Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.05.2009, 20:35:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Idem si tie!
Sărut mâna !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.05.2009, 10:28:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pun pariu ca daca-mi fac un imprumut de nevoi personale, pot sa-mi fac rost de o diploma de popa (nu de preot, ca preotia e alta treaba) si in cateva luni imi scot si banii.

Fara nici o suparare, dar ASTA ESTE REALITATEA CRUDA si n-are rost sa ne bagam cu capu-n pamant si sa nu constientizam ce este in jurul nostru.
http://www.ziare.ro/1241474646-Cat_c...ant_in_Romania
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.05.2009, 10:55:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nimic nou sub soare,Ionut....suntem oameni,inainte de hainele pe care le purtam,inainte de cuvintele pe care le rostim,inainte de bucatele pe care le mancam...suntem oameni si aceasta nu contesta ceea ce suntem capabili sa facem.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.05.2009, 12:09:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nimic nou sub soare,Ionut....suntem oameni,inainte de hainele pe care le purtam,inainte de cuvintele pe care le rostim,inainte de bucatele pe care le mancam...suntem oameni si aceasta nu contesta ceea ce suntem capabili sa facem.
Da, nimic nou. Dar se pune intrebarea: ce face patriarhia in inprivinta acestor cazuri triste? Sa se faca o ancheta si sa se aplice pedeapsa hotarata de Sinod. Caci atunci cand e vorba de un episcop corupt, atunci vorbim de foarte multe suflete pierdute. Gandeste-te ca i-as da eu cateva mii de euro spaga si as deveni preot, eu fiind la randu-mi un speculant al Tainelor... Ce as face eu acolo in parohia in care voi fi trimis? Mi-as bate joc de oameni si de vietile lor si de soarta lor eterna, nu? Ma ingrozesc unde s-a ajuns cu coruptia in BOR...

PS: Nu judecam omul, ci raul pe care-l face.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.05.2009, 18:38:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Poate situatia chiar este conform teoriei unora de pe aici... adeptii conspiratiilor mas.o.nice prin care sunt promovati si intretinuti incapabilii ca prin degringolada creata sa-i indeparteze pe caldicei si chiar si pe cei fierbinti, pe tineri si copii, care sunt deosebiti de sensibili la minciuna si falsitati
...pe cind o mina ferma care sa faca curatenie nu ar face altceva decit sa intareasca turma sa o adune si sa o apere
Reply With Quote
  #146  
Vechi 07.05.2009, 15:31:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..Si pentru ca am mai gasit ceva interesant acum ca am rasfoit cartea, parintelui Savatie B. "Curaj si libertate in ortodoxie", postez aici la acest topic. Mi se pare potrivit cu tema. Noroc ca am obiceiul sa subliniez ceea ce ma "atinge" in mod deosebit".
Cineva (in carte) spune, parinte nu se cade a tacea despre ceea ce este de prima necesitate, salvarea sufletelor! La care parintele Savatie spune atat de frumos si clar:
"Patima, durerea ortodoxiei, nu este apostazia sectelor, ci apostazia preotilor, este apostazia credincisilor, este apostazia noastra a tuturor, drama care a existat dintotdeauna! Nu este o drama doar a timpurilor noastre, nu este adusa din SUA, este o drama adusa de noi insine, pe care a trait-o si Hristos, pe care au tarit-o apostolii. Si pe vremea lor a existat schisme si necazuri nu s-au inventat abia astazi.. NU se cade a spune din Occident ne-a venit tot raul! Noi am fost crestini, ei ne-au stricat! Cine ne-a invatat pe noi in crestinism, sa judecam astfel? Deci problema care trebuie rezolvata se afla in noi insine. Daca vom deschide Patericul, autenticele carti care ne invata viata crestina, niciodata nu vom descoperi indemnuri la lupta cu nu stiu care.."
Ierom. Savatie B.
Interesant punct de vedere , nu?
Si iata ce am mai gasit, ce spune Sf.Grigorie:
[COLOR=Black]"Imi este rusine sa va spun dar adevaratul motiv pentru care am plecat este acela ca mi-a fost rusine sa fac parte din tagma preotilor, care sunt plini de toata pacatele si patimile si badarania.."
Sfantul Grigorie "Tratatul despre preotie" [/COLOR]( se stie ca Sfantul a fugit in Pont dupa ce a fost facut preot)
Si asta de pe vremea Sfantului Grigorie...iar noua ni se pare ca traim veacul cel de apoi si ne mai temem ca vom ramane fara pastori (asa cum si eu m-am temut pentru o clipa). De aceea cu adevarat drept este cuvantul Parintelui Iustin. Biserica nu va cadea in veac! Avem garantie cuvantul Mantuitorului! Insa, multi dintre alesii ei vor duce sufletele la pierzanie... dar ce facem noi in raport cu ei?..Cred ca asta e intrebarea ce trebuie dezbatuta fratilor..
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.06.2009, 14:05:06
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit e usor sa vorbesti cand esti in necunostinta de cauza

