Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.02.2010, 01:08:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dl. "amarius", va hraniti cu multe minciuni si din pacate incercati sa dati aceeasi mancare stricata si la altii.

In primul rand, nu a fost nici o legatura intre echipa Cornilescu/Tudor Popescu si Oastea Domnului.
Mai mult, stiam ca pentru protestanti Cornilescu a fost calugar, nu preot.
Indoielnic si asta, dar ma rog, e omul vostru il puteti face ce vreti.

Cei doi au fost niste indivizi cu mintile corupte de mincinoasa invatatura protestanta si care au cazut din ortodoxie pentru ca au cazut in sectarism.

Simplu, nimic mai mult, nu le atribuiti merite si apartenente pe care nu le-au avut.
Au predicat o viata morala, e adevarat, dar viata crestina e mai mult decat o viata morala iar a fi crestin este un statut incompatibil cu cel de eretic.

In ceea ce priveste Oastea Domnului condusa de pr. Iosif Trifa, din aceeasi ravna fara dreapta socotinta a ajuns sa se departeze de ortodoxie fara insa sa se ajunga la o atitudine schismatica fatisa.
I s-a atras atentia dar nu a vrut sa asculte si in consecinta a fost caterisit.

Cand a murit, fiind caterist, nu putea fi inmormantat cu preot cu hainele de preot cu care fusese deja imbracat de altii care au ignorat aceasta decizie.

Vrand totusi sa-l inmormanteze ca un crestin, au decis pana la urma sa renunte la hainele preotesti, dar cel raposat fiind in faza in care corpul era deja rigid, nu a mai putut fi dezbracat iar hainele preotesti au fost taiate pentru a putea fi scoase.
Vina pentru acest gest apartine in exclusivitate celor care au ignorat decizia de caterisire.

In orice caz, imediat dupa "revolutia" din '89 a fost ridicata caterisirea par. Trifa, ca gest de buna vointa fata de ostasii care au vrut sa se intoarca in sanul ortodoxiei cu toate ca oficial nu o parasisera niciodata.

Insa dvs. ca si altii, relatati aceste aspecte intr-o maniera subiectiva, de natura sa dezinformeze pe cel care le asculta.

Cele patru elemente cu care dumneata spui ca nu e de acord B.O. se practica la ora actuala in Oastea Domnului, cea ortodoxa, fara sa le-o interzica nimeni.

Asta nu inseamna ca sunt recomandate. E un specific al lor pentru care exista intelegere chiar daca teoretic ar exista poate unele obiectii.

Ba chiar adunarile lor se tin nu de putine ori in biserica, ca de ex. adunarile anuale pe tara.

Faptul ca pe dumneata nu te intereseaza diferentele intre crestinism si diverse "partide" care isi spun "crestine" nu denota decat o mare ignoranta vizavi de Sf. Scriptura care vorbeste despre astfel de lucruri: secte, sectarism, erezie, etc. si pericolul pe care il prezinta ele pentru viata vesnica.

V-au dus bunicii dvs. "ostasi" la secte? Daca da, sau chiar prin faptul ca nu au reusit sa va dea o educatie ortodoxa, asta fara doar si poate arata inca o data ca "OD" era in deriva si ca nu degeaba a fost caterisit par. Trifa.

Si din pacate si la ora actuala exista adunari care isi spun "OD" si sunt pepiniere pentru sectari, uneori chiar sub aparente ortodoxe.

Last edited by AlinB; 22.02.2010 at 09:08:48.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.02.2010, 09:31:25
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
V-au dus bunicii dvs. "ostasi" la secte? Daca da, sau chiar prin faptul ca nu au reusit sa va dea o educatie ortodoxa, asta fara doar si poate arata inca o data ca "OD" era in deriva si ca nu degeaba a fost caterisit par. Trifa.

