Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.08.2010, 22:06:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Pe ultimul drum

...............................
Speranta asta sa va dea
La toti, o dulce mangaiere
Acum, la despartirea grea
S-aveti credinta si putere

Sa treceti peste orice-amar,
Sa biruiti orice durere,
Iisus va dea iertare, har,
Speranta si multa putere.
Chiar ma bucur ca ai postat! Ma gandeam ce mai faci...
Nu deznadajdui, dupa furtuna vine si vreme buna si sunt convinsa ca in suferinta ta, Dumnezeu te tine in brate! Bucura-te!
Sfantul Ioan Iacob Hozevitul(Romanul) spune sa pomenim cu lacrimi pe cei adormiti ca si ei se roaga neincetat pentru noi!

Last edited by gabriela8; 08.08.2010 at 22:09:22.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.08.2010, 22:38:21
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

... Nu stiu ce m a facut sa retin cateva explicatii in legatura cu bolile si moartea unor parinti...

... De pilda, Sfantul Lavrentie al Cernigovului, le a spus celor apropiati ca daca pana la Boboteza nu se indreapta, atata i fuse, si intr adevar cateva saptamani a mai trait...

... Tot Sfantul Lavrentie le spunea celor apropiati despre ultimele timpuri, si ca unii dintre ei vor ajunge sa traiasca acele timpuri, la care unul dintre ei a intrebat daca si el, si cuprins de teama de viitor, a spus ca nu vrea sa ajunga in acele timpuri, la care parintele a spus ca unii vor avea niste boli si vor muri mai degraba, iar respectivul s a imbolnavit destul de curand si a murit...

...Cand un parinte din manastire a murit de cancer, s a zis ca trebuie sa se intample si astfel lucrurile pentru ca cei din neam sa se poata elibera din legaturi...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.08.2010, 11:56:24
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Chiar ma bucur ca ai postat! Ma gandeam ce mai faci...
Nu deznadajdui, dupa furtuna vine si vreme buna si sunt convinsa ca in suferinta ta, Dumnezeu te tine in brate! Bucura-te!
Sfantul Ioan Iacob Hozevitul(Romanul) spune sa pomenim cu lacrimi pe cei adormiti ca si ei se roaga neincetat pentru noi!
Ce mai fac, nustiu daca e normal dar imi este dor de sotul meu. Si intamplator am dat de acea poezie care mi-a placut foarte mult si care i se potriveste amintirii lui Ciprian. Ce pot sa zic decat ca imi plange sufletul mereu....cred ca o alta poezie exprima foarte bine ceea ce simt .

Dor
Trec zilele-n zbor
Și timpul în neștire trece
Însă numai un singur dor
Cu viața timpul și-l petrece.

Mi-e dor de tine, fiinta dragă,
Mi-e tare dor; Ce mult mi-e dor!
Aș vrea să știe o lume-ntreagă,
Că fără tine pot să mor!

Dar viața merge înainte,
Iar timpul zboară fără habar
Inima-mi plânge în zadar.
Căci nimeni înapoi n-aduce
O ființă a cărei vieți s-a stins;

Lacrimi pe obraz se plimba in tacere
Fie zi sau noapte ma framant neincetat
Caci viata–mi pare amara fiere
De cand Domnul mi te-a luat

Tu ai plecat spre vesnicie
Tu cel ce mereu m-ai alintat
In clipe grele de urgie
M-ai incurajat, m-ai ajutat
Și acuma orice veselie
E ca și cum n-ar exista;
Nimic nu-mi mai place mie,
Decât doar amintirea ta…

Si daca oamenilor par o puternica persoana
Ei nu știu ca-n suflet port a ta icoana
Si stiu ca nu sunt singura din lume
Ce a pierdut pe cineva
Și nu-i de ajuns un singur nume
Izvorul vieții a-l seca.
Mai sunt mulți care-mi sunt aproape
Și unii chiar mă înțeleg,
Dar numai tu ai fost tot ce se poate
Chema mai bun, mai înțelept.

Si mă gândesc mereu la tine,
Tu ești mereu doar lângă mine…
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.09.2010, 19:48:08
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

Nu inteleg de ce am gasit mustrare in loc de mangaiere, poate ma ajutati voi, cu interpretarea acesor cuvinte.

