Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2006, 20:40:38
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danuta
De 2 ani de zile ma confrunt cu o mare problema. Mi-e foarte frica si sunt mereu ametita. Medical nu am nimic. Este foarte delicat ceea ce simt eu si mi-ar prinde tare bine niste sfaturi sau povestiri despre cum s-a trecut peste experiente asemanatoare.
Va multumesc
Mai mergi si la alti medici, frica fara mativ este data de lipsa unor substante de la creier, deci alimenteaza-te cum trebuie, ia b-uri, odihneste-te, nu te baza numai pe rugaciuni, caci si medicina este tot de la Dumnezeu. Sigur ca este bine sa participam laSfantul Maslu, (iti vorbeste o persoana bolnava de nervi, care statea mult in biserica si a facut delir mistic.) Deci calea de mijloc este buna, nici prea multe slujbe, nici prea putine. Dumnezeu este peste tot, nu numai in sfanta biserica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2006, 20:50:49
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de karlaa_26
din pacate si eu m-am confruntat cu frica aceasta si pot sa iti spun ca intr-adevar spovedania rezolva aceasta boala. trebuie sa discuti mult cu duhovnicul tau, sa ii spui exact ce anume te sperie cel mai tare. eu cred ca in momentul in care duhovnicul tau afla ce probleme ai, incepe sa se roage pentru tine. eu nu imi pot explica altfel, cum mi se rezolva orice problema, dupa ce ii spun duhovnicului de ea. si mai cred ca nu conteaza ce fel de duhovnic este, adica cat de rugator pare, ci conteaza faptul ca este duhovnicul tau.poate e acelasi lucru ca si in cazul rugaciunilor mamei pt copii, care au atata putere, iar aici e vorba de fii duhovnicesti si pt asta Dumnezeu ne ajuta pt rugaciunile duhovnicilor. sa ai nadejde ca Dumnezeu te va ajuta, sa participi daca ai timp la Sf. Maslu si daca vrei sa mai comunicam, poti sa imi scrii pe adresa karlaa_26@yahoo.com
Nu mai credeti orbeste numai in duhovnici. Sunt si probleme medicale, stiti ca un calugar a pus o fata diabetica sa se roage fara tratament si ea a murit? Sau cazul de la Tanacu. Este foarte bine sa te impartasesti si sa mergi la sfantul maslu. Dar eu sunt patita: am spus la duhovnic ca am indoieli, ca mi-e frica ca nu exista Dumnezeu, si chiar daca stia ca sunt bolnava m-a certat spunandu-mi ca nu ma poate impartasi. Mai aveam si crize de isterie care m-au determinat sa practic masturbarea, si iarasi m-a certat. (eu sunt si schizofrenica si parintele stia, imi murise si cineva drag de curand si iarasi parintele stia.) Ideea este nu ca nu il iert, mai ales ca stiu ca si dumnealui are probleme de sanatate, dar poate dauna uneori duhovnicul, alegeti calea de mijloc, nici toate ale doctorului, nici toate ale duhovnicului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2006, 10:51:25
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

