Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2010, 14:11:51
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar ce legătură este între Cornilescu, om care a murit protestant (cel puțin așa am auzit) și Oastea Domnului ?
Din câte am înțeles, Oastea Domnului este mișcare în interiorul BOR și a fost repusă în drepturi prin decretul numărul....1 din 1990.

A spune despre ostași că nu nu sunt ortodocși e ca și când ai spune despre franciscani că nu sunt catolici.
Depinde Mihnea ce ti-a fost dat sau ai ales sa citesti. Liderii ai diverselor denominatii crestine dispusi si bine dispusi sa sustina Partidul Comunist si au scos-o de sub lege in anul 1948 ei acum o repune? Cum sa fie in interiorul BOR? Ciudat.
De exemplu, ,,Traian Dorz a facut tot ceea ce i-a stat in putinta ca sa convinga atat fetele bisericesti, cat si autoritatile comuniste sa readuca Oastea Domnului in legalitate. N-a fost chip. Anii de închisoare si apoi cei de prigonire nu l-au facut sa renunte pana la moartea sa, la 20 iunie 1989.,,

Preotii D. Cornilescu cu Tudor Popescu, Ioan Marini, Iosif Trifa,... au inceput sa predice pocainta si nu doar prezenta, predicau Evanghelia, o viata noua, intoarcerea la D-zeu,... normal si a preotilor ceea ce a deranjat.
Predicile lui Dumitru Cornilescu infatisau mai ales pacatul si pedeapsa care-l asteapta pe pacatos. Tuna si fulgera impotriva pacatului! Avea un dar de vorbire exceptional, putea sa vorbeasca ore in sir despre un subiect, fara ca cineva sa se plictiseasca.
Apoi au urmat excluderile si fiind fortat de ,,imprejurari,, a parasit tara.
A murit ca un ostas crestin, un ostas al Domnului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2010, 15:17:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu citesc și scriu e un forum al Oastei Domnului de mai mulți ani și întotdeauna mi s-a părut că nu spun nimic diferit decât spune Biserica Ortodoxă. Aceeași credință am întâlnit-o și acolo, și dincolo. E adevărat, poate mai puține obsesii anticatolice la acești ostași, preocupați mai mult să fie ei plăcuți Domnului.
Din ceea ce am auzit, însă, gruparea condusă de Tudor Popescu NU a fost în OD, ci a fost gruparea aceea de la Cuibul cu Barză din București, care nu mai credea în aceleași lucruri. Dar, poate confund și e vorba de alt preot Popescu decât cel de la Berzei.

Singura femeie ortodoxă la care am admirat strălucirea Sfântului Spirit și despre care am aflat pe cale supranaturală că e iubită și ascultată de Domnul a fost o laică din OD. Cu adevărat, un exemplu de viață creștină în slujba lui Dumnezeu și a aproapelui. Cred că ar fi foarte mâhnită dacă i s-ar spune că nu e ortodoxă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2010, 17:18:58
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Depinde Mihnea ce ti-a fost dat sau ai ales sa citesti. Liderii ai diverselor denominatii crestine dispusi si bine dispusi sa sustina Partidul Comunist si au scos-o de sub lege in anul 1948 ei acum o repune? Cum sa fie in interiorul BOR? Ciudat.
De exemplu, ,,Traian Dorz a facut tot ceea ce i-a stat in putinta ca sa convinga atat fetele bisericesti, cat si autoritatile comuniste sa readuca Oastea Domnului in legalitate. N-a fost chip. Anii de închisoare si apoi cei de prigonire nu l-au facut sa renunte pana la moartea sa, la 20 iunie 1989.,,

Preotii D. Cornilescu cu Tudor Popescu, Ioan Marini, Iosif Trifa,... au inceput sa predice pocainta si nu doar prezenta, predicau Evanghelia, o viata noua, intoarcerea la D-zeu,... normal si a preotilor ceea ce a deranjat.
Predicile lui Dumitru Cornilescu infatisau mai ales pacatul si pedeapsa care-l asteapta pe pacatos. Tuna si fulgera impotriva pacatului! Avea un dar de vorbire exceptional, putea sa vorbeasca ore in sir despre un subiect, fara ca cineva sa se plictiseasca.
Apoi au urmat excluderile si fiind fortat de ,,imprejurari,, a parasit tara.
A murit ca un ostas crestin, un ostas al Domnului.
D. Cornilescu si Tudor Popescu aveau idei neo-protestante de asta au trezit suspiciunea, nu cum fals ne induc brosurile neo-protestante care mint ca au fost marginalizati de BOR pt ca predicau renuntarea la pacat,
Poi eu sa zicem ca sunt penticostal si predic din Cuvantul Domnului ca defapt ar trebui sa-l numim pe Dumnezeu , Iehova si sa impartim reviste pe strada bineinteles ca asi fi exclus iar apoi asi putea spune ca penticostalii m-au exclus pentru ca am predicat Cuvantul Domnului

