Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2016, 19:41:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi sa nu citească asta soțul tău ca nici Sfântul nu te mai ajuta!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2016, 19:49:00
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena33 Vezi mesajul
Buna.As vrea sa stiu si eu,dupa cat timp se intampla sa ti se indeplineasca ceea ce i-am cerut Sf Antonie,am fost 4 marti la bis.Sf Antonie,si mi se tot arata semne,vreau sa ma impac cu fostul sot si..tot imi apare imiaginea lui in diverse moduri sau am viziuni in care ma vad impreuna cu el,desi acum sintem despartiti,nu stiu ce sa mai inteleg,am incredere ca Sf Antonie ma va ajuta.
Draga Elena,
imi pare rau ca treci prin situatia asta... Despartirea de sot/sotie e o incercare grea, cunosc din experienta personala. La mine era multa durere, foarte multa...
Nu stiu ce ti se intampla de fapt si de aceea ma limitez la ceea ce cunosc eu despre situatiile de suferinta, de durere, de asteptare, de lipsuri...
In astfel de stari, sub influenta nevoii intense de a fi cu cel iubit si sub apasarea durerii sufletesti resimtite in lipsa lui, mintea noastra functioneaza diferit decat atunci cand suntem linistiti, multumiti, impacati sufleteste.
Astfel, se poate intampla fie sa gandim un pic sau mai mult distorsionat, sa ne amintim deformat unele lucruri etc. Toata viata sufleteasca e solicitata cumva peste limite si apar manifestari noi la fiecare palier, in fiece proces, in orice traim.
Frecvent, cand tanjim dupa cineva ni se pare ca il vedem, ca ii auzim vocea etc. Sunt multe forme, la nivelul simturilor, prin care se exprima nevoia si tanjirea dupa cel iubit.
Nu stiu, deci, daca e vorba de semne (in sens minunat).
Poate ca atunci cand te vei linisti, fie prin acceptarea situatiei fie prin impacarea cu sotul tau, vei intelege mai bine cum a fost cu perioada aceasta dificila.
Iti doresc pace sufleteasca si o relatie curata, folositoare, cu Sfantul Antonie.
Domnul sa te ocroteasca!

P.S. Cand am trecut prin astfel de stari am gasit o mare alinare in: munca, rugaciune cu totul centrata pe pocainta (rugaciune cu multe lacrimi pentru greselile mele si pentru indreptarea mea), lecturi duhovnicesti si sprijin de la oameni capabili de suport afectiv. Nu in ultimul rand am consultat duhovnicul si medicul, urmindu-le cu strictete povatuirea. A fost bine, am primit darul linistii, apoi Dumnezeu a lucrat si in inima sotiei mele si ne-am impacat. Eram, insa, pregatit si linistit inclusiv pentru alternativa de a trai singur, fara familie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2016, 20:56:20
Elena33 Elena33 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2016
Mesaje: 3
Implicit

Ms mult pt rasp,dar..cred ca am facut o greseala ca..am intrat aici,am crezut ca pot afla mai multe,dar...m-am inselat...asa-i DragosP?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2016, 21:23:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Depinde.
Dacă vrei să afli CÂND o să se conformeze cererii tale, da, n-ai nimerit bine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2016, 23:30:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena33 Vezi mesajul
Buna.As vrea sa stiu si eu,dupa cat timp se intampla sa ti se indeplineasca ceea ce i-am cerut Sf Antonie,am fost 4 marti la bis.Sf Antonie,si mi se tot arata semne,vreau sa ma impac cu fostul sot si..tot imi apare imiaginea lui in diverse moduri sau am viziuni in care ma vad impreuna cu el,desi acum sintem despartiti,nu stiu ce sa mai inteleg,am incredere ca Sf Antonie ma va ajuta.
Draga Elena, sunt cateva lucruri pe care Dumnezeu nu le poate face pentru ca noi impiedicam orice ajutor din partea lui.

O casnicie nu este tinuta de Dumnezeu prin forta. Rostul lui Dumnezeu este sa ne invete, sa ne linisteasca, sa ne intelepteasca, SA NE DARUIASCA HARUL SAU pentru a avea putere de a merge inainte.

Dar, casnicia este un parteneriat cu cateva reguli extrem de clare, care daca nu sunt urmate, nu ai cum sa-l tii.

Eu as pune urmatoarele 2 reguli ca fiind de baza:

1. Dumnezeu, Biserica, rugaciunea - temelia casniciei in ziua de astazi este rugaciunea si Biserica. Ispitele sunt atat de mari incat casniciile sunt asaltate puternic pentru desfacare.

2. Oamenii trebuie sa se educe pe ei pentru a putea duce o casnicie.
Daca unul din parteneri este "TIPUL BIZON INCAPATANAT SI INDARATINIC" cu care nu prea ai cum sa vorbesti pentru ca loveste rau cu coarnele si nu vrea sa discute atunci intr-o astfel de casnicie nu o sa fie mare progres.
E o casnicie pe care trebuie sa ti-o asumi asa cum e; cu bune si cu rele.


Din capul locului se vede o problema mare in ce zici tu mai sus: "fostul sot", asta insemnand un divort. Daca 2 oameni au ajuns la un divort atunci lucrurile sunt destul de serioase; poate ne dai mai multe detalii pe tema asta. Si de ce vrei acum sa te intorci la fostul sot? Pana la urma intr-un divort e o decizie comuna asupra divortului. Sunteti casatoriti de mult timp?

In cazul tau e foarte greu sa dai vreun sfat. Daca e vina voastra, trebuie sa va rezolvati problemele "ca oamenii maturi". Daca este ispita, atunci rugaciunea ajuta. Insa casnicii desfacute pe motive de tipul "lasa ca eu stiu mai bine, nu-ti convine divortam", arata si imaturitate si incapatanare, si faptul ca cei doi soti nu mai reusesc singuri sa iasa din cercul vicios al tensiunii. NU SE ROAGA, iar firea lor ii impinge imediat la conflict. Nu au nici un ajutor in fata ispitelor, care sunt inerente firii lor.

Ca un alt sfat, ce zici tu cu "viziunile si semnele", din punctul meu de vedere nu mai da crezare lucrurilor astea, sa stii ca sunt amagiri de la dusman, care te minte pentru a te intoarce impotriva lui Dumnezeu, in cazul in care nu te vei intoarce la sotul tau.

Te-as sfatui sa te rogi si Sfantului Spiridon, pentru ca in ispite este mare ajutator.
Sa stii ca in ziua de astazi RUGACIUNEA ESTE TEMELIA CASATORIEI.
Nu te rogi pentru ca ai ajuns in groapa, te rogi pentru ca toate lucrurile sa fie frumoase si pentru a nu ajunge in groapa.

Daca vrei sa te ajutam, da-ne mai multe detalii.

Last edited by gpalama; 13.02.2016 at 23:36:17.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 10:25:11
Sfantul Antonie cel Mare Mititel Gheorghe Intrebari utilizatori 0 03.06.2012 17:06:56
Sfantul Antonie cel Mare spunea... amatyyy Mari Duhovnici si predicile lor 4 04.03.2011 11:15:56
Siteul parohiei Sf. Antonie Cel Mare alinnasser2010 Stiri, actualitati, anunturi 1 15.05.2010 20:52:50
Cuviosul antonie cel mare icamilin Diverse Sarbatori 8 19.01.2009 06:30:26