavii care se împărtășesc de ea?
Preotul: De ce mă ispitești, omule viclean și fățarnic, ca și cum nu ai știi sau nu ai înțelege acest lucru? Nu știi doară că nici Însuși Mântuitorul nu a putut face minuni «în patria sa», la localnici, pricina fiind numai necredința lor? (Marcu 6, 1, 5–6). Iar când vindeca pe bolnavi, mărturisea în fața tuturor credința celor ce se învredniceau de binefacerile și tămăduirile Sale (Matei 9, 22–29; 8, 10; 15, 28 ș.a.).
Sectarul: Dar de ce la romano-catolici Taina Sfântului Maslu nu poate fi săvârșită decât de episcopi și numai pentru cei bolnavi pe patul de moarte, fapt pentru care ei o numesc «ungere din urmă» (extrema uncțio)?
Preotul: În Sfânta Scriptură, și anume unde se vorbește despre practicarea acestei Taine (Iacov 5, 14–15), nu ni se spune să fie chemați episcopii la săvârșirea ei, ci «preoții». E adevărat că, pe acele vremuri, cuvântul preot putea să desemneze și pe episcopi, așa cum alteori cuvântul episcop desemna pe preot; de asemenea este adevărat că Taina Sfântului Maslu a fost practicată de Sfinții Apostoli (Marcu 6; 7, 12–13), dar nu ni se spune că săvârșirea ei ar fi rezervată numai episcopilor și nici că trebuie aplicată numai celor ce sunt pe moarte, ci «dacă este cineva bolnav»; ba chiar apostolul spune limpede că Dumnezeu «va ridica» pe cel bolnav. Or, dacă Taina aceasta ar fi o «ungere din urmă», ar fi trebuit să spună că Dumnezeu ia la Sine pe cel muribund.
Așadar, învățătura romano-catolică despre Sfântul Maslu nu este conformă cu Sfânta Scriptura.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.08.2009, 01:26:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cuvantul Maslu vine din limbile slave si inseamna ulei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 20:02:37
Cruce - ritual IonutS Generalitati 18 05.02.2010 01:15:57
Ritual la slujba de maslu - inrebare sophia Maslul 5 28.10.2009 15:40:17
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 17:10:36