Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.04.2009, 22:45:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Isi platesc chiria, dar nu au de mancare; am scris mai sus...
Anca draga, ti-a explicat si Noesissa si altii

- Nu ai ce minca ? Pui osul la treaba si tu si nevasta! In occident este de lucru cit vrei Slava Domnului! Totul este numai sa VREI!

- Nu esti obisnuit cu munca, pentru ca ai fost baiatul lui taticu'?

Faci stinga imprejur si te duci inapoi sub aripa lu' tata in Ro unde-i cald si bine pentru cei ca ei.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.04.2009, 22:58:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai impresia ca Noesia din Suceava stie ce e in Scandinavia? Nu crezi ca orice om cu bun simt mai intai isi cauta de munca? Asa au facut si ei, dar sotia nu a gasit; din pacate.
Deci in loc de compasiune, mai bine acuzam de indolenta?!? Nu e cazul.
Si daca nu intelegeti cazul si nu aveti un cuvant bun de spus , mai bine tacere, ca e de aur!
Si bucurati-va ca nu sunteti voi in aceasta situatie; poate daca ati fi, ati intelege.
Nu se mai gaseste de lucru, caci si aici e criza! Zilnic firmele mari dau cu sutele afara.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.04.2009, 23:07:49
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Experienta mea este cu totul alta.
Unul dintre preoti a lucrat toata viata ca bibliotecar iar cistigul duminical (pomelnice +alte servicii) ii ajungeau sa-si plateasca reparatiile la hirbul de masina si benzina
Al doilea lucreaza impreuna cu sotia la ingrijirea unui bloc de locuinte iar venitul din biserica este minuscul (parohia este mica)
Al treila are salariu si un venit substantial din servicii si pomelnice dar lucreaza cot la cot cu zidarii, pictorii samd.
Toti isi fac datoria de preot.
Daca ar fi insa sa ma intrebe pe mine cineva cit salariu sa aibe preotul asi spune ca salariul ultimului enoriasi este de ajuns. Perspectiva de broasca este de folos nu doar mirenilor ci si preotilor.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.04.2009, 23:45:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Titlul topicului :"Preotul afacerist" !

Imi pare tare rău, știu că din nou voi deranja pe unii, dar iertare, nu-mi pasă, pentru că acest titlu de topic este mult prea deplasat și departe de o afacere în sensul știut de mulți. Este o nouă încercare de denigrare a Preoților, o denigrare continuă în ultima vreme pe acest forum .
Sărut mâna Părinte, indiferent unde si cine sunteți. Hristos A Inviat ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.04.2009, 23:47:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O gandire diavolesca, nimic altceva. iisus Hristos ne-a invatat sa ne iubim si dusmanii, nu sa-i urâm sau sa-i dispretuim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.04.2009, 23:48:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mesajul era pentru bmd.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.04.2009, 01:14:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am vazut ca pe site-ul care l-ai postat toti oamenii acuza acel preot cu taxa lui .Eu zic ca trebuie concediat fara suparare,dar numai preot nu e acesta.Hristos a inviat.Oare ce face cu banii?Macar ii foloseste in scop caritabil?Pentru Biserica?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.04.2009, 01:27:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Isi platesc chiria, dar nu au de mancare; am scris mai sus...
Si apoi, Mirela, tu cata vreme ai tine o familie incartiruita la tine, in micul tau apartament?
micul meu apartament?...eu vorbeam de cineva mai instarit sa-i ia pe acesti oameni sa-i ajute sa nu plateasca chirie -- pana cand comunitatea de romani le poate asigura fie o casa parohiala, fie un apartament (cu toate cheltuielile platite mana de la mana de enoriasi).

una peste alta, daca nu le place si mor de foame pe acolo si nu vor sa faca pe misionarii, sa se intoarca acasa. ca nu cred ca ii forteaza nimeni sa stea acolo impotriva vointei lor!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.04.2009, 02:56:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ai impresia ca Noesia din Suceava stie ce e in Scandinavia? Nu crezi ca orice om cu bun simt mai intai isi cauta de munca? Asa au facut si ei, dar sotia nu a gasit; din pacate.
Deci in loc de compasiune, mai bine acuzam de indolenta?!? Nu e cazul.
Si daca nu intelegeti cazul si nu aveti un cuvant bun de spus , mai bine tacere, ca e de aur!
Si bucurati-va ca nu sunteti voi in aceasta situatie; poate daca ati fi, ati intelege.
Nu se mai gaseste de lucru, caci si aici e criza! Zilnic firmele mari dau cu sutele afara.
Anca draga, esti de 20 ani pe acele meleaguri si stii foarte bine ca de munca nu gasesti numai daca NU VREI, Punct...si stii tu exact ce vreau sa spun..., si deasemenea stie si Mirela si Marius... "Microbul" muncii este in tine sau NU este...

Eu demult am gasit in Austria de lucru pe un virf de munte daca vrei sa stii, unde inainte sa ma duc sa caut, TOATA lumea , toata romanimea fugita care locuia in zona imi spunea cu certitudine ca acolo munca nu EXISTA, este pustiu...

Eu unul sunt convins ca si in criza economica...eu gasesc de munca daca vreau si in desertul Sahara...de ce? ...pur si simplu pentru ca altfel nu are cum sa fie!

Deci sa n-o mai dam pe criza ca nu tine...este o modalitate de a-ti gasi justificari...insa munca va exista pina la a doua venirea a Mintuitorului
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.04.2009, 11:14:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca draga, esti de 20 ani pe acele meleaguri si stii foarte bine ca de munca nu gasesti numai daca NU VREI, Punct...si stii tu exact ce vreau sa spun..., si deasemenea stie si Mirela si Marius... "Microbul" muncii este in tine sau NU este...

Eu demult am gasit in Austria de lucru pe un virf de munte daca vrei sa stii, unde inainte sa ma duc sa caut, TOATA lumea , toata romanimea fugita care locuia in zona imi spunea cu certitudine ca acolo munca nu EXISTA, este pustiu...

Eu unul sunt convins ca si in criza economica...eu gasesc de munca daca vreau si in desertul Sahara...de ce? ...pur si simplu pentru ca altfel nu are cum sa fie!

Deci sa n-o mai dam pe criza ca nu tine...este o modalitate de a-ti gasi justificari...insa munca va exista pina la a doua venirea a Mintuitorului
Susțin cele spuse aici ! De muncă se vaită numai cel puturos și leneș. Dar să nu ne fălim nici cu lenea și nici cu munca, pentru că toate stau în sănătatea noastră. Doamne ferește să nu ajungem Legume, pentru toate cele gândite, urâte și păcătuite. Atunci totă tăria teoriilor noastre, riscă să se prăbușească.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58