Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2008, 19:52:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit inca o lovitura ecumenista

[SIZE=1]Si s-au gandit ce s-au gandit ecumenisti nostri si au comis-o:

S-au gandit ei, ca debordand de iubire si intelepciunea "pacii" sa schimbe ziua pomenirii mortilor cu cea a catolicilor.

Si uite asa a ajuns dreapta credinta sa faca voia ereticilor. Poate pe viitor o sa schimbe zilele cu ale budistilor ca "avem doar" acelasi dumnezeu .
Da, acelasi dumnezeu au, dumnezeul ratacirii.

Vanzatorilor de Hristos , sa va vindeti mamele si familia, nu Biserica lui Hristos.

Sper sa va vad mandrele chipuri schimonosite de durere in iad!

Sfanta Cruce ajuta-ne noua si pedepseste pe hulitorii de Dumnezeu!
In Numele Tatalui. AMIN.
Si Fiului. AMIN.
Si Sfantului Duh. AMIN. AMIN. AMIN.

Ma lepad de voi ca lucrati uneltirea diavoleasca cum zicea si Sfantul Lavrentie.

Sub numele "dragostei" ati vandut pe Hristos.
Sa va fie voua dupa dragostea voastra.
Ca ati ales in numele paci sa va uniti cu alti dumnezei. De parca scopul vostru nu era unul singur : Hristos iar nu pacea.
Caci pace fara Hristos nu exista si ea e propovaduita numai de diavol.
Pieriti de la fata mea necredinciosilor.
Caci nu poti sluji si lui Mamona si lui Hristos in acelasi timp! Niciodata!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Iar de gresesc sa fiu aruncat langa Sfinti Parinti ce au proorocit toate astea iar voi sa fiti una cu Patriarhul Daniel , cu Patriarhul Teoctist si cu Papa celui care va plecati sufletul vostru.

Hristos e prea vechi pentru voi.
Canoane sunt prea vechi pt ca Sfinti sunt prea vechi pt voi.
E lasa ca aveti un dumnezeu modern, unul in BMW si Audi, care va intelege: PAPA.
[/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2008, 01:25:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit doar o coincidenta

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]

S-au gandit ei, ca debordand de iubire si intelepciunea "pacii" sa schimbe ziua pomenirii mortilor cu cea a catolicilor.

[/SIZE]
sper sa nu te superi, dar mie asta-mi suna a paranoia.

daca nu ma insel noi ortodocsii, inainte de Postul Craciunului avem pomenirea mortilor in prima sambata din noiembrie, deci e sarbatoare cu data schimbatoare.

s-a intamplat ca anul acesta sa cada chiar pe 1 NOV, cand catolici au si ei Ziua tuturor mortilor -- insa la ei e cu data fixa, intotdeauna este pe 1 Noiembrie!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2008, 02:03:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred ca e coincindenta cred ca e pronia lui Dumnezeu.
Pai ce exista coincindente?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2008, 02:11:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cam o data la 7 ani noiembrie incepe sambata.Ar fi ciclic la fiecare 7 ani daca nu ar fi anii bisecti.
Poti sa folosesti calendarul de la Windows sa vezi.A mai fost asa ceva prin 2003 si o sa mai fie in 2014.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2008, 05:41:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ziceam ca e coincidenta in sensul ca nu e cazul sa ne panicam.

dar ai dreptate, peste toate este pronia cereasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2008, 13:38:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=1]eu de 20 de ani nu imi aduc aminte sa fi fost asa . diferenta asta se vede mult mai bine in ardeal pt sunt ungurii care au si ei ziua de pomenire . si niciodata nu imi aduc aminte ca noi si ei sa avem aceiasi pomenire a mortilor.


pronia lui Dumnezeu este si sa lase necredinciosii la putere ca sa se deosebesca vadit binele de rau.


in ardeal e uneltire diavoleasca. nu stiu cum e in restul tarii. preotii de aici savarsesc slujbe impreuna ba mai mult se inteleg intre ei ca de ziua mortilor sa nu vina nici un preot ortodox in cimitir ci numai greco-catolici ca astfel, cei care cunosc credinta doar din auzite sa nu li se para ceva anormal si sa apeleze la ei.


viclenie lor le merge inainte iar cei care nu cunosc isi dau cu parerea despre ceva ce nu traiesc, negand astfel adevaruri crunte.


paranoici au fost sute de sfinti , bine ca omul modern al zilelor noastre deosebeste paranoia mai bine ca Sfintii Parinti.

si necunoasterea e un pacat mare.

[/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2008, 18:46:47
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]Sper sa va vad mandrele chipuri schimonosite de durere in iad![/SIZE]
There are people who desire the destruction, the torment in hell-fire, of their enemies, or of the enemies of the Church. They think like that because they have not learnt from the Holy Spirit the love of God, for he who has learnt the love of God will shed tears for the whole world.

You say that So-and-so is an evil-doer, and may he burn in hell-fire.

