Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.04.2009, 00:22:28
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poate aș fi trecut indiferentă peste acest topic dacă citind postarea aceasta nu mi-aș fi amintit despre o emisiune de la tv în care Monica Columbeanu era în vizită la această mănăstire și cu câtă "dragoste" era înconjurată....Oare cât o fi costat-o acele manifestări de înaltă iubire "creștină"?
De ceva timp există obiceiul ca biserici,mănăstiri și alte locuri sfinte să fie prohibitive pentru acei care nu au bani chiar dacă acestea au fost constriute de strămoșii noștri pentru noi și pentru acei care vor veni după noi.
Sfinții Părinți spun că o biserică chiar dacă ar fi făcută pe cheltuiala unui singur om ea să fie a tuturor oamenilor căci un lăcaș de cult este un dar pe care acel om l-a făcut lui Dumnezeu care, ne iubește pe toți cu aceiași dragoste mai presus de interese și de meschinării.
Dar să nu fim necăjiți căci așa cum ei ne închid porțile unei biserici sau ne alungă din aceastea așa vor fi și ei alungați asemenea lucrătorilor cei răi spunându-le "pleacă slugă nevrednică!"
Asa e nu-ti mai bate capul ca nu merita .Intr-un tarziu o sa-i crape Doamne Doamne fie aici pe pamant fie sus la judecata!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.04.2009, 00:41:23
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost acum doi ani la Liteni. O familie pe care am remarcat-o în biserică pentru comportamentul lor foarte pios,având un fiu la teologie și altul la seminar,oameni care se comportau ca niște creștini autentici m-au invitat să merg cu ei la Boroaia și la Liteni.Auzisem cu mulți ani înainte despre acest preot (citisem în Formula As).
Seara când am ajuns după circa două ore de așteptare ne-am așezat la râd și o persoană laică întrebându-ne ce problemă avem ne-a dat niște bilețele (parcă erau bilețelele acelea de papagal din bâlci) pe care erau scrise diferite situații în care ai putea să fii.Aceste bilețele se plăteau cu l ron( Io.ooo ).După aceasta ne-am așezat cuminți la rând așteptând cu bilețelele în mână să vorbim cu "preotul Vrăjitorul"
Mi-a venit rândul.I-am întins bilețelele căci luasem mai multe.A oprit doar două.Eu am început să-i vorbesc folosind învățătura acumulată în biserică și din lecturi.S-a uitat la mine și a deschis cărticica pe care o avea în mână.Era o simplă carte de rugăciuni cu scrisul mărunt.Fără a se uita în ea a început să-mi spună că toate problemele mele se vor rezolva,să am credință în Dumnezeu,mi-a dat să fac acatistul Sf.Ciprian și Sfântul Acoperământ,mi-a spus să nu mă mai las influențată de acei care cred în farmece căci acestea nu se lipesc de omul credincios.
I-am dat pomelnicul scris de acasă și suma de bani care am dorit eu.
Nu m-am simțit deloc vinovată că am fost la acel preot care nu mi-a ghicit și nici nu mi-a spus ceva anapoda.
A doua zi în timp ce se făcea maslu cu moloftele Sf.Vasile de către mai mulți preoți am văzut mai mule persoane într-o parte a altarului cum li se puneau cununiiile pe cap și erau stropiți cu aghiasmă.
Vinovat nu este preotul care face anumite lucruri pe care poate nici nu le face ci acei "credincioși" care cred mai mult în puterea farmecelor decât în puterea rugăciunii și a tainelor bisericii.
Vinovat e preotul care face aceste lucruri .Sfintii parinti nuau facut asa ceva nu se dezleaga nici cu cununii pe cap nici cu evanghelie deschisa la maslu ci cupost rugaiune si cu rugaciunile de dezlegare pe care nu oricine dintre preoti chiar monahi poate sa le savarseasca.Iar cat despre farmece ele exista si sunt lucrarea diavolului prin oameni nu uita ca Sf.Cprian a fost vrajitor,iar Sfintii parinti nu ar aminti in rug. lor de "vraja cu mortul,vraja cu pasarea cu sange sau piele de animal,etc(a se vedea molitfelnicul) Lumea crede pt ca de unii se leaga mai tare datorita greselilor mari facute in fata lui Dumnezeu de cineva din neamul lor .Pedepsele lui,D-zeu merg din neam in neam ca si blestemul (a se vedea V.T.)
iar Sf.Parinti nu au fost suciti cu capul cand au alcatuit aceste rugaciuni cu voia si binecuvantarea Domnului
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.04.2009, 11:03:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
din pacate aceasta este lumea in care traim in loc de calugari smeriti avem o groaza de calugari tineri cu masterate luate cu"mila si cu indurarile" lenesi infatuati rizind de cei ce calca pragul manastirii
Adevarat. "Nu judecati!" - nu judecam, dam in vileag, spunem cu voce tare si fara sa ne temem. Adevarul gol-golut care trebuie sa se stie.