Si din pacate si la ora actuala exista adunari care isi spun "OD" si sunt pepiniere pentru sectari, uneori chiar sub aparente ortodoxe.
Alin B. cu parere de rau dar trebuie sa citesti si ceva istorie, nu cum ti-o prezinta doar o parte. Sau intreaba de cei mai in varsta daca ii mai ai prin preajma.
Educatia a fost ortodoxa in biserica deoarece nu mai erau biserici, adunari din oaste pe timpul comunistilor. Ca sa intelegi, populatia credincioasa nu avea treaba cu clerul unei biserici pe atunci care erau precum militia, ca era pe vremea lui Antonescu, ca era pe timpul comunistilor. Legea de interzicere a cultelor in afara de cea ortodoxa, nu a intaritat credinciosii contra acestor culte si a lor credinciosi si poporul credincios (ortodox, oastea, baptisti,...) au ramas crestini si in fapte (cu unele exceptii care nu fac totalitatea). Ciolanul era greu de dus chiar imposibil fara dictatura politica si legislativa.

Partea urata si mincarea stricata de atunci a clerului eu nu manac ca buna, cum doreste acum a se interpreta si prezenta ca sfanta. Sfintii astia ma manaca pana ajung la D-zeu, daca mai se poate.

Pana s-a pocaii clerul ortodox, si unii preoti precum Cristi Pomohaci,... sunt foarte bine si aproape de D-zeu frecventand biserici protestante sau sectante cum le spuneti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.02.2010, 10:06:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Alin B. cu parere de rau dar trebuie sa citesti si ceva istorie, nu cum ti-o prezinta doar o parte. Sau intreaba de cei mai in varsta daca ii mai ai prin preajma.
Sfatul asta ar trebui sa ti-l administrezi tie.
Iar de "cei mai in varsta" cunosc si am vorbit cu ei.

Citat:
Educatia a fost ortodoxa in biserica deoarece nu mai erau biserici, adunari din oaste pe timpul comunistilor. Ca sa intelegi, populatia credincioasa nu avea treaba cu clerul unei biserici pe atunci care erau precum militia, ca era pe vremea lui Antonescu, ca era pe timpul comunistilor. Legea de interzicere a cultelor in afara de cea ortodoxa, nu a intaritat credinciosii contra acestor culte si a lor credinciosi si poporul credincios (ortodox, oastea, baptisti,...) au ramas crestini si in fapte (cu unele exceptii care nu fac totalitatea). Ciolanul era greu de dus chiar imposibil fara dictatura politica si legislativa.
Cam ai probleme cu limba romana sau nu prea esti in stare sa-ti exprimi ideile coerent.

Dar asa, pe ghicite din ce ai scris tu acolo pot sa-ti zic ca bati campii pentru ca:

1. Toate asociatiile ortodoxe inclusiv OD au fost desfiintate cand au venit comunistii la putere.

2. Sectele religioase nu, datorita relatiilor cu Occidentul din partea caruia Ceausescu avea nevoie de o atitudine favorabila, ele au fost tolerate sau chiar incurajate ca instrument de a lovi in Biserica Ortodoxa.

Sectantii si-au folosit pozitia privilegiata pentru a intinde o mana "ostasilor", incercand sa atraga "Oastea" pe partea (neo)protestantismului.
Din pacate, unii au muscat momeala si au cazut in plasa.
Dar nu toti, dovada ca acum "Oastea Domnului" este o organizatie majoritar ortodoxa.

Citat:
Partea urata si mincarea stricata de atunci a clerului eu nu manac ca buna, cum doreste acum a se interpreta si prezenta ca sfanta. Sfintii astia ma manaca pana ajung la D-zeu, daca mai se poate.
Pana sa te apuci sa ne lamuresti pe noi ce si cum cu ortodoxia din perspectiva sectanta (pe care o cunoastem, de altefel) ar fi bine sa pui mana sa mai inveti limba romana.