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Incredibil! Nu mai am cuvinte... De 10 ani se tot intampla asta acolo?! Si cati ani inainte de a ajunge eu acolo intamplator! Nici eu nu pot sa cred ca in BOR nu se stie de bisericile astea care nu sunt in ordine cu credinta ortodoxa. Si sa nu se ia nici o masura?? Pai cum vine asta?! Vindem sufletele oamenilor satanei cu buna stiinta??

In linkul postat mai sus vad la sfarsit ca este data o lista cu asemenea exemple tolerate de autoritatile bisericesti:

[SIZE=2]"pr. Vrãjitoru de la Liteni, pr. Ioan de la Posaga, pr. Buzgariu de la Meziad, pr. Balint de la Rieni, pr. Pintea din Oradea, pr. Pintea Dan Gheorghe din Cornesti (Cluj) pr. Doru Cristoiu din Timisoara, pr. Horga din Sublac, pr. Gherman din Romanasi, si multi altii[/SIZE]"

Oare cati altii? Si pentru cat timp?!!! Ma intreb unde e acel Doru Cristoiu din Timisoara, sa-i fac o vizita Duminica pentru o programare sa deschidem cartea impreuna.
Nu credeti ca ar trebui sa cunoasteti acei OAMENI, cum traiesc si ce fac ei inainte de a emite opinii in necunostinta de cauza? Presupunand ca sunteti crestini ortodocsi, cum ramane cu judecarea aproapelui? Daca acel Pimen Tepes ( nici macar nu are curajul sa semneze cu numele sau) are ceva impotriva acestor oameni, de ce va lasati prinsi in capcana si nu va informati? Ar fi de bun simt sa va interesati din mai multe surse despre viata si activitatea acestor preoti, eventual sa mergeti sa vedeti cu ochii vostri si dupa aceea sa va lansati in discutii elucubrante despre subiect. Fiind preoti, este normal ca acestia TREBUIE sa deschida Evanghelia, deoarece cu Ea inchisa nu ar putea citi!!! Si dupa cum , probabil , stiti, la orice taina sau ierurgie se citeste din Sfanta Evanghelie, deci, o deschid de foarte multe ori! Folositi-va mintea si nu va mai lasati atrasi in discutii care , din start, aluneca pe un fagas prost.....
Reply With Quote
  #148  
Vechi 21.09.2009, 14:38:06
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudelasibiu Vezi mesajul
Nu credeti ca ar trebui sa cunoasteti acei OAMENI, cum traiesc si ce fac ei inainte de a emite opinii in necunostinta de cauza? Presupunand ca sunteti crestini ortodocsi, cum ramane cu judecarea aproapelui? Daca acel Pimen Tepes ( nici macar nu are curajul sa semneze cu numele sau) are ceva impotriva acestor oameni, de ce va lasati prinsi in capcana si nu va informati? Ar fi de bun simt sa va interesati din mai multe surse despre viata si activitatea acestor preoti, eventual sa mergeti sa vedeti cu ochii vostri si dupa aceea sa va lansati in discutii elucubrante despre subiect. Fiind preoti, este normal ca acestia TREBUIE sa deschida Evanghelia, deoarece cu Ea inchisa nu ar putea citi!!! Si dupa cum , probabil , stiti, la orice taina sau ierurgie se citeste din Sfanta Evanghelie, deci, o deschid de foarte multe ori! Folositi-va mintea si nu va mai lasati atrasi in discutii care , din start, aluneca pe un fagas prost.....