Eram student in primul an cand un var de-al meu s-a hirotonit preot, caci terminase seminarul. Am participat la eveniment, la manastirea Bucium, Iasi. Dupa slujba a fost masa, unde am avut sansa sa intalnesc multi studenti in anul intai la Teologie. Initial n-am stiut cine sunt, dar mai spre sfarsit cand am aflat nu mi-a venit sa cred, va imaginati de ce. Si un amanunt neimportant, dar mitropolitul Daniel era cel care a condus slujba.

Trec anii si intre timp respectivul preot face si el Teologia de la distanta. Eu eram tot in Iasi si ne-am intalnit in oras. Mi-a povestit cum in seara precedenta generatia next de preoti s-a intalnit la o bauta cu profesorii, intalnire in urma careia fiecare a stiut dinainte ca va avea nota 10 la licenta. Magna cum laude.

Mai trec niste ani si aflu ca preotul respectiv, care a mentinut relatii stranse cu acum patriarhul Daniel, a ajuns la Bucuresti recent, ocupand o functie interesanta la Patriarhie.

Pun pariu ca daca-mi fac un imprumut de nevoi personale, pot sa-mi fac rost de o diploma de popa (nu de preot, ca preotia e alta treaba) si in cateva luni imi scot si banii.

Fara nici o suparare, dar ASTA ESTE REALITATEA CRUDA si n-are rost sa ne bagam cu capu-n pamant si sa nu constientizam ce este in jurul nostru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.04.2009, 11:35:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Primul gand a fost acela ca aceasta problema trebuia sa fie pusa fara a se da numele locului, insa apoi mi'a venit in minte ca aceasta este bine, spre a sti cat mai multi. [COLOR=darkred]Raul nu trebuie acoperit, ci mustrat, spre rusinare si indreptare. [/COLOR][COLOR=black]Problema este veche, deci ridicarea ei este necesara.[/COLOR]

Sunt sigur ca niste cuvinte de genul: "Hristos ne cere sa platim spre a ne inchina in Biserica?" Ar atinge si inima ratacita a unui crestin ce a fost pacalit de vrajmasul cel urator de oameni. Iar daca aceste cuvinte nu ajuta, urmatoarele sigur ar da rod: "Prea Sfintitul stie de aceasta randuiala? Bun, ia sa aflam." Si sunati spre a afla.

[COLOR=black]Este bine ca fiecare crestin sa aibe numarul episcopului locului, spre a'i aduce la cunostinta orice problema intalnita in locul de care el poarta de grija.[/COLOR]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.04.2009, 13:06:41
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adevarat. "Nu judecati!" - nu judecam, dam in vileag, spunem cu voce tare si fara sa ne temem. Adevarul gol-golut care trebuie sa se stie.

Eram student in primul an cand un var de-al meu s-a hirotonit preot, caci terminase seminarul. Am participat la eveniment, la manastirea Bucium, Iasi. Dupa slujba a fost masa, unde am avut sansa sa intalnesc multi studenti in anul intai la Teologie. Initial n-am stiut cine sunt, dar mai spre sfarsit cand am aflat nu mi-a venit sa cred, va imaginati de ce. Si un amanunt neimportant, dar mitropolitul Daniel era cel care a condus slujba.