Iata ce scrie in Epistola I catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel; CAP 5:

"Iar de văduvele tinere ferește-te. Căci, atunci când poftele le îndepărtează de Hristos, vor să se mărite.
Și își agonisesc osândă, fiindcă și-au călcat credința cea dintâi.
Dar în același timp se învață să fie leneșe, cutreierând casele, și nu numai leneșe, ci și guralive și iscoditoare, grăind cele ce nu se cuvin.
Vreau deci ca văduvele tinere să se mărite, să aibă copii, să-și vadă de case, și să nu dea potrivnicului nici un prilej de ocară.
Dacă vreun credincios sau vreo credincioasă are în casă văduve, să aibă grija lor, ca Biserica să nu fie împovărată, ci să poată ajuta pe cele cu adevărat văduve. "
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/

Last edited by BursucGabrielaIonela; 08.09.2010 at 19:52:02.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.09.2010, 21:27:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Nu inteleg de ce am gasit mustrare in loc de mangaiere, poate ma ajutati voi, cu interpretarea acesor cuvinte.

Iata ce scrie in Epistola I catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel; CAP 5:

"Iar de văduvele tinere ferește-te. Căci, atunci când poftele le îndepărtează de Hristos, vor să se mărite.
Și își agonisesc osândă, fiindcă și-au călcat credința cea dintâi.
Dar în același timp se învață să fie leneșe, cutreierând casele, și nu numai leneșe, ci și guralive și iscoditoare, grăind cele ce nu se cuvin.
Vreau deci ca văduvele tinere să se mărite, să aibă copii, să-și vadă de case, și să nu dea potrivnicului nici un prilej de ocară.
Dacă vreun credincios sau vreo credincioasă are în casă văduve, să aibă grija lor, ca Biserica să nu fie împovărată, ci să poată ajuta pe cele cu adevărat văduve. "
Gabriela draga, esti o tanara care stie de Dumnezeu si El este singurul care te va ajuta si va aduce bucurie si lumina in viata ta. El singur le randuieste pe toate. Incredere, credinta, rabdare. El este Cel ce va vindeca ranile tale. Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.09.2010, 11:58:02
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
Nu inteleg de ce am gasit mustrare in loc de mangaiere, poate ma ajutati voi, cu interpretarea acesor cuvinte.

Iata ce scrie in Epistola I catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel; CAP 5:

"Iar de văduvele tinere ferește-te. Căci, atunci când poftele le îndepărtează de Hristos, vor să se mărite.
Și își agonisesc osândă, fiindcă și-au călcat credința cea dintâi.
Dar în același timp se învață să fie leneșe, cutreierând casele, și nu numai leneșe, ci și guralive și iscoditoare, grăind cele ce nu se cuvin.
Vreau deci ca văduvele tinere să se mărite, să aibă copii, să-și vadă de case, și să nu dea potrivnicului nici un prilej de ocară.
Dacă vreun credincios sau vreo credincioasă are în casă văduve, să aibă grija lor, ca Biserica să nu fie împovărată, ci să poată ajuta pe cele cu adevărat văduve. "
Nu inteleg unde vezi mustrarea. Cred ca Sf. Pavel le mustra pe acelea care au fagaduit sa nu se mai marite dupa ce au ramas vaduve, dar si-au uitat fagaduinta.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.09.2010, 12:32:14
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

O vad ca pe o mustrare pentru ca eu nu vreau sa ajung astfel. Pentru ca vreau ca Dumnezeu sa nu-mi fie aprig judecator in cele ce voi face de acum inainte. Consider ca de acum mai mult ca oricand voi da seama de faptele mele si am invatat ca intr-adevar in fiecare clipa trebuie sa fii pregatit deoarece nu stii niciodata cand vine clipa, te stii sanatos si deodata te trezesti ca numai ai nici o sansa la viata. Mie frica, ca din atat de multa durere sa nu ajung nu numai sa spun ceea ce nu se cuvine si sa fac si ceea ce nu se cuvine. Sunt de pricipiu: niciodata sa nu spui ca eu nu voi face cutare pacat si nici sa judeci ca l-a facut altul pentru ca imediat il poti savarsi si tu.
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.09.2010, 20:27:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Gabriela draga,

