Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2008, 19:09:27
madalinutza madalinutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

mi se pare ceva total contrar legilor lui Dumnezeu. un preot adevarat nu ar face spovedanie pe inernet. asta e parerea mea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 00:18:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rasfoind cartea despre viata Sf. Serafim de Sarov, am dat de un capitol despre semnul Sfintei Cruci. Sfantul o invata pe o femeie bolnava sa-si faca semnul crucii cu trei degete impreunate, asa cum se obisnuieste in ortodoxie. Cu aceasta ocazie mi-am adus aminte ca a vazut nu unul, ci mai multi preoti care faceau semnul crucii cu doua degete ridicate si degetul mare si cel inelar lipite. Oare numai mirenii trebuie sa-si faca semnul crucii cu trei degete lipite, sau si preotii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2009, 11:04:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Rasfoind cartea despre viata Sf. Serafim de Sarov, am dat de un capitol despre semnul Sfintei Cruci. Sfantul o invata pe o femeie bolnava sa-si faca semnul crucii cu trei degete impreunate, asa cum se obisnuieste in ortodoxie. Cu aceasta ocazie mi-am adus aminte ca a vazut nu unul, ci mai multi preoti care faceau semnul crucii cu doua degete ridicate si degetul mare si cel inelar lipite. Oare numai mirenii trebuie sa-si faca semnul crucii cu trei degete lipite, sau si preotii?
Eu am vazut pe Preafericitul facand semnul crucii total gresit in seara de Inviere.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2009, 13:06:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anca, sa nu facem confuzie intre binecuvantarea data de Hristos prin preot si propria sa inchinare. Atunci cand ofera binecuvantare pozitia degetelor este alta. Exista si o diferenta de pozitie - cand da binecuvantare sta cu fata catre comunitate, pe cand atunci cand se inchina - are aceeasi pozitie ca si credinciosii din biserica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2009, 14:19:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci cand da binecuvantare, preotul tine doua degete in sus si aduna degetul mare si pe cel inelar? Asta imi spui, Costele? Eu intreb pentru ca nu stiu si astept un raspuns clar.
Iar semnul crucii facut de unii preoti, la care m-am referit, seamana cu o cruce intoarsa cu capul in jos. E corect?
In zilele noastre multe spune despre om felul in care isi face semnul crucii... Practic stiu cum se face, dar trebuie si preotul sa-l faca la fel, sa tina la fel degetele de la mana dreapta?
Ma uit ca am o icoana cu Domnul nostru Iisus Hristos aici langa computer si reprezentat tot cu doua degete ridicate, si cu degetul mare lipit de inelar.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2009, 18:33:05
elisei elisei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Trimite un mesaj prin ICQ pentru elisei
Implicit

Domnul a dat Pastori in Sfanta Biserica.In chipul lui Hristos ei savarsesc Sf Liturghie si lor le-a fost data puterea de a ierta pacatele prin Duhul Sfant.Multi dintre noi gandim:cum poate avea pe Duhul Sfant cutare Episcop,Parinte duhovnicesc sau Preot,pentru ca i place sa manance si are atatea slabiciuni?Este cu putinta cu conditia sa nu primeasca ganduri rele,astfel incat,desi are unele defecte,acestea nu impiedica harul sa ramana in sufletul lui,asa cum un pom verde pote avea si ramuri uscate,fara ca acestea sa-l impiedice sa aduca si roada.Prin harul care le-a fost dat,ne conduc la Hristos.Ne invata sa pazim poruncile Domnului,ne impartasesc cuvintele Domnului ca sa-L cunoastem pe Domnul.Ei aduna in staulul Bisericii oile Domnului care sufera si ratacesc,ca sufletul lor sa-si gaseasca odihna in Dumnezeu.Se roaga pentru noi ca toti sa ne mantuim,pot ca niste prieteni ai Domnului sa roage pe Domnul si sa ceara pentru cei vii smerenia si harul Sfantului Duh,pentru cei morti iertarea pacatelor,in sfarsit pentru Biserica pacea si libertatea.Poarta in ei pe Duhul Sfant si,ca niste ingeri vad pe Dumnezeu in duh,sunt destul de tari ca sa desfaca si mintea noastra de pamant si sa o statorniceasca in Domnul,sufera cand vad ca noi suparam pe Domnul si impiedicam pe Duhul Sfant sa locuiasca in noi.Sufletele lor sunt atrase de iubirea lui Dumnezeu si se roaga neincetat ca sa dobandim mangaiere in necazurile noastre si pace pentru intreaga lume,prin rugaciunile lor fierbinti ei ne atrag si pe noi sa slujim lui Dumnezeu cu smerenie si iubire.Pentru smerenia lor si pentru iubirea lor de oameni ii iubeste Domnul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 18:35:33
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58