Si iehovistii si mormonii predica Evanghelia, lupta cu pacatul si totusi...
Asa ca ..sa tratam lucrurile asa cum au fost
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2010, 17:56:47
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu citesc și scriu e un forum al Oastei Domnului de mai mulți ani și întotdeauna mi s-a părut că nu spun nimic diferit decât spune Biserica Ortodoxă. Aceeași credință am întâlnit-o și acolo, și dincolo. E adevărat, poate mai puține obsesii anticatolice la acești ostași, preocupați mai mult să fie ei plăcuți Domnului.
Din ceea ce am auzit, însă, gruparea condusă de Tudor Popescu NU a fost în OD, ci a fost gruparea aceea de la Cuibul cu Barză din București, care nu mai credea în aceleași lucruri. Dar, poate confund și e vorba de alt preot Popescu decât cel de la Berzei.

Singura femeie ortodoxă la care am admirat strălucirea Sfântului Spirit și despre care am aflat pe cale supranaturală că e iubită și ascultată de Domnul a fost o laică din OD. Cu adevărat, un exemplu de viață creștină în slujba lui Dumnezeu și a aproapelui. Cred că ar fi foarte mâhnită dacă i s-ar spune că nu e ortodoxă.
Miscarea a inceput cu terminarea traducerii Bibliei, cu preotii D.Cornilescu cu T.Popescu la Cuibul de Barza predicand pocainta, apoi la scurt timp preotul Iosif Trifa aceiasi miscare iar apoi a infiintat Oastea Domnului iar numarul lor crestea foarte mult, moare in 1938.
BOR-ul de atunci ajunsese la o ura grea si hainele preotesti au fost smulse efectiv de pe trupul mort doar dupa aceea a dat voie ca Trifa sa fie îngropat.
Deci cum a murit, preot ori nu?
Au o traditie ca la Rusalii merg credinciosii oastei la mormantul preotului Trifa.
Asadar intreab-o pe acea femeie, au facut cei de atunci bine sau bine fac cei care spun ca sunt eretici cei din oastea Domnului. Si bunicii mei au fost ostasi ai Domnului si nu-si negau si ortodoxia, dar chiar mahniti nu erau.

Acesti credinciosi ortodocsi de la oastea Domnului au continuat activitatea si dupa razboi cu unii ca si Ioan Marini, Cornel Rusu, Traian Dorz,...
La adunarile Oastei Domnului sunt 4 lucruri importante cu care biserica Ortodoxa nu este de acord si nici nu cred ca va fi de acord vreodata din pacate.
1. Cuvantarea libera, adica predica cu chemarea la pocainta.
2. Declamarea de poezii spirituale.
3. Intonarea cantarilor religioase cu acompaniament instrumental.
4. Rugaciunea libera, spontana.

De nimic nu s-au temut comunistii mai mult ca de credinta oamenilor in Isus. Ei stiau foarte bine ca un om credincios este un sclav mai putin.”
Cand nu te lasi condus de Dumnezeu, esti sortit sa fii condus de tirani.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2010, 18:13:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

[quote=amarius;214872]
1. Cuvantarea libera, adica predica cu chemarea la pocainta.
2. Declamarea de poezii spirituale.
3. Intonarea cantarilor religioase cu acompaniament instrumental.
4. Rugaciunea libera, spontana.

