Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.05.2013, 22:58:01
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Fratilor

Va indemn la pace, ca sa nu cadem noi in fariseism. Daca ne uitam la invataura din Sfanta Scriptura si invatatura Sfintilor Parinti care s-a inspirat din Sfanta Scriptura prin rugaciune si lucrearea Duhului Cel Sfant ne spune si ne indeamna la dragoste de Adevar. Dar ne mai indeamna si la smerenie, fratilor! Si ne mai indeamna si la iertare, fratilor! Sa nu luam la noi sminteala si sa ne chemam singuri cei drepti, lasati pe altii sa o faca! Bucurati-va ca acesti oameni vin la noi sa ne spuna ce gresim. Eu le mutumesc pentru gestul lor, avem de invatat de la toti! Fratilor nu fiti iuti la raspunsuri si nu va grabiti sa dati verdict, caci judecata aceasta nu este a noastra si nici a lor! Sfintii parinti ne-au transmis ca invatatura Lui Hristos este Dreapta si de la Dumnezeu si nu a lor ca Sfinti! Si Pavel tot Apostolul Lui Isus a fost, chiar daca l-a vazut pe Isus in drum spre Damasc ca o aratare in Lumina Cea Sfanta care l-a trezit! Iata el cel circumcis a ajuns sa spunca ca circumcizia nu este cu nimic de ajutor in fata Lui Dumnezeu in veacul acesta!
Pentru ca iata ne-am luat singuri un loc dinainte si poate nu ni se cuvine si vom fi trimisi dinapoi. Fratilor, haiditi sa ne luam locul dinapoi si daca ni se va cuveni vom fi chemati dinainte, daca nu vom ramane cu cinste in acel loc!
Fratilor nu la sminteala cheama dreapta credinta, ci la a asculta Cuvantul Lui Dumnezeu! Si asta prin fapta, adica prin ceea ce spune gura noastra! Limba aceasta ascutita e ca o para de foc si de multe ori ma rog sa imi pun calus la gura, ca sa nu spun ceava ce ar putea sa se inteleaga gresit si sa aduca smiteala in inima fratilor mei!
Fratilor sa nu ne ratacim noi in mandrie si sa credem ca suntem mai drepti decat suntem!
Sa nu aruncam cu vorbe grele, pentru ca invataturile Sfintilor sa nu fi venit degeaba la noi!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.05.2013, 23:11:14
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu ne amagim. Parerea buna nu e despre noi, ci despre Biserica, pentru ca isi face datoria. Si romanul injura, e adevarat din pacate, dar are sansa sa traiasca intr-o tara in care Biserica se roaga pentru romani, ceea ce e f important. In alte parti bisericile se inchid una dupa alta, in timp ce oamenii il invoca pe satana in mod consecvent si nu mai cred in Dumnezeu.
Biserica suntem toti cei care ne inchinam ca ortodoxi, Biserica Lui Dumnezeu suntem toti cei care mergem sa il cautam pe Dumnezeu in Casa Lui, cautam Cuvantul Lui, Adevarul!
Pretotii nostrii din milostenie s-au facut robii nostrii si se roaga pentru noi in Biserica! Dar daca noi mizam pe asta inseamna ca ne-am ratacit si nu suntem in Biserica aceasta de care spunem, decat cu numele!
Templul Lui Dumnezeu e in noi, dar daca nu chemam pe Dumnezeu cu slava sa lucreze la acest Templu si sa il zideasca, vom strica acest Templu al Duhului Sfant, venit din botez, il vom defaima si il vom distruge pana la urma!
Trebuie sa fim atenti cu vorbele acestea, ca sa nu cumva sa ne ratacim!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.05.2013, 02:06:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Biserica suntem toti cei care ne inchinam ca ortodoxi, Biserica Lui Dumnezeu suntem toti cei care mergem sa il cautam pe Dumnezeu in Casa Lui, cautam Cuvantul Lui, Adevarul!
Pretotii nostrii din milostenie s-au facut robii nostrii si se roaga pentru noi in Biserica! Dar daca noi mizam pe asta inseamna ca ne-am ratacit si nu suntem in Biserica aceasta de care spunem, decat cu numele!
Templul Lui Dumnezeu e in noi, dar daca nu chemam pe Dumnezeu cu slava sa lucreze la acest Templu si sa il zideasca, vom strica acest Templu al Duhului Sfant, venit din botez, il vom defaima si il vom distruge pana la urma!
Trebuie sa fim atenti cu vorbele acestea, ca sa nu cumva sa ne ratacim!
Ar fi bine sa nu adaugi altele decat s-au spus. Cine a spus ca ne bazam doar pe rugaciunea preotilor? Nu am afirmat asa ceva. In fiecare familie e cineva, care se roaga si pentru membrii care sunt mai putin credinciosi, pana intr-o zi, cand si acestia, atinsi fiind de o suferinta sau o pierdere se trezesc din amorteala si incep sa se roage singuri si sa-L caute pe Dumnezeu. Stii bine, ca celui, caruia Dumnezeu ii iarta multe, Il va iubi mult pe Dumnezeu. Suntem pacatosi, dar ne ajuta Dumnezeu sa ne revenim. Daca tu Florin_cj, ai fost credincios din leagan, ferice de tine. Nu toata lumea primeste credinta atat de devreme, desi de dorit este ca tot omul botezat sa fie si credincios, si catehizat, totusi putini sunt in asa situatie. Cei mai multi au trait primii ani de viata in nesimtire, si L-au gasit pe Dumnezeu mai tarziu. Bine ca L-au gasit!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.05.2013, 02:21:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cei mai multi au trait primii ani de viata in nesimtire, si L-au gasit pe Dumnezeu mai tarziu.
De acord cu prima propozitie. Dar nu si cu a doua. De fapt, eu cunosc putini oameni care L-au gasit pe Dumnezeu.

