Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 21:05:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez

Astazi ne-a spus preotul la predica despre mai multe feluri de botez care exista.
Marturisesc: eu nu prea am inteles. Acum am gasit pe internet ceva, dar am impresia din text, ca nu este tocmai in regula (de ex. la pct.4).
Preotul a adaugat si un al optulea botez: taierea imprejur, botezul iudaic al lui Iisus.
Eu una am crezut intotdeauna ca botezul inseamna altceva: crestinare, acceptarea in comunitatea crestina, concomitent cu primirea de nume.
Ma rog. Mi mi se pare putin fortata aceasta lista, adica sa denumesti toate astea "botez".
Adevarul este ca pentru mine exista numai botezul in apa, primit la nastere, cand devenim crestini ortodocsi si primim un nume.

I. Ce înseamnă botez?

A. Cuvântul „botez“ își are originea în limba greacă (baptizo) și înseamnă a scufunda, a băga ceva sub altceva, a cufunda (a pune) ceva în altceva.

B. Cuvântul „botez“ este folosit de mai multe ori în Biblie, dar nu de fiecare dată se referă la același lucru. Există mai multe feluri de botezuri - Evrei 6:2. Unele dintre acestea sunt de natură fizică, iar altele de natură duhovnicească; unele sunt la timpul trecut, altele sunt pentru noi astăzi, iar altele sunt viitoare. Iată pe scurt cele șapte sensuri în care este folosit cuvântul „botez“ în Biblie:
1. Botezul pentru Moise - 1Corinteni 10:2. Este ceva întâmplat în trecut, când Moise a scos din Egipt poporul Israel. Ei au fost sub norul lui Dumnezeu și prin Marea Roșie.
2. Botezul suferințelor și / sau al morții - Marcu 10:38,39; Luca 12:50; Psalm 18:4,16; 69:1,2. Este o scufundare în necaz, suferință sau chiar moarte.
3. Botezul cu foc - Matei 3:11; Luca 3:16. Acest botez este viitor, și este pentru toți cei care nu cred în jertfa răscumpărătoare a Domnului Isus Hristos. Ei vor fi botezați (scufundați, aruncați) de Domnul Isus în focul cel veșnic al iazului (lacului) de foc - Apocalipsa 20:15; Matei 3:10-12; 25:31-33,41.
4. Botezul lui Ioan Botezătorul - Matei 3:6-8,11a; Marcu 1:4,5; Ioan 1:26,31. Este numit și botezul pocăinței (Faptele Apost. 13:24) pentru că cei ce se botezau, recunoșteau astfel că sunt păcătoși și au nevoie de Mântuitorul, Mesia cel promis de Dumnezeu. A fost un botez special pentru poporul evreu pentru recunoașterea lui Mesia. Acest botez se făcea prin scufundare în apă dar nu mai este cerut de Dumnezeu în prezent - Faptele Apostolilor 19:3-5. Domnul Isus a fost botezat cu acest botez, mărturisind astfel păcatele lumii întregi pe care a venit să le ia asupra Sa - Ioan 1:29.
5. Botezul în trupul lui Hristos - Romani 6:3,4; Coloseni 2:12; 1Corinteni 12:13; 2Co.5:17; Galateni 3:26-28. Acest botez este o lucrare pe care o face Duhul lui Dumnezeu în clipa credinței tale. În momentul nașterii din nou tu ești pus de Dumnezeu în trupul lui Hristos, care este Biserica. De acum încolo tu ești în Hristos și Duhul Sfânt este în tine.
6. Botezul în apă al celui născut din nou - Matei 28:19; Faptele Apost.8:12; 18:8; 1Corinteni 1:16. Acest botez este rânduit de Dumnezeu pentru vremurile noastre. El nu a fost cunoscut înainte de învierea Domnului Isus Hristos. El este mărturia publică pe care o aduce cel care a crezut în Hristos pentru iertarea păcatelor sale.
7. Botezul cu Duhul Sfânt - Matei 3:11; Marcu 1:8; Faptele Apost.1:5. Este o lucrare pe care o face Domnul Isus Hristos pentru ucenicii Săi în cazul în care este nevoie de o mărturisire specială a credinței lor - Faptele Apost.1:4,5,8; 2:1-4 + 16,17+32; Marcu 13:9,11; Luca 12:11,12; 21:12-15; Matei 10:18-20.

C. Pentru o înțelegere corectă a învățăturii despre botez trebuie ținut cont atât de contextul în care apare cuvântul „botez“, de toate celelalte referințe din Biblie cu privire la botezuri, cât și de celelalte învățături majore ale Bibliei (ispășire, iertare, răscumpărare, etc.).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 21:15:55
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Botezul ca Sfanta Taina a bisericii ortodoxe este unul singur. spovedania mai este numita botez, datorita iertarii pacatelor, a spalarii de pacate, insa ea poarta numele de Taina Pocaintei. "Cuvântul „botez“ își are originea în limba greacă (baptizo) și înseamnă a scufunda, a băga ceva sub altceva, a cufunda (a pune) ceva în altceva" - intr-un fel asta facem si la spovedanie - incercam sa ne cufundam in adancul sufletului nostru, sa marturisim tot pacatul pe care il gasim acolo, pentru a ne ridica apoi innoiti, "cu forte proaspete". aceasi simbolistica o avem si cand facem o metanie. am mai gasit undeva un cuvant frumos - "botezul lacrimilor".
insa Sfanta Taina a Botezului este una singura, toate celelalte legaturi sunt pentru a ne aminti permanent ca am fost botezati, pentru ca semnificatia botezului sa rasune in sufletul omului mereu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2010, 23:41:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Botezul lui Ioan nu se confunda cu Botezul instituit de catre Hristos ca Taina, dupa Invierea Sa din morti cand a poruncit Apostolilor sa mearga si sa propovaduiasca Evanghelia si sa- i boteze pe oameni in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.
Botezul lui Ioan ii este specific prorocului, el nu a preluat un ritual exstent in Vechiul Testament sau care a mai fost savarsit dupa aceea. Era un botez al pocaintei care ii ajuta pe oameni sa constientizeze starea pacatoasa fara insa a oferi si iertrea. Iertarea o va aduce Hristos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 00:42:58
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit intrebare