[quote]


Nu-i vorba ca BO nu este de acord deoarece cei din Oastea Domnului de multe ori fac aceste lucruri in biserici, eu insumi am participat la astfel de adunari si daca se citesc mesajele mele despre Oastea Domnului se poate observa ca am un respect deosebit pt curatia credintei lor

Referitor la punctele amintite de tine

1 Biserica nu este impotriva predicarii si chemarii la pocainta, asta e o minciuna fregventa a neo-protestantilor, Biserica este impotriva predicarii de catre oricine fara instruire a credintei pt ca se ajunge la erezii, si iti dau cate exemple vrei

2 in ceea ce priveste poeziile religioase ele sunt prezente in cartile ortodoxe, dar nu pot fi prezente in serviciul liturgic pt ca ar deveni teatru sau serbare

3 si in Biserica se folosesc instrumente la intrunirile de catehizare a tinerilor dar in niciun caz la serviciul liturgic pt ca ele au un duh lumesc si ne duc cu mintea mai degraba la spectacol decat la rugaciune

4 Asta este gresit, fiecare om poate sa se roage liber nu neaparat din cartea de rugaciuni

deci punctele astea pe care le-ai prezentat dumneata sunt discutabile dar e tipic pt neo-protestanti sa manjasca obrazul ortodoxiei cu jumatati de adevar sau chiar cu minciuni
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 21.02.2010 at 18:16:22.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2010, 18:43:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
BOR-ul de atunci ajunsese la o ura grea si hainele preotesti au fost smulse efectiv de pe trupul mort doar dupa aceea a dat voie ca Trifa sa fie îngropat.
Deci cum a murit, preot ori nu?
Pentru mine, ca și catolic, cazul e foarte limpede: pr Trifa a murit preot. Odată cu harul hirotoniei, cel care se preoțește primește o marcă de neșters, care rămâne "imprimată" pe suflet chiar și după moartea lui. După cum și spune Sf slujbă de hirotonire: "Tu ești preot în veac". Nici nu există o caterisire sacramentală, exact din aceleași motive pentru care nu există divorț. Ca act administrativ, adică de reducere la starea laicală cu interzicerea (sub pedeapsa anatemei sau excomunicării) a oficierii Sfintelor Taine, desigur că se poate, dar cel sancționat astfel rămâne preot și ca preot merge în fața lui Dumnezeu. Chiar și dacă ar fi excomunicat, preotul are dreptul, datoria și facultatea ca, într-un caz de extremă urgență, să spovedească și să împărtășească, pentru a oferi o șansă în plus sufletelor în pericol. Dar, nici chiar ca act adminsitrativ caterisirea nu poate fi impusă DUPĂ moartea unui preot. Ce anume îi mai interzici să facă ? E absurd.

Citat:
La adunarile Oastei Domnului sunt 4 lucruri importante cu care biserica Ortodoxa nu este de acord si nici nu cred ca va fi de acord vreodata din pacate.
1. Cuvantarea libera, adica predica cu chemarea la pocainta.
2. Declamarea de poezii spirituale.
3. Intonarea cantarilor religioase cu acompaniament instrumental.
4. Rugaciunea libera, spontana.
Hm ! Chiar nu e de acord ? Ia să le luăm pe rând.
1. Nu am auzit ca Biserica Ortodoxă să interzică a se cuvânta liber și cu atât mai puțin să interzică pocăința, care este mereu încurajată, cu precădere în perioada de post în care suntem. Ceea ce BOR interzice, și bine face, este ca laicii să predice în biserică la slujbă. Acesta este un lucru pe care nici chiar oricare preot nu îl poate face, ci numai protosul, adică cel care conduce slujba și e cel puțin presbiter. E normal, gândiți sacramental-liturgic: nu un om vorbește, ci preotul înveșmântat în hainele împărătești, adică Isus vorbește despre Evanghelia (Vestea) Sa.
Asta, însă, nu înseamnă că în casele în care se adună, frații nu ar putea lua cuvântul. Ori chiar și în biserică, în afara predicii.

2. Sincer, nu am auzit ca BOR să nu fie de acord cu poeziile spirituale. Mari poeți, începând cu ortodoxul Mihai Eminescu, au scris poezii spirituale. Și mulți preoți au scris poezii spirituale, cum să fi făcut asta dacă era interzis ?

