Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.04.2009, 18:54:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu pleaca nimeni "trimis", asa la comanda... Nu pleci daca nu vrei sa pleci si de regula stim foarte bine ca e bataie mare pe asemenea locuri caldute in Occident si mai ales care nu se obtin gratis ci cu multa ungere de osii. Eu personal nu as trage concluzii bazate pe poleiala...mai ales cind vine vorba de cei "trimisi"

Mai este un aspect esential in privinta trimisilor de la "Centru", si este teama foarte justificata ca sunt vechi comunisti sau copii ai lor care-i acelasi drac si care in prezent au umplut capitala si alte orase cu farmacii si filiale de banci...pentru a le oferi locuri de munca copiilor si sotiilor lor.

Deci faptul ca multi nu "o duc bine" se datoreaza faptului ca au fost "recunoscuti" de cei cu mirosul fin...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.04.2009, 21:35:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ma gandesc ca si Patriarhia ar trebui sa se intereseza de sumele ce trebuiesc platite pentru chirie si suma minima pentru mancare, atunci cand stabilesc salariul preotului si al cantorului. ...

Stiti cumva ca sunt cantori veniti, care nu au o locuinta, nici macar un pat pe care sa doarma, ...

te-as invita sa vezi ce plânsa e doamna preoteasa, a venit ca o floare si s-a ofilit de cand a venit aici. Tremura in fiecare luna, caci nu stie daca are bani suficienti de chirie pentru luna urmatoare.
dar oare pe-acolo nu e nici un roman mai instarit, cu vreo camera in plus care sa-i ia la el pe acesti oameni, pana cand comunitatea de romani le poate asigura o casa parohiala (chiria eventual).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.04.2009, 21:45:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur, Mirela, au si stat la cineva acasa pana si-au gasit un apartament.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.04.2009, 21:50:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu pleaca nimeni "trimis", asa la comanda... Nu pleci daca nu vrei sa pleci si de regula stim foarte bine ca e bataie mare pe asemenea locuri caldute in Occident si mai ales care nu se obtin gratis ci cu multa ungere de osii. Eu personal nu as trage concluzii bazate pe poleiala...mai ales cind vine vorba de cei "trimisi"

Mai este un aspect esential in privinta trimisilor de la "Centru", si este teama foarte justificata ca sunt vechi comunisti sau copii ai lor care-i acelasi drac si care in prezent au umplut capitala si alte orase cu farmacii si filiale de banci...pentru a le oferi locuri de munca copiilor si sotiilor lor.

Deci faptul ca multi nu "o duc bine" se datoreaza faptului ca au fost "recunoscuti" de cei cu mirosul fin...
Andrei, tu spui ceva aici. Despre ce "Centru" e vorba, caci am mai auzit vorba asta.
Dar cu banii e asa cum am zis; este aproape inuman.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.04.2009, 21:51:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar de ce au plecat de acolo daca nu pot sa-si plateasca chiria?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.04.2009, 21:51:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nici eu nu cred ca a fost trimis asa pe nevrute. Ce sa faci, viata e grea peste tot. 1000 de euro nu mi se pare chiar asa de putin. Daca si preoteasa isi gaseste de lucru tot pe atat, atunci au bani de chirie si de mancare. Asa e, cand esti tanar si la inceput de drum, bani prea multi in buzunar nu sunt. Si eu si altii au fost poate in strainatate fara bani in buzunar, dar ce sa faci daca vrei sa rezisti tre' sa strangi din dinti si sa mergi inainte. Daca nu, poti sa te intorci in Romania, dar nici aici nu e bine la inceput de drum cel putin.

Pana la urma nu e chiar asa de rusinos ca un preot sa aiba si alta slujba in afara de preotie. Cunosc preoti atat in strainatate cat si in Romania care pe langa treaba de preot mai fac ceva ca sa isi suplimenteze veniturile. Stiu unul, in US care primea de la biserica $500 pe luna, in rest lucra ca tamplar, preoteasa lucra la un de azil de batrani, chiar si duminica, pe $7.50/ora. Altul, in Romania, e instructor auto in timpul liber... Bravo lor! Nici o munca cinstita nu e rusinoasa sau nedemna, pentru nimeni.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.04.2009, 22:00:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu am inteles ce vrei sa spui... Ai vrea ca preotul sa aterizeze in Malmo si dintr-o data sa i se intinda covor rosu? Asta este numai in literatura S/F.

Orice om trage din greu la inceput, nu vad de ce el ar trebui sa fie scutit? mai ales daca comunitatea este mica si nu ai de unde.

Dar si cind prind cheag sunt bine...iti spun pentru ca am administrat si eu fonduri bisericesti si stiu...

...iar in privinta numaratului de bani in buzunarul altuia , Anca, m-as abtine, deoarece nu ai de unde sa stii ce si cum...din afara se vede ceva, insa indeaproape, este altceva
bine zis, ancorat in realitate.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.04.2009, 22:11:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dar de ce au plecat de acolo daca nu pot sa-si plateasca chiria?
Isi platesc chiria, dar nu au de mancare; am scris mai sus...
Si apoi, Mirela, tu cata vreme ai tine o familie incartiruita la tine, in micul tau apartament?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.04.2009, 22:13:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bine zis, ancorat in realitate.
E chiar deplasata afirmatia, si nici pe departe "bine zis". Se pare ca nu va puteti transpune in situatia altuia.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.04.2009, 22:39:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nici eu nu cred ca a fost trimis asa pe nevrute. Ce sa faci, viata e grea peste tot. 1000 de euro nu mi se pare chiar asa de putin. Daca si preoteasa isi gaseste de lucru tot pe atat, atunci au bani de chirie si de mancare. Asa e, cand esti tanar si la inceput de drum, bani prea multi in buzunar nu sunt. Si eu si altii au fost poate in strainatate fara bani in buzunar, dar ce sa faci daca vrei sa rezisti tre' sa strangi din dinti si sa mergi inainte. Daca nu, poti sa te intorci in Romania, dar nici aici nu e bine la inceput de drum cel putin.

Pana la urma nu e chiar asa de rusinos ca un preot sa aiba si alta slujba in afara de preotie. Cunosc preoti atat in strainatate cat si in Romania care pe langa treaba de preot mai fac ceva ca sa isi suplimenteze veniturile. Stiu unul, in US care primea de la biserica $500 pe luna, in rest lucra ca tamplar, preoteasa lucra la un de azil de batrani, chiar si duminica, pe $7.50/ora. Altul, in Romania, e instructor auto in timpul liber... Bravo lor! Nici o munca cinstita nu e rusinoasa sau nedemna, pentru nimeni.
E vorba de 1000 de dolari americani, deci mult sub o mie de Euro.
Comentarii inutile; nu e vorba de rusinea de a-si fi luat o noua slujba, ci de faptul ca nici cu acesta nu castiga cat sa-si asigure si mancarea, desi munceste noapte de noapte.
Poate mai cititi si ce s-a scris, ca sa nu faceti comentarii pe de-alaturi.
Sa nu ai impresia ca iti poti gasi de lucru batand din palme. A incercat si ea sa-si gasesca, dar nu a gasit. Fara sa stie limba vorbita in tara nu-si poate lua nimeni servicu la batrani, unde comunicarea e f importanta.

Constat mare lipsa de empatie la multi dintre cei care si-au spus parerea; nu mai avem nici mila... Trist!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58