Doamne ajuta! Am si eu o intrebare,poate ma lumineaza si pe mine cineva,si anume:ce se face cu lumanarile(lumanarea) de la botez?Dupa botez.Sau cu cele de la cununie?Dupa.Se pastreaza sau se ard?
Va multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2010, 00:22:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

[quote=sophia;197772]Astazi ne-a spus preotul la predica despre mai multe feluri de botez care exista.
Marturisesc: eu nu prea am inteles. Acum am gasit pe internet ceva, dar am impresia din text, ca nu este tocmai in regula (de ex. la pct.4).
Preotul a adaugat si un al optulea botez: taierea imprejur, botezul iudaic al lui Iisus.
Eu una am crezut intotdeauna ca botezul inseamna altceva: crestinare, acceptarea in comunitatea crestina, concomitent cu primirea de nume.
Ma rog. Mi mi se pare putin fortata aceasta lista, adica sa denumesti toate astea "botez".
Adevarul este ca pentru mine exista numai botezul in apa, primit la nastere, cand devenim crestini ortodocsi si primim un nume.



Totusi nu pricep cum poate afirma un preot ortodox ca exista opt (?) botezuri?.... In credinta ortodocsa exista un singur botez. Si chiar Sfanta Scriptura spune: "Este un singur Domn, o singura credinta, un singur botez". Poate preotul tau incerca sa zica altceva: ca nu toate referirile din Biblie, au intelesul de botez, propriu zis
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2010, 02:51:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Nu, mai exista botezul credintei si botezul sangelui. Botezul credintei pentru cei care cred, vroiau sa se boteze dar din motive independente de vointa lor mor inainte sa fie botezati normal, atunci ei sunt considerati ca si botezati. Botezul sangelui este al martirilor nebotezati care au murit pentru Hristos. Parca asa era.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2010, 02:52:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am si eu o intrebare,poate ma lumineaza si pe mine cineva,si anume:ce se face cu lumanarile(lumanarea) de la botez?Dupa botez.Sau cu cele de la cununie?Dupa.Se pastreaza sau se ard?
Va multumesc
Parca stiam ca se duc la biserica. Sau se tin in casa. :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2010, 10:57:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, Botezul se face in pronaos. Cunosc cateva parohii unde botezul se face inainte de Liturghie, iar copilul este impartasit la finalul Liturghiei, semn a este membru al comunitatii respective si madular al trupului tainic al lui Hristos. Astazi s-a pierdut acesta randuiala.

Potrivit canonului 47 apostolic, numai episcopul si preotul au dreptul de a boteza. Insa, canonul 43 al sinodului VI ecumenic permite oricarui crestin sa boteze in caz de urgenta, dar el trebuie finalizat in biserica - cu taina mirungerii si a impartasirii.

Prefigurat in Vechiul Testament (Ier. 2, 13), botezul devine Taina crestina, inlocuind spalarile rituale introduse de evrei (Mc. 7, 3-8).

Botezul lui Ioan ca si legea Vechiului Testament, il ajuta pe om sa constientizeze starea pacatoasa dar, nu oferea iertarea. De aceea se si spune ca era "spre iertarea pacatelor" (Luca 3, 3), pe care avea s-o aduca Hristos.

La Botezul lui Hristos se petrece un lucru minunat: se descopera Treimea. Cand Tatal spune ca "Acesta este Fiul Meu Cel iubit", eu vad aceasta marturisire ca fiind o recunoastere a faptului ca Tatal isi iubeste Fiul de acum incolo, nu doar ca Fiul nascut din vesnicie, ci si ca Fiul nascut din Fecioara Maria. Ce inseamna asta? Ca fiecare dintre noi, prin botez devine tainic fiu al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2010, 11:02:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am si eu o intrebare,poate ma lumineaza si pe mine cineva,si anume:ce se face cu lumanarile(lumanarea) de la botez?Dupa botez.Sau cu cele de la cununie?Dupa.Se pastreaza sau se ard?
Va multumesc
In unele parohii ele sunt lasate in biserica in care s-a oficiat Botezul sau Cununia, in altele se da o parte din ele, iar alte biserici ti le ofera spre a fi luate acasa. Eu am o lumanare de la cununia unor fini, merg cu ea de Pasti, sa iau lumina. Sa nu-ti imaginezi ca am o lumanare din aceea alba, nu. Finii au avut lumanari din ceara curata, deci nu trebuie sa o tin cu doua mani atunci cand o folosesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez Mirela0110 Generalitati 82 12.05.2012 21:50:23
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:33:01
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 20:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 18:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 09:20:50