3. Jumătate din oricare slujbă e alcătuită din cântece religioase. Acompaniamentul instrumental este, e drept, interzis în ritul bizantin (în cel latin este restricționat la orgă și excepțional la flaut). Dar este o interdicție rituală, adică nu e același grad de interdicție cum e la nivel dogmatic. Dacă eu cânt la vioară în biserică primesc o sancțiune, eventual o urecheală, pe cand dacă mă urc în amvon și spun să Dumnezeu a avut doi fii: pe Isus și pe Baal, mă aștept să primesc o penitență de mai mulți ani, timp în care sunt oprit de la comuniune.
Pe urmă, acompaniamentul instrumental este interzis ÎN LĂCAȘUL bisericii, asta nu înseamnă că acasă la mine nu pot să cânt din harpă și să Îl laud pe Domnul, exact așa cum făceau cei din vremea lui David. De ce să credem că BOR interzice mai mult decât interzice ?

4. Nici rugăciunea liberă nu este formal interzisă. E adevărat, Biserica poate da anumite reguli îndrumătoare despre cum să ne rugăm în mod privat sau când ne întâlnim mai mulți. Dar nu interzice o anumită formă a rugăciunii. Eu practic adeseori rugăciunea în formulare liberă, mai ales la rugăciunea de dimineață, când îmi încep serviciul. De obicei folosesc o rugăciune în formă fixă, pentru "disciplinarea" minții, apoi Îl rog pe regele meu în formă liberă și Îl rog așa cum un copil și-ar ruga tatăl: vorbesc cu El, pur și simplu.

Deci, frate ostaș, părerea mea e că, de fapt problema e în altă parte și nu la nivelul Bisericii ca instituție. Nu cumva, prin fervoarea voastră, tulburați somnul dulce al multor preoți ? Nu cumva îi faceți să se gândească că ar fi de datoria lor să vină acolo unde, în chiar parohia lor, creștini ortodocși se adună în numele lui Cristos ? Dacă asta e la concurență cu meciul Dinamo București - Bășica Vâltoreni, nu cumva prind ranchiună că trebuie să se dea jos din șezlongurile din fața televizorului, să-și lepede pijamaua și să-și pună reverenda ? Dacă e așa, lăsați-i în plata Domnului pe acești nevrednici slujitori, dar nu faceți vină Bisericii. Nu uitați că, acum aproape 2000 de ani, din fervoare un copil de 12 ani a fugit de acasă și, după multă trudă, ai lui l-au găsit în Templu. A protestat el zicând că "este întru ale tatălui Său", dar și-a ascultat părinții și s-a întors acasă. Fervoarea este bună foarte, dar nu când duce la răscoală. Nu-mi dau seama dacă ați plecat sau nu ați plecat, dar în orice caz întoarceți-vă ori rămâneți acasă la voi, în Biserica Ortodoxă, unde sunt atâtea de făcut !

Slăvit să fie Domnul !

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.02.2010 at 18:48:24.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2010, 20:38:43
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incerc sa raspund si lui Danyel si Mihnea, concomitent.
1. Nu este o minciuna, aici nu este vorba de predica ptr. fapte bune, indrumari, incurajari,... ci predica spre pocainta atunci pe loc, acea nastere din nou si nu la spovedanie (si aceasta trebuie parcticata si este practicata in orice cult protestant sau nouprotest. este altceva, in fine)... deci se refera la altceva.

2. Mihnea, Eminescu nu am vazut sa aiba vreo legatura cu preotia, nici in viata privata nici in poezii, el avea suparari. Danyel acel teatru sau spectacol nici eu nu ma laud ca imi place, sunt altora carora le plac si nu dureaza, aprox. 10 min (depinde si de enoriasi ce varsta au, cum le place al lauda pe Domnul).

3. Danyel ma bucur ca aud asta mai ales ca tinerii au alte nevoi si la fel cum mai demult opereta si muzica clasica era considerata draceasca, macar ei sa-l poata lauda cum stiu ei. Dar cum ai scris ,,catehizare a tinerilor dar in niciun caz la serviciul liturgic pt ca ele au un duh lumesc,, asta suna ca si cum ii lasati a trai lumeste... nu aia vreau sa spun ci faptul ca cei din Oastea Domnului au dreptul de a o face Biblic. Este adevarat ca Isus ne-a dat exemplu doar de sinagoga si nu stiu ce cantece aveau atunci, cum se canta, cor, instrumente,... In Noul Test. nu am vazut exemplu de inchinare, liturghie, serviciu divin,... si nici interdictie.
Mihnea, prima orga era prin anul 800, cred, inseamna ca pana atunci nu au fost alte instrumente si trebuie gandit ca nu erau multe, ptr. fiecare biserica.