euftalia draga, nu esti deloc schizofrenica, esti cat se poate de ratzionala si normala si deshteapta, preotul nu te-a putut impartasi probabil din alte motive... pe care nu trebuie neaparat sa le cunosti... nu sti ce inseamna schizofrenica... si nici nu are rost sa-tzi explic, ca e o porcarie sa-ti explic asha ceva, dar delirurile mistice respective nu eu fost tocmai deliruri, ci pur si simplu, foamea, exagerarea, stradania... uneori te apropie de o forma de visare in care iluziile sunt acceptate mai usor, dar aceste iluzii le ai si cand privesti un film bun, si cand esti foarte satul si incepi sa-ti depeni amintiri... deci nu te speria ca nu e chiar asha, dar bolnava sigur ai fost, adica boala de care suferi este un fel de durere fiindca esti neajutata suficient, esti lasata de izbelisti... dar gaseshtetzi prietene pe masura, adica foarte filozofice, visatoare, cu vedenii duium si stai de vorba cu ele, povestitziva grozaviile si incet incet sa vezi cum... ce tzi se parea asha o mare nenorocire se linishteste...
dar b-urile si calciu si vitaminele te ajuta intr-adevar cand esti slabit, si ai crize epileptice ori de cadere fizica (leshin) dar e foarte bine si sa te pazesti si sa incerci sa te ajutzi in momentele mai grele, sa stai jos, sa tragi cateva guri de aer, chiar sa te intinzi pe pat, sa incerci sa stai de vorba cu cel care vine langa tine... si altele... nu trebuie sa te cramponezi in boala si in calea de mijloc care nu duce nicaieri... decat in mijloc, si ce anume e in mijloc? centrul unui cerc, dar cercul ce este? multzimea punctelor la egala distantza de un focar si nu definitzia sa ...
deci calea de mijloc este o aberatzie politica... :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2006, 11:53:04
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
euftalia draga, nu esti deloc schizofrenica, esti cat se poate de ratzionala si normala si deshteapta, preotul nu te-a putut impartasi probabil din alte motive... pe care nu trebuie neaparat sa le cunosti... nu sti ce inseamna schizofrenica... si nici nu are rost sa-tzi explic, ca e o porcarie sa-ti explic asha ceva, dar delirurile mistice respective nu eu fost tocmai deliruri, ci pur si simplu, foamea, exagerarea, stradania... uneori te apropie de o forma de visare in care iluziile sunt acceptate mai usor, dar aceste iluzii le ai si cand privesti un film bun, si cand esti foarte satul si incepi sa-ti depeni amintiri... deci nu te speria ca nu e chiar asha, dar bolnava sigur ai fost, adica boala de care suferi este un fel de durere fiindca esti neajutata suficient, esti lasata de izbelisti... dar gaseshtetzi prietene pe masura, adica foarte filozofice, visatoare, cu vedenii duium si stai de vorba cu ele, povestitziva grozaviile si incet incet sa vezi cum... ce tzi se parea asha o mare nenorocire se linishteste...
dar b-urile si calciu si vitaminele te ajuta intr-adevar cand esti slabit, si ai crize epileptice ori de cadere fizica (leshin) dar e foarte bine si sa te pazesti si sa incerci sa te ajutzi in momentele mai grele, sa stai jos, sa tragi cateva guri de aer, chiar sa te intinzi pe pat, sa incerci sa stai de vorba cu cel care vine langa tine... si altele... nu trebuie sa te cramponezi in boala si in calea de mijloc care nu duce nicaieri... decat in mijloc, si ce anume e in mijloc? centrul unui cerc, dar cercul ce este? multzimea punctelor la egala distantza de un focar si nu definitzia sa ...
deci calea de mijloc este o aberatzie politica... :D
Am avut o forma de schizofrenie atipica, sunt si pensionata medical, de la 16 ani am fost bolnava, este adevarat ca sunt lucida, stiu ce se intampla cu mine, dar aveam halucinatii auditive dese , mai mult niste soapte. amAm depasit, ce voiam sa spun este ca frica este si de ordin medical nu numai sufletesc, eu stiam ca de exemplu cand lipseste litiul ai stare de frica. Ii spun Danutei sa gaseasca un medic bun, fii atenta Danuta ca si psihiatrii totusi se reped sa dea doctorii destul de tari. Sa te indrume Dumnezeu spre un doctor bun. Intreaba pe cineva de incredere daca stie un medic bun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2006, 17:50:53
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
euftalia draga, nu esti deloc schizofrenica, esti cat se poate de ratzionala si normala si deshteapta, preotul nu te-a putut impartasi probabil din alte motive... pe care nu trebuie neaparat sa le cunosti... nu sti ce inseamna schizofrenica... si nici nu are rost sa-tzi explic, ca e o porcarie sa-ti explic asha ceva, dar delirurile mistice respective nu eu fost tocmai deliruri, ci pur si simplu, foamea, exagerarea, stradania... uneori te apropie de o forma de visare in care iluziile sunt acceptate mai usor, dar aceste iluzii le ai si cand privesti un film bun, si cand esti foarte satul si incepi sa-ti depeni amintiri... deci nu te speria ca nu e chiar asha, dar bolnava sigur ai fost, adica boala de care suferi este un fel de durere fiindca esti neajutata suficient, esti lasata de izbelisti... dar gaseshtetzi prietene pe masura, adica foarte filozofice, visatoare, cu vedenii duium si stai de vorba cu ele, povestitziva grozaviile si incet incet sa vezi cum... ce tzi se parea asha o mare nenorocire se linishteste...
dar b-urile si calciu si vitaminele te ajuta intr-adevar cand esti slabit, si ai crize epileptice ori de cadere fizica (leshin) dar e foarte bine si sa te pazesti si sa incerci sa te ajutzi in momentele mai grele, sa stai jos, sa tragi cateva guri de aer, chiar sa te intinzi pe pat, sa incerci sa stai de vorba cu cel care vine langa tine... si altele... nu trebuie sa te cramponezi in boala si in calea de mijloc care nu duce nicaieri... decat in mijloc, si ce anume e in mijloc? centrul unui cerc, dar cercul ce este? multzimea punctelor la egala distantza de un focar si nu definitzia sa ...
deci calea de mijloc este o aberatzie politica... :D
Am avut o forma de schizofrenie atipica, sunt si pensionata medical, de la 16 ani am fost bolnava, este adevarat ca sunt lucida, stiu ce se intampla cu mine, dar aveam halucinatii auditive dese , mai mult niste soapte. amAm depasit, ce voiam sa spun este ca frica este si de ordin medical nu numai sufletesc, eu stiam ca de exemplu cand lipseste litiul ai stare de frica. Ii spun Danutei sa gaseasca un medic bun, fii atenta Danuta ca si psihiatrii totusi se reped sa dea doctorii destul de tari. Sa te indrume Dumnezeu spre un doctor bun. Intreaba pe cineva de incredere daca stie un medic bun.
Vreau sa-mi cer scuze de la duhovnici in general daca am fost dura in aprecieri, stiu ca sunt oameni si este omeneste sa gresesti, si vreau sa mai adaug despre acest duhovnic despere care povesteam ca mi-a dat dezlegarea, dar eu am fost mahnita ca m-a certat si n-am mai mers la dumnealui si nici nu voi mai merge vreodata.( nu era momentul sa ma certe, imi decedase si bunica de curand si pentru ca si schizofrenia si isteria sunt BOLI ALE TRUPULUI si nu este asa pacat daca eu am cautat remediu prin niste metode considerate pacat), dar si preotii sunt oameni supusi greselii. Sa le ajute Dumnezeu, sa le dea sanatate, sa-i lumineze si sa nu se supere pe mine pentru aceste considerente. Nu este bine sa discreditezi pe nimeni, nici pe preoti in speta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.11.2006, 13:30:31
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