Nu imi dau seama daca numarul de oameni care cred in Dumnezeu este cu mult mai mare decat al celor care nu cred. Sunt sigur de un singur lucru: cei mai multi oameni isi duc vietile ca si cand Dumnezeu nu ar exista.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.05.2013, 01:39:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De acord cu prima propozitie. Dar nu si cu a doua. De fapt, eu cunosc putini oameni care L-au gasit pe Dumnezeu.

Nu imi dau seama daca numarul de oameni care cred in Dumnezeu este cu mult mai mare decat al celor care nu cred. Sunt sigur de un singur lucru: cei mai multi oameni isi duc vietile ca si cand Dumnezeu nu ar exista.
Daca mai sunt in viata, au sansa sa Il mai gaseasca pe Dumnezeu. Din pacate sunt si din aceia, care nu par a avea nevoie de Dumnezeu, dar cat de mult se inseala!
Cati sunt credinciosi si cati nu, nu putem aprecia noi, asa ca lasam la aprecierea lui Dumnezeu, Care pe toate le stie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.05.2013, 07:45:10
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Sa-i multumim lui Dumnezeu ca este milostiv!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.05.2013, 08:30:44
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Duhovnicii spun sa punem Adevarul mai presus de iubirea omeneasca si nu iubirea omeneasca in fata Adevarului.

Tot duhovnicii spun sa iubim pe toata lumea, sa ajutam pe toata lumea, sa respectam pe toata lumea, dar cand vine vorba de Adevarul de credinta, acesta trebuie marturisit. Adica, nu voi spune ca Ortodoxia spune altceva, doar ptr. a nu jigni pe ceilalti.

Hristos spune: cine se va lepada de Mine in fata oamenilor, si Eu ma voi lepada de el in fata ingerilor Lui Dumnezeu. (reprodus din minte) Deci nu putem sa ne rusinam sa spunem ce spune Biserica Ortodoxa.
<<Iată ce lucruri neobișnuite pentru cei care n-au gustat din iubirea lui Hristos scria Sfântul în Teologia pastorală:

Episcopul e dator a rămâne veșnic în principiile morale ale Sfintei evanghelii și a nu ieși niciodata din ele, nici a le încălca sub acoperirea deosebirilor dogmatice. Acestea, ca unele ce se referă numai la credință, lasă liberă și neatinsă iubirea, căci dogma nu se războiește cu dragostea.

Iubirea este dăruită dogmei, fiindcă ”toate le suferă și toate le rabdă”. Iubirea creștină este neschimbată pentru aceea că nici credința șchioapă a ereticilor nu poate schimba dragostea îndreptată asupra lor. Cineva poate atrage prin iubire la credința sa chiar și o întreagă biserică eretică întemeiată pe o judecare greșită a dogmelor.

Niciodata nu se cuvine să se jertfească iubirea pentru o deosebire de dogmă. Pentru aceasta să ne fie pildă Apostolul neamurilor, care, din dragoste chiar și pentru cei ce L-au răstignit pe Hristos, dorea să fie anatema pentru ei. Episcopul care nu-i iubește pe eretici și nu lucrează pentru ei, toate le face din râvnă mincinoasă și este lipsit de dragoste. Căci acolo unde este dragoste, este și adevăr, și lumină, iar râvna cea mincinoasă și slava plină de rătăcire sunt vădite și alungate de lumină și iubire.