4. Ma bucur si stiu ca se practica rugaciunea libera,...
Deci nu este gresita inchinarea Oastei Domnului chiar daca altii nu o practica asa.

Aceste 4 lucruri despre care am scris stiu si eu ca s-au schimbat cate ceva, foarte bine, dar comparatia nu o fac doar actual ci si cu acele vremuri, anii 1920 si cand nu prea aveau nici ce citi din Biblie pe romaneste, poezii nu prea erau, stie careva sa explice cum era liturghia?
Faceti-va o imagine si apoi ganditiva ce ati fi inteles.

Danyel si Mihnea, nu arunc rusine pe nimeni, cine trebuie sa se simta bine face (si nu va spun voua ci spun despre cei din condurceri), dar de la a considera pe cei din Oastea Domnului eretici, ai prigonii,... sa-l dezbrace de haine preotesti pe preotul acela,... 40 de ani de negatie si acum sa se spuna ca nu este asa. Bunicul fiind ostas al Domnului de exemplu a facut puscarie un anisor fiind considerat anticomunist de ,,unii,, care nu erau protestanti sau nou protestanti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2010, 21:27:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Incerc sa raspund si lui Danyel si Mihnea, concomitent.
1. Nu este o minciuna, aici nu este vorba de predica ptr. fapte bune, indrumari, incurajari,... ci predica spre pocainta atunci pe loc, acea nastere din nou si nu la spovedanie (si aceasta trebuie parcticata si este practicata in orice cult protestant sau nouprotest. este altceva, in fine)... deci se refera la altceva.

2. Mihnea, Eminescu nu am vazut sa aiba vreo legatura cu preotia, nici in viata privata nici in poezii, el avea suparari. Danyel acel teatru sau spectacol nici eu nu ma laud ca imi place, sunt altora carora le plac si nu dureaza, aprox. 10 min (depinde si de enoriasi ce varsta au, cum le place al lauda pe Domnul).

3. Danyel ma bucur ca aud asta mai ales ca tinerii au alte nevoi si la fel cum mai demult opereta si muzica clasica era considerata draceasca, macar ei sa-l poata lauda cum stiu ei. Dar cum ai scris ,,catehizare a tinerilor dar in niciun caz la serviciul liturgic pt ca ele au un duh lumesc,, asta suna ca si cum ii lasati a trai lumeste... nu aia vreau sa spun ci faptul ca cei din Oastea Domnului au dreptul de a o face Biblic. Este adevarat ca Isus ne-a dat exemplu doar de sinagoga si nu stiu ce cantece aveau atunci, cum se canta, cor, instrumente,... In Noul Test. nu am vazut exemplu de inchinare, liturghie, serviciu divin,... si nici interdictie.
Mihnea, prima orga era prin anul 800, cred, inseamna ca pana atunci nu au fost alte instrumente si trebuie gandit ca nu erau multe, ptr. fiecare biserica.

4. Ma bucur si stiu ca se practica rugaciunea libera,...
Deci nu este gresita inchinarea Oastei Domnului chiar daca altii nu o practica asa.

Aceste 4 lucruri despre care am scris stiu si eu ca s-au schimbat cate ceva, foarte bine, dar comparatia nu o fac doar actual ci si cu acele vremuri, anii 1920 si cand nu prea aveau nici ce citi din Biblie pe romaneste, poezii nu prea erau, stie careva sa explice cum era liturghia?
Faceti-va o imagine si apoi ganditiva ce ati fi inteles.

Danyel si Mihnea, nu arunc rusine pe nimeni, cine trebuie sa se simta bine face (si nu va spun voua ci spun despre cei din condurceri), dar de la a considera pe cei din Oastea Domnului eretici, ai prigonii,... sa-l dezbrace de haine preotesti pe preotul acela,... 40 de ani de negatie si acum sa se spuna ca nu este asa. Bunicul fiind ostas al Domnului de exemplu a facut puscarie un anisor fiind considerat anticomunist de ,,unii,, care nu erau protestanti sau nou protestanti.