Citat:
Pana s-a pocaii clerul ortodox, si unii preoti precum Cristi Pomohaci,... sunt foarte bine si aproape de D-zeu frecventand biserici protestante sau sectante cum le spuneti.
Pai cum sa nu fie C.P. bine privit de voi daca va da nas.
Il ridicati in slavi ca mare pocait, dar de fapt asta este realitatea voastra, si cunoastem foarte bine de ce sunteti in stare.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.02.2010, 10:49:51
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sfatul asta ar trebui sa ti-l administrezi tie.
Iar de "cei mai in varsta" cunosc si am vorbit cu ei.
Mi-am administrat acest sfat Aline, dar nu de la cei comunisti religiosi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Toate asociatiile ortodoxe inclusiv OD au fost desfiintate cand au venit comunistii la putere.

2. Sectele religioase nu, datorita relatiilor cu Occidentul din partea caruia Ceausescu avea nevoie de o atitudine favorabila, ele au fost tolerate sau chiar incurajate ca instrument de a lovi in Biserica Ortodoxa.

Sectantii si-au folosit pozitia privilegiata pentru a intinde o mana "ostasilor", incercand sa atraga "Oastea" pe partea (neo)protestantismului.
Din pacate, unii au muscat momeala si au cazut in plasa.
Dar nu toti, dovada ca acum "Oastea Domnului" este o organizatie majoritar ortodoxa.
1. Biserica Ortodoxa nu a fost desfiintata.
2. Sectele religioase nu vorbeau la predica politica sau de alte biserici. Poate dupa revolutie, dar si atunci prea putin sau erau exeptii. Este un neadevar de a crede asa ceva, de fapt ai libertatea de a te informa personal.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana sa te apuci sa ne lamuresti pe noi ce si cum cu ortodoxia din perspectiva sectanta (pe care o cunoastem, de altefel) ar fi bine sa pui mana sa mai inveti limba romana.
(De altefel), asa am sa fac, nu-mi este rusine de a gresi si de a invata vreo limba.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cum sa nu fie C.P. bine privit de voi daca va da nas.
Il ridicati in slavi ca mare pocait, dar de fapt asta este realitatea voastra, si cunoastem foarte bine de ce sunteti in stare.
Poti intelege asa dar nu este asa.
Eu zic sa de-a D-zeu sa fie cat mai multi preoti credinciosi precum acesta care-l lauda pe D-zeu, si eu la randul meu il laud pe D-zeu ptr. asa preoti.
Singurul lucru de care as fi in stare este ca m-as bucura de romanii, maghiarii,... credinciosii din biserica Ortodoxa, ptr. a fi cu D-zeu impreuna. Sa dea Domnul cat mai multi credinciosi ortodocsi pocaiti, dupa Cuvantul Sau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.02.2010, 11:05:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Mi-am administrat acest sfat Aline, dar nu de la cei comunisti religiosi.
Da, am inteles, cei care nu se incadreaza cu parerile tale sunt "comunisti religiosi".


Citat:
1. Biserica Ortodoxa nu a fost desfiintata.
Nu, doar organizatiile ortodoxe, asa cum am spus, inclusiv OD care la acea ora era totusi o organizatie ortodoxa in ciuda framantarilor..

Citat:
2. Sectele religioase nu vorbeau la predica politica sau de alte biserici.
Nici in B.O. nu se facea politica.
Daca se vorbea de ortodocsi asa agresiv cum se face acum nu stiu, dar nu stiu ce relevanta are.

Citat:
Poate dupa revolutie, dar si atunci prea putin sau erau exeptii. Este un neadevar de a crede asa ceva, de fapt ai libertatea de a te informa personal.
Care este neadevarul?

Citat:
(De altefel), asa am sa fac, nu-mi este rusine de a gresi si de a invata vreo limba.
De unde esti? Ce nationalitate?

