Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2007, 20:15:26
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

eu cred ca as adormi:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.12.2007, 00:38:37
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

ahhh......pai eu o folosesc si pentru asta(mai bine decat sa iau pastile ptr somn).Si nu ma gandesc la "cai verzi pe pereti" pur si simplu este un exercitiu de ati goli mintea de problemele de peste zi,de multe ganduri care te tin treaz,si de asemenea de a te relaxa.Si nu mi-a adus niciodata ganduri negative,dimpotriva m-au calmat atunci cand imi venea sa omor pe cineva,sau pur si simplu sa plang(urasc sa plang)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.12.2007, 11:25:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
ahhh......pai eu o folosesc si pentru asta(mai bine decat sa iau pastile ptr somn).Si nu ma gandesc la "cai verzi pe pereti" pur si simplu este un exercitiu de ati goli mintea de problemele de peste zi,de multe ganduri care te tin treaz,si de asemenea de a te relaxa.Si nu mi-a adus niciodata ganduri negative,dimpotriva m-au calmat atunci cand imi venea sa omor pe cineva,sau pur si simplu sa plang(urasc sa plang)
Vezi ca gandurile astea ,de a dori sa omori pe cineva iti vin de la cel cu coarne ,daca te-ai ruga la Dumnezeu sau la Maica Domnului cu timpul nu ai mai avea aceste ganduri.
Si daca aceste ganduri persista se pot intoarce impotriva ta.
Zici ca te simti bine ,atee fiind ,dar cum te simti cand iti vine sa omori pe cineva ?
Ai pace si liniste ,multumire cumva?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.12.2007, 14:07:16
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"dimpotriva m-au calmat atunci cand imi venea sa omor pe cineva,sau pur si simplu sa plang(urasc sa plang)"
da. te cred, faci riduri:D, da lasa ca exista operatiile estetice pt asta:D...nu, acum serios vorbind eu cred ca plansul te ajuta f mult sa te descarci...nu mi se pare normal sa-l eviti mereu pt ca aduni in tine sentimente negative si la un moment dat ai sa izbucnesti...este bine sa faci ceea ce simti;)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.12.2007, 14:58:03
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nah....nu vin de la satan.....e mai rau atunci cand ma gandesc la aceasta zeitate,imi sperii parintii:le-am spus ca tin enorm la ei,si m-au intrebat ce s-a intamplat,daca ma simt rau sau daca am patit ceva(nu sunt obisnuiti sa le spun asa ceva):D


Faza cu "sa omor pe cineva" era la figurat,vroiam sa spun atunci cand am si eu momente cand sunt foarte suparata pe o persoana,nu mi-am dorit niciodata sa ranesc sau sa omor pe cineva.....in niciun caz.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.12.2007, 15:22:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Nah....nu vin de la satan.....e mai rau atunci cand ma gandesc la aceasta zeitate,imi sperii parintii:le-am spus ca tin enorm la ei,si m-au intrebat ce s-a intamplat,daca ma simt rau sau daca am patit ceva(nu sunt obisnuiti sa le spun asa ceva):D


