Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2007, 23:36:10
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Well,nu cred ca este tocmai bine asezat acest subiect......dar nu exista un subforum ptr asa ceva.A practicat cineva vreo forma de meditatie?Nu ma refer la cele de implorare/cunoastere a divinitatii,ci la simple meditatii ptr relaxare.Eu cred in ideea de aura(bine,nu asa cum este descrisa in multe carti-ci doar ca exista o forma de energie care inconjoara corpul uman),si practic o forma de meditatie-de fapt,doar vizualizez o lumina rosie sau verde in jurul meu.O folosesc si pe post de somnifer:rolleyes: Si desigur,vechea idee cu a-ti imagina un camp,un lac,flori,etc tot ptr a putea adormi.Eram doar curioasa.


PS:satan si demonii nu sunt implicati in faptul ca imi imaginez ca o lumina rosie ca ma inconjuara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2007, 00:49:43
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Meditatia distruge fiinta umana. Dovada vizibila sunt ioghinii, catolicii si altii.

Meditatia distruge personalitatea. Omul e o fiinta tainica, spiritul sau se desfigureaza prin pacate iar meditatia poate fi considerata un pacat, fiindca pacatele nu sunt doar nedreptatile ci tot ce e nociv, de pilda masturbarea, fumatul, etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2007, 01:10:11
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Cum distruge personalitatea?sau ma rog,cum poate distruge personalitatea o meditatie folosita numai ptr relaxare.....si somn?eu personal nu am nicio tangenta cu atingerea vreunui inalt grad spiritual,sa contactez entitati(in care nu cred),sa capat puteri paranormale,etc.

Fumatul o fi nociv......masturbarea,ma indoiesc.:rolleyes:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2007, 14:18:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Cum distruge personalitatea?sau ma rog,cum poate distruge personalitatea o meditatie folosita numai ptr relaxare.....si somn?eu personal nu am nicio tangenta cu atingerea vreunui inalt grad spiritual,sa contactez entitati(in care nu cred),sa capat puteri paranormale,etc.

Fumatul o fi nociv......masturbarea,ma indoiesc.:rolleyes:
Masturbarea in afara de faptul ca este un pacat e foarte nociv pentru nervi.
Faptul ca respectivul se poate masturba de cate ori vrea el si nu atunci cand are o relatie sexuala cu o femeie poate duce la boli de nervi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2007, 15:00:50
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

In anumite limite,nu este.Cel putin asa spun psihologii.In plus,din cate stiu,in jur de 85% din oameni au "incercat" cel putin o data.Acum si dependenta de sex este ceva nociv,si deviatiile unora care au relatii sexuale cu animale,persoane decedate,copii sunt daunatoare,dar nimeni nu spune ca sexul este daunator.

Oricum,vroiam sa stiu mai multe despre meditatie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2007, 16:48:55
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Meditatia, ca si rugaciunea, are foarte multe forme. Da, eu o practic, dar nu sunt un "expert". Daca vrei, putem discuta despre ea. Forma pe care tu o cauti o cunosc mai putin; probabil ca te referi la introspectia corporala unde incerci sa-ti relaxezi mental trupul. Eu incerc mai mult meditatia budista. Se raporteaza la minte si incearca un control asupra gandurilor, care vrem nu vrem, ne invadeaza mintea, ne aduc emotiile si "ne imping la pacate", ca sa fiu pe placul "colegilor" nostrii crestini foarte infocati si exclusivisti;).
La buna ... meditare!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2007, 20:17:10
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Cu referire la meditatie si rugaciune, mi-a fost recomandata cartea "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie" de Dyonysios Farasiotis pe care am citit-o si la randul meu o recomand tuturor celor care vor sa afle unde conduc cele doua practici.Sa avem mare grija de sufletul nostru si sa nu-l lasam prada vrajmasului.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2007, 08:12:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Atentie cu meditatiile budiste ,unii au innebunit , altii au avut necazuri.
ai pus punctul pe "i", anita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2007, 15:39:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Meditatia este egal, desestaciune. A sta cu ochii pe pereti, a gandi sau medita la nu stiu ce, duce creerul in zone obscure, periculoase. Meditatia, atrage dupa sine gandurile negative, cu toate ca poate la inceput, da o stare de bine, dar este linistea dinaintea furtunii. Din cauza meditatiei aiurea, vine gandul masturbarii, gandul sinuciderii si a multor rele si caderi in pacate. Mintea, gandul trebuie controlate, educate nu in meditatii aiurea ci in activitati ajutatoare , formari unei personalitati sanatoase, placute Lui DUMNEZEU. Sa ne luminam mintea intru rugaciune, intru citit si alte lucruri folositoare noua si semenilor nostri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2007, 20:14:50
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"Meditatia este egal, desestaciune. A sta cu ochii pe pereti, a gandi sau medita la nu stiu ce, duce creerul in zone obscure, periculoase. Meditatia, atrage dupa sine gandurile negative, cu toate ca poate la inceput, da o stare de bine, dar este linistea dinaintea furtunii. Din cauza meditatiei aiurea, vine gandul masturbarii, gandul sinuciderii si a multor rele si caderi in pacate. Mintea, gandul trebuie controlate, educate nu in meditatii aiurea ci in activitati ajutatoare , formari unei personalitati sanatoase, placute Lui DUMNEZEU. Sa ne luminam mintea intru rugaciune, intru citit si alte lucruri folositoare noua si semenilor nostri. "
poi faza cu meditatia mi se pare pierdere de timp:dozingoff:...chiar oamenii nu mai au ce face?poti sa te relaxezi plimbandu-te prin natura, ascultand muzica sau facand sport, citind sau pictand, adica trebuie intr-un fel sa imbini utilul cu placutul, nu mi se pare normal sa pierzi timpul asa fara sa faci ceva bun pentru mintea sau trupul tau sau fara a "crea" lucruri frumoase...poate mediatie la tine(Glamorous_witch) inseamna a te gandi foarte mult la ceva, a fi f concentrata pe o anumita problema...da, asta nu are nimic, dar sa te gandesti la cai verzi pe pereti nu mi se pare ca ar aduce vreun beneficiu nimanui...si apoi, nu te plictisesti?:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 12:10:01
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 02:18:43