Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.04.2017, 23:47:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sinaxa este cel mai important eveniment ortodox din acest secol.
Nu mă mir ca nu gândești la fel ca mine.
Pai daca iti cunosti boala, n-ai de ce sa te miri ca majoritatea din Biserica gandeste altfel decat tine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2017 at 23:50:12.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.04.2017, 23:57:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Te contrazic. Caterisirea este cât se poate de valida în caz ca preotul comite abateri disciplinare în măsura sa pună în pericol dreapta credință. Când, însă, preotul este caterisit tocmai pentru ca el apăra dreapta credință și nu se conformează unor reguli absurde care îl fac părtaș la vreo erezie, atunci el este necaterisit.
Si desigur, care sunt regulile absurde, o decide caterisitul si clica lui.
Logic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.04.2017, 23:59:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O, de ai manca și tu o astfel de HRANA! De mult timp nu mi-a fost dat să mănânc o astfel de hrana. Iata ca sunt cinci zile de când m-am împărtășit și încă simt o bucurie imensa în suflet!
Pai exista multe feluri de bucurii, iar duhul dezbinarii de care suferi nu poate fi decat bucuria dracilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.04.2017, 00:19:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Alin, in cele din urma, si schisma asta se va duce naibii, adica la tatal ei, dar..problema e ca sa vor pierde suflete de naivi in procesul asta.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.04.2017, 11:25:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu prea cred asta cu "suflete de naivi pierdute".

Sufletele se pierd doar prin pacat.

Iar procesul prin care pacatul altuia devine pacatul tau se numeste liber arbitru.

Iar liberul arbitru este potentat pozitiv de alegerile bune moral si sabotat de cele pacatoase.

N-are treaba cu "naivitatea", caci naivitatea nu e pacat, insa ignoranta, in buna parte ca expresie a lenei duhovnicesti, da.

Elementar draga Watson :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2017 at 11:56:39.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.04.2017, 13:15:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca iti cunosti boala, n-ai de ce sa te miri ca majoritatea din Biserica gandeste altfel decat tine.
Cu atâtea pastorale în care ortodocsii antecumenisti sunt stigmatizati, ce ai vrea sa creadă cei care merg de Sfintele Paști sa ia lumina, dar uita sa se spovedească?
Trebuia făcută o catehizare ortodoxa. Romanul e dator sa-și cunoască credință, pentru a ști ce apără.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.04.2017, 13:17:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai exista multe feluri de bucurii, iar duhul dezbinarii de care suferi nu poate fi decat bucuria dracilor.
Daca spune parintele-pustnic AlinB, așa e!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 18.04.2017, 13:23:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Alin, in cele din urma, si schisma asta se va duce naibii, adica la tatal ei, dar..problema e ca sa vor pierde suflete de naivi in procesul asta.
Unde vezi tu schisma? Sa se anuleze caterisirile preotilor pe motiv de lupta antiecumenista, sa fie anulate semnăturile pe documentele sinodului din Creta și sa ieșim odată din consiliul mondial al ereziilor și atunci nu mai are nimeni de ce protesta. Apărarea credinței este un drept legitim, nu o infracțiune.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 18.04.2017, 13:37:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si desigur, care sunt regulile absurde, o decide caterisitul si clica lui.
Logic.
La ortodocși, pliroma are un cuvânt de spus. Adevărul primează, nu rangurile, nici politicul! Anularea dreptului pliromei de a veghea ca ortodoxia sa ramana fără pata este un ABUZ.
Eu, ca părinte, nu mai pot sa-mi educ copilul ortodox, ca vii tu și îi spui sa creadă în extratereștri. Sinodul vrea sa-și aroge ultimul cuvânt în materie de credință, deci copilul meu trebuie sa creadă ce îi spui tu, care ești fidel sinodului!

Preoții care mărturisesc adevărul sunt caterisiti. Adevărul umbla cu capul spart, dar de sufletul lui nu se poate atinge nimeni, indiferent cu câte tone de noroi l-ar acoperi. Din când în când se mai găsește câte un măgar vorbitor care ÎL spune, spre disperarea celor care cred ca, preluând puterea, L-au răpus deja.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 18.04.2017, 13:59:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai si pliroma aia din cine e formata ? Numai din cititorii lui saccsiv ? Vad ca ai impresia ca pliroma aia e formata doar din bruma de oameni care citesc toate prostiile aluia, nu de toti crestinii din tara asta sau macar de zecile sau sutele de mii care participa la slujbe.

Nimeni nu i-a anulat nimanui dreptul de a veghea asupra a orice doreste. Exista numerosi oameni care nu lauda Sinodul din Creta si care sunt in continuare parte a Bisericii. Si exista schismaticii, astia care se duc la preoti caterisiti si care decid ei cand o caterisire e valida si cand o invatatura este eretica sau nu.
Reply With Quote
Răspunde