But I would ask you: supposing God were to give you a fair place in paradise and you saw burning in the fire the man to whom you had wished the tortures of hell - would you really even then not feel pity for him, whoever he might be, even an enemy of the Church?

Or is it that you have a heart of iron? But there is no place for iron in paradise. Paradise has need of humility and the love of Christ which pities all men.

The grace of God is not in the man who does not love his enemies.

Sf. Siluan Atonitul. Citat din cartea "Wisdom from Mount Athos, the Writings of Staretz Silouan the Athonite", de Arhim. Sofronie Saharov, pagina 40.

Tot Sf. Siluan zice in alt loc (si alta carte) ca cine nu-si iubeste dusmanii nu si-ar gasi linistea nici daca ar fi asezat in mijlocul Raiului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2008, 19:00:49
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul

Tot Sf. Siluan zice in alt loc (si alta carte) ca cine nu-si iubeste dusmanii nu si-ar gasi linistea nici daca ar fi asezat in mijlocul Raiului.
Poate e necesar un alt topic pe acest subiect, dar daca ai postat aici, intreb si eu tot aici.
Cum faci asta? Cum iti iubesti 'dusmanii'? Cum ii iubesti pe cei care voit ti-au facut rau si-ti fac in continuare fara regrete? Ii ierti, sa zicem. Dar ranile raman. Se vindeca sau raman mereu amintirea ca ele provin de la 'dusman'?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2008, 21:52:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
There are people who desire the destruction, the torment in hell-fire, of their enemies, or of the enemies of the Church. They think like that because they have not learnt from the Holy Spirit the love of God, for he who has learnt the love of God will shed tears for the whole world.

You say that So-and-so is an evil-doer, and may he burn in hell-fire.

But I would ask you: supposing God were to give you a fair place in paradise and you saw burning in the fire the man to whom you had wished the tortures of hell - would you really even then not feel pity for him, whoever he might be, even an enemy of the Church?

Or is it that you have a heart of iron? But there is no place for iron in paradise. Paradise has need of humility and the love of Christ which pities all men.

The grace of God is not in the man who does not love his enemies.

Sf. Siluan Atonitul. Citat din cartea "Wisdom from Mount Athos, the Writings of Staretz Silouan the Athonite", de Arhim. Sofronie Saharov, pagina 40.

Tot Sf. Siluan zice in alt loc (si alta carte) ca cine nu-si iubeste dusmanii nu si-ar gasi linistea nici daca ar fi asezat in mijlocul Raiului.
[SIZE=1]
O proorocire(numele Sfantului nu il meriti):
[SIZE=2]
[COLOR=#000000]Am vazut un barbat infricosat (...) [/COLOR][COLOR=#000000]ne-a amenintat, ca are sa ne coseasca cu coasa si sa ne taie cu sabia, pentru ca nu avem pocainta si nici urma de indreptare.

[/COLOR]" [COLOR=#000000]Il ruga cu caldura si preaslavita Sa Maica si un episcop batran, dar El nu voia sa-i asculte, zicandu-le:[/COLOR]
[COLOR=#000000]" Nu cumva, voi sunteti mai milostivi ca Mine? Sau poate suferiti mai mult? Dar vedeti ca aproape toti s-au abatut de la legea dumnezeiasca si nimeni nu o mai tine!"[/COLOR] .
[/SIZE]


Dupa interpretarea ta Hristos e rau . Uiti ca ii facea pe oameni pui de naparca. Si cati Sfinti au omorat pe necredinciosi cu rugaciunea ( fiind ajutati de Sfintii Arhangheli si Sf. Mc. Gheorghe) ?

Cand dai exemeple verifica mai intai la ce se refera Sfintii in cauza. Dai sensul care il vrei cuvintelor Sfantului. Stiu ca asa ecumenistii. Nu ma mira.
Sfantul Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii niciodata, dar voi stati ca doar va folositi de el.

Iar daca iei apararea ecumenismului ai grija pt cine iti jertfesti sufletul.
Nu purta tu de grija pacii mele.
Caci daia a ajuns credinta noastra bataie de joc pt toti, pt lasitatea care se vede in fiecare fapta. Preferam sa ne prefacem cuviosi decat sa ii demascam pe cei veniti de la diavol.
Preotii prefera sa taca decat sa riste o caterisire. Pentru ei familia e mai importanta decat Hristos.


Fiecare face ce vrea.
Daca am inima de fier nu mai vb cu mine.

Si posteaza in romana. Cer administratorului sa ii trimita avertisment. [/SIZE][SIZE=1]Poate nu stiu engleza. [/SIZE][SIZE=1]Nu trebuie sa va suport eu engleza . [/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2008, 21:56:29
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=1]* Stiu ca asa fac ecumenistii.[/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
11 dintr-o lovitura lore86 Generalitati 25 14.06.2012 01:46:14
Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista. Laura19 Generalitati 9 07.02.2012 11:27:07
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 03:43:30