Chestiunile legate de crediță nu trebuie să micșoreze iubirea. Învățătorii urii sunt ucenicii celui rău, fiindcă dintru același izvor nu curg și dulcele, și amarul.

Învățătorul iubirii, care este episcopul, nu e cu putință să nu iubească, fiind cu desăvârșire neputincios să urască, aceasta pentru că preaplinul iubirii izgoneste ura. (69)>>

[(69):Pastorala, Mitropolit Nectarie de Pentapolis, Atena, 1898, pag.210)]
(Monahul Teoclit Dionisiatul, Sfantul Nectarie din Eghina - Făcătorul de Minuni, Viata și Opera, 1846- 1920, Editura Sophia, București 2006, pag. 347)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.05.2013, 08:38:48
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie sa tinem seama de o populatie insemnata de credinciosi catolici in pronviciile istorice Moldova si Bucovina.
Date extrem de interesante despre viata acestora, istoria acestora (multi dintre credinciosi fiind „ceangăi”) gasiti, daca aveti timp si interes sa cititi:
http://csango.ro/uploads/bibliografi...nton_cosa1.pdf
http://ebooks.unibuc.ro/istorie/reli...episcopiei.htm

<<Cultul penticostal reprezintă a patra mișcare religioasă ca mărime din România. Majoritatea credincioșilor sunt în Transilvania și în zona de nord a Moldovei. Cele mai importante comunități sunt cele din Suceava, Bistrița-Năsăud, Arad și Bihor. Din punct de vedere etnic, 85% dintre adepții aceste mișcări sunt români, 10% sunt romi, în timp ce restul de 5% este o mixtură de unguri, ucraineni, germani sau slovaci.>>
http://verticalnews.ro/cum-sunt-pent...zvolta-repede/

<<Inceputurile miscarii baptiste in Romania pot fi trasate incepind cu anul 1856 pentru populatia de etnie germana si cu anul 1875 pentru populatia de etnie maghiara si romina. In anul 1991, numarul baptistilor din Uniunea Bisericilor Baptiste din Romania era:
1. Uniunea Bisericilor Baptiste 100.000 1.423 de biserici (infintata 1919)
2. Bisericil Maghiare 9.043 99 de biserici.
Cu "apartinatorii" (copiii) din familiilr lor, totalul baptistilor de se apropie de 200.000.
Totalul neoprotestantilor evanghelici din Rominia incorporeaza inca aproximativ 300.000 de pentecostali (600.000 cu apartinatori) si 60.000 de Crestini dupa Evanghelie (100.000 cu apartinatori), citeva zeci de mii de Adventisti si unele fractiuni din cei peste 1.000.000 de membrii ai Oastei Domnului.>>
http://roboam.com/Bapt_Rom.htm
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.05.2013, 09:02:44
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit foarte frumos

Citat:
În prealabil postat de emiliabirgau Vezi mesajul
Pentru ortodocsi convertirea e o taina, noi nu facem prozelitism, Biserica se roaga la fiecare Liturghie pentru ,,cei chemati'' iar harul lui Dumnezeu lucreaza.

Ce conteaza daca te intorci la o credinta care nu e adevarata? Cand au ortodoxia de mii de ani, saracii oameni au nevoie de secte sa le spuna ca exista Dumnezeu...f trist. Experientele multora pot parea interesante, dar vietile Sfintilor sunt certitudini, pentru Sfinti experienta a avut intr-adevar valoare pt ca a fost o experienta mantuitoare.

Tocmai ca vedem esentialul... Dumnezeu e Unul si Biserica e Una, restul sunt inselari. Se pot converti la sute de culte de-ale lor si pot vorbi in numele lui Hristos, insa asta nu inseamna ca il au pe Hristos. Hristos e doar in Liturghie: ,,Hristos in mijlocul nostru", iar ei nu au Liturghie, sunt doar inselati.
un raspuns curat si la obiect. Ca ortodoxia!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.05.2013, 09:03:05
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Însă cei care fac parte din Oastea Domnului nu sunt neoprotestanți, ci ortodocși. Unul dintre cei mai însemnați reprezentanți ai acestei mișcări este părintele Vasile Mihoc.

P.S. Am citit acum mai atent: e vorba de unele fracțiuni, care se pare că s-au rupt de Biserică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
articol marturisire evreu E_my Iudaismul 172 26.02.2012 11:20:47
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40