Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2009, 22:21:59
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Din punct de vedere utilitarist, "Political correctness", ideea scoaterii religiei din scoli pare un lucru firesc si necesar.

Din punct de vedere uman, crestin, nu.
Initiatorii actiunii de scoatere a religiei din invatamant vorbesc de inlocuirea ei cu "educatie moral-religioasa". Din ce m-am interesat aceasta, daca va fi introdusa, va reprezenta un fel de educatie etica, de tip ateu.

Si asta e doar inceputul. Spre exemplu cateva organizatii "civice" intentioneaza sa atentioneze autoritatile vis-a-vis de pericolul pe care il reprezinta pelerinajul la sfintele "moaste", "plimbarea lor", pentru sanatatea cetatenilor.

Vom ajunge, cum e in Franta, unde simbolurile religioase nu au voie sa fie tinute la vedere in spatiul public (asta insemnand chiar si purtarea unei cruciulite la gat).

Apropo, nu stiu daca ati citit studiul privind statul religiei in scolile din Romania alcatuit de Liga Pro Europa. Este absolut grotesc, nu respecta nici cele mai elementare norme privind un studiu sociologic.
Organizatiile civice pana la urma exista si sunt de toate felurile si vin cu tot felul de pretentii. Orice grup de oameni care au ceva in comun se pot constitui in ONG, de la jucatori de table pana la homosexuali. Toti acestia au, bineinteles, o agenda, niste obiective pe care si le propun si pentru care militeaza, folosindu-se de mijloacele pe care le au la dispozitie. Proteste, presiuni, sicanari etc. Uneori la limita legii, alteori peste.

Cert e ca oricine poate cere orice. Iar ceea ce e drept si corect e drept si corect la un anume punct in istorie, in functie de atitudinea poporului, a societatii (nu, n-are nici o legatura cu argumentul despre morala, daca si cat de mult se schimba ea de-a lungul vremii). Ce trebuie constientizat este ca un ONG mic poate fi al dracu'. Adica cu niste sponsorizari groase si niste oameni foarte activi pot atinge macar o parte din obiectivele propuse. Bineinteles, factorul politic este cel care pana la urma ia decizia, dar politicienii sunt alesi de popor si vrem sau nu, ne reprezinta.

Presupunand ca aceasta propunere ar fi implementata, in cazul in care s-ar dovedi nepopulara ar avea loc manifestatii, proteste, mitinguri. Daca, in schimb, romanii se dovedesc pasivi si neinteresati (cum au fost in ultimii douazeci de ani in multe privinte), atunci ar vina Bisericii pentru ca nu si-ar fi indeplinit datoria de a educa crestinii sa ia atitudine in fata unor astfeld e situatii. Ar fi o fisura sistemica iar dezinteresul romanilor pentru consecintele acestui proiect de lege ar fi doar una din consecintele imediat vizibile.

Timpul ne va spune ce va fi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2009, 23:04:37
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

pentru hmiron in scoli nu se preda ortodoxie, pune-te si verifica inainte de a posta...pt bogdani eu am prezentat situatia asa cum e...nu cum ar fi frumos sa fie
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2009, 23:33:53
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
pentru hmiron in scoli nu se preda ortodoxie, pune-te si verifica inainte de a posta...pt bogdani eu am prezentat situatia asa cum e...nu cum ar fi frumos sa fie
Eu vorbesc din perspectiva mea - in scoala generala si in liceu mi s-a predat numai ortodoxie, chiar daca materia se numea religie.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2009, 22:31:34
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

prietene tu sau parintii tai puteai opta pt altceva...citeste legea sa vezi
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2009, 22:44:07
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
prietene tu sau parintii tai puteai opta pt altceva...citeste legea sa vezi
Asta nu schimba cu nimic faptul ca mi s-a predat teorie ortodoxa.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2009, 02:13:05
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

În cele mai multe cazuri nu poți opta pentru altceva, în multe locuri nu există decît profesori care predau ortodoxia.
Am vazut în prima pagină că cineva exprima opinia că ar exista niște presiuni ale UE, ceea ce mie mi se pare imposibil din urmatorul motiv: în multe țări din UE încă se predă religia în școli. Landurile germane din sud de exemplu, au în programî religia. Berlinul pe de altă parte a respins prin referendum religia în școli. În țările scandinave din cîte știu se predă încă religia în școală.
Franța și Spania sunt cazuri separate, acolo separarea dintre stat și biserică s-a produs în temeni inamicali mai ales din cauze istorice.
Oricum, nicaieri în Europa nu se predă religia ca la noi, unde de fapt se face catehizare și îndoctrinare.