Tocmai asta vroiam sa scriu. Fiecare isi spune parerea cu ironie, cu rautate, cu nevinovatie, de dragul discutiei, dar intre preotii mentionati poate sunt unii care in mod fals sunt judecati in rand cu cei care gresesc. Nu mi-as dori sa fiu in pielea celor (preoti) care gresesc intr-adevar, cand ii va judeca Dumnezeu. Dintre mireni se mantuiesc 1 la 1000 iar dintre preoti doar 1 la 10.000.Si mai ramane partea cu...sa ne acoperim unii altora greselile ca sa ni le acopere si pe ale noastre Bunul Dumnezeu. Sunt oameni care in serviciul lor au responsabilitati mari: medicul - nu prea isi permite sa greseasca, preotul - la fel, cu cat e slujba mai importanta cu atat e mai incarcata de responsabilitate deci, cand noi ,care suntem mici gresim, ne permitem sa acoperim greseala repede dar la un preot sau un medic nu exista greseala mica, exista numai greseala si aceasta se vede.
Sunt preoti care gresesc enorm si profita de naivitatea oamenilor iar daca auzim de cutare sau cutare preot ca face asta studiem cazul cu atentie, mergem si observam noi insine, daca ne intereseaza atat de mult iar apoi ne pronuntam incercand sa ii ajutam pe altii sa nu cada in plasa acestora, dar toate sa incercam sa le facem cu atentie si cu blandete pentru a nu " cadea si noi in ispita ". Intr-adevar nu stiu cine este acest monah? Pimen, care vrea sa faca dreptate ortodoxiei enumerand preoti care par a nu isi face datoria cum trebuie, dar observ intre ei unul pe care l-am vizitat si eu fiind aproape de localitatea mea si niciodata nu am observat mai multa dragoste si jertfelnicie pentru credinciosi ca la preotul acela. Am ajuns sa il apreciez enorm vazand cum e savarsita sfanta Liturghie, de deschisul Evangheliei sau cine stie ce alte practici ciudate nici vorba. Sa cercetam cu ochii nostri toate si sa fim constienti de judecata pe care o facem.
Pune Doamne straja gurii mele si usa de ingradire imprejurul buzelor mele...
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #149  
Vechi 25.09.2009, 00:27:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Romania tara extremelor

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
dintre preoti (se mintuiesc) doar 1 la 10.000....
..si de ce nu fac nimic sa imbunatateasca aceasta proportie?

In Romania, deja, de mai multi ani, observ cu preocupare, cresterea nemasurata a preotimii si a arogantei in rindul ei. Umbla majoritatea, pe strazi si pe multe canale Tv., si dau sfaturi la toata lumea, cu fete din alea importante si cu sprincenele pina-n tavan. Nu se mai satura sa mustre si sa dojeneasca. Asta-i beleaua in tarile astea din Est, neavind o cursivitate normala in etapele istoriei si sarind mereu din lac in put, sfirsesc prin a cadea mereu in extreme.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 25.09.2009, 19:58:44
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..si de ce nu fac nimic sa imbunatateasca aceasta proportie?

In Romania, deja, de mai multi ani, observ cu preocupare, cresterea nemasurata a preotimii si a arogantei in rindul ei. Umbla majoritatea, pe strazi si pe multe canale Tv., si dau sfaturi la toata lumea, cu fete din alea importante si cu sprincenele pina-n tavan. Nu se mai satura sa mustre si sa dojeneasca. Asta-i beleaua in tarile astea din Est, neavind o cursivitate normala in etapele istoriei si sarind mereu din lac in put, sfirsesc prin a cadea mereu in extreme.
O parte din acesti "aroganti" (hotu' striga hotu...) ne deschid ochii la televizor. Ne invata despre cipuri, ne invata despre pasapoartele biometrice. Uite ca eu nu stiam despre asa ceva, daca ei, "arogantii" nu vorbeau la televizor.

Dar nah, aia cu cipurile si 666 sunt niste paranoici cum ziceai in alt topic tovarase cozia!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58