problema asta cu frica o am si eu de cand eram f mica si anume imi e frica sa raman siggura in vreo incapere mai ales cu usa inchisa pentru ca exista diavoli si nu poti sa stii ce puteri au si ce pot sa iti faca. In plus simt atmosfera incarcata apasatoare, neliniste, disperare din anumite directii, si niste fiori reci. Casa e sfintita dar nu conteaza asta vad.....
Am fost la tot felul de slujbe, masluri tot ce exista. Ma impartasesc spun toate pacatele, nu ascund , nu fac rele altora incerc sa respect tot cat mai corect.
Mi-au citit preotii de mai multe ori, am fost si la moastele sfintilor. Toate au efect de moment, iar pe durata lunga absolut nimic nu mi-a ajutat, singura solutie ar fi sa nu raman singura in camera sau sa nu mai existe duhuri ceea ce e imposibil...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.11.2006, 14:36:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

-consuela draga ai venit bine la mine sa te sfatuiesc fiindca sunt un fricos notoriu... si asha este ca in copilarie si eu simtzeam o frica cumplita de cum eram lasat singur in camera fie sa dorm, fie altceva, si mai ales daca imi stingeau si lumina... buhuhu-groaznic, stafii, spaime... zbucium...
-poi daca zici ca ai facut atatea e foarte bine, si o sa vezi cum se cara "ludaile" decupate frumos ca de holoween... una cate una...
-incearca sa nu le "zgandari" si sa te portzi cu ele ... cu manushi ... daca ai potzi sa tzi le iei pe maini prin casa, manusi lungi si albe sau roz de dantela... ca pentru demoazelele ce se plimbau simandicos cu trasura, sa vezi cum dispar nalucile ca prin farmec... ele nu sufere manushile... ale mele sunt imblanite si din piele, si eu le port pe afara, nici pe ale mele nu le sufere...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.11.2006, 15:42:27
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

si acuma un fel de gluma macabra, ca doar au aparut niste articole pe site f. interesante despre hititzi si despre sarmatzi, adica un fel de credintze la confluentzele cu credintzele noastre dacice stramoshesti ori ancestrale, stiam eu ca am fost ocupati de ceva imperii inainte de Burebista, astia or fi fost, hititzii si in decursul timpului ce banuitzi ca am devenit noi dacii, adica ce, sau eu cel putzin ca sa fiu in ton cu subiectul... poi am devenit un... un... pitit... mai domnule.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.11.2006, 15:18:01
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

sa inteleg ca tu fiind inca un fricos notoriu cum spui continui sa porti manusi in speranta ca dracii se sperie de manusile tale?
stai linistit e tot o gluma
Sau poate chiar asa faci? ma rog ....fiecare cu experientele lui. Dar am sa spun si la altii care au venit cu propuneri sa ma ajute (prieteni) care este solutia din punctul de vedere al unui forumist ortodox....niste manusi. Merita sa-i distrez putin, nu?
Iar tu m-ai distrat pe ziua de azi (cu manusile) :D.

Daca lasam gluma un pic, vrei sa imi spui ce vrei sa spui cu "incearca sa nu le "zgandari". Adica tu le zgandareai? Eu nu le-am zgandarit niciodata...nu prea am cum sa aplic metoda asta....

Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.11.2006, 17:07:43
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
problema asta cu frica o am si eu de cand eram f mica si anume imi e frica sa raman siggura in vreo incapere mai ales cu usa inchisa pentru ca exista diavoli si nu poti sa stii ce puteri au si ce pot sa iti faca. In plus simt atmosfera incarcata apasatoare, neliniste, disperare din anumite directii, si niste fiori reci. Casa e sfintita dar nu conteaza asta vad.....
Am fost la tot felul de slujbe, masluri tot ce exista. Ma impartasesc spun toate pacatele, nu ascund , nu fac rele altora incerc sa respect tot cat mai corect.
Mi-au citit preotii de mai multe ori, am fost si la moastele sfintilor. Toate au efect de moment, iar pe durata lunga absolut nimic nu mi-a ajutat, singura solutie ar fi sa nu raman singura in camera sau sa nu mai existe duhuri ceea ce e imposibil...
Nu te mai speria. Dumnezeu este mult mai puternic decat toti dracii la un loc. Daca iti faci o simpla cruce, fug toti de mananca pamantul. Eu cred ca la tine este o obsesie , mai bine zis o fobie, ignor-o nu te mai gandi la duhuri rele. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52