Citat:
Poti intelege asa dar nu este asa.
Eu zic sa de-a D-zeu sa fie cat mai multi preoti credinciosi precum acesta care-l lauda pe D-zeu, si eu la randul meu il laud pe D-zeu ptr. asa preoti.
Singurul lucru de care as fi in stare este ca m-as bucura de romanii, maghiarii,... credinciosii din biserica Ortodoxa, ptr. a fi cu D-zeu impreuna. Sa dea Domnul cat mai multi credinciosi ortodocsi pocaiti, dupa Cuvantul Sau.
Preoti ortodocsi buni sunt multi, chestia e ca voi ii vedeti doar pe cei care o apuca pe caile voastre, si va dau nas, asta e baiul.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.02.2010, 11:28:27
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, doar organizatiile ortodoxe, asa cum am spus, inclusiv OD care la acea ora era totusi o organizatie ortodoxa in ciuda framantarilor..
OD era singura organizatie ortodoxa, pusa in fata faptului de a se denumi, redenumi,...
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care este neadevarul?
Am scris ca:
,,2. Sectele religioase nu vorbeau la predica politica sau de alte biserici. Poate dupa revolutie, dar si atunci prea putin sau erau exeptii. Este un neadevar de a crede asa ceva, de fapt ai libertatea de a te informa personal.,,
Inainte de revolutie nu se vorbea de politica, alte biserici, culte,... mai ales urat.
Eventual dupa revolutie prin exceptii sau doar puncte teologice care se discuta in unele poate si astazi.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De unde esti? Ce nationalitate?
Roman din Oradea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Preoti ortodocsi buni sunt multi, chestia e ca voi ii vedeti doar pe cei care o apuca pe caile voastre, si va dau nas, asta e baiul.
Si eu cunosc destui dar nu seamana cu unele trimiteri la site-uri, chestii ortodoxe pe care le vad aici.
Si nu am nevoie de a-mi da nas cineva deoarece legatura mea este in primul rand cu D-zeu si oamenii, nu cu religii (de orice fel).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.02.2010, 17:09:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
OD era singura organizatie ortodoxa, pusa in fata faptului de a se denumi, redenumi,...
Asta arata cat de putin stii despre cum au stat lucrurile.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.02.2010, 18:40:02
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta arata cat de putin stii despre cum au stat lucrurile.
Aline am scris: ,,era singura,, cu nume, nu mai multe precum sustii. Iar organizatiile de care stii sunt recente, dupa 89. Atunci nu erau alte organizatii ortodoxe.
Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
OD era singura organizatie ortodoxa, pusa in fata faptului de a se denumi, redenumi,...
Ptr. un ostas aL Domnului
,,nici o alt carte - cu oricât meșteșug ar fi ea scrisă - nu poate înlocui Biblia, pentru că ea este Cartea lui Dumnezeu, scrisă cu pana Duhului Sfânt.
Cărțile de la Oastea Domnului sunt numai mici călăuze pentru introducerea sufletelor în școala cea mare a Bibliei. Mai bine aruncați în foc toate cărțile mele, decât să vă lipsiți de Biblie, de Cartea Vieții!
Cereți de la Librăria "Oastea Domnului" Biblia și răspândiți pe tot locul această Carte a lui Dumnezeu!,,

Acesta era un mesaj al lui Iosif Trifa referitor la Biblia tradusa de Cornilescu, asa zisa de unii neinitiati (in cel mai bun caz), protestanta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.06.2010, 23:48:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Acesta era un mesaj al lui Iosif Trifa referitor la Biblia tradusa de Cornilescu, asa zisa de unii neinitiati (in cel mai bun caz), protestanta.
1.biblia in traducerea cornilescu prezinta multiple diferente fata de cea ortodoxa.
2.cred ca confunzi nasterea din nou cu nasterea de sus.
3.e ingrijorator faptul ca faci un amlagam dintre dominatiunile crestine.
4. sunt curioasa ce istorie ai studiat de ai ajuns sa asociezi numele Iosif trifa cu cornilescu.
5.cele patru puncte amintite de tine, sunt, in parte, f indreptatite, am auzit multi mireni vb in biserica si te iei cu mainile de cap cand auzi ce erezii emit.
6.b.o agreaza poetii si poeziile crestine.vezi si poeziile lui voiculescu, care a fost si preot., dar cum frumos a raspuns cineva inainte, nu in cadrul serviciului liturgic.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 26.11.2012 23:40:50
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48