Problema fratiei tale e in intelegere gresita, necunoastere si amestecare a lucrurilor

referitor la pocainta, ortodoxia predica altfel pocainta (ca un proces continuu de induhovnicire) nu ca un act juridic de predare primire asa cum predica neo-protestantii crezi in mintea ta ca Iisus e Mantuitor si gata te-ai mantuit, conform ortodoxiei astfel de conceptie este gresita, pocainta este un drum un urcus nu se face pe loc, aia e doar amagire

La serviciile liturgice nu se folosesc instrumente pt a nu creea o atmosfera pietista de spectacol, muzica liturgica este rugaciune cantata nu doar niste versuri rimate, si nu are nimic cu muzica din lume, este o muzica sacra
Da, la intrunirile de tineret suntem inafara spatiului liturgic de inchinare sacramentala, de aceea pe alocuri se mai folosesc instrumente desi lipsa lor nu s-ar simti, ba unii din tineri nu sunt de acord cu aceste modernisme, Iar referitor la inchinare trebuie sa o facem intradevar din inima dar ne-excluzand anumite tipare pt ca astfel cadem in mandrie impunandu-ne propriile noastre gusturi, vezi tu io daca asi fi penticostal si asi veni in adunare cu o chitara electrica si asi canta un hard rock dar cu versuri crestine, cine m-ar putea opri? doar il laud pe Dumnezeu cum simt nu? deci sa avem grija sa nu cadem in erezie din prea multa modernitate

afirmatia ca nu exista Biblie pe romaneste in 1920 , e falsa, inainte de traducerea Cornilescu existau 4 editii a Bibliei traduse in romaneste iar primele texte cu fragmente biblice sunt traduse in romana in sec XV
Si uite ca au inteles liturghia si atunci si uite ca poporul acesta a pastrat credinta de 2000 de ani chiar daca n-au stiut Biblia pederost, au avut Biserica unde s-au impartasit de Harul sfintelor Taine ale Lui Hristos

Am toata consideratia pt bunicul dumitale si pentru toti martirii luptei anticomuniste
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 21.02.2010 at 21:33:38.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2010, 21:29:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Asta, cu "nașterea din nou" în afara spovezii la întrunirile frățești nu îmi sună deloc ortodox. Nu cumva e o influență penticostală aici ?

Eu cred că de născut din nou, o facem o singură dată (sau niciodată). Este convertirea, este metamorfoza interioară în Cristos. Părerea mea nu este că ne tot naștem din nou de câte ori cântăm Domnului cu prietenii. Spovada este pentru cei care s-au născut odată din nou, dar apoi au murit din pricina păcatelor. Ca să zic așa, spovada este reanimare.

Citind mesajele frăției tale, încep să mă întreb dacă nu există mai multe Oaste ale Domnului care combat în paralel în România. Faceți parte din aceeași frățietate cu cei care au acest sit care îmi pare perfect ortodox ? http://www.oasteadomnului.ro/forum/index.php
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2010, 23:14:08
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta, cu "nașterea din nou" în afara spovezii la întrunirile frățești nu îmi sună deloc ortodox. Nu cumva e o influență penticostală aici ?

Eu cred că de născut din nou, o facem o singură dată (sau niciodată). Este convertirea, este metamorfoza interioară în Cristos. Părerea mea nu este că ne tot naștem din nou de câte ori cântăm Domnului cu prietenii. Spovada este pentru cei care s-au născut odată din nou, dar apoi au murit din pricina păcatelor. Ca să zic așa, spovada este reanimare.

Citind mesajele frăției tale, încep să mă întreb dacă nu există mai multe Oaste ale Domnului care combat în paralel în România. Faceți parte din aceeași frățietate cu cei care au acest sit care îmi pare perfect ortodox ? http://www.oasteadomnului.ro/forum/index.php
Mihnea, bunici au fost la Oastea Domnului, deci am fost crescut crestin, ca am mers la ortodocsi, cateodata (mai rar) la penticostali sau baptisti, nu am fost invatat cu alde religii, una mai buna sau nu, diferente ici colo nu ma intereseaza, crestine sa fie.
Da asa este, o data putem sa ne nastem din nou, din Duh, cand omul alege impacarea cu D-zeu, apoi spovedania, acea marturisire de pacate zilnice sau nu, este altceva, normal este ca omul sa se impace cu cel caruia i-a gresit, sa invete a se maturiza, a se ruga,...
,,Ce este născut din carne, este carne, și ce este născut din Duh, este duh. Nu te mira că ți-am zis: 'Trebuie să vă nașteți din nou'...." (Ioan 3:3-7)
Acela este site-ul de la Oastea Domnului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48