Presiunile acelea ale UE există numai în ceea ce priveste creaționismul, de aici probabil confuzia. Este vorba de Rezolutia nr. 1580/2007 a Consiliului Europei, care vorbește despre pericolele creaționismului și despre importanța evoluționismului în educație. Ea prevede, printre altele:

„15. Predarea tuturor fenomenelor privind evoluția ca o teorie științifică fundamentală este, prin urmare, crucială pentru viitorul societăților și democrațiilor noastre. Din acest motiv, ea (teoria evoluției) trebuie să aibă o poziție centrală în programele didactice și îndeosebi în cele științifice atîta timp cît, ca orice altă teorie, va rezista în fața examinării științifice exhaustive. [...]

19. Prin urmare, Adunarea Parlamentară îndeamnă statele membre și, mai ales, autoritățile lor educaționale:
19.5 să promoveze predarea evoluției ca teorie științifică fundamentală în programele școlare“.

Last edited by razvan4; 28.08.2009 at 02:34:21.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.08.2009, 02:47:17
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Am cautat, in 18 state europene studiul cunostintelor religioase este obligatoriu.
Am gasit informatia la http://logos.md/2009/08/25/in-23-din...t-obligatorii/
Nu stiu cit de valida este, studiul acela nu tine cont de faptul ca unele state europene sunt federale (vezi cazul Germaniei unde unele landuri au respins studiul religiei in scoli), si in plus autorul este un teolog :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.08.2009, 13:48:32
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Mi-as dori sa vad orele de religie scoase din scoli, nu pentru ca am ceva cu educatia religioasa, ci pentru ca, in multe cazuri, la orele de religie din Romania se face indoctrinare ortodoxa.

Da, stiu ca, in teorie, poti opta pentru orice alta religie, dar de multe ori, nu este o optiune reala. Ma indoiesc ca directorii de scoala se agita sa aduca profesori de alte confesiuni decat cea ortodoxa, mai ales daca numarul de copii ne-ortodocsi este mic in acea scoala.

Pana la urma, e o chestie foarte simpla, cu toate ca se vrea complicata. Parerea mea e ca educatia religioasa, de orice fel este ea, trebuie oferita doar celor care o vor, nu facuta in scoala "din oficiu". Daca BOR doreste educatie religioasa, sa faca bine sa faca scoli pentru asta, la fel cum Biserica Catolica face in tarile din Europa de Vest, si cine vrea sa isi duca micutzii la scoala de duminica, poate sa o faca. Ar trebui sa fie o chestie care tine strict de optiunea personala, si strict pe banii BOR.

In acest fel, s-ar cheltui bani mai putini pe asta, pentru ca ar fi mai putini profesori de religie platiti, dar in acelasi timp, s-ar putea face o selectia mai riguroasa atat a profesorilor, cat si a elevilor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.08.2009, 14:37:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Mi-as dori sa vad orele de religie scoase din scoli, nu pentru ca am ceva cu educatia religioasa, ci pentru ca, in multe cazuri, la orele de religie din Romania se face indoctrinare ortodoxa.

Da, stiu ca, in teorie, poti opta pentru orice alta religie, dar de multe ori, nu este o optiune reala. Ma indoiesc ca directorii de scoala se agita sa aduca profesori de alte confesiuni decat cea ortodoxa, mai ales daca numarul de copii ne-ortodocsi este mic in acea scoala.

Pana la urma, e o chestie foarte simpla, cu toate ca se vrea complicata. Parerea mea e ca educatia religioasa, de orice fel este ea, trebuie oferita doar celor care o vor, nu facuta in scoala "din oficiu". Daca BOR doreste educatie religioasa, sa faca bine sa faca scoli pentru asta, la fel cum Biserica Catolica face in tarile din Europa de Vest, si cine vrea sa isi duca micutzii la scoala de duminica, poate sa o faca. Ar trebui sa fie o chestie care tine strict de optiunea personala, si strict pe banii BOR.

In acest fel, s-ar cheltui bani mai putini pe asta, pentru ca ar fi mai putini profesori de religie platiti, dar in acelasi timp, s-ar putea face o selectia mai riguroasa atat a profesorilor, cat si a elevilor.
Parintii elevilor opteaza pentru confesiune. Am avut, ca diriginte, elevi de diverse confesiuni. S-a tinut cont de optiunea parintilor si cei care erau ortodocsi faceau orele cu profesori de religie ortodocsi, la fel si cei catolici. Doar cei musulmani nu aveau un profesor, in consecinta nu veneau la acea ora, care era ultima ora de curs din orarul zilei. Nu au existat niciodata discutii polemice in acest sens. Dar parintii isi doreau sa existe aceasta ora de educatie religioasa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.08.2009, 15:09:19
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

konijiro te inseli...chiar ca vorbiti numa de dragul de a va auzi vorbind in ceea ce priveste religia
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27
Isteria porcina irodion Generalitati 3 11.01.2010 15:06:54