Faza cu "sa omor pe cineva" era la figurat,vroiam sa spun atunci cand am si eu momente cand sunt foarte suparata pe o persoana,nu mi-am dorit niciodata sa ranesc sau sa omor pe cineva.....in niciun caz.
E bine ca ai ganduri curate ,toti ne mai suparam pe cate cineva ,dar gandurile nu ni le stie nimeni.
Dar satan nu poate fi o zeitate in nici un caz,zeitatea inseamna altceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.12.2007, 21:27:18
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Meditatia este egal, desestaciune. A sta cu ochii pe pereti, a gandi sau medita la nu stiu ce, duce creerul in zone obscure, periculoase. Meditatia, atrage dupa sine gandurile negative, cu toate ca poate la inceput, da o stare de bine, dar este linistea dinaintea furtunii. Din cauza meditatiei aiurea, vine gandul masturbarii, gandul sinuciderii si a multor rele si caderi in pacate. Mintea, gandul trebuie controlate, educate nu in meditatii aiurea ci in activitati ajutatoare , formari unei personalitati sanatoase, placute Lui DUMNEZEU. Sa ne luminam mintea intru rugaciune, intru citit si alte lucruri folositoare noua si semenilor nostri.
Da, asa este! De cand a aparut Bivolarul cu meditatiile lui au inceput si in Romania oamenii sa se masturbeze, sa se sinucida si sa cada in alte pacate, care mai de care. Of, of, of ... Ce sfinti eram noi pana acum. Noroc ca suntem savanti si descoperim repede cauzele: o meditatie de dimineata, la rasaritul soarelui implica o masturbare seara, la apus. Daca nu avem cu cine, mai meditam odata si poate o transcendem spre un alt pacat ... unul acolo ... care ne cade bine. Dar daca ne pune necuratul si meditam dimineata si seara, in loc sa ne masturbam, va si amar de noi ... pericol mare de sinucidere ...
Hai sa fim seriosi! Putina intelepciune, va rog!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.12.2007, 21:56:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Intelepciune, cumpatare si rautate intre noi, nicicand ! Masturbarea, sinuciderile si alte cele sunt de cand e lumea. Acel Bivolaru pe care-l amintesti nici cu gandul nu am fost. Nu bat apropo nici la ioga sau la altele asemanatoare. Ma refer la orice meditatie, de dragul pur si simplu a induceri unor ganduri sau stari ce nu sunt in firea noastra. Un adevarat crestin ortodox, intelege la ce fac referire. Gandul nostru trebuie sa fie ancorat in prezent nu la "cai verzi pe pereti" . Sa ne rugam neancetat si sa-L urmam pe HRISTOS , cu mintea, cu inima si cu sufletul, iar faptele noastre sa fie vrednice de iubirea LUI. Aceasta este singurl gand (meditatie) , preocupare care s-o avem, in rest totu-i desertaciune.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.12.2007, 00:35:14
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Cum sa induca meditatia ganduri?Nu sunt nici pe departe experta in acest domeniu,dar te referi la credinta ca prin mediatatie poti sa ajungi sa comunici telepatic?Ptr ca sincer,eu cred ca in acest caz este vorba doar de autosugestie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2007, 15:15:25
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Meditatia nu are ca scop sa induca ganduri sau stari, intr-adevar. Meditatia cauta sa linisteasca iuresul de ganduri ce ne inunda mintea clipa de clipa. Ca spunem rugaciunea inimii, ca spunem Tatal Nostru, ca suntem atenti la respiratia corpului sau orice alta tehnica de baza a meditatiei, fie ea crestina sau budista, scopul este de a struni putin mintea, de a obliga sa faca ceea ce noi ii impunem. Atentia dirijata inspre o actiune anume si devotiunea catre Dumnezeu combinate nu pot fi decat foarte benefice pe Calea fiecaruia.
Da, cei ce vor sa-si induca stari, nu practica nicidecum adevarata meditatia. Isi fura singuri caciula, se mint singuri. Insa daca calugarii crestini nu o numesc "meditatie", asta nu inseamna ca nu o practica.
Cristiboss56, in parte ai dreptate. Ai atins un punct important spunand ca "gandul nostru trebuie sa fie ancorat in prezent" si nu la "cai verzi pe pereti". Este insusi scopul meditatiei. Si cu atat mai adevarat este afirmatia ca trebuie sa dedicam faptele noastre lui Dumnezeu si sa facem totul dupa placul Sau. Fara devotiune catre Dumnezeu nimic din ceea ce facem nu-si are rostul.
Aveti insa intelepciunea si lasati pe fiecare copil sa-si imagineze cum arata Mos Craciun, lasati fiecare adult sa aibe propria-i imagine a lui Dumnezeu. Nu forma este importanta, nu numele, ci drumul in sine si credinta in Divinitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 12:10:01
Meditatii inainte de Inviere Florin-Ionut Din Noul Testament 6 16.04.2009 12:00:41
Povestea unei meditatii la Isaia RaduIoan Intamplari adevarate 4 20.01.2009 02:18:43