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
O vad ca pe o mustrare pentru ca eu nu vreau sa ajung astfel. Pentru ca vreau ca Dumnezeu sa nu-mi fie aprig judecator in cele ce voi face de acum inainte. Consider ca de acum mai mult ca oricand voi da seama de faptele mele si am invatat ca intr-adevar in fiecare clipa trebuie sa fii pregatit deoarece nu stii niciodata cand vine clipa, te stii sanatos si deodata te trezesti ca numai ai nici o sansa la viata. Mie frica, ca din atat de multa durere sa nu ajung nu numai sa spun ceea ce nu se cuvine si sa fac si ceea ce nu se cuvine. Sunt de pricipiu: niciodata sa nu spui ca eu nu voi face cutare pacat si nici sa judeci ca l-a facut altul pentru ca imediat il poti savarsi si tu.
Nu este mustrare! Sfantul Apostol Pavel indeamna la casatorie pe vaduvele tinere tocmai pentru a fi ferite de a cadea in pacat dar tot Sfantul Apostol Pavel indeamna si la pastrarea vaduviei curate. Acum depinde de putinta fiecaruia. Tu te simti singura, dar nu esti! Rugaciunea vaduvei are mare trecere inaintea lui Dumnezeu! Te crezi poate nedreptatita, dar nu esti! Nu stii ce intorsatura ar fi luat viata voastra mai tarziu; crede ca s-a intamplat ce e mai bine pentru mantuirea voastra!
Cred ca ti-e dor si e normal pentru ca l-ai iubit, daca nu il iubeai nici nu te casatoreai cu el insa crede si faptul ca Dumnezeu nu ne vrea raul! Tu prin Crucea vaduviei poti dobandi sfintenia (ex citeste viata Sfintei Xenia)! Il poti mantui pe sotul tau, nu te descuraja! Iubirea si durerea vor ramane in sufletul tau dar toate sa fie in Hristos, nu fara El!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.09.2010, 13:26:17
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Iti inteleg durerea,ptr.ca am trecut prin ea....si imi puneam mereu intrebarea "de ce?"....chiar nu stiam ce sa mai fac...ajunsesem sa fac depresie,atunci am zis "trebuie sa fac ceva"...si am facut .Am alergat la duhovnic,l-am rugat sa-mi citeasca niste rugaciuni(nici acum nu stiu cum se cheama)dar,mi-au facut f.bine sufleteste,apoi am alergat la cea mai apropiata manastire,unde era o icoana facatoare de minuni a MAICUTEI DOMNULUI...si m-am rugat in genunchi ,cu lacrimi in ochi.....am simtit mina intinsa a MAICUTEI....crede-ma te rog....nu te mai chinui cu intrebarile,incearca singura sa gasesti calea spre linistea sufleteasca.Si o vei gasi.Bunul Dumnezeu si Prea Curata Lui Maica sa te ajute.Apoi incearca sa vorbesti cu" sotul tau"....vei simti ....si din partea lui o mangaiere.Exista o mare legatura intre noi cei de aici si cei de "dincolo".
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.09.2010, 19:24:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BursucGabrielaIonela Vezi mesajul
O vad ca pe o mustrare pentru ca eu nu vreau sa ajung astfel. Pentru ca vreau ca Dumnezeu sa nu-mi fie aprig judecator in cele ce voi face de acum inainte. Consider ca de acum mai mult ca oricand voi da seama de faptele mele si am invatat ca intr-adevar in fiecare clipa trebuie sa fii pregatit deoarece nu stii niciodata cand vine clipa, te stii sanatos si deodata te trezesti ca numai ai nici o sansa la viata. Mie frica, ca din atat de multa durere sa nu ajung nu numai sa spun ceea ce nu se cuvine si sa fac si ceea ce nu se cuvine. Sunt de pricipiu: niciodata sa nu spui ca eu nu voi face cutare pacat si nici sa judeci ca l-a facut altul pentru ca imediat il poti savarsi si tu.
Exista un adevar in ce spui- e bine sa nu judecam, pentru ca Dumnezeu iti poate trimite ispita, incercandu-ti astfel puterea de a rezista ispitei.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune silvia55 Umanitare 3 27.01.2012 00:02:51
apel pt rugaciune jonzy30 Generalitati 3 24.01.2011 18:40:06
Apel de rugaciune sunsray Generalitati 4 01.07.2010 16:34:38
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43
apel la rugaciune c.ovi Umanitare 2 04.06.2007 19:28:05