Trec anii si intre timp respectivul preot face si el Teologia de la distanta. Eu eram tot in Iasi si ne-am intalnit in oras. Mi-a povestit cum in seara precedenta generatia next de preoti s-a intalnit la o bauta cu profesorii, intalnire in urma careia fiecare a stiut dinainte ca va avea nota 10 la licenta. Magna cum laude.

Mai trec niste ani si aflu ca preotul respectiv, care a mentinut relatii stranse cu acum patriarhul Daniel, a ajuns la Bucuresti recent, ocupand o functie interesanta la Patriarhie.

Pun pariu ca daca-mi fac un imprumut de nevoi personale, pot sa-mi fac rost de o diploma de popa (nu de preot, ca preotia e alta treaba) si in cateva luni imi scot si banii.

Fara nici o suparare, dar ASTA ESTE REALITATEA CRUDA si n-are rost sa ne bagam cu capu-n pamant si sa nu constientizam ce este in jurul nostru.
Ai dreptate la ceea ce ai spus,si lucrurile sunt uneori mult mai grave... dece nu se face nimic Dumnezu stie eu uneori nu mai inteleg nimic si pot spune ca am crescut in Biserica
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.04.2009, 15:02:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patriarhia are nevoie de bani, caci preotii care lucreaza in strainatate primesc salariu: cca 1000$ pe luna, indiferent daca sunt singuri sau mai au si sotie si copil in intretinere. Un salariu de mizerie, pe linie cu ajutorul social pentru o persoana, obligand preotii sa ia cele mai mizere si prost platite munci, pentru a avea din ce-si plati chiria; de mancare nu mai vorbesc. Pentru aceste salarii e nevoie de venituri de la parohii, ca cea din Snagov si poate de aceea se inchid ochii...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.04.2009, 15:21:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Patriarhia are nevoie de bani, caci preotii care lucreaza in strainatate primesc salariu: cca 1000$ pe luna, indiferent daca sunt singuri sau mai au si sotie si copil in intretinere. Un salariu de mizerie...
Un preot nu poate trai in strainatate cu 1000$ sau EUR pe luna. Un emigrant poate supvavietui la limita existentei doar daca sta la comun, de exemplu vreo 10 peroane in doua camere inchiriate pe termen lung, mancand cat mai ieftin...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.04.2009, 15:29:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este; un preot nu poate trai cu 1000€ pe luna, cu atat mai putin o familie, si totusi atat primesc ca plata lunara. Existenta cu acesti bani e un chin de nedescris!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.04.2009, 16:21:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asa este; un preot nu poate trai cu 1000€ pe luna, cu atat mai putin o familie, si totusi atat primesc ca plata lunara. Existenta cu acesti bani e un chin de nedescris!
Eu nu știu cum se trăiește în străinătate cu această sumă care mie mi se pare foarte mare) dar știu cum trăiesc eu și soțul meu cu 6oo de roni.pensia mea (căci soțul nu mai lucrează și nici șomaj nu are).Mulțumesc lui Dumnezeu pentru sănătate,pentru că am un acoperiș deasupra capului,nu umblu cu oasele goale și nici flămândă nu sunt,dau și la biserică câte puțin și mai ajut și câte un amărât care nu are nici cât mine și când cu lacrimi mă rog să primesc ajutor de la Dumnezeu,prin oameni îl primesc cu prisosință.
Scriind acestea mi-am amintit o frază din cartea Lianei Vulpescu unde spunea "Unii oameni se conjugă cu verbul a fi alții cu verbul a avea-eu am ales a fi"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2009, 18:18:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asa este; un preot nu poate trai cu 1000€ pe luna, cu atat mai putin o familie, si totusi atat primesc ca plata lunara. Existenta cu acesti bani e un chin de nedescris!
Poate totusi facem un efort sa descriem acest chin de a trai la Stockholm cu 1000 de Euro/luna din partea Patriarhiei BOR.

Cit costa cele de trebuinta pentru a trai decent pentru o familie cu trei copii?
Chirie
Mincare/Diverse
Masina
Transport in comun
Asigurari
Cursuri de limba pentru sotie
_______